Sari la conținut

Autostrada A2, 02.09.2007, Orele 17:30


autoVIP
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Incredibil ce se paote intampla la o viteza, aparent, atat de mica. Deci pozele sunt dea dreptul socante ( mai ales aceea cu mana .. ). Oricum bine ca ai scapat si recuperare rapida. Eu am o intrebare pentru tine , cada se paote si nu te deranjeaza.

 

Te mai da pe motor, dupa ce te vei reface ??

 

Repet nu esti obligat sa raspunzi, insa ar fi ok daca ai raspunde cu argumente solide

Multumesc si iti doressc multa sanatate, ca fierul se face cand pasiunea e mare

[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]]

 

:finger: SALUT....

buna intrebare si pertinenta in acelasi