Sari la conținut

B-40-LEM


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Mai baieti virtuali motociclisti. Pina nu aveti cacao (k k t) la poponeata din cauza unui sofer aiurit habar nu aveti ce inseamna. Il inteleg perfect pe thomas desi nu sunt pentru violenta. Sunt si eu sofer dar cind sunt cu motorul nu numai ca trebuie sa-i feresc pe dobitoci ci si sa ma feresc de dobitoci. Asa ca bine ca ai scapat thomas iar restul este decizia ta si o respect dar nu incurajez. Cit despre daewoo-isti pina nu va urcati pe motor abtineti-va sa dati verdicte. Si eu am doua Daewoo si stiu cum e. Drum bun si beliti ochii al motoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aseara, 23:30, burnitza marunta si deasa, urcam dealul de la Academia Militara. banda a III-a, maxim 50 km/h (shosea ~ pustie, ploaie, deal, semafor pe rosu in fatza). De pe banda I, o dacie albastra - B-40-LEM - se trezeste sa traga scurt de volan, si ajunge pe banda mea, taindu-mi calea. Nu semnal, nu nimik. Frana fata-spate-fata, intru frumos in derapaj (umezeala naibii) si urc pe trotoar (bordura e ca si inexistenta in zona aia) si ma proptesc cu lateralul motocicletei de primul copac. Omul statea linistit la semafor ! cu semnal frumos de stanga  :D Doar in proportie de 20% sunt de acord cu violenta, insa cand am ajuns in dreptul masinii si am strigat la el ca vrea sa ma omoare si ca e (cuvant urat), nici macar n-a intors privirea. Se facea ca nu ma vede.  Atunci mi-am iesit din pepeni si i-am f...t cativa bocanci in portiere de i le-am infundat bine de tot. Atunci m-a bagat in seama nesimtitul si s-a dat jos din masina. Om serios la vreo 30 ani, nu pushtan. Dupa cateva expresii legate de mama si alte membre de familie in care si-ar fi dorit el sa-si introduca organul, am zis ca nu merita sa stau la discutii cu el si l-am pocnit. Nu rau, ci i-am dat borshul cat trebuie. Intors la Suzi(eta) am evaluat din ochi pagubele (un pik toba atinsa si scaritza o tzara indoita) am incalecat si am plecat.

 

Nu e cea mai buna solutie, ma astept cine stie ce politist sa-mi vina la usa cu o plangere-n dintzi (baiguia ala ceva ca ma da la Politie, etc.), dar nu regret ce-am facut. Nu zic sa faceti si voi la fel, dar vad ca in ultima vreme fenomenul asta devine din ce in ce mai frecvent...

 

Parerea mea.

Omule!!!

Tu ai facut ce m-am abtinut eu sa fac intr-o situatie similara!!!!

:yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca a dat vreun Daewoo-ist verdicte... Marce se referea, de exemplu, si la mine, care mi-am luat "casca in gura" de la ea la prima intalnire mixta Woo - Moto. Iar magarii cum a patit colegul vostru (si al nostru, ca toti mergem pe sosea!) patim si noi, si sa vezi ce funny e sa ai si copil in masina si sa te puna vreun idiot in dificultate majora si sa-ti fie frica intai pentru viata puiului tau!!! Pai chiar ca iti vine sa-l omori pe ala, indiferent de urmari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RENEGADE, crezi ca in Matiz nu stiu ce-i FRICA? ... cind TIR-ul de pe contrasens angajat in depasire fara vizibilitate creste si creste si creste in parbriz, aia ce e? parfum de flori cumva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara, 23:30, burnitza marunta si deasa, urcam dealul de la Academia Militara. banda a III-a, maxim 50 km/h (shosea ~ pustie, ploaie, deal, semafor pe rosu in fatza). De pe banda I, o dacie albastra - B-40-LEM - se trezeste sa traga scurt de volan, si ajunge pe banda mea, taindu-mi calea. Nu semnal, nu nimik. Frana fata-spate-fata, intru frumos in derapaj (umezeala naibii) si urc pe trotoar (bordura e ca si inexistenta in zona aia) si ma proptesc cu lateralul motocicletei de primul copac.

 

Nu e cea mai buna solutie, ma astept cine stie ce politist sa-mi vina la usa cu o plangere-n dintzi (baiguia ala ceva ca ma da la Politie, etc.), dar nu regret ce-am facut. Nu zic sa faceti si voi la fel, dar vad ca in ultima vreme fenomenul asta devine din ce in ce mai frecvent...

