Sari la conținut

Jawa


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

Ceva piese :love: ...mai exact, eventual poze, preturi...fiindca nu toti stau cu barba pe tastatura ca sa primeasca informatiile. De-aia este forum, sa postam informatiile cit mai detaliate aici (cam asa scrie si la instructiunile forumului, altfel stateam toti pe mess si o ardeam la greu)...asta in cazul in care n-avem de ascuns ceva!

Astept cu interes detaliile! AICI! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bună ziua .

Am două motoare JAWA 350 , unul întreg . pe celălalt am început să dezmembrez. Deocamdată pun cîteva poze, dar dacă aveți nevoie de ceva puneți o poză despre piesă Âşi mă uit dacă am.

 

Ultima poză Jawa mea :)

Editat de easy rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am revenit cu intrebarile...

am desfacut motorul sa vad care e treaba la cutia de viteze, de ce nu intra sau iese din viteza cand e motorul cald

furcile par ok sunt putin "smirgheluite" de manson, nu par uzate incat sa aduca probleme

mecanismul asta pare ok! este destul de rigid nu joaca

51489285.th.png

acest rulment ii joaca inelul de rulare(sper ca m-am exprimat corect) - cineva mi-a zis ca trebuie sa joace din cauza ca se dilata si e normal...nu stiu

28923351.th.png

iar acest rulment cu ace transleaza putin si de aici imi tot curgea ulei; nu am vazut sa aiba vreun semering doar o siguranta sa nu iasa in afara(asa cum explica desenul)

98579971.th.jpg

nu stiu ce ar putea fi cauza , de ce imi tot sare/nu intra din/in viteza la cald;asta nu se intampla f des dar nu e bine acest lucru

Editat de kinguh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Cu ceva timp in urma v-am rugat sa-mi dati si mie un manual de reparatii Jawa 350 TS in romana, engleza sau franceza si am aflat de la voi de unde se poate descarca. Intre timp am tradus manualul in romana si ma simt dator sa-l postez aici pentru cei care l-ar dori. Problema e ca are aproximativ 11Mb, am incercat sa-l arhivez in arhive mai mici de 2Mb si sa-l postez dar am descoperit ca acest forum nu permite postarea arhivelor. Sugestii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fă volumele aÂşa cum ai zis, sub 2MB, dar apoi schimbă denumirea fiÂşierelor, adică extensia în .doc de exemplu, pentru că pe astea le acceptă forumul. Spune exact care este extensia corectă Âşi după ce-Âşi descarcă fiecare fiÂşierele, îÂşi schimbă fiecare denumirea înapoi Âşi le dezarhivează.

Asta-i tot! Succes!

Mesaj completat

Să spui Âşi ce arhivator ai folosit, mai ales dacă este un program mai nou.

Editat de cicloburu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fă volumele aÂşa cum ai zis, sub 2MB, dar apoi schimbă denumirea fiÂşierelor, adică extensia în .doc de exemplu, pentru că pe astea le acceptă forumul. Spune exact care este extensia corectă Âşi după ce-Âşi descarcă fiecare fiÂşierele, îÂşi schimbă fiecare denumirea înapoi Âşi le dezarhivează.

Asta-i tot! Succes!

Mesaj completat

Să spui Âşi ce arhivator ai folosit, mai ales dacă este un program mai nou.

M-am gandit la asta. Voiam chiar sa le pun extensia .jpg dar exista 2 probleme:

1. Mi-e teama ca vor fi multi care nu se vor descurca sa le modifice extesia deci ...

2. mi-e ca-mi fac rost de vre-un ban pe IP si chiar imi place forumul. Nu as vrea sa ma "scuipe" afara. Mai bine rugam administratorul sa modifice regulamentul.

Oricum, pana una alta, am gasit cu ajutorul cuiva alta varianta care cred ca e mai buna:Descarca Manualul tradus in romana

Pentru cei care vor versiunile .docx, .doc, .odt ca sa le modifice, astept mesaj privat.

Admit ca traducerea este perfectibila din mai mute motive:

- nu am tradus prima parte, legata de unelte si scule, date tehnice, etc.

- engleza mea in ceea ce priveste termenii de mecanica lasa de dorit

- engleza lor in traducerea din ceha lasa de dorit

- franceza lor asemeni

- exista multe diferente intre textul in engleza si cel in franceza

Din aceste motive, daca sunt doritori sa corecteze varianta mea, le-as fi recunoscator daca mi-o trimit si mie.

P.S. Am adaugat in manualul original si alte imagini si scheme pe care le aveam. Sper sa fie de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iei ban pentru aÂşa ceva. Eu am mai folosit această soluție, era cea mai la îndemînă în acel moment pentru mine. Cu schimbări de regulament, mă îndoiesc.

Îmi pare rău, dar nu pot să dau jos manualul din link-ul tău...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu iei ban pentru aÂşa ceva. Eu am mai folosit această soluție, era cea mai la îndemînă în acel moment pentru mine. Cu schimbări de regulament, mă îndoiesc.

Îmi pare rău, dar nu pot să dau jos manualul din link-ul tău...

Nu inteleg.

