Sari la conținut

Intilniri Moto - Discutie Despre Continut


tafu
 Share

Postări Recomandate

Dupa o perioada de gindire destul de lunga, am decis sa postez acest subiect de discutie pentru a afla daca mai exista si altii care gindesc/au aceleasi apasari ca mine

nici nu stiu daca am nimerit bine sectiunea...dar alta nu mi s-a parut adecvata>

stiu ca probabil imi voi ridica tot forumul in cap...:cheers:

 

deci>

 

Intilnirile moto ca si fenomen si eveniment sunt fff ok ..

dar..continutul lor uneori lasa de dorit ......

unele distractii/activitati sunt uneori cam copilaroase si putin simpliste

vesnicele concursuri de > mers incet, mers cu butoiul..tricouri ude...muscat cirnatul din mers...etc etc etc jocuri simpatice "de tabara" care nu fac rau nimanui...DAR

pe linga oferta "clasica deja de la o intrunire eu, dar poate si altii ar astepta ceva mai mult...ceva mai "intelectual" si poate kiar ..stiu ca suna nasol..educativ...

 

1. un seminar/curs/ect de circulat in siguranta s-a gindit cineva sa organizeze? ( sunt zeci daca nu sute de bikeri proaspeti..unii cu masinarii de ultima generatie...oricum de multe ori mai mari si mai puternice decit ar fi sanatos....stiu ca fiecare se poate informa...dar daca in cadrul unei intruniri ar exista un colt in care oameni mai destepti decit media ar tine un curs/seminar in care sa se spuna/arate unele kestii simple si de bun simt in stilul asa da / asa nu?

 

2. o sectiune/un colt/chiar un concurs dedicat celor care fac efortul sa afiseze/prezinte poze/filme/creatii artistice in legatura cu motociclismul sau derivate direct din calatorii lungi si interesante?(da, exista pastare pe net si pe forum...dar as vorbi cu mare placere cu cineva care a fost pina in siria ....avind si un set d epoze afisate alaturi..... e o kestie ce poate fi valorificata pt intrunire ca si concurs...se pot de premii...etc...deci cluburile si altii pot intra intr-o cuncurenta cu efecte benefice pt motociclism...

 

3. o sectiune/colt/seminar de enduro...sau de mers cu vitezana...sau de touring...sau de.....si de....sunt asa multe aspecte caer multi le invatam intuitiv..sau niciodata....in mod sigur sunt de ex. campioni regionali/locali de enduro cu experienta care in 2-3 ore sa explice altora (mie de ex) ce este si ce nu este de facut pe off-road cu un motor....ce gume sa imi iau...cum il ridic de jos sau cum se merge pe zapada....etc etc ...sau un participant/experimentat in mers cu vitezana ....la fel ar putea explica simplu cit e normal sa te inclini..ce e aia aderenta pneurilor...ce asfalt permite mersul cu 260 si care nu..etc etc ...ce casca e buna...si asa mai departe...

 

4. o sectiune/seminar/etc etc de tehnica.....citi dintre noi stiu diferentele intre aprinderea clasica si cea electronica? da cum e cu echilibrarea cauciucurilor? ....dar sistemele de frinare? ce e ala raport in cutia de viteze si cum fct el....nu ma refer la cursuri de mecanica si de organe de masini...dar explicatii simple, directe de la persoane care de o viata repara/pun la punct motoare...sunt multi...se stiu ei...

 

5. un spatiu de talcioc/tirg/piata de vechituri second-hand....undeva unde sa pot si eu vinde obiecte de echipament, dar sa cunmpar....sau sa dau la schimb....da, stiu, sunt unii care fac turul intrunirilor cu marfuri din domeniul moto...dar o piata live de echipament piese di motoare nu ar strica...

 

 

6. etc etc etc - si sper sa mai existe si alte idei mult mai bune decit ale mele

 

 

la toate activitatile de mai sus as lua parte cu placere.chiar daca in loc de 20 de lei o intrare ar fi 50 ..si stiind ca si numai o parte dintre ele s-ar desfasura la o intilnire aflata la 400 de km de mine....as pleca inspre acolo....

 

 

in speranta ca nu voi fi linsat ....astept reactii si alte idei din partea membrilor site=ului, nu fac misto, nu vreau sa jugensc nici un organizator de intruniri si....da, vorbesc din punctul de vedere a unui "consumator" de intilniri care nu prea mai merge la asa eveniment pt ca asteapta poate si altceva decit sa bea, sa auda motoare puscate sau turate si sa se uite la 2 strippere.....

 

nu exclud distracta si cheful...dar de vineri pina duminica au loc intr-o intilnire multe..si berea...dar si acel altceva care poate ar contribui la o alta imagine si un alt intelect colectiv al motociclistilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idei foarte frumoase, dar destul de greu de pus in aplicare, zic eu. Un motiv ar fi complexitatea celor propuse. Seminariile vor fi intotdeauna boicotate ori luate in deradere de unul sau altul, care se crede mai tare in domeniu. Organizarea unui talcioc ar fi de mare senzatie, in conditiile in care activitatea nu capata caracter comercial, (iar asta e foaaaaarte greu!), mai ales daca intrunirea e pe domeniul public, pentru ca organizatorii risca anchete de mai mare dragul.

