Sari la conținut

Un Pic De Ajutor !


anndreii
 Share

Postări Recomandate

Salut prieteni :rock:

 

Problema sta cam in felul urmator.... la etajul 3 am niste olteni (de speta defecta), sincer nu am nimic cu oltenii ca sunt ei din tg-jiu sau din severin, chiar nu ma deranjeaza cu absolut nimic....

 

.... atata timp cant nu sunt beti si imi darama motorul in fata blocului

intentionat ... au incercat sa il arunce peste gard si nu puteau de beti ce erau ca era prea greu pentru muschiu lor superficial numai la vedere pus, asa ca iau dat drumul din aer si lau impins pe celalta parte!!! :moto: :lol: :wink:

 

nu am facut poze inca, dar sa zgariat binisor, oglinzile, au crapat in 2 locuri carenele si e zgariat si pe partea dreapta de la gard si pe stanga de cum au dat cu el pe jos.... simt ca disper pe chestia asta

ce pot face in privinta lor? .... :drink: :lol:

 

nu sunt muschiulosu lu peste sa ii invat o lectie... am fost la politie, mi`au zis ca le face dosar penal pentru distrugere si amenda de cate 10 miioane de lei de cap.. sunt 3 :D

eu stau in timisoara...

 

mda, fix... ziceau ca dimineata vine cineva sa faca poze la motor sa evalueze pagubele au trecut cateva zile si nimic.. probabil mau prostit sa ma calmez...

 

imi da careva un sfat ? sau.. o mana de ajutor ? :lol: :drink:

 

va multumesc anticipat !!

Editat de anndreii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insista la politie...plus cauta ti tu singur 1martor:)

apoi dute la police si fa plangere penala impotriva lor;)

insista insista insista mult mai mult la politie..doar cu ajutorul lor poti face ceva legal...dute peste ei k la 1moment dat o sa se plictiseasca de u si o sa se duca dupa aia....k*ti* dreaq de olteni prosti....sa plateasca pt ce au facu..nu ierta nimik !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca atunci cand ai fost la politie ai facut o plangere scrisa sunt obligati sa-ti raspunda. Daca doar s- dat din gura slaba nadejde. Plus ca e problema ta , daca tu nu te duci pe capu lor cine vrei sa se duca. Daca ai motorul asigurat primul lucru in caz ca-l gasesti zob, te duci la politie si...INSISTI , nu astepti cateva zile "si nimic."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca atunci cand ai fost la politie ai facut o plangere scrisa sunt obligati sa-ti raspunda. Daca doar s- dat din gura slaba nadejde. Plus ca e problema ta , daca tu nu te duci pe capu lor cine vrei sa se duca. Daca ai motorul asigurat primul lucru in caz ca-l gasesti zob, te duci la politie si...INSISTI , nu astepti cateva zile "si nimic."

 

 

da, am fost atunci noaptea. am depus plangere, scrisa. 2 defapt... o "declaratie" si o "plangere" si am si martor, vecinul meu de la parter a vazut tot

a fost si el la politie

si a dat si declaratii....

 

 

deci e ok, dar ziceau ca ma va suna cineva de dimineata sa faca fotografii la motor

si nu a sunat nimeni.... ma gandeam doar ca au treaba, cine stie....

si am zis ca mai astept....

ma duc maine de dimineata....

si vad ce zic :moto:

Editat de anndreii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te duci la politie poti sa declari 1000 de pagini dc nu ceri sa ti se dea numar de inregistrare.deci in clipa in care le ceri nr de inregistrare o sa vezi o schimbare de atitudine.or sa-ti devina prieteni si asa mai departe numai sa nu le ceri asta.insista ca e dreptul tau si asa merg treburile.te rog sa ne ti la curent!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te duci la politie poti sa declari 1000 de pagini dc nu ceri sa ti se dea numar de inregistrare.deci in clipa in care le ceri nr de inregistrare o sa vezi o schimbare de atitudine.or sa-ti devina prieteni si asa mai departe numai sa nu le ceri asta.insista ca e dreptul tau si asa merg treburile.te rog sa ne ti la curent!!

