Sari la conținut

Accident 16.07.2007 - Bucuresti


DiLo
 Share

Postări Recomandate

Va salut pe toti, si nu prea vroiam sa va salut aici dar asta este...de ce te feresti de aia nu scapi. Conduceam un suzuki bandit pe B-dul Octavian Goga ma indreptam catre pasajul Marasesti pe banda 1 cu aprox 40 km/h. La intersectia cu str Emil Bota o "doamna blonda" traversa perpendicular b-dul intrand pe sensul meu de mers mai intai pe banda 2, iar eu am inceput sa o claxonez de mai multe ori sa se uite la mine...dar ea nimic tot inainta si nici nu se uita la mine. a intrat si pe banda 1 unde ma deplasam eu si nu am mai putu sa evit cu toate ca am pus frana. M-a lovit in parte din fata in furca, si totul se stie ce a urmat...Am avut noroc ca am fost echipat din cap pana in picioare...Nervi...telefoane...etc. Dupa ce m-am calmat am intrebat-o : "De ce nu a-ti franat?? De ce nu v-ati uitat la mine cand claxonam??" si raspuns pe masura : " Nu v-am vazut"

In fine...acum urmeaza partea interesanta..mergem la circa 12 de politie sa facem tot ce trebuie. Ajungem la politie si "doamna blonda" imi spune ca masina este de la firma si ca nu are asigurarea facuta. Ma gandesc eu bine ca ar fi mai bine sa primesc bani de la ea decat sa iau asigurarea si ii propun treaba asta , k sa ii fie bine si ei, sa nu ii fac mai mult rau. Este de acord ca eu sa ma duc la suzuki sa fac o constatare sa vad cat ma duce si sa ne intalnim peste cateva ore. Cu nervi si cu vreo 3 ore pierdute pe drum ,aglomeratie cei de la suzuki imi fac o mica constatare si imi zic ca ma costa cel putin 3000 euro. In fine, o sun pe doamna blonda si ii spun...dar ea intre timp isi facuse o asigurare pe naspa. Eu ma enervez si ii zic sa ne intalnim la politie ca sa facem declaratiile. Ma cert cu ea ca una vorbeste si alta face...si intru la " domnu militzian". In declaratie am scris tot cum ca ea isi facuse intre timp asigurare. " domnu militzian" se uita la talonul ei si ITP-ul expirat de 2 luni, o intreaba de asigurare si "doamna bolnda" incepe cu vrajeli cum ca o are dar nu o are la ea , ca a facut-o intr-o localitate din jud Dolj, si ca a uitat-o acolo....in fine abureli.

 

"doamna blonda" ii da " militzianului" doar serie de la asigurare si acesta este de acord. Eu m-am enervat si i-am spus militzianului ca eu vreau asigurarea ei, vreau sa plec cu copia..dar el mi-a dat un raspuns pe masura: " el nu e obligat sa mi-o dea si nici doamna"

 

Ma apucase toate crizele cand am vazut ca tot cu ea tinea cu o proasta care nu se utia pe unde merge si nici nu aude..Si i-am spus de ce nu ii da amenda ca nu prezinta asigurarea?? el imi raspunde ca nu se da amenda pt asa ceva. Atunci l-am intrabat: " Daca ma prinde-ti circuland fara actele la mine e normal sa va dau seria de la ele?? si ela spus ca e normal si nici nu imi da amenda pt ca nu le am la mine.

 

Cand am auzit asa ceva mi-a inchis gura..si mi-a spus inainte sa plec ca ar trebui sa mai aprofundez legislatia mai bine, si ca a 2-a zi sa ma intalnesc cu "doamna blonda" sa imi dea copia de la asigurare.

 

In fine cam atat s-a intamplat si nu as vrea sa trece-ti prin ce am trecut eu ca v-ar trebui niste nervi de otel.

Nu se poate asa ceva sa ti se intample, ca victima tot tu esti cel care ai fi vinovat. Sunt scarbit de ceea ce se intaplma in Romania.

 

Ce sa zic , bafta tuturor si nu mai face-ti bine la prosti ca mai rau va face-ti...Gresesc platesc.