Oricum, :cheers: felicitari pentru idei si pentru deschiderea unei teme de mare interes. Nu cred ca e cineva care sa se supere sau sa se simta lezat, daca intelegem unele constrangeri.

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Idei foarte frumoase, dar destul de greu de pus in aplicare, zic eu. Un motiv ar fi complexitatea celor propuse. Seminariile vor fi intotdeauna boicotate ori luate in deradere de unul sau altul, care se crede mai tare in domeniu. Organizarea unui talcioc ar fi de mare senzatie, in conditiile in care activitatea nu capata caracter comercial, (iar asta e foaaaaarte greu!), mai ales daca intrunirea e pe domeniul public, pentru ca organizatorii risca anchete de mai mare dragul.

Oricum, :cheers: felicitari pentru idei si pentru deschiderea unei teme de mare interes. Nu cred ca e cineva care sa se supere sau sa se simta lezat, daca intelegem unele constrangeri.

 

Respect!

 

da, unii sunt f desptepti...dar e la libera alegere a fiecaruia....as sta cu placere sa il ascult oe unu care o participat la paris=dakar....cine se crede destept poate fi in afara spatiului/locului/ cortului/etc unde se tine asa ceva...in plus...mini taxe de participare la seminariile/cursurile adiacente intilnirii ar separa poate griul de neghina....nu dai 10 lei ca sa faci apoi pe desteptu intrerupind discutiile....de ex

 

talciocul....cita vreme pui o regula ca numai persoane fizice/private partcipa...si nu magazinele moto...care oricum au standuri deja pe la unele intilniri....cred ca nu e nici o pb...o sectiune gen "mica publicitate" live nu incalca nici o lege a statului...

 

mersi de aprecieri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de punctul 4, care mi se pare destul de greu de atins, restul mi se par super realizabile si cred ca ar fi de un real interes! Laudabila initiativa ta.. Anul asta e putin probabil sa se mai poata face ceva, dar cu siguranta pana la anu' se vor strange destule idei din care organizatorii sa se serveasca :o Cat despre ideea de talcioc, nu vad de ce ar fi o pb.. In Buc. avem targul de la Vitan, nu? Unde se pot gasi fel de fel de prostioare..... Deci posibilitati exista!

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

excelente ideile. acum sa vedem si ce club are indeajuns de mult curaj sa puna macar ceva in aplicare din ele. si eu as da banii aceia bucuros ca sa ascult pe altii mai invatati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o banuiala despre ce club(uri) vor folosi topicul asta :o

Norocul nostru (al unora dintre noi cel putin) ca exista acele grupuri de oameni cu adevarat interesati de o intrunire reusita :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa o perioada de gindire destul de lunga, am decis sa postez acest subiect de discutie pentru a afla daca mai exista si altii care gindesc/au aceleasi apasari ca mine

nici nu stiu daca am nimerit bine sectiunea...dar alta nu mi s-a parut adecvata>

stiu ca probabil imi voi ridica tot forumul in cap...:D

 

deci>

 

Intilnirile moto ca si fenomen si eveniment sunt fff ok ..

dar..continutul lor uneori lasa de dorit ......

unele distractii/activitati sunt uneori cam copilaroase si putin simpliste

vesnicele concursuri de > mers incet, mers cu butoiul..tricouri ude...muscat cirnatul din mers...etc etc etc jocuri simpatice "de tabara" care nu fac rau nimanui...DAR

pe linga oferta "clasica deja de la o intrunire eu, dar poate si altii ar astepta ceva mai mult...ceva mai "intelectual" si poate kiar ..stiu ca suna nasol..educativ...

 

1. un seminar/curs/ect de circulat in siguranta s-a gindit cineva sa organizeze? ( sunt zeci daca nu sute de bikeri proaspeti..unii cu masinarii de ultima generatie...oricum de multe ori mai mari si mai puternice decit ar fi sanatos....stiu ca fiecare se poate informa...dar daca in cadrul unei intruniri ar exista un colt in care oameni mai destepti decit media ar tine un curs/seminar in care sa se spuna/arate unele kestii simple si de bun simt in stilul asa da / asa nu?

 

2. o sectiune/un colt/chiar un concurs dedicat celor care fac efortul sa afiseze/prezinte poze/filme/creatii artistice in legatura cu motociclismul sau derivate direct din calatorii lungi si interesante?(da, exista pastare pe net si pe forum...dar as vorbi cu mare placere cu cineva care a fost pina in siria ....avind si un set d epoze afisate alaturi..... e o kestie ce poate fi valorificata pt intrunire ca si concurs...se pot de premii...etc...deci cluburile si altii pot intra intr-o cuncurenta cu efecte benefice pt motociclism...

