Sari la conținut

Jawa


CrazYRaveN
 Share

Postări Recomandate

NU din fericire singura parte care nu am desfacut-o a fost motorul, nu am umblat la cutia de viteze sau la cilindru, am dat doar dinamul jos pentru verificat si carburatorul care era plin de piatra. Taicamiu m-a asigurat ca motorul dupa 25 de ani este functional si nu merita desfacut, doar am completat cu ulei cutia. Si dupa ceva ture i-am dat dreptate , singurul sunet pe care il scoate este de la cuiul poantou care joaca putin, in rest doar decibeli pe care ii scot tobele :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Băi da' fericit om mai eÂşti :cheers:! Cum arăta dinamul, ți-era ruginit? Avusese garnitură la capacul din partea dinamului? Fă Âşi dumneata un filmuleț cu motocicleta, s-o audovăd Âşi eu. Ah, că mi-ai adus aminte de carburator: când îl mai desfaci, arde-i rogu-te Âşi-o poză plutitorului, să-ncerc să mă dumiresc de niÂşte treburi.

 

Abia aÂştept să mai treacă vreo lună Âşi ceva :(. Dacă pun Âşi eu la punct fierul (de la o vreme mă obsedează, însă parcă tocmai în obsesie începi să dai rateuri Âşi parcă vezi că se spulberă visul), zău că până la BraÂşov vin să te vizitez! C-o fi la Biserica Neagră, c-o fi în Steagu', nu mă interesează ;). Apoi ne luăm de braț Âşi-l fugărim pe Ivan până la Tîrgu Jiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi da' fericit om mai eÂşti :(! Cum arăta dinamul, ți-era ruginit? Avusese garnitură la capacul din partea dinamului? Fă Âşi dumneata un filmuleț cu motocicleta, s-o audovăd Âşi eu. Ah, că mi-ai adus aminte de carburator: când îl mai desfaci, arde-i rogu-te Âşi-o poză plutitorului, să-ncerc să mă dumiresc de niÂşte treburi.

 

Abia aÂştept să mai treacă vreo lună Âşi ceva ;). Dacă pun Âşi eu la punct fierul (de la o vreme mă obsedează, însă parcă tocmai în obsesie începi să dai rateuri Âşi parcă vezi că se spulberă visul), zău că până la BraÂşov vin să te vizitez! C-o fi la Biserica Neagră, c-o fi în Steagu', nu mă interesează :wink:. Apoi ne luăm de braț Âşi-l fugărim pe Ivan până la Tîrgu Jiu!

Adriane o sa fiu si mai fericit cand o sa vad nr noi pe ea...motocicleta si piesele dp ea zici ca au fost tinute intr-un balon aratau destul de bine tinand cont ca au fost ascunse sub 1 strung timp de 25 ani,motorul a zacut intr-un sertar de scule, dinamul era prins pe motor, capacul din dr de la dinam si pinion era incarcat cu lantul, tot felul de suruburi si surubele, suportii de la scrite.....un haos total....plus ca nu aveam tamburul spate pt care am facut 150km si am dat 15 lei :cheers: a meritat fiecare metru.

La dinam nu am avut nici o garnitura nu era ruginit doar condensatorul avea firul smuls (dar am reusit sa-l cositoresc la loc),platina e aceeasi de acum 25 ani ca si bujia si bobina, la carburator am gasit ceea ce gasesti in masina de spalat.....mult mult mult calcar.plutitorul nu mi-am dat seama din prima ca era crapat,doar cand s-a umplut de benzina si nu stiam de unde imi tot curge...in fine i-am tras si lu ala o pelicula de cositor ,acum pluteste ca nou,i-am dat toata piatra jos curatat jicloarele i-am pus 1 filtru de 5 lei de benzina,baterie noua (ultima din bv am luat-o 6v 14ah).

La releu am avut o bataie de cap a trebuit sa incarc bateria de 2x pana sa reusesc sa o fac sa incarce ca la carte.daca vii pe la bv da un semn si o vizitam (inca o am la munca)

 

am bagat rpd un filmuletz cu tel scuzati calitatea promit ca urmatorul o sa fie cu 1 aparat prof

http://www.youtube.com/watch?v=rUOiD0r_TS4

 

L-am bagat pe tatal meu sa pot filma klumea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ..de azi sunt si eu posesorul unei jawa 638 dar din pacate cu ceva probleme la incarcare .Eu am luat motoreta de la un mos care nu a mai mers cu ea de vreo 5 ani.ea arata binisor ceva uzura de vreme dar cum vam zis are o problema la incarcare . Becul in bord imi sta aprins nu se stinge nici la turatii marii.iar eu am facut vreo 15 km cu ea si imi scade tensiunea in baterie de la 13v am ajuns la 9v si intensitatea farului a scazut la fel si cansonul deci nu incarca ..acuma eu nu ma prea pricep la comunistele astea cu incarcare si baterie ca am avut un minsk si nun voshod pana acuma ..aveti vreun sfat pt mine cum sa verific regulatorul sau releul ..sper sa nu va fi plictisit dar sa ma intelegeti ca sunt incepator si cu moto si cu permis ..multa bafta