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din start blonda are avantaj si s stie d c,dak erai u in locul ei,ala erai dosar penal,adik dak era un om oarecare in locul ei nici nu mai dsicuta politaiu,knd auzea nu ai asigurare si nici itp...papa

Atentie la blondele kre merg in jeepuri s rujeaza,s makiaza k sunt periculoase

Binne k nu ai nimic,fierul s repara :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de te te-ai uitat in gura ei... Trebuia sa te duci din start la Politie. Nu este problema ta daca are aia asigurare sau nu. Si cu banii, stai tu linistit, nu avea de gand sa-ti dea nimic, ea avea nevoie de timp sa-si puna actele la punct.

Daca mai aveti probleme de genul si pagubele sunt maricele mergeti direct la politie, nu-ti da nimeni mai mult de 300 RON decat daca e chiar pe nashpa el (nu are permis).

Acuma ghinion, ti-a dat teapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti, si nu prea vroiam sa va salut aici dar asta este...de ce te feresti de aia nu scapi. Conduceam un suzuki bandit pe B-dul Octavian Goga ma indreptam catre pasajul Marasesti pe banda 1 cu aprox 40 km/h. La intersectia cu str Emil Bota o "doamna blonda" traversa perpendicular b-dul intrand pe sensul meu de mers mai intai pe banda 2, iar eu am inceput sa o claxonez de mai multe ori sa se uite la mine...dar ea nimic tot inainta si nici nu se uita la mine. a intrat si pe banda 1 unde ma deplasam eu si nu am mai putu sa evit cu toate ca am pus frana.

 

Deci mergeai cu 40/h , ai vazut ca o masina e cam "pe tine", nu ai franat. Te-ai deplasat cu aceeiasi 40/h in speranta ca ea te vede/aude (nu te-ai gandit ca aia poate e proasta, chioara, are muzica data la maxim, etc) Abia dupa ce s-a suit si pe banda 1 ai franat ?

Nu zic, ea e de vina legal ca nu s-a asigurat, etc. Dar si tu esti de vina ca nu te-ai protejat singur. Plus ca daca la 40/h nu ai franat din timp cand ai vazut o masina venind perpendicular pe sensul tau de mers... inseamna ca ori aveai mai mult ori mai trebuie sa inveti sa te dai pe motor.

 

Parerea mea.

 

LaterEdit

M-am uiat la posturile tale si am vazut ca abia ai luat permisul. Multa grija pe viitor la cum conduci si cum te pazesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea e ca nu ar trebui sa faci pe afectatul ca ti-e scarba de romania si mai stiu eu ce cand mentalitatea ta a fost de roman din start. te vaiti ca te-a facut politistul pe tine? dar tu ce ai incercat sa faci cand in loc sa te duci la politie ai vrut sa scoti niste banuti de la aia? ai crezut c-o sa ti dea aia 3000 :rusinica: asa din buzunar tac-pac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dilo frate ai 2 probleme:

1 - te-a lovit o blonda

2 - un politai corupt/influentat de blonda

 

Eu zic asa: iei PV-ul intocmit de pulitai si mergi in audienta la comandant! Scurt si la obiect! Si ii prezinti comandantului cum sta treaba si daca e normal. Dar inainte de asta faci matale frumusel o plangere cu nr de inregistrare & stuff pe numele celui care a facut P.V.-ul.

SAU - vezi ca exista afisat un numar de genul 0800-0800 unde poti sa reclami eventualele fapte de coruptie ale angajatilor MI

Acolo poti sa suni si prezinti fapta, in mod normal dupa noua legislatie pulitaiu ala era OBLIGAT s aaplice legea.. care spune ca se retine talonusl sise suspenda inmatricularea pentru lipsa unei asigurari valabile si a ITP-ului.

Daca vrei sa o foooti pe blonda rau de tot - ii ceri asigurarea.. si apoi mergi la societatea de asigurari la care e intocmita si ceri sa se cerceteze CINE si CAND a intocmit asigurarea.. si ii intrebi daca sunt de acord sa iti plateasca. Daca nu - mi-e teama ca va trebui sa te duci nitel prin tribunale sa te indrepti impotriva blondei pe de-o parte, sa o acuzi de fals si sa chemi si pe ala care a facut asigurarea aia pe naspa- probabil ceva foutalau sau ruda apropiata care a acceptat sa se riste..

Cel putin daca as avea timp de umblat - eu asa as proceda.

