Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am cautat mai multe informatii si am gasit asta:

 

1. scrie in carte la simson

"Printr-un regulator centrifugal momentul aprinderii se adapteaza la turatia motorului in sensul ca la lansare si la turatii mici motorul functioneaza cu intarziere la aprindere pe cand la turatii mari se produce avansul a aprindere: Punctul de aprindere la aprinderea cu intarziere este de 100 inaintea PMS - cursa pistonului = 0,65 mm; Punctul de aprindere la aprinderea cu avans este de 380 inaintea PMS - cursa pistonului = 8,8 mm"

 

2. scrie in carte la Piaggio Liberty 50 ccm 4t

 

" Ignition advance (before TCD) 100a 1800 - 2000 rpm 260a 5000 - 6000 rpm"

 

3. pe un forum dedicat scuterelor am gasit asta:

 

"Piaggio Liberty 50cc, 4t - scuterul e limitat din CDI la fix 60 km/h (daca nu a fost delimitat de vechiul proprietar din CDI) - ai in sectiunea delimitari un material foarte explicit in aceasta privinta cu toti pasii de urmat postat tot de mine. In urma delimitarii din CDI poate ajunge sa prinda cat e pe bord adica 80 km/h"

http://www.scuterclub.ro/forum/index.php/topic/2186-piaggio-liberty-50cc/

 

O sa incerc sa pun si eu o aprindere de piaggio si-o sa va tin la curent cu functionarea acesteia, mi-am luat toate piesele, urmeaza sa le montez cand am timp

daca nu o sa merga bine las doar incarcarea pe 12 V si o sa fac rost pe un magnetou original..

 

 

intre 26 si 38 de grade este o diferenta enorma, motorul va merge prost chiar si cu limitarea scoasa... decat 3-400 de lei pe un gunoi de aprindere de genul asteia mai bine 110 euro pe o aprindere programabila complet... si un alternator de doamne-ajuta proptit acolo in motor, nu tristetea aia de magnetou care era prost de nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre 26 si 38 de grade este o diferenta enorma, motorul va merge prost chiar si cu limitarea scoasa... decat 3-400 de lei pe un gunoi de aprindere de genul asteia mai bine 110 euro pe o aprindere programabila complet... si un alternator de doamne-ajuta proptit acolo in motor, nu tristetea aia de magnetou care era prost de nou...

salut daca tot ai inceput discutia de ce nu iei tu o aprindere cu 110 euro o pui pe simsonul tau si ne arat ca este cu mult superioara acesteia de piaggio macar eu am incercat altceva de cat vachiul magnetou si nu am stat la taste si chesti despre avans de parca acest motor este racheta ,eu am adaptato a mers cred ca mai merge putin ma interesat cele 26 de grade,i am dat pedala si a mers si lumini de nu visezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut daca tot ai inceput discutia de ce nu iei tu o aprindere cu 110 euro o pui pe simsonul tau si ne arat ca este cu mult superioara acesteia de piaggio macar eu am incercat altceva de cat vachiul magnetou si nu am stat la taste si chesti despre avans de parca acest motor este racheta ,eu am adaptato a mers cred ca mai merge putin ma interesat cele 26 de grade,i am dat pedala si a mers si lumini de nu visezi.

 

 

NU merge decat la relanti ok si se tureaza pe loc si lumini pauza cand turezi dispare orice urma de lumina, deci nu e ok. Eu m-am tot plimbat cu el n-ajunge la 80km/h nici daca il arunci in prapastie ca e prea usor .....restul sunt povesti! trebuie cautat alta aprindere fara limitare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU merge decat la relanti ok si se tureaza pe loc si lumini pauza cand turezi dispare orice urma de lumina, deci nu e ok. Eu m-am tot plimbat cu el n-ajunge la 80km/h nici daca il arunci in prapastie ca e prea usor .....restul sunt povesti! trebuie cautat alta aprindere fara limitare

salut ala este ceva ceva belea an releul de incarcare eu cat ma mers cu ia am avut lumini,eu vroiam sa spun ca eu am incercat sa incerce si alti cu alt ceva faptic nu doar la tastatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are treaba releul eu am iesit cu ea cu acumulator pus in instalatie exact ca in schema si tot am curent si acum, deci incarca ! Da nu aia e ideea ci ca asa merge ca o bicicleta deci nu-si are rostul, eu n-as baga benzina intr-un motor care merge asa incet...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut daca tot ai inceput discutia de ce nu iei tu o aprindere cu 110 euro o pui pe simsonul tau si ne arat ca este cu mult superioara acesteia de piaggio macar eu am incercat altceva de cat vachiul magnetou si nu am stat la taste si chesti despre avans de parca acest motor este racheta ,eu am adaptato a mers cred ca mai merge putin ma interesat cele 26 de grade,i am dat pedala si a mers si lumini de nu visezi.