 

Parerea mea.

:D nu stiu daca era mai bine daca era o borudra inalta, in zona aia. Am vaztut in unele zone borduri puse noi si nu lasate pe margine, provizoriu, ci puse definitiv, atat de inalte incat puteai sa-ti si zgarii masina in ele. Si era cat pe ce s-o patesc, cand faceam dreapta, pe langa o bordura d-asta, si s-a bagat de pe stanga un (cuvant urat). :baldy: Noroc k eram cu masina!

 

La partea, cu plangerea-tot ce se poate!! :angry: sper sa nu fie vro problema- numai sa nu-ti fi luat nr. Cum ai trecut pe langa el?

 

Si inca ceva: prea,prea imi pare cunoscut, numarul!!- serios! zici k vroia sa faca stanga? :yikes: s-ar putea sa fie de pe langa blocul meu.

(btw: stau prin zona aia.)

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu faceam tampenia asta, mai ales pe drumurile din afara localitatilor. Daca nu se dadea cineva de pe banda 2, si ma ignora, il depaseam si-i franam puternic in fata sau il tineam in paralel cu alta masina, cu viteza mica, sa nu poata depasi nici el. La un momendat am exagerat cu franarile astea, si era sa intre unii cu o dacie veche in mine.

 

Eu l-am lovit odata pe unu ...

cand aveam dacia veche binenteles.

Nu inteleg problema lor ... dc m-au depasit de ce mai franeaza?

Dc sa iau eu gropile de pe prima banda ?

Mai sunt unii care vad ca pe prima banda nu se poate merge ( gropi, masini parcate) si dau flash, apoi depasesc pe banda continua, si apoi franeaza in fatza ...

Oricum ... sunt tot felu de caractere.

Dupa parerea mea nu e fair, mai ales dc merg cu viteza legala , chiar si mai repede de cat atat !

Inteleg sa mearga cu 30 pe unde se merge cu 50.

 

Noi sa fim sanatosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... pt. mine este clar: ASEARA A PLOUAT CU PROSTI. Nu de alta dar si eu am "furat-o" aseara de la un papalau de sofer cu o dacie papuc.

Norocul meu ca lasasem motorul si eram cu masina.

Eu eram pe o strada cu limitare la 20/h si culmea tineam cont de asta, am dat semnal dreapta , am oprit pe dreapta, am intins mana sa deschid portiera din dreapta unui prieten shi TROSCK in spate. Am sarit ca ars, m-am dus direct la portiera idiotului shi i-am aplicat o "corectie".

Recunosc sunt un individ impulsiv (rushinea pe mine.... huuuoa) dar cand l-am vazut pe idiot cum a intrat cu "bullbar"-ul in mine si mi-a zgariat spoiler-ul m-au apucat toti dracii si m-am gandit in acel moment ce se intampla daca nu lasam motorul mai devreme si se suia prostul pe mine cu papucul.

Cretinul a bolmojit ceva de genul ".... de ce a-ti pus frana ca nu eram atent?" shi a "taiat-o" rapid ca nu stiu ce eram in stare sa-i mai fac.

PS Felicitari Taximetristului care a strigat la el " Beleshte ba ochii ca omori lumea pe strada chiombu dracu"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La partea, cu plangerea-tot ce se poate!!  :yikes:  sper sa nu fie vro problema- numai sa nu-ti fi luat nr. Cum ai trecut pe langa el?

Pana am inspectat eu motorul si pana am plecat, ala deja nu mai era. Si nu stiu cat a putut sa-mi ia numarul atata timp cat motorul era in spatele masinii, "parcat" la un copac de pe trotuar. :D Sa fie ei sanatosi si sa ma caute. Oricum, daca era ceva, sosea deja sectoristul sau garda la usa.

 

Vaya con dios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana am inspectat eu motorul si pana am plecat, ala deja nu mai era. Si nu stiu cat a putut sa-mi ia numarul atata timp cat motorul era in spatele masinii, "parcat" la un copac de pe trotuar. :D Sa fie ei sanatosi si sa ma caute. Oricum, daca era ceva, sosea deja sectoristul sau garda la usa.

 

Vaya con dios.

Nu e chiar asa...

Eu am vandut moto si nu l-am trecut pe numele noului propietar, care defapt era bun prieten cu mine.