 

3. o sectiune/colt/seminar de enduro...sau de mers cu vitezana...sau de touring...sau de.....si de....sunt asa multe aspecte caer multi le invatam intuitiv..sau niciodata....in mod sigur sunt de ex. campioni regionali/locali de enduro cu experienta care in 2-3 ore sa explice altora (mie de ex) ce este si ce nu este de facut pe off-road cu un motor....ce gume sa imi iau...cum il ridic de jos sau cum se merge pe zapada....etc etc ...sau un participant/experimentat in mers cu vitezana ....la fel ar putea explica simplu cit e normal sa te inclini..ce e aia aderenta pneurilor...ce asfalt permite mersul cu 260 si care nu..etc etc ...ce casca e buna...si asa mai departe...

 

4. o sectiune/seminar/etc etc de tehnica.....citi dintre noi stiu diferentele intre aprinderea clasica si cea electronica? da cum e cu echilibrarea cauciucurilor? ....dar sistemele de frinare? ce e ala raport in cutia de viteze si cum fct el....nu ma refer la cursuri de mecanica si de organe de masini...dar explicatii simple, directe de la persoane care de o viata repara/pun la punct motoare...sunt multi...se stiu ei...

 

5. un spatiu de talcioc/tirg/piata de vechituri second-hand....undeva unde sa pot si eu vinde obiecte de echipament, dar sa cunmpar....sau sa dau la schimb....da, stiu, sunt unii care fac turul intrunirilor cu marfuri din domeniul moto...dar o piata live de echipament piese di motoare nu ar strica...

6. etc etc etc - si sper sa mai existe si alte idei mult mai bune decit ale mele

la toate activitatile de mai sus as lua parte cu placere.chiar daca in loc de 20 de lei o intrare ar fi 50 ..si stiind ca si numai o parte dintre ele s-ar desfasura la o intilnire aflata la 400 de km de mine....as pleca inspre acolo....

in speranta ca nu voi fi linsat ....astept reactii si alte idei din partea membrilor site=ului, nu fac misto, nu vreau sa jugensc nici un organizator de intruniri si....da, vorbesc din punctul de vedere a unui "consumator" de intilniri care nu prea mai merge la asa eveniment pt ca asteapta poate si altceva decit sa bea, sa auda motoare puscate sau turate si sa se uite la 2 strippere.....

 

nu exclud distracta si cheful...dar de vineri pina duminica au loc intr-o intilnire multe..si berea...dar si acel altceva care poate ar contribui la o alta imagine si un alt intelect colectiv al motociclistilor

 

Foarte tari ideile. Ar fi super misto sa existe asa ceva pe la intruniri. :o

Insa vezi tu ... pe la putinele intruniri la care am fost mi-a fost dat sa vad tot felul de personaje.

Multi erau interesati doar sa se dea in stamba si sa isi distruga motoarele pe acolo ca sa arate cat sunt de grozavi si destul de putini erau interesati de restul motociclistilor din jurul lor, sa schimbe o vorba cu ei sa invete una alta de la ceilalti. Dar chiar si pentru acestia eu zic ca merita sa existe astfel de actiuni in cadrul intrunirilor.

WAY TO GO !!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva exista pe la intalniri in strainatate.

 

In plus mai exista:

 

- Scoli moto care fac minicursuri promotionale gratuite pentru ca apoi sa isi asigure viitori clienti

 

- Discutii/seminarii/centre de informare pe domeniul turistic: se organizeaza ture, excursii si plimbari mai lungi.

 

- Proiectii cinematorgrafice cu diverse secvente de interes legate de domeniul moto

 

- Sectiune de "Custom" unde diversi meseriasi sau diverse firme expun motoare custom sau isi prezinta tehnicile de fabricare a motocicletelor Custom.

 

Si altele.

 

Intr-adevar, punctul 4 este greu de atins sau de acoperit, dar nu imposibil. Cine e interesat va participa, si cine e civilizat va asculta pana la capat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A-ti participat careva din voi la organizarea vreunei intruniri, stiti ce implica asta?

Sa bati din usa in usa cu miloaga dupa sponsorizari, e umilinta totala, te simti de cacao cum esti privit de unii oameni cu bani, sa intrii intr-o gramada de birouri dupa o gramada de aprobari, politie, jandarmi, salvare, pompieri ,primarie, etc.

Bineinteles ca nu poti sa multumesti niciodata pe toata lumea, speed-erii vor sa le organizezi liniutze, enduristi vor traseu padure-montan, choperistii vor mai stiu eu ce, wc-urile nu sunt niciodata suficiente sau intotdeauna curate, aici mai tine si de nesimtirea omului care nu vrea sau nu mai poate sa-si faca nevoile in interiorul lor, dusurile mai sunt si cu apa rece, sau inexistente daca esti campat langa vreun rau sau lac natural, nu poti sa ai luxul de acasa, mancarea de cele mai multe ori e bazata pe produse din carne preparate pe gratar, berea nu e rece sau nu se numeste Corona Extra (ca cu asta poate sunt obisnuiti unii dintre noi), mai intotdeauna se gaseste cate unul care nu are somn sa ambaleze motorul in toiul noptii sau sa-ti intre cu el in cort. Si lista poate continua.

Poate ar trebui sa organizam intrunirile pe sectiuni, pt chopere exclusiv, altele numai speed-uri.

