Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

...şi Planeta 4 cu un cilindru, şi Planeta 3 cu un cilindru, şi Planeta 2 cu un cilindru. Am vrut să pun câteva poze exemplificative dar nu mai ştiu cum să fac asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai,lamuriti-ma si pe mine.Care e planeta 4?Din ce stiu eu,exista Jupiterele ,3,4,5 ,cu doi cilindri si planeta 5 cu un cilindru.

 

Din 1946 pana in 1993 motocicletele IJ (monocilindru) s-au numit IJ 350, IJ 49, IJ 56, IJ Planeta. Din 1958 pana in 1994 motocicletele IJ (cu 2 cilindrii) s-au numit IJ Jupiter 1,2,3,4,5

Diferenta intre Planeta 5 (pe care o sti) si Planeta 4 e ca cea din urma are cilindrul cu 2 evacuari, implicit 2 tobe de esapament, nu ca Planeta 5 cu o singura toba.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai postat tu, este IJ Planeta 3.

IJ planeta 4 este exact ca şi Jupiter 4 la "caroserie" dar diferă motorul. Fac mâine, când ajung acasă, o fotografie să vedeţi cum arată. La Planeta 3 cilindrul este asemănător cu cel de IJ 56 dar puţin (foarte puţin) mai pătrăţos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminati cu ij planeta 5,4 mono si tri si bi :),,, toate/s ij planeta mono cilindru sau bi cilindru , primele au fost ij 49,ij 56 de aici modele pin in 80 apoi o aparut ij planeta monocilindru 5, mai este ij 58 bicilindru de 250 ccm :)) primul model bicilindru ij 49 copiat dupa DKW-ul de 350/250 s :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te inseli.

Prima motocicleta copiata dupa DKW NZ 350 nu a fost IJ 49 (ani fabricatie 1949-1958, 470000 bucati) ci IJ 350 (ani fabricatie 1946-1949, 170000 bucati).

IJ 58 este , de fapt , IJ Jupiter 1 de 350 cc, nicidecum de 250 cc, si este copie dupa DKW RT 350. In poze vezi si nemtoaica si rusoaica.

post-47416-0-51047900-1370620795_thumb.jpg

post-47416-0-44284800-1370620802_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)) caut cartiile :)) am carti editate in 56 cu mecanica intretinere , daca aia ase zic ce vina am io oricum ,, bijuteri,, pacat ca la noi cultura moto si chiar si la masini, este cea asociata ""cocalarilor . :))

Editat de deceneu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenţe între cutiile de viteze:

Pinionul cel mai mare este de IJ 56, cel mediu de Planeta 5, iar cel mai mic este de Planeta 4. Nu prea văd rostul acestor diferenţe în afară de acela de a te enerva când ai nevoie de piese de schimb. Vă daţi seama că diferă şi pinioanele conexe astfel, de aceea am eu acum probleme în găsirea unei cutii potrivite. Pinionul mare nici măcar nu are loc în carcasa mea.

post-3360-0-39932900-1370719290_thumb.jpg

post-3360-0-71585000-1370719302_thumb.jpg

post-3360-0-27720500-1370719313_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vand cutie viteza pentru IJ - Jupiter 3. tel.0722132992 Tony

ai mai multe piese? de ex cartere, cilindrii? cateva foto daca poti sa pui.

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza maxim atinsa de mine cu un IJ 56, nepreparat, solo, cu pinion de 19, a fost de 117 km/h. Viteza verificata de Skoda Fabia mergand in paralel cu motocicleta. Cu alt pinion, cu mai multi dinti, poate atingea o viteza mai mare dar nu am incercat. Cu viteza respectiva am mers cel mult 5 kilometrii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Izh Planeta 4, prima motocicletă pe care am mers ca pasager. Motorul pare să fie sau să aibă piese de... '56? Din păcate, m-am trezit târziu - vecinul nu o mai are.

 

Poze din 2006:

 

post-7792-0-11354400-1370779908_thumb.jpgpost-7792-0-65028400-1370779908_thumb.jpgpost-7792-0-26135900-1370779909_thumb.jpgpost-7792-0-85946800-1370779909_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

itrebare de 1000 puncte

la jupiter 4,pistoanele se monteaza cu sagetile spre evacuare? daca da,de ce pica capatele segmentilor exact spre ferestrele de baleaj.eroare de stantare de fabrica posibila? la ambele pistoane?

Editat de robert bk350
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mz-rt-125/2

Salut.Cam cat ar face un ij de 350 cm3 in 2 pistoane ,in stare bunicica cu sau fara acte.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza maxim atinsa de mine cu un IJ 56, nepreparat, solo, cu pinion de 19, a fost de 117 km/h. Viteza verificata de Skoda Fabia mergand in paralel cu motocicleta. Cu alt pinion, cu mai multi dinti, poate atingea o viteza mai mare dar nu am incercat. Cu viteza respectiva am mers cel mult 5 kilometrii.

Eu am mers de proba cu fosta mea Planeta 5 ( motocicleta noua in rodaj ) pana la 140 km/h.

E drept ca zbarnaiala si curentul erau de nesuportat,dar ,impreuna cu un amic cu un Ural,am facut acest test cu motocicletele.

Cu o toleranta de pana in 10 km/h,ambele au indicat aceasta viteza.

Editat de mpc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers de proba cu fosta mea Planeta 5 ( motocicleta noua in rodaj ) pana la 140 km/h.

E drept ca zbarnaiala si curentul erau de nesuportat,dar ,impreuna cu un amic cu un Ural,am facut acest test cu motocicletele.

Cu o toleranta de pana in 10 km/h,ambele au indicat aceasta viteza.

 

IJ Planeta 5 e conceputa la mai bine de 30 de ani dupa IJ 56. Rapoartele din cutia de viteze sunt altele plus ca motocicleta are garda la sol mai mare decat IJ 56 (motiv pentru care ai simtit vibratiile mai accentuat si curentii de aer ti-au dat de furca). Mai conteaza si ce pinion ai avut montat in motor, cat de bine era facut motorul, cat de dreapta era soseaua si pe ce distanta ai mers constant cu viteza de 140 km/h. Normal, viteza se calculeaza in functie de sarcina ce o suporta motorul (kg/pilot) si categoria de drum pe care e probata. Indicat este ca asta sa se faca pe drum de categoria 1 (drum perfect drept, fara denivelari).
Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai va cred ca si eu cu Jawa mea de 350 din 89 ,am mers cu 140 km/h .

 

Bunule ... aici e topic pentru IJ ( apropos ... cum stai la capitolul IJ 56 cu atas ? ). Jawa nu e construita de rusi plus ca e in 2 cilindrii (asta e un plus la o motocicleta de 350 cc in 2 timpi). Treaba cu anii de fabricatie, consider ca, nu se mai pune in discutie decat in momentul in care faci diferenta intre Jawa 350 TS 638 si IJ Planeta 5.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ciudat......tocmai mi-am montat kilometrajul la ij-ul 56 . Viteza maxima atinsa si mentinuta 500m. = 80km/h. dar senzatia era ca aveam 200/h.

 

Presupun ca motorul nu are 1000 km parcursi, inca. Probeaza-i viteza, cu acelasi pinion, dupa 1000 km. Daca nici atunci nu depaseste viteza de 80 km/h (solo) inseamna ca ai o problema (sau mai multe) in motor - implicit in cutia de viteze. Ceasul de kilometraj nu indica cum trebuie, chiar daca e nou.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...