Bafta multa si sa nu uiti sa mai scrii cand si cum s-a rezolvat cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man , man, man...dara-r dracii in el de claxon. Thomas are perfecta dreptate. Mai intai te pui in siguranta si dupa aia poti sa claxonezi cat vrei. Bine ca esti intreg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci mergeai cu 40/h , ai vazut ca o masina e cam "pe tine", nu ai franat. Te-ai deplasat cu aceeiasi 40/h in speranta ca ea te vede/aude (nu te-ai gandit ca aia poate e proasta, chioara, are muzica data la maxim, etc) Abia dupa ce s-a suit si pe banda 1 ai franat ?

Nu zic, ea e de vina legal ca nu s-a asigurat, etc. Dar si tu esti de vina ca nu te-ai protejat singur. Plus ca daca la 40/h nu ai franat din timp cand ai vazut o masina venind perpendicular pe sensul tau de mers... inseamna ca ori aveai mai mult ori mai trebuie sa inveti sa te dai pe motor.

 

Parerea mea.

 

LaterEdit

M-am uiat la posturile tale si am vazut ca abia ai luat permisul. Multa grija pe viitor la cum conduci si cum te pazesti.

 

Sunt cam de acord. Degeaba e vina ei daca tu esti cel tavalit si care are cel mai mult de suferit. Nu te incalzeste cu nimic sa o injuri acum. In oras - "panic mode" - clar.

Eu inteleg ca e vorba de neacordare de prioritate. Nu i-a luat permisul? Ce sanctiuni s-au aplicat si cui? Si daca are si ITP-ul expirat si a facut accident, asta nu e inca o chestie de luat in seama de catre "organele abilitate"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intersectia cu str Emil Bota o "doamna blonda" traversa perpendicular b-dul intrand pe sensul meu de mers mai intai pe banda 2, iar eu am inceput sa o claxonez de mai multe ori sa se uite la mine...dar ea nimic tot inainta si nici nu se uita la mine. a intrat si pe banda 1 unde ma deplasam eu si nu am mai putu sa evit cu toate ca am pus frana.

 

In parte e si vina ta. :cheers: Daca cineva are cea mai mica intentie sa ti se bage in fata se va baga. :rusinica: Daca cineva vine perpendicular e clar ca n-o sa mai opreasca, acum nimeni cu masina nu mai are rabdare, mi s-a intamplat asta de multe ori si am oprit langa soferi si i-am intrebat de ce nu-mi dau prioritate => mi s-a raspuns sec: "ce ma, n-ai frane??? " Ce sa mai zic... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia de la asigurari o sa traga de costul reparatiei cat mai mult, nu o sa obtii 3000 garantat...pe de alta parte, daca ii spui agentului de asig ce a facut blonda si face ala sapaturi e posibil sa se vada ce manarie a facut, nu e chiar asa simplu. asigurarile se platesc cu o chitanta inseriata cu data, se trimit la sediul societatii, intra in vigoare dupa 24 de ore... sunt cam multe de palmat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo ... care e numaru ala gen 0800-98789795 la care sa-i reclami pe nenorocitii de sicleti care calca stramb , stie cineva ? Nu ma puneti sa intreb la Politie sau la informatii.. ca la Politie toti se fac ca nu stiu ....

 

in legatura cu bietul om.. ai cam patit-o .. in sensul ca tot ce spune "gabii" este frumos si teoretic.. insa nu cred ca vei putea sa rezolvi toate acele chestii .. cer prea mult timp , nervi...

 

Ca sa nu mai treci si altadata prin ce treci acum (caci ocazii vei mai avea, fii sigur ca le vei rata) .. fa ce zice Thomas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: culmea si ala care a intrat in mine la fel insista ca sa nu declar....ca a trecut pe rosu...ca de ramane fara permis alea alea....ca-mi da el 400 de E sa repar moto...da am zis ...stii ce motorul il repar intr-un fel sau altu ...da retardati d`astia ca tine :rusinica: tre sa mai stea si pietoni ...ca poate maine mai nimeresti un motorist....si e mai nasol ... :cheers: moment in care m-as fi simtit super vinovat ....

P.S. - faza ca-ti da baniii maine....frate esti in Ro chiar mai crezi in basme ...ce draq...wake-up :finger: si data viitoare aplica legea : sa-mi pazesc kuru ca pt astia sunt invizibil

bafta la reparat si sa ne vedem pe strazi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e nasol in oras mai ales cu astia cu masinile ... ideea e ca nici daca mergi mai incet nu rezolvi foarte multe pentru ca se baga amsinile in fata ta si alte chestii ideea sa mergi un la fel ca ele pe bulevardele mari sa incetinesti cand e ceva nesigur si pe strazile mici sa mergi incet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt blonda :cheers: cu cornite si volan :cheers: De combinatia asta ce zici?