 

 

ce sa-ti dovedesc? nu esti in stare sa intelegi ca o aprindere programabila este net superioara uneia de piaggio? imi pare rau pentru tine daca asa e...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ziceti de supapele astea?merg pe Simson sport?

1986 : TOYOTA : CELICA : 2.8L L6 DOHC : Engine : Exhaust Valve

DNJ ENGINE COMPONENTS Part # EV941 More Info Head: 36mm, Stem: 8mm, Length: 109.7mm

Exhaust

price

$9.74

 

Salve! Era buna o poza ,poate mergea facuta o smecherie. Dimensiunile sunt bune,inaltimea e de 100 mm la Sport,poti lasa loc de simering pe coada supapei. Daca palaria supapei e plata in partea superioara nu e obligatoriu sa o strunjesti,cu conditia ca arcurile de comanda sa fie originale si puternice. Asa,din amanunt in amanunt,poti face motorul de Simson Sport sa treaca lejer de suta. Faptul ca supapele sunt plane la palarie iti va micsora camera de ardere,fara sa se intample nimic nasol .Arcurile tari garanteaza atingerea de turatii mari,fara a fi deranjate de faptul ca supapa e un piculet mai grea. Nici frecarea supapei in simeringuri nu va afecta bunul mers al motorului. Numai bine!

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am doua carburatoare BVF, cel mare cred ca e de simson iar celalalt este putin mai mic dar arata mult mai bine. Nu stiu daca carburatorul mare este complet si functioneaza, cred ca unele parti nu sunt originale, l-as testa undeva....carburatorul mic in afara de o uzura a materialului unei piese din interior si a unei ciobituri la capac arata foarte bine dar cred ca trebuie o flansa....nu stiu de la ce moto provine....l-as testa si pe asta undeva...

 

post-12587-0-97522700-1347961023_thumb.jpgpost-12587-0-30880500-1347961029_thumb.jpgpost-12587-0-87544900-1347961043_thumb.jpgpost-12587-0-25032600-1347961057_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc oricum , dar mai astept ceva la un preț rezonabil.

P.S. Ai dat carpatiul?

Eu pot sa-ti dau la 40 lei doar busonu asta din foto { este cel mic }daca esti interesat .

post-29942-0-84606800-1347972645_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aranjata va fi in functie de timpul pe care il am pt.simson(de 2 ani nu reusesc sa termin simsonurile ce le am la colectia personala)

Barca ramine in famile ,moto e posibil so vind cu un alt Stoye sau un Duna.

 

Maaama ce bine suna motorul asta :baldy: ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aranjata va fi in functie de timpul pe care il am pt.simson(de 2 ani nu reusesc sa termin simsonurile ce le am la colectia personala)

Barca ramine in famile ,moto e posibil so vind cu un alt Stoye sau un Duna.

 

 

Ai pus smirghelu' pe barca aia....... Disappointed.gif headscratch.gif 45.gif nono.gif De ce ? Nu ti-am zis ca e in stare buna ?

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai pus smirghelu' pe barca aia....... Disappointed.gif headscratch.gif 45.gif nono.gif De ce ? Nu ti-am zis ca e in stare buna ?

 

Am incercat sa dau jos vopseaua cu solutie speciala doar,eram curios cum arata tabla dedesupt si sint multumit.

Alea nu sint barci ce trebuie vopsite orcum,doar conturul cu negru ;)

 

Maaama ce bine suna motorul asta :baldy: ....

 

Daca iti place asa de tare poate sa fie a ta fara probleme,eu ma gindeam sal pastrez la colectie ca e din 58 anul de fabricatie,dar mai am 2 din acelasi an orcum ;)

Vibreaza putin ca modelul nu are tampoane pe motor jos, in rest tot simson e..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...