Cheltuielile sunt enorme, dupa ce-ti faci calculele dupa terminarea intrunirii vezi ca nu-ti ramane mai nimic pe care sa te poti baza ca o sa-i folosesti la anul pt viitoarea intrunire, si trebuie sa o iei de la cap.

Ma uitam pe cateva reviste din afara la pozele de la intrunirile lor, unde e zona de campare nu exista motoare langa cort, toata lumea le lasa parcate unul langa altul intr-o zona speciala. Pai spunei asta lui nea Caisa de la noi, ca nu-l lasi sa-si duca motorul langa cort ca sa-l chinuie toata noaptea, sa deranjeze somnul la tot campingul. In secunda doi omul ala i-ti spuna ca intrunirea ta e de cacao, si ca el nu a facut atatia km sa el sa stea cumintel si sa faca ce-i spunem noi.

Deci totul tine de respect si de a privi lucrurile si din prisma organizatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sunt realizabile toate cele de mai sus, numai daca exista vointa din partea organizatorior. Sper sa inceapa ca un lucru mic, prezent la 1-2 intruniri pe an, apoi, anii viitori, la din ce in ce mai multe intruniri.

Vorbeam de vointa organizatorilor - o putem influenta in mod pozitiv daca ne aratam cat mai multi interesati de aceste idei si nu numai atat, ci putem fi chiar noi (cei care nu organizam intruniri), personajele care tin seminariile, cursurile sau care expun invataturile si experientele respective, datoaria lor (a organizatorilor) fiind de a asigura spatiul necesar si includerea in progamul intrunirii.

 

Nu mai spuneti ca la intruniri nu vor fi oameni interesati (chiar si de punctul 4), fiindca nu este asa. Este un bun prilej de a invata lucruri noi, de a confirma lucruri deja stiute sau de a crea noi prietenii. Eu cred ca o parte din cei prezenti chiar vor veni din placere si altii din curiozitate. Este adevarat ca o anumita parte din cei prezenti vor prefera sa stea la masuta, sa bea bere si sa discute subiecte de interes personal. Cred ca totul consta in a incerca sa facem si sa vedem cat de mult sau cat de putin prinde. Daca stam degeaba nimic nu se va schimba, asa ca nu avem ce pierde.

 

@ jardel23: nu vad care e problema daca se ofera motociclistii sa tina acele cursuri, seminarii. nu zic sa facem de maine trasee pentru enduristi si piste pentru vitezane, zic doar sa incepem cu ceva usor-usor si peste cativa ani buni poate se ajunge si la plimbari organizate pe munte.

 

Foarte bune ideile lui tafu si sper sa facem cu totii ceva sa nu ramana doar o discutie pe forum.

Numai bine tuturor!

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A-ti participat careva din voi la organizarea vreunei intruniri, stiti ce implica asta?

Sa bati din usa in usa cu miloaga dupa sponsorizari, e umilinta totala, te simti de cacao cum esti privit de unii oameni cu bani, sa intrii intr-o gramada de birouri dupa o gramada de aprobari, politie, jandarmi, salvare, pompieri ,primarie, etc.

 

Iarta-ma ca imi permit sa imi exprim parerea referitor la partea cu "miloaga" si cu umilinta. Sponsorizarea nu are nicio legatura nici cu milogirea , nici cu umilinta. Cel care face o sponsorizare are la randul lui niste avantaje, pe care daca sti sa le evidentiezi, transformi "miloaga si umilinta" intr-un business. Depinde cum pui problema, si cat de pregatit esti pt. asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam pe cateva reviste din afara la pozele de la intrunirile lor, unde e zona de campare nu exista motoare langa cort, toata lumea le lasa parcate unul langa altul intr-o zona speciala. Pai spunei asta lui nea Caisa de la noi, ca nu-l lasi sa-si duca motorul langa cort ca sa-l chinuie toata noaptea, sa deranjeze somnul la tot campingul. In secunda doi omul ala i-ti spuna ca intrunirea ta e de cacao, si ca el nu a facut atatia km sa el sa stea cumintel si sa faca ce-i spunem noi.

Deci totul tine de respect si de a privi lucrurile si din prisma organizatorului.

 

La Ploiesti s-a putut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu spun ca e usor sa strangi banii si sa organizezi o intrunire, dar nici f greu nu este. si la urma urmei daca nu ar mai fi dificil, unde mai e fun-ul?

v=ar placea ca totul sa se faca batand din palme? nimic bun nu se face asa.

intr-adevar necesita o gramada de munca o gramada de timp dar cred eu satisfactia de a vedea un forum cu laude la adresa intrunirii e cu atat mai mare.

vad din ce in ce mai multi pe forumuri deranjati de motoarele turate la 3 noaptea de un individ parasit de prietena sau mai stiu eu ce.