 

Mesaj completat

Salutare ..de azi sunt si eu posesorul unei jawa 638 dar din pacate cu ceva probleme la incarcare .Eu am luat motoreta de la un mos care nu a mai mers cu ea de vreo 5 ani.ea arata binisor ceva uzura de vreme dar cum vam zis are o problema la incarcare . Becul in bord imi sta aprins nu se stinge nici la turatii marii.iar eu am facut vreo 15 km cu ea si imi scade tensiunea in baterie de la 13v am ajuns la 9v si intensitatea farului a scazut la fel si cansonul deci nu incarca ..acuma eu nu ma prea pricep la comunistele astea cu incarcare si baterie ca am avut un minsk si nun voshod pana acuma ..aveti vreun sfat pt mine cum sa verific regulatorul sau releul ..sper sa nu va fi plictisit dar sa ma intelegeti ca sunt incepator si cu moto si cu permis ..multa bafta

phprl2v1opm.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite downlodeaza documentul acesta uploadat de panaitepaul; te duci la pagina 99 si gasesti acolo verificarea sist de incarcare

 

manual jawa

mi-a fost util manualul am rezolvat problema era regulatorul de tensiune defect am pus unul de dacie acuma vad ca incarca ...tre sa mai rezolv problema la ghidoane ca are un joc fenomenal din rulmenti si e gata de ITP.aduce cineva rulmenti pt jawa sau merg si de la alte comuniste ?

multumesc de ajutor :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GATA e completa jawra mea e completa, am primit ieri vitezometrul (pt care ii multumesc Domnului Ivan),oglinzile si ceva becuri....Azi le-am montat si bineinteles ca am dat si o tura de proba.Vitezometrul e functional, am atins 80 km/h in 400 m linie dreapta acum mandra asteapta ITp-ul pe care speram sa il treaca cu brio.

post-56432-1276002223_thumb.jpg

post-56432-1276002276_thumb.jpg

post-56432-1276002327_thumb.jpg

post-56432-1276002385_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoasa si...practica! Felicitari si ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor!

Sa te bucuri muuuuulti kilometri si ani de ea si sa ne intilnim cu "babele" pe coclaurile tarii! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

Mă bate un gînd... să vedem ce vînătăi o să lase

Are cineva un topcase montat pe Jawa 638?

Sau cum vin topcase de noi? N-am văzut decît la locul lor. M-ar interesa să-mi pun unul în care să încapă casca (deci nici mai mici nici două căÂşti, ci aÂşa de o mărime medie)

L-aÂş pune deasupra lămpii spate, ca să nu încurce la pasager. ...

Există suport universal sau tre să meÂşteresc eu ceva?

 

ÂŞi încă ceva:

există cric lateral dedicat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa pui top-case trebuie neaparat mesterit un fel de portbagaj pe care vine montata placa de sustinere a cutiei.

In general Jawa 638 are in dotare standard cric lateral, asa ca vezi de unde gasesti unul si, pe cadru, sub motor in stinga, ai suportul sudat pe care se monteaza acest cric. Spor la mesterit! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GATA e completa jawra mea e completa, am primit ieri vitezometrul (pt care ii multumesc Domnului Ivan),oglinzile si ceva becuri....Azi le-am montat si bineinteles ca am dat si o tura de proba.Vitezometrul e functional, am atins 80 km/h in 400 m linie dreapta acum mandra asteapta ITp-ul pe care speram sa il treaca cu brio.

BRAVO! Inca O jawa pe strazi!!! Sa te duca multi kilometrii fara probleme.

Cand mai vad cate refacuta asa bine imi aduc aminte de prima mea "iubire".Din pacate a trebuit sa o dau,dar cine stie intr-o zi poate ma apuc de alta...mi-ar place una intr-un piston ca a ta sau de 125 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Băi da' fericit om mai eÂşti :lol:! Cum arăta dinamul, ți-era ruginit? Avusese garnitură la capacul din partea dinamului? Fă Âşi dumneata un filmuleț cu motocicleta, s-o audovăd Âşi eu. Ah, că mi-ai adus aminte de carburator: când îl mai desfaci, arde-i rogu-te Âşi-o poză plutitorului, să-ncerc să mă dumiresc de niÂşte treburi.

 

Abia aÂştept să mai treacă vreo lună Âşi ceva -_-. Dacă pun Âşi eu la punct fierul (de la o vreme mă obsedează, însă parcă tocmai în obsesie începi să dai rateuri Âşi parcă vezi că se spulberă visul), zău că până la BraÂşov vin să te vizitez! C-o fi la Biserica Neagră, c-o fi în Steagu', nu mă interesează ;). Apoi ne luăm de braț Âşi-l fugărim pe Ivan până la Tîrgu Jiu!