 

 

ma duc dimineta

si am sa vad exact ce va fi acolo....

va voi tine la curent!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci frumos la politie dimineatza si le explici (nu ca un atotstiutor pt ca asta o sa-i deranjeze) ca tocmai ce ai depus o reclamatie acum 2 zile pentru o distrugere si ca, nu stii din care motiv, nu au venit politistii sa face cercetarea la fata locului (cu toate ca ti-au promis si tu ti-ai sacrificat o zi asteptandu-i).

 

Apoi soliciti un numar de inregistrare al plangerii tale ca sa stii cum sa ceri informatii in viitor "referitor la stadiul cercetarilor". Daca le vorbesti asa, sigur o sa ia atitudine fata de doleantzele tale.

 

P.S. Orice plangere este intarziata undeva la 2 saptamani (in caz fericit, pt ca poate dura si mai mult...) datorita faptului ca trebuie sa mai treaca si printr-un alt loc unde trebuie sa fie inregistrata si aici nu mai depinde nimik de politie!!! Dar oricum ea primeste un numar de inregistrare a doua zi de dimineatza...

 

Bafta multa, ca ai nevoie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cum il ajutai ma curajosul lu' tata?

dadeam cu ce ai tu la avatar dak era nevoie :moto: asta in cazuri extreme,sa nu-mi zici ca nici in sitautii d-astea nu trebuie actionat cu pumnu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci plingere la politie ,iei numar de inregistrare,apoi iti cauti un avocat daca nu merge bine si stai bine cu banul. Avocatul iti v-a spune ce sa faci, eventual iei o consultatie, nu e foarte scump. In mod sigur cineva, un martor, a trecut in acel moment pe acolo si i-a vazut pe strada in timp ce au comis fapta. Du-te cu el la politie sa depuna marturie. Probabil ca dureaza mai mult cu politia, dar in caz contra rezolva in instanta, fa o plingere prealabila te invata avocatul.Vezi sa nu fie incepator, cauta unul intre doua virste eventual femeie, sunt mai combative . Da-i in judecata, o sa dureze ( ai grija ca este un termen de depunere a pligerii prealabile, parca asa se cheama, la tribunal) dar vei cistiga cu vecinul si martorul care nu ti-e ruda de pe strada. AI grije ca vecinii se mai rasucesc . Nu-i lasa da-le o lectie pina la capat limbricilor.Tine-ne la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dadeam cu ce ai tu la avatar dak era nevoie :D asta in cazuri extreme,sa nu-mi zici ca nici in sitautii d-astea nu trebuie actionat cu pumnu

 

 

sunt curios care ar fi reactia fiecaruia dintre voi.... la asa o chestie !

e un sentiment ciudat oricum :lol: :moto:

 

 

mersi de sfaturi..... ar fi fost o idee sa ii invatam minte.... :lol: :lol: :drink: :drink:

 

 

numai bine! daca mai aveti careva ideei va astept! :rock: :rock: :wink:

 

P.S. astazi merg la politie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi fost ,daca imediat dupa ce observai ce ti-au facut la motor,faceai putin taraboi,apoi chemai Politia,sa fi facut atunci pe loc constatarile de rigoare!Dar si asa daca ai un martor poti merge la avocat sa-i dai in judecata,cu asemenea animale n-ai alta solutie :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi fost ,daca imediat dupa ce observai ce ti-au facut la motor,faceai putin taraboi,apoi chemai Politia,sa fi facut atunci pe loc constatarile de rigoare!Dar si asa daca ai un martor poti merge la avocat sa-i dai in judecata,cu asemenea animale n-ai alta solutie :rock:

 