Chiar nu isi pune nimeni intrebarea "ba, daca fenomenul chiar a luat amploare si deranjeaza?"?

nu asta ne defineste ca motociclisti. In primul rand ne uneste prietenia nu? asta am inteles eu acum ceva vreme cand m-am urcat pe bivol. toate ideile lui tafu sunt excelente si chiar cred ca merita macar sa incepeti cu una doua. rezultatele bune nu vor intarzia sa apara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am dorit sa le dau lectii sau sa ii iau pe sus pe cei care se rup in 16 sa organizeze o intrunire..stiu si imi dau seama ca au ffff mult de lucru si nu numai ca nici macar timpul , nervii si oboseala investita nu se recupereaza, dar mai aduc bani si de acasa ca sa faca treburile sa mearga si lumea sa fie multumita - asa cum poti multumi 500 de oameni impartiti in diferiet categorii si sub-categorii ca si gusturi,interese, orizont, cultura si kiar inteligenta...

 

Dar poate ca unii la fel ca subsemnatul NU mai merg la intilniri tocmai din cauza ca "ai vazut una...cam stii cum e la toate" - simplificat si grosier exprimat...

 

NU ma astept si nici nu e realizabil ca la o intrunire sa existe toate cele 5 puncte....cred ca daca s-ar ajunge la o competitie si specializare intre cluburi...de ex la intilnirea la la Valea XXXX sa fie 1-2 baieti fff buni enduristi...care intr-o dimineatza sa le explice doritorilor cum sta treaba cu...si cu...(nu intru in detalii). Alta intrunire din alta zona si-ar cistiga in timp renumele ca da...poti merge acolo si stii ca e un talcioc grozav - vinzi si cumperi orice.....O intrunire organizata in zonele cu trasee de curse si cluburi sprotive de circuit - avem si noi , kiar daca embrionar- ar excela poate prin prezenta la intilnire a unui antrenor/participant la curse d evitreze care cu un panou si multa rabdare ar explica amamtorilor de viteza ca ..asa da/asa nu..:cheers: si etc etc etc

 

Stim cu totii ca numarul bikerilor e in crestere...numai anul acesta mii de tineri isi iau permisul si motor...de multe ori MOTOR...TARE...in loc sa ii vedem pe colegii nostrii morti sau raniti pe la stirile TV....mai bine incercam ca impreuna cu instructori moto inimosi si politisti sa le mai dam unele informatii si sfaturi despe cum te bucuri de motocicleta si nu te accidentezi.....

 

Singur spatiul/concursul de poze/filme/creatii artistice despre motociclisti si drumurile lor ar avea o aplicabilitate generala....ar stimula o comptetitie intre cluburi atit in a crea trasee si imagini/filme zic eu frumoase...cit si o intrecere intre cluburile organizatoare in acorda premii si aprecieri pt cele mai bune si mai reusite realizari motocicliste....(si NU, NU ma refer la bani)

 

ideea acestui topic mi=a venit dupa ce :

 

1. mi-am pus intrebarea de ce anul acesta nu am fost la nici o intrunire....

 

2. am citit in reviste/povestit cu altii care au fost despre ce si cum a fost....mi se pare ca incepe sa se catalogheze si sa se evalueze intrunirile ca si cum am evalua un hotel sau o staiune.....criteriile dominante sunt...cum e la buda...cum is sau nu is cosurile de gunoi..cit de tare buna/tare rea e muzica, berea, micii mari sau mici.......etc......kestii mai putin legate direct de motociclism...

 

NU ma deranjeaza ca isi pusca unu motoru...sau ca face nu stiu ce....dar poate nu l-ar pusca/tura daca cineva la un seminar de tehnica i=ar explica...mai baiatule...vezi ca il dai la fier vechi daca il mai tratezi asa.....

 

Sau da...unii sunt pasionati de liniutze si mers pe o roata.....poate li se explica de cineva care STIE cum sa o faca corect....si unde se poate face asa ceva - si poate din 100 macar 10 nu o mai fac pe vreun trotuar cu pietoni....o data ce afla stiu si ii intereseaza cu ce forte se joaca si la cen pericole se expun...

 

 

In plus...am deschis acest topic nu pt a critica ...si nici nu sunt convins ca ideile din cele 5 puncte sunt cele mai bune....si as dori sa maui vad si altele...sper ca mult mai bune ca ale mele....

 

dar...ceva de genul lor ar trebui sa aparar incet incet....si cred ca va contribui la cresterea calitatii intrunirilor si a numarului de participanti...dar si a calitatii lor...

 

drum uscat

 

PS . avem nevoie de idei, nu de certuri intre noi...

Editat de tafu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tafu, sunt in acelas "status" ca si tine.

Initial imi doream foarte mult sa particip la intalniri in toata tara, indiferent de locatia in care se organiza (indiferent de costuri in timp si bani), dar am constatat ca nu sunt pe gustul meu, mai ales dupa ce am participat la o intrunire moto in Belgia.

Consider ca este o problema a natiei noastre, a societatii in care traim in prezent in Romania.

In mod cert si sigur lucrurile se vor schimba cate putin cu contributia fiecaruia dintre noi, iar in timp este posibil sa devenim cu adevarat oameni, comportandu-ne si avand preocupari ca atare.

Nu ma pot implica, sau sprijini cu adevarat o intrunire moto dar cu siguranta voi participa cu orice sacrificiu la oricare intalnire care se va organiza dupa un alt model decat cel de la noi.