Intr-o zi vine la mine f suparat ca i-a taiat una calea si el a cazut cu fatza in linia de tranvai. Era oarecum bucuros ca a putut sa o prinda la primul semafor si sa-i vandalizeze masina, adika i-a smuls oglinda si a mai si scuipat-o .

L-am intrebat daca cumva i-a luat nr de inmatriculare si a zis ca nu. Peste 2 luni vine politzia la mine acasa si ma cheama la sectzie.

In fine, l-am dat in vileag pe prieten care s-a dus el in persoana la sectzie si a tezolvat totul cu 50 euro, echivalentul unei oglinzi noi. Bine ca tipa nu a avut si alte pretentzii spre deosebire de politzist care a trebuit :yikes: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe cretinii care dorm pe strada si fac tot felul de manevre anapoda trebuie sa-i mai trezeasca cineva . Daca nu noi atunci cine ? Daca nu acum atunci cind ?

Pina nu simti pe pielea ta frica aia cumplita poti sa comentezi in fel si chip ! I-ai tras-o , aia e , dar multumeste-i bunului Dumnezeu ca ai scapat si trece-ti in baza de date alt pericol de care trebuie sa tii cont !

In tara asta de rahat nesimtirea si egoismul au ajuns la niste cote teribile de asta se intimpla atitea nenorociri !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu tine din nici un punct de vedere.

 

chiar de merge cu 50 pe autostrada

Adica nu conteaza ca toata strada e a lui, mostenire de la bunici, face ce vrea, merge cum vrea si nu pateste niciodata nimic. Din cand in cand o mica corectie e necesara....

 

Daca ai loc sa depasesti pe dreapta, il atentionezi ca vrei sa-l depasesti, si iti vezi de drum.

Adica mai bine incalci tu legea decat sa mearga el corect si legal.

 

Majoritatea care merg incet pe mijlocul drumului, chiar cu dacii vechi sau asa ceva, nu merg de voie ci de nevoie(pe marginea drumului sunt cuie, praf, conditiile de drum nu sunt tocmai optime...toata lumea stie asta)

Mda, unde dacia veche se strica masinile celorlalti sunt indestructibile.

 

din moment ce eu merg aproape de limita de viteza acceptata pe acel sector de drum.

Asta aproape de limita de viteza presupune 2 situatii:

1. Viteza mai mica = incalcarea legii si a bunului simt (masinile trebuie sa se deplaseze pe benzile de circulatie conform vitezei de deplasare - cel putin asa scfria in decretul vechi si ma indoiesc ca s-a schimbat)

2. Viteza mai mare = incalcarea legii si mers pe principiul ¨ ce bai, nu-ti ajunge ca merg mai repede decat e voie¨

 

E dreptul meu sa circul pe oricare banda ma simt in siguranta

Mergand pe principiul asta nu vad de ce te deranjeaza cei care tot asa considera ca e DREPTUL lor sa aplice corectii participantilor la trafic. Nu scrie nicaieri ca soferii au DREPTUL sa mearga pe ORICE banda se simt in siguranta. Ce s-ar intampla daca unii s-ar simti in siguranta pe contrasens sau pe trotuar?

 

drept urmare merg pe banda de langa centrul drumului, cand e posibil fara sa incurc voit pe nimeni.

Atata timp cat nu incurci pe nimeni e OK, dar in momentul in care pui problema la stilul: ¨Ce dracu vrea ala, ca doar are loc prin dreapta...¨ nu mai este in regula.

 

V

 

PS: Nu am nimic personal cu tine dar tocmai am facut un drum pana la Ploiesti si un tip care a crezut ca o sa se simta mai in siguranta pe banda a 2-a era sa ma arunce pe contrasens. Banuiesc ca nu a mai considerat necesar sa se uite si in oglinda inainte de a schimba banda

PPS: DA, aveam viteza. DA, i-am aplicat o corectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ma dau la o parte de pe drum, din moment ce eu merg aproape de limita de viteza acceptata pe acel sector de drum. E dreptul meu sa circul pe oricare banda ma simt in siguranta, pe cat posibil mergand pe banda din dreapta, dar cand esti prin sate si ies "diversi" de pe stradute laterale direct in banda mea, nu prea imi convine, drept urmare merg pe banda de langa centrul drumului, cand e posibil fara sa incurc voit pe nimeni.