Un coleg de-al meu a fost jefuit in scara blocului in care locuia (fiind bine ametit de ceva bautura). Mai exact in scara s-au imprietenit cu el 3 romulani, ca si cum ar fi locuit tot acolo, au urcat impreuna scarile. Cand sa deschida usa, isi da omul seama ca nu mai are celularul si portofelul. Nu stiu cum, dar a reusit sa impinga 2 romulani inauntru, in apt lui, s-a postat cu spatele la usa si a inceput sa tipe dupa ajutor, sa trezeasca vecinii (era pe la 1-2 noaptea, ceva de genul asta). Politia a venit destul de rapid, dar surpriza a fost ca i-au dat si lui amenda 5 milioane pt tulburarea linistii publice :moto: . Bine, faza se petrecea acum vreo 2 ani, pe la Gara de Nord. Dar cred ca si acuma daca faci taraboi iti aplica rapid o amenda, ca doar e contributie la bugetul lor :wink:. Deci taraboiul nu prea merge la noi. Eventual sa-i fi chemat prin telefon, sau chemat o echipa TV. Dar acuma e cam tarziu.

 

Oricum, sfatul meu e sa nu recurgi la violentza, ca e de ajuns sa-i dai un pumn unuia din ei si daca-i jmeker se duce la IML si-si scoate certificat pt vatamare si dupa aia te taraste pe tine la tribunal pt daune "emotionale". Plus ca astfel de conflicte escaladeaza uneori inutil (de genul poate peste o luna iti ia foc motorul). Calea legala e cea mai buna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai putin...tu ai stat si te uitai la ei?..JESUS..ma rog..poate esti un baiat mai pasnik...dar trebuia sa suni atunci la politie.sa le spui k este jaf..este vandalism...dadeai tel tu..sau vecinul de la parter!...veneau poli..faceau poze..se luau amprente..posibil arestari pe lok si era cu totul altceva!.....acum o sa iasa tziganeala..aia nu vor recunoaste..or sa aduka si ei martori..o sa dai bani pe la avocati..etc... ! ! acum o sa fie cam greu sa le faca dosar penal..nu se face asa usor dosar..vii cu martor si gata..l ai bagat la bulan!....eu cred k o sa se termine cu vreun avertisment ..si o sa ti platesti tu reparatzia...si cauta un lok de garaj! dak ai fi chemat atunci politzia era altceva! Bucurestiul e impanzit de politzie si sincer..ma simt in sigurantza...au incercat unii sa sparga un garaj..a urlat o baba si au venit 5 echipaje de ploitzie imediat...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primu rand, vezi totusi ce au oamenii aia cu tine sau cu motoru. In principiu, dupa ce ai depus tu plangere, politia o sa ii cheme si pe ei sa dea declaratii, da totusi incearca sa vezi ce au oamenii aia cu tine.

In principiu trei indivizi cu spritu in nas, impreuna, au suficient curaj sa faca numa prostii mai ales daca vin intr-o seara si isi aduc aminte ca tu i-ai reclamat.

Vezi daca nu cumva iti parchezi motoru pe locu cuiva? sau etc..

Daca nu si nu va puteti intelege, cred ca singura solutie e sa iti inchiriezi garaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as aplica o formula care de cele mai multe ori functioneaza : scara blocului +noapte + 1 bucata bata

:moto:

 

 

deci baieti... am sunat politia

atunci noaptea!

si a luat pe unu din ei, ceilalti doi au zis ca intra in casa sa se schimbe si nu au mai iesit.

nu au avut ce face politistii pentru ca nu aveau mandat

pe ala l-am dus la politie.... si acolo mi`au zis ca o sa il tina peste noapte si ca dimineata il prezinta la parchet

am stat pana la 4 dimineata la politie :wink:

....

 

azi mi`am facut motoru ca vreau sa il vand :lol:

deci nu se mai pune problema de pagube... dar oricum sa stiu ca sunt ei rezolvati cumva!

 

.... :rock: Mersi mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Anescule,omul parea treaz,sau,n-a precizat asta in momentul cand s-a intamplat asta!E totusi o diferenta cand faci un taraboi,parfumat,sau in toate calitatile mintale! :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...