Am verificat din nou si link-ul merge. Click pe el si cauta apoi in partea de jos a paginii care se deschide Save file to your PC: click here

Mesaj completat

salut

am revenit cu intrebarile...

am desfacut motorul sa vad care e treaba la cutia de viteze, de ce nu intra sau iese din viteza cand e motorul cald

complicata intrebare si cam neclara. Spui pe de o parte ca atunci cand este motorul cald nu intra si nu iese din viteze iar mai tarziu ca sare din viteze. Daca spui ca ai desfacut cutia si piesele nu par uzate atunci poate uleiul din cutie nu este cel recomandat de producator:

 

PP Gearoil 80 EP

Castrol ST 90

Shell Spirax EP 90

MOBIL 6X 80 SAE 80

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, a mers Âşi la mine, mulțam! Îmi prinsesem urechile prin pagina aia, prea multe alte chestii mi se deschideau aiurea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate fi uleiul de vina...am pus ceva de la lukoil nu mai stiu..

iar mecanismul de actionare al ambreijului in loc sa fie prins in 3 suruburi era prins in 2(rupt). acuma il schimb

ma rog. am sa schimb furcile si rulmentul respectiv sa fiu multumit :love:)

sper sa nu mai faca probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul nu poate fi de vina...singura belea este de la ambreiaj! Verifica bine si regleaza-l cum trebuie si eventual verifica furcile si sectorul ("harta") ca sa lucreze cu baladoarele usor si fara smucituri sau cramponari (incercare la rece, cu motorul "cracanat"). Jocurile la rulmenti sau bucsi is inerente pentru motoare in doi timpi si nu prea afecteaza grav mersul...doar cind acele jocuri provin de la uzuri mari.

@panaitepaul- felicitari pentru gestul de a posta manualul de reparatie in limba romana! :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat trebuie sa fie nivelul de benzina in carburator la Jawa? Jumatate de cuva? Ma mult> mai putin? Nu am gasit informatia asta nicaieri sau nu stiu sa o caut. Multumesc

In carte zice ca trebuie sa fie de 10 - 11mm intre planul care separa carburatorul de camera de nivel si nivelul lichidului. Cu alte cuvinte, de la fata lichidului si pana la garnitura sa fie 10 - 11 mm.

 

iar mecanismul de actionare al ambreijului in loc sa fie prins in 3 suruburi era prins in 2(rupt). acuma il schimb

In postul initial nu ai spus nimic de ambreiaj sau nu am vazut eu. Normal ca daca nu-ti debreiaza merge greu cutia. Dar daca este sau nu el de vina iti dai seama astfel: cand bagai in viteza mai statea pe loc sau trebuia sa tii mana / piciorul pe frana? Cu alte cuvinte ambreia corect?

Editat de panaitepaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Azi ma duc sa vad o Jawa si as vrea sa stiu si eu in mare ce costuri de intretinere sunt pt. ea.

 

1 - kit de lant

2 - ambreiaj (tot)

3 - saboti

4 - restul de piese care pica regulat

 

Este vreun posesor de Jawa in zona Griviei - Chitila - Bucurestii Noi ?

 

Bafta si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ambreiaj nu era vreo problema; mi l-a reglat un amic si mergea bine...avea cursa putin lunga sa nu plece de sub fund dar ambreia corect; nu patinare nu accelerare in gol

pune mana pe cheie, surubelnita si ciocan si apucate de treaba nu mai PLANGE pe forum

motorul de jawa e simplu, piesele (subansamblurile) sunt puse in asa fel incat nu poti sa le montezi altfel ai si carte tehnica ...... asa ca lasa vrajeala si LA TREABA !!!!

11-13 IUNIE Intrunirea de la Bacau in iulie e la Iasi nu mai ai mult :love:

kinguh - CRY BABY :love:

Mesaj completat

poate fi uleiul de vina...am pus ceva de la lukoil nu mai stiu..

iar mecanismul de actionare al ambreijului in loc sa fie prins in 3 suruburi era prins in 2(rupt). acuma il schimb

ma rog. am sa schimb furcile si rulmentul respectiv sa fiu multumit :D)

sper sa nu mai faca probleme

ULEIUL NU E PROBLEMA am sa ti dau o carte di '61 sa vezi ce puneau atunci in cutia de viteze -VALVOLINA NIVELUL E PROBLEMA

CU 500 Gr IN CUTIE ASA O SA TI MEARGA MEREU tu tre sa ai 800-900 gr nu mai stiu exact ai un surubel acolo unde poti vedea nivelul in cutie

daca as fi coleg cu tine la mecanica TE AS BATE IN FIECARE ZI :love: :)

acu te cred ca esti incepator .....PRACTICA TE OMOARA

LA MUNCA BAAAAA!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ambreiaj nu era vreo problema; mi l-a reglat un amic si mergea bine...avea cursa putin lunga sa nu plece de sub fund dar ambreia corect; nu patinare nu accelerare in gol

mai SPUNE LA OAMENI ca problema e in felul urmator : distanta mare intre trepte se simte la pedala POATE TE AJUTA CINEVA

Mesaj completat

mai SPUNE LA OAMENI ca problema e in felul urmator : distanta mare intre trepte se simte la pedala POATE TE AJUTA CINEVA

si daca ma gandesc mai bine cred ca era pedala reglata naspa :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...