 

P.S.:Vorbesc si in numele a doi prieteni motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

subscriu la cele spuse de tafu ultima oara si de stapanu.

am plecat cu acelasi avant acum ceva ani. "muaaamaaa ma duc la intalniri la toate. distractie maximaa"

si dupa ce am fost la cateva am realizat ca il vad pe acelasi baiat pe o vitezana cum incearca sa ii scuipe plamanii afara in privirile dezaprobabatoare ale celorlalti.

si mi-am pus aceleasi intrebari.

in plus una: cu ce am ramas dupa o intalnire moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa nu declasam intrunirile...ramii cu multe...vezi de ex motoare care altfel le vezi numai in poza...poti vb cu unul sau cu altul care iti poate spune cum se comporta un FJR la drum lung...bei muuulte beri cu prietenii si uneori nici sinii stripteusei nu sunt de kiaaaaar asa naspa...te alegi poate cu o dureer de cap de la coniacul baut cu ......

ai facut un drum mai lung pina intr-o zona a tarii unde poate nu ajungeai fara motivul clar al intrunirii...etc etc etc

 

va multumesc la toti pt aprecierea ideilor mele...dar nu asta a fost scopul postarii...sa fiti de acord cu mine si sa dam acum cu critica in intilniri....e libera noastra alegere daac mergem sau nu...

 

dar...nici sa nu cadem in autocompatimirea mioritica...de genul...asa se poate afara...la noi nu...in belgia merge...la noi nu....sunt destui care ne critica ca suntem motociclisti si ne defaimeaza...de ce sa o facem intre noi... tre sa se poata si la noi...nu de aia ca asa se face dincolo...de aia ca suntem destepti si putem face si noi ca la noi....

 

ce asteptari concrete si atractii inedite mai pot umple acele 72 ore cit suntem la o intrunire?

 

ce ne poate impulsiona sa pornim vineri pina la....si sa venim duminica acasa,....mai saraci financiar ..mai obositi dar mai bogati altfel?

 

ultimul lucru ce il vreau e sa fie lume de acord cu punctele lui tafu.....dar daca din cele 5 abia creionate idei mai facem 20 ...si vedem aplicata macar 2 de un club in programul unei intilniri...am cistigat....daca nu...dam numai din taste ca avem timp de pierdut

 

parerea mea....

 

drum uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am vrut sa fiu nici rautacios nici negativist

vad punctele bune de la intruniri. numai ca din tot ceea ce ai enumerat tu acolo berea, prietenii, locuri frumoase, si farurile striparitzei doar cateva sunt apanajul intalnirii.

oricum sa nu dezvoltam o polemica pe asta, ai dreptate nu asta e scopul

concret:

se poate face ceva din ce a enumerat tafu?

aveti nevoie de ajutor? va putem ajuta cu ceva?

poate nu ar da rau ca cei care organizeaza sa posteze undeva o lista cu nevoi, sau hai sa le spunem intrebari

de genul: cine are o legatura la "x" pentru sponsorizare, sau cine poate face rost de "y"

sunt aproape sigur ca ar destui doritori care sa puna umarul mai ales daca pot foarte usor sa o faca.

sunt multi care au relatii si pot rezolva unele lucruri mai repede si mai usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva exista pe la intalniri in strainatate.

 

 

Povesteste si tu mai multe. Sunt multi care au fost la intruniri pe afara si nu scoti de la ei decat poze cu motociclete frumoase.

Cum a fost, cum te-ai distrat, ce au facut organizatorii ca tu sa te simti bine si sa te duci si la anu'.

 

 

La Ploiesti s-a putut.

 

La Ploiesti s-au putut multe si incse poate si mai bine.

Numai ca la Ploiesti in afara de clubul organizator a mai fost un club care a sacrificat distractia pentru linistea noastra. Acum un an ma plangeam ca la Ploiesti nu erau toalete. Anul asta nu am mai avut de ce sa ma plang. Unde mai pui ca toata distractia a fost moca.

Sunt curios cat costa intrarea la o intrunire de afara.

 

 

vad din ce in ce mai multi pe forumuri deranjati de motoarele turate la 3 noaptea de un individ parasit de prietena sau mai stiu eu ce.

Chiar nu isi pune nimeni intrebarea "ba, daca fenomenul chiar a luat amploare si deranjeaza?"?

 

 

Am mai spus-o si ma repet. Zgomotul de motoare turate deranjeaza cu atat mai mult cu cat omul e venit mai de departe. Dar si in alte cazuri este la fel de deranjant. Ee ca sa pot sa ajung la ultima intrunire a trebuit sa muncesc pana noaptea tarziu. Apoi m-am trezit la 4 dimineta si am pornit la drum. Practic am dormit 3 ore. Normal ca la intrunire eram aproape zombi si cand un destept a mai si inceput sa tureze motorul in miez de noapte m-a apucat durerea de cap. Si pun pariu ca sunt multi in situatia mea. Oameni care au facut credit sa isi ia motor si acum muncesc zi lumina sa il achite. PErsonal mi se pare lipsa totala de respect sa fie lasati toti retarzi sa faca ce vor in camping.