 

periculoasa rau ... in sensul bun al cuvantului .. sper :rusinica:

iar intr-o tzara unde se mai circula cu carutza prin oras, se pun capacele de la canal invers,nu se taie crengile care au ascuns intregul semn de circulatie.. s.a.m.d., paranoia e sanatoasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul circula foarte normal, nu-l mai invinuiti degeaba. Am trecut pe langa el din sens opus si dupa 20 de metri aud o bufnitura, cand arunc ochiul in retrovizoare, omul nostru era pe jos. Bine ca a purtat echipament si nu si-a rupt oasele. E incepator si asta o sa fie o lectie pentru el.

Ocupantii daciei erau praf. Toti. Fete de provinciali iesiti la plimabare pe bulevardele stralucitoare ale capitalei. Asa de stralucitoare ca nu mai vezi motociclistii de langa tine. Niste taranoi. A intrebat daca e ok baiatul dupa un sfert de ora. Nici nu cobora din masina .............o imputita.

 

 

Baiatului ii doresc nervi de otel si succes in recuperarea sezonului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci mergeai cu 40/h , ai vazut ca o masina e cam "pe tine", nu ai franat. Te-ai deplasat cu aceeiasi 40/h in speranta ca ea te vede/aude (nu te-ai gandit ca aia poate e proasta, chioara, are muzica data la maxim, etc) Abia dupa ce s-a suit si pe banda 1 ai franat ?

Nu zic, ea e de vina legal ca nu s-a asigurat, etc. Dar si tu esti de vina ca nu te-ai protejat singur. Plus ca daca la 40/h nu ai franat din timp cand ai vazut o masina venind perpendicular pe sensul tau de mers... inseamna ca ori aveai mai mult ori mai trebuie sa inveti sa te dai pe motor.

 

Parerea mea.

 

LaterEdit

M-am uiat la posturile tale si am vazut ca abia ai luat permisul. Multa grija pe viitor la cum conduci si cum te pazesti.

 

thomas are dreptate

daca vezi ca lelalalt e timpit lasa-l in pace nu te pune cu el, ca vei avea de pierdut. si eu am facut la fel cu cineva si am avut de pierdut acum ii las in pace fiecare si-a obtinut permisul cum a putut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti, si nu prea vroiam sa va salut aici dar asta este...de ce te feresti de aia nu scapi. Conduceam un suzuki bandit pe B-dul Octavian Goga ma indreptam catre pasajul Marasesti pe banda 1 cu aprox 40 km/h. La intersectia cu str Emil Bota o "doamna blonda" traversa perpendicular b-dul intrand pe sensul meu de mers mai intai pe banda 2, iar eu am inceput sa o claxonez de mai multe ori sa se uite la mine...dar ea nimic tot inainta si nici nu se uita la mine. a intrat si pe banda 1 unde ma deplasam eu si nu am mai putu sa evit cu toate ca am pus frana. M-a lovit in parte din fata in furca, si totul se stie ce a urmat...Am avut noroc ca am fost echipat din cap pana in picioare...Nervi...telefoane...etc. Dupa ce m-am calmat am intrebat-o : "De ce nu a-ti franat?? De ce nu v-ati uitat la mine cand claxonam??" si raspuns pe masura : " Nu v-am vazut"

In fine...acum urmeaza partea interesanta..mergem la circa 12 de politie sa facem tot ce trebuie. Ajungem la politie si "doamna blonda" imi spune ca masina este de la firma si ca nu are asigurarea facuta. Ma gandesc eu bine ca ar fi mai bine sa primesc bani de la ea decat sa iau asigurarea si ii propun treaba asta , k sa ii fie bine si ei, sa nu ii fac mai mult rau. Este de acord ca eu sa ma duc la suzuki sa fac o constatare sa vad cat ma duce si sa ne intalnim peste cateva ore. Cu nervi si cu vreo 3 ore pierdute pe drum ,aglomeratie cei de la suzuki imi fac o mica constatare si imi zic ca ma costa cel putin 3000 euro. In fine, o sun pe doamna blonda si ii spun...dar ea intre timp isi facuse o asigurare pe naspa. Eu ma enervez si ii zic sa ne intalnim la politie ca sa facem declaratiile. Ma cert cu ea ca una vorbeste si alta face...si intru la " domnu militzian". In declaratie am scris tot cum ca ea isi facuse intre timp asigurare. " domnu militzian" se uita la talonul ei si ITP-ul expirat de 2 luni, o intreaba de asigurare si "doamna bolnda" incepe cu vrajeli cum ca o are dar nu o are la ea , ca a facut-o intr-o localitate din jud Dolj, si ca a uitat-o acolo....in fine abureli.