 

Nici eu nu sunt de acord cu ce spui aici.Din cite imi aduc eu aminte , decretul spune ca benzile se folosesc in functie de viteza de deplasare.Nu spune ca se folosesc in functie de viteza de deplasare legala.Daca eu vreau sa o forjez de ce sa nu pot sa o fac doar pentru ca se gaseste unul sa mearga pe banda 2 cu viteza legala , chiar daca asta implica sa mearga cu 80 sa spunem pe DN1 intre aeroportul Baneasa si ZOO? :D

Nu ma intelege gresit.Nu sunt de acord cu aia care o forjeaza cu 200 prin oras.Dar romanului i-a intrat o idee in cap care nu -i mai iese : cei mai multi cred ca daca ruleaza cu 100 de km /h e dreptul lor sa mearga pe banda 2 , chiar daca e banda 1 libera.Chestia cu gropi si cuie pe banda 1 ....sa fim seriosi : pe bucata Ploiesti - Campina sunt bune ambele benzi...si totusi sapt trecuta cind am trecut pe acolo pe toata bucata aia de 25 de km a fost o singura masina careia nu a trebuit sa-i dau flash-uri sa se mute pe banda 1.UNA SINGURA!Asta in conditiile in care eu rulam cu 140.Ti se pare o viteza astronomica?Mie nu.Si chestia cu flash-urile e semidegeaba...oricum pina se uita ala in oglinda mergi un minut in spatele lui.

Nu vorbesc de cazuri in care banda 1 e impracticabila sau e oprit vreun camion ..Vorbesc de mersul cu 90 pe banda 2 cind si banda 1 e la fel.

Si alta chestie: toti care merg cu viteza mica pe banda 2 se uita in oglinzi o data la 2 minute.Ti se pare safe?Mie nu. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pareri si pareri,tre` sa le cerni pe toate si sa alegi ce e mai bun,am mai scri intrun topic nu mai stiu care ca e mai bine sa-i feresti tu si pe urma sa fugi de ei,daca-i rupeai oglinda sau zgariai vopseaua sa vezi ce te mai baga in seama oricum nici eu nu-s de acord cu ce ai facut dar cu s-a mai spus boul merita ca nu si-a cerut scuze,aceeasi faza am patit si eu la Cora omu venea de pe cedeaza m-a vazut mai aveam 6 m pana intersectie s-a bagat l-am ocolit fara sa-l vatamez am dat sa opresc in fata lui sa-l injur dar omu cu tupeu accelera sa ma depaseasca si ma intreba ce vreau de la EL din masina binenteles oricum era smardoi de la volan l-am lasat sa ma depaseasca si i-am dat-o la portiera abia atunci a oprit si a incercat sa coboare dar a dat cu capun usa pe care i-am trantit-o in nas.IMI SPUNEA CEVA DE GENUL CE BAI AI LUAT MOTO SI TE PLIMBI SA TE VADA LUMEA.

Important e ca ai scapat tu sanatos.

 

 

MAXIMA SANATATE

Editat de DCSAN20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E dreptul meu sa circul pe oricare banda ma simt in siguranta

E dreptul tau DIN PARTI!

Principiul, atat legal cat si moral este sa lasi banda a doua libera pentru depasiri.

Principiul este sa circuli constient de faptul ca nu esti singur pe toata soseaua si sa faci in asa fel incat sa nu ii stanjenesti pe ceilalti. Adica sa te lasi depasit.

Mor de nervi cand se trezeste cate un nesimtit sa ma invite sa-l depasesc prin dreapta, ca el are chef sa mearga pe banda a doua cu 70 la ora. Depasirea prin dreapta este si riscanta si ilegala; nu o fac din principiu.

 

Mai citeste legea, man, precum si legile bunului simt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravos man... shi am avut o experientza similara, m-am oprit langa bou' respectiv shi-am inceput sa-l injur... se uita in volan shi nu zicea nimic :yikes: i-am dat un pumn in geam shi o vreme mi-a parut rau ca n-am dat mai tare... dup-aia mi-a parut bine, ca daca intram in mashina peste el ii luam okelarii de pe nas shi ii faceam supozitoare :D

 

shi bine ca avem nr lui, sa-l mai salutam din mers din cand in cand :baldy:

Editat de bandi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, sint 2 posibilitati: "rahatul" sa constientizeze unde a gresit si sa considere ca a primit o lectie (improbabil) sau "rahatul" sa pindeasca in continuare vreun motociclist si sa-l sicaneze cu dor de razbunare ... si data viitoare poate reuseste mai bine decit acum ... FOARTE PROBABIL!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...