Si daca Gigel vrea sa tureze motorul pana ii ies segmentii pe toba o poate face in locuri special amenajate unde poate fi admirat de cine doareste acest lucru. Sunt curios cati sunt cei ce isi doresc asta. Si daca el considera ca intrunirea e de cacao fiindca nu a fost lasta sa trezeasca tot campingul e problema lui. Dar poate e mai bine sa fie chinuiti 50 de oameni pentru ca Gigel sa isi poata tura motorul linistit.

 

Probabil ca asta a devenit cea mai mare problema a celor ce vin la intruniri.

 

Concursurile sunt de asemenea o problema. O mare parte a acestora determina gradul de inteligenta al motociclistilor din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povesteste si tu mai multe. Sunt multi care au fost la intruniri pe afara si nu scoti de la ei decat poze cu motociclete frumoase.

 

Eu am povestit cate ceva AICI, e vorba de intalnirea BMW Motorrad Days 2007 de la Garmisch Partenkirchen. Alte amanunte le-am scris sub forma unui articol in numarul de august al revistei Motociclismo.

 

 

Cum a fost, cum te-ai distrat, ce au facut organizatorii ca tu sa te simti bine si sa te duci si la anu'.

 

A fost asa:

- intrare gratis

- distractie pentru toate gusturile, incepand cu muzica si tarminand cu turele prin zona, pe sosea sau offroad, testdrive-uri pe cele mai noi modele si demonstratii de toate felurile.

- campinguri curate, organizate, imprejmuite, peisaje superbe. In parcarile de motoare (au venit 35.000 de oameni!) erau la intrare lazi cu bucati de lemn de 15x15cm de pus sub cric sa nu se afunde in pamant. Atentia la detalii denota cat de maniaci sunt uneori nemtii.

- Civilizatie. Nu se dadeau rateuri, nu se mergea pe o roata, nu se omorau motoarele aiurea-n tramvai.

- Cine voia sa demonstreze ceva se ducea intr-o tura, cu un instructor in fata. Si se dadeau tare aia, nu gluma. Profesionisti adevarati.

- Haleala pe toate gusturile, de la sala cu autoservire cu mancare de toate felurile pana la gratare cu wurstel, carnati si bere sau chiar restaurant in toata regula.

- Se gasea de vizionat sau de cumparat orice avea legatura cu mobrele in discutie. De la accesorii de carbon pana la harti si informatii sau producatori de atase si ateliere care modifica orice dupa dorinta clientului.

- Prezentari de modele noi de mobre, de tzoale, de piloti de curse

- si altele...

 

Concursurile sunt de asemenea o problema. O mare parte a acestora determina gradul de inteligenta al motociclistilor din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am povestit cate ceva AICI, e vorba de intalnirea BMW Motorrad Days 2007 de la Garmisch Partenkirchen. Alte amanunte le-am scris sub forma unui articol in numarul de august al revistei Motociclismo.

 

Am citit bai tot ce ai scris. Am admirat motoarele din foto. Dar vroiam TOATE detaliile.

Poate la anul ajung si eu la un asemenea evenument fiindca merita.

O sa incerc sa cumpar si revista cu toate ca in ultimul timp nu am mai facut acest gest.

Poate ca si organizatorii de intrunire de la noi ar trebui sa se duca pe afara sa vada cum se fac lucrurile.

Probabil ca vor spune ca nu au bani sa faca ce se face pe afara dar eu sunt de parere ca decat sa fac un lucru de slaba calitate mai bine nu il mai faci.

 

Multumesc mult pentru raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am citit bai tot ce ai scris. Am admirat motoarele din foto. Dar vroiam TOATE detaliile.

Poate la anul ajung si eu la un asemenea evenument fiindca merita.

O sa incerc sa cumpar si revista cu toate ca in ultimul timp nu am mai facut acest gest.

Poate ca si organizatorii de intrunire de la noi ar trebui sa se duca pe afara sa vada cum se fac lucrurile.

Probabil ca vor spune ca nu au bani sa faca ce se face pe afara dar eu sunt de parere ca decat sa fac un lucru de slaba calitate mai bine nu il mai faci.

 

Multumesc mult pentru raspuns.

:hug: Intradevar ideile lui Tafu sunt geniale, totul e sa fie puse in practica.......... cu timpul totul e posibil. Prezentari in aer liber intrun loc amenajat anume, cu video proiectorul legate de ture cu vitezane conditii de mers bune proaste ce sa faci si ce nu, la fel si cu endurourile, in pauzele dintre filmulete o persoana doua cunoscute sau mai putin, cu km multi in spate sa povesteasca despre peripetii proprii prin Siria, Egipt Paris Dakar sau alte parti ale lumii.... sunt si pe site unii oameni umblati si cu experienta de la care ar fi de invatat....eu unul as asculta si viziona cu placere asa ceva........... :D

Felicitari foerte buna ideea! :moto: :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca discutia si schimbul de idei lansate de mine inca trezesc interesul membrilor acestui forum si totodata le si multumesc.