 

Adriane la tine m-am gandit cand am vazut carburatorul azi si mi-am facut timp sa vad daca are gaz in el "iar" si spre mirarea mea AVEA.Deci l-am umplut de apa tare pe dinafara si i-am tras o pelicula de cositor sa nu mai am nici o treaba cu scurgerile.Ce a iesit ...1 ou kinder argintit :D

Uite si dinamul la care nu am umblat prea mult, doar l-am spalat cu putin whitespirt.

post-56432-1276112993_thumb.jpg

post-56432-1276113076_thumb.jpg

post-56432-1276113159_thumb.jpg

post-56432-1276113202_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adriane la tine m-am gandit cand am vazut carburatorul azi si mi-am facut timp sa vad daca are gaz in el "iar" si spre mirarea mea AVEA.Deci l-am umplut de apa tare pe dinafara si i-am tras o pelicula de cositor sa nu mai am nici o treaba cu scurgerile.Ce a iesit ...1 ou kinder argintit :D

Uite si dinamul la care nu am umblat prea mult, doar l-am spalat cu putin whitespirt.

Spune-mi te rog citi microfarazi are condensatorul de la aprindere, este original ?

Editat de paideus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi te rog citi microfarazi are condensatorul de la aprindere, este original ?

 

E original dar nu mai scrie nimic pe el, si eu habar nu am, si sincer nu vreau sa mai aud de condensator sau platina ca m-am saturat cat am dat la smirghel, am vb cu Gotronic pt o aprindere tranzistorizata sa scap de platina si de griji.sincer te sfatiuesc sa faci la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E original dar nu mai scrie nimic pe el, si eu habar nu am, si sincer nu vreau sa mai aud de condensator sau platina ca m-am saturat cat am dat la smirghel, am vb cu Gotronic pt o aprindere tranzistorizata sa scap de platina si de griji.sincer te sfatiuesc sa faci la fel.

Si eu vreau sa pun aprindere electronica dar pina atunci mi-ar fi de mare ajutor daca te-ai uita in capatul de sus al condensatorului( se vede in fotografie ) sa-mi spui ce scrie acolo, repet ma intereseaza neaparat citi microfarazi are. Sau fa te rog o fotografie in care sa se vada bine ce scrie. Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu vreau sa pun aprindere electronica dar pina atunci mi-ar fi de mare ajutor daca te-ai uita in capatul de sus al condensatorului( se vede in fotografie ) sa-mi spui ce scrie acolo, repet ma intereseaza neaparat citi microfarazi are. Sau fa te rog o fotografie in care sa se vada bine ce scrie. Multumesc !

 

pe capac ce vezi acolo pansonat sunt niste patrate, nu specifica nimik de condensator.

o sa fac o poza special la condensator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

VAND PT JAWA 356 an 61-62':

 

- FAR+KILOMETRAJ complet

- STOP in stare buna

Preturile sunt cam 50 ron amandoua sau 40 ron farul si 20 stopul sau se schimba cu PINION LANT DIN CUTIA DE VITEZA si LANT de JAWA 356.....cele 2 din urma le si caut sa le cumpar daca le are de vanzare cineva.

 

Astept pm sau 0766286196

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ciclul " nu incarca JAWA mea" am inlocuit regulatorul de incarcare cu unul de dacie ,incarca dar pana in 3000de ture peste 3000de turtii mi se aprinde becul in bord .oare sa fie alta problema sau nu e compatibil releul de dacie ?? :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

ÂŞtie cineva cele mai ieftine Âşi totodată Âşi bune magazine de unde să iau o cască, de preferință cu clapetă, cu interior complet detaÂşabil (pt spălare)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ciclul " nu incarca JAWA mea" am inlocuit regulatorul de incarcare cu unul de dacie ,incarca dar pana in 3000de ture peste 3000de turtii mi se aprinde becul in bord .oare sa fie alta problema sau nu e compatibil releul de dacie ?? :ok:

Mi-e teama ca ai inlocuit degeaba releul de incarcare cu unul de Dacie. Daca spui ca dupa 3000 rot/min nu mai incarca s-ar parea ca ai probleme cu periile sau colectorul. Verifica lungimea periilor "NOTA: Periile trebuie sa iasa din colectorul lor cel putin 2mm. Daca sunt mai scurte din cauza uzurii sau daca periile nu se misca liber in blocul lor, inlocuiti blocul periilor si periile." , daca firele sunt bine prinse (firele de carbuni, fisele infipte bine in papucii lor si neoxidati) si mai ales daca nu cumva colectorul (adica piesa aceea rotunda de cupru pe care calca periile) nu este cumva excentric sau oval. In ultima situatie, intreaba un strungar cu multa experienta si rabdare daca il poate rotunji din nou. Nu stiu daca are cum sa-l prinda in strung. S-ar putea sa trebuiasca sa-si faca o piesa de prindere in strung de forma exacta a capului ambielajului pe care este prins rotorul. Oricum, nu-l duce la un carpaci ca ti-l face praf.

De asemeni, inainte de a demonta rotorul si a-l duce la rectificat, descarca Manualul tradus in romana si vezi ca ai acolo verificarea completa a instalatiei de incarcare a bateriei dar eu banuiesc ovalitatea colectorului.

 

Voia cineva sa stie valoarea condensatorilor de la aprindere. Iata ce scrie pe ei: 0.25uF -10% +15% 250V

Editat de panaitepaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...