 

"doamna blonda" ii da " militzianului" doar serie de la asigurare si acesta este de acord. Eu m-am enervat si i-am spus militzianului ca eu vreau asigurarea ei, vreau sa plec cu copia..dar el mi-a dat un raspuns pe masura: " el nu e obligat sa mi-o dea si nici doamna"

 

Ma apucase toate crizele cand am vazut ca tot cu ea tinea cu o proasta care nu se utia pe unde merge si nici nu aude..Si i-am spus de ce nu ii da amenda ca nu prezinta asigurarea?? el imi raspunde ca nu se da amenda pt asa ceva. Atunci l-am intrabat: " Daca ma prinde-ti circuland fara actele la mine e normal sa va dau seria de la ele?? si ela spus ca e normal si nici nu imi da amenda pt ca nu le am la mine.

 

Cand am auzit asa ceva mi-a inchis gura..si mi-a spus inainte sa plec ca ar trebui sa mai aprofundez legislatia mai bine, si ca a 2-a zi sa ma intalnesc cu "doamna blonda" sa imi dea copia de la asigurare.

 

In fine cam atat s-a intamplat si nu as vrea sa trece-ti prin ce am trecut eu ca v-ar trebui niste nervi de otel.

Nu se poate asa ceva sa ti se intample, ca victima tot tu esti cel care ai fi vinovat. Sunt scarbit de ceea ce se intaplma in Romania.

 

Ce sa zic , bafta tuturor si nu mai face-ti bine la prosti ca mai rau va face-ti...Gresesc platesc.

Asfalt uscat

 

trebuia batuta cu tezla in gura blonda .... pe loc se face treaba ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa zic...experienta se acumuleaza in timp...nu pot sa zic k eu sunt nevinovat in sinea mea, k daca aveam experienta mai mare sigur puteam sa evit....Toate s-au intamplat in cateva secunde si parerea mea ca s-a vazut ca sunt incepator...asta este...bine ca nu am nimik .

Si referitor la cei 3000 de euro ma asteptam sa nu mi-i dea, problema era k eu nu stiam cat ma duce...credeam ca mai mult de 10 mil nu are cum sa fie..nu sunt cunoscator de preturi in moto..

Dar nu inteleg de ce ma judecati gresit cum ca am vrut sa scot niste bani in plus de la ea.(vroaim k motorul sa fie la fel nu vroiam 100 mii in plus). Eu am fost cu ea la politie si pana sa intru am intrebat-o de asigurare si mi-a zis k nu are...asa k am zis sa scap de atatea batai de cap cu asigurarile si sa fac o constatare legala la un service si sa imi plateasca ea , pt a nu-i face rau mai mult in cazul in care vedea polististul k nu are asig, Itp.. Din toate chestiile astea am tras concluzia k nu se mai merita sa ajuti pe nimeni . Gresesti=platesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-am calmat am intrebat-o : "De ce nu a-ti franat?? De ce nu v-ati uitat la mine cand claxonam??" si raspuns pe masura : " Nu v-am vazut"

 

Nu pot sa creeeed!!!!! totzi zic asa, ("nu l-am vazut domne") acuma intzeleg de ce scot totzi pitestenii sitele :cheers: ca sa fie auzitzi in trafic. bine ca ai scapat teafar :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am "copilarit" in cartier acolo pana acum vreo 3 ani... intre posta vitan si pasajul marasesti s-au intamplat o groaza de accidente (si din pacate se intampla in continuare) din "lipsa vizibilitatii" :rusinica: . mare atentie cu zona aia. si atentie mare si celor care merg printre stradutele alea, gen anastasie panu, emil garleanu, moruzzi, foisor,etc pomii acopera semnele de circulatie si mereu se intampla cate ceva naspa, nu exista saptamana sa nu imi zica ai mei ca iar si-au "tras-o" doi printre stradute. am vazut pe Anastasie Panu doua motoare parcate la scari de bloc, daca intra pe forum ar putea confirma ce zic. asa ca mare-mare atentie pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...