Am lansat acest topic in speranta ca poate unii organizatori de intilniri se vor inspira nu din pct. mele ci din mult mai multe idei despre ce se poate face la o intrunire "de vineri seara pina duminica dimineatza"

va multumesc tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca discutia si schimbul de idei lansate de mine inca trezesc interesul membrilor acestui forum si totodata le si multumesc.

Am lansat acest topic in speranta ca poate unii organizatori de intilniri se vor inspira nu din pct. mele ci din mult mai multe idei despre ce se poate face la o intrunire "de vineri seara pina duminica dimineatza"

va multumesc tuturor

 

:moto: Hello domnule, m-ai provocat sa citesc, ei bine am citit!. Mai tii tu minte filmuletzul ala "facerea lumii"? Daca da, poate iti amintesti de secventa aceea cu primul critic, atunci cind cavemanul murdar de funingine si barbos mizgalise pe peretele de pestera animalul si s-a apropiat criticul si a udat opera...si...pai, asta vrei sa fac si eu? :D Pentru ca in primul rind nu prea ai fost la intruniri si poate ca esti prea batrin si asocial sa incepi acum :D In plus asi vrea sa stii ca am si eu o lista lunga de lucruri care imi fac placere. Cum ar fi o conversatie placuta si plina de miez, o iesire cu prietenii la o bere sau la o cafenea, un simpozion stiintific, o expozitie, o vizionare de film documentar cum ar fi "Round Romania", un film artistic de calitate dupa care ma omor, o buna piesa de teatru, un concert rock, un balet de calitate, o intilnire cu o femeie desteapta si deci frumoasa, o intilnire cu o femeie frumoasa :D , nebunia kilometrilor pe sosele sau forestiere cu motorul :) si sa nu uit! o intrunire moto care reuneste multe din toate care-mi plac. Am participat la zeci si zeci de intruniri de la inceputuri si pina acum si vreau sa-ti spun ca sint un gen de intimplari aparte, unde se gasesc si se fac noi prieteni, se schimba impresii, te impregnezi cu specificul local, admiri motoare, studiezi concepte, conceptii diferite. Si in plus mai e drumul pina acolo, unde in fiecare an alegi daca ai chef o noua ruta. Ai participat vreodata la un concurs? Ai urcat vreodata pe scena sa-ti iei premiul? Din cite mi-ai povestit ultima data te-ai intins la umbra motorului intr-o conversatie intima cu Bachus. In vreme ce eu cistigam concursul de impins butoaie. Si tu o sa zici ca e minor si prozaic, nu?Ca aveam un purcel legat de un par dupa care urmau sa fuga unii. Iar altii incercau sa prinda in dinti un cremvurst spoit cu mustar. Iar undeva in culise se servea gulas. Pai ar cam fi timpul sa incetezi sa mai fi asa de afurisit, sa lasi disputele academice pentru alte ocazii si conditii si sa te bucuri si tu ca tot omul de o serie de beri amicale, de concursurile acelea mai mult sau mai putin puerile dar amuzante, pentru ca sint sigur ca ai fi un bun coechipier de-al meu la trasul funiei de exemplu.Si de drumuri alaturi de tovarasi cu toate naravurile lor barbare, cum ar fi opriri neasteptate te miri unde, neincluse in program, schimbari de rute si de program, intirzieri etc. Adevarul e ca ti-e greu sa renunti la un anumit specific teuton de educatie rigida si la incapatzinare. Ti-e frica ca daca nu ai un program rigid si nu controlezi fiecare minut din viatza ta nu o sa mai fii tu. In plus ai avut ocazia sa-ti aplici ideile cind te-am rugat sa ma ajuti la organizarea tocmai a unui club si a unei intruniri. Pai nu am uitat ce mi-ai spus atunci ca-mi pierd timpul util altor intreprinderi. In fine, am sa te ajut sa critici in cunostiinta de cauza, pentru ca am intentia sa te iau cu mine cit de repede la citeva intruniri reprezentative, sa vad poate se mai poate face ceva cu tine. Mai stii, poate chiar ai sa ma ajuti intr-o zi la toate lucrurile astea, sa-ti folosesti si creeativ si in folosul altora inteligenta reala cu care esti inzestrat. :bounce: :hug: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Galen,sunt de acord cu tine,dar trebuie sa se mai schimbe ceva in programul acestor intalniri.In 10 ani am fost la zeci de intalniri,a fost minunat;bautura,concursuri,multi prieteni,dar de la anul nu voi mai merge la nici una.de ce?a intervenit rutina,e clar! rutina fiind agravata de asemanarea intalnirilor!de cei care sunt renegade ale intalnirilor si nu te poti odihni din cauza lor.Tafu are dreptate,si eu simteam acelasi lucru dar il negam chiar si in sinea mea.Am jurat ca de la anul ma voi duce numai afara,nu neaparat la intalnirile de acolo,pt drum, sa ma plimb si sa vad peisaje noi ca tara mea am strabatut-oin lung si lat pe motoreta.Va salut si va invidiez pe cei care va mai trsalta sufletul cnd plecati la o intalnire de a noastra! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...