Sari la conținut

Ij (izh)


Vizitator moto_comuniste
 Share

Postări Recomandate

Chumy, era bine daca sudai usor trei platbanduri pe cele doua manetoane pentru a le pastra pozitia initiala,centrata si echilibrata de fabrica.Dupa ce schimbai rulmentul si boltul nu mai era nevoie sa te chinui sa echilibrezi ambielajul.Altfel nu stiu cum o sa reglezi avansul cu un ambielaj dezaxat. Ori o sa-ti bata motorul f tare,motiv pt care se vor distruge si rulmentii,si locasul rulmentilor de pe carter.Platbandurile puteau fi scoase f usor si apoi polizat cu faiul brocurile de sudura ramase.bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu e problema cu centratul, tre sa gasesc o bucata de teava cu diametrul interior putin mai mic decat exteriorul volantelor ambielajului ii decupez locas pentru biela, o duc la strung sa imi faca interiorul exact ca exteriorul volantelor, si dupa aceea se centreaza usor la cald.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poftim, spor la treaba

multumesc, dar as vrea daca ma poti ajuta cu o poza si cu ceva cote si cu traseul gazelor , ca constat lipsa multor elemente din evacuare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

ma intereseaza si pe mine o toba de evacuare de planeta 5 sau macar o schema cu sectiunea ei sa-mi dau seama cam ce site imi lipsesc mie<a fost kilarita de cineva si as vrea s-o fac inapoi stoc>

 

Un model de toba teava in teava fara site. Atenuarea zgomotului se face prin schimbarea directiei gazelor.

Toba mea de la Simson este facuta dupa acest model.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un model de toba teava in teava fara site. Atenuarea zgomotului se face prin schimbarea directiei gazelor.

Toba mea de la Simson este facuta dupa acest model.

da e f explicit traseul gazelor dar din cate stiu la 2t tr sa fii foarte precis cu evacuarea. prima schema de evacuare planeta 5 am inteleso in mare , ma mai interesa diametrele tevilor interioare si diametrele gaurilor<si nr lor>

daca as gasii un desen ca cel de la evacuarea ta de simson+ cateva cote as fi cel mai fericit

<sau daca as gasii una de vanzare in mintile ei as fi si mai fericit :cheers: >

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kelule maine daca am timp desfac o toba mai veche de planeta si iti fac poze cu ruleta langa matele din interior sa iti dai seama de cote :cheers:

:friends:

cand ai timp<nu e chiar asa de urgent>

de unde a plecat totul? am iesit cu ea la o plibare pe camp si am facut o proba si fara toba. se simnte o diferenta destul de mare<trage mult mai bine> si din cate stiu nu tr sa se intample asta<repet din cate stiu eu. daca gresec va rog sa-mi spuneti>

stiu ca 2t spre deosebire de 4t nu merge mai bine cu evacuare sport<prea rapida>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul motoarelor 2T toba/tobele joaca un rol foarte important. Nu inteleg de ce , tie , ti-a mers motocicleta mai bine fara "final/e". S-ar putea ca problema pe care o ai sa nu fie de la evacuare.

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul motoarelor 2T toba/tobele joaca un rol foarte important. Nu inteleg de ce , tie , ti-a mers motocicleta mai bine fara "final/e". S-ar putea ca problema pe care o ai sa nu fie de la evacuare.

arunci pastila si dupa aia taci ca sa ma pui pe ganduri

si io m-am mirat<si mentionez inca odata ca dif este destul de mare>dar cred ca mare legatura au unele site din ea care sunt lipsa, si altele taiate partial

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ij asa se intampla fiind cilindreea mare, am patit-o si eu, cand mi s-a slabit piesa care prinde cotul de cilindru, fugea ijul de ziceai ca e japoneza, dar se supraincalzea si nu mai zic de consum :drink:

Editat de schumydan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da e f explicit traseul gazelor dar din cate stiu la 2t tr sa fii foarte precis cu evacuarea. prima schema de evacuare planeta 5 am inteleso in mare , ma mai interesa diametrele tevilor interioare si diametrele gaurilor<si nr lor>

daca as gasii un desen ca cel de la evacuarea ta de simson+ cateva cote as fi cel mai fericit

<sau daca as gasii una de vanzare in mintile ei as fi si mai fericit :cheers: >

 

Revin cu o schita mai detaliata poate te ajuta .Chestia cu calcule laborioase cred ca este un moft.

Pot sa detaliez si mai mult daca te intereseaza.

Editat de constantin57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai citeÂşte Âşi tu ce scriu Âşi alții... ia citeÂşte ce scrie nen'tu Cristi57

(na mură-n gură) http://cristi57.blogspot.com/2011/02/despre-evacuare-luat-de-pe-forum-moto.html

merci de link. f interesant<mi-a confirmat inca odata ca problema e clar in toba>

cand am spus ca "arunci pastila" m-am referit la faptul ca a spus ca poate fi si din alta parte nu neaparat din evacuare<si eram curios ce ar mai putea fi>

 

uite pozele cu toba, le-am pus intr-o arhiva ca mi-a fost lene sa le uploadez aici

http://www.girlshare.ro/3234394.9

multam man inca odata. partea aceea conica nu o am in ea<sa vad ce pot face>

 

Revin cu o schita mai detaliata poate te ajuta .Chestia cu calcule laborioase cred ca este un moft.

Pot sa detaliez si mai mult daca te intereseaza.

merci inca odata pt intentie dar chiar nu se poate pune toba de simson<4T> pe ij<2T>

link-ul de mai sus e f interesant si spune si de ce nu sunt la fel evacuarile de 2 timpi cu cele de 4 timpi

multumesc inca odata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu calcule laborioase cred ca este un moft.

La 2T este foarte important fenomen de 'back pressure', daca nu e cum trebuie o sa iese din toba amestecul nears. Am dat ceva google:

http://www.instructables.com/id/Tuning-Two-Stroke-Engines/step2/Two-Stroke-Theory/

http://3cyl.com/mraxl/manuals/chamberdesign/2003exhaust.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Ia vezi,asta ar fi buna?

in anuntul pus la bursa am specificat ca nu ma prea intereseaza cum arata pe exterior, in interior sa fie stok

astept un mesaj aici sau pe pm cu starea ei pe interior si un pret ca sa pot sa-ti raspund la intrebarea ta :cheers:

 

aduce cineva piese pt ij(planeta 5)?multumesc

da de la Dani am luat si io piese si sunt super multumit<are si un raport calitate-pret fff bun>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa iei legatura cu userul dany_oldmoto el te va ajuta sigur

pai am incercat sa i dau mesaje dar nu raspunde(dany oldmoto)probabil are mesageria plina,are cumva un nr de telefon?

 

 

 

 

in anuntul pus la bursa am specificat ca nu ma prea intereseaza cum arata pe exterior, in interior sa fie stok

astept un mesaj aici sau pe pm cu starea ei pe interior si un pret ca sa pot sa-ti raspund la intrebarea ta :cheers:

 

 

da de la Dani am luat si io piese si sunt super multumit<are si un raport calitate-pret fff bun>

 

 

 

 

 

man ajuta ma cu nr lui de telefon,mersi mult

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai am incercat sa i dau mesaje dar nu raspunde(dany oldmoto)probabil are mesageria plina,are cumva un nr de t

 

 

 

 

 

 

 

 

 

man ajuta ma cu nr lui de telefon,mersi mult

 

 

 

 

0740848790 asta ii numarul lui dany oldmoto.Vezi ca ii baiat bun,daca are piese pe stoc te serveste daca nu tre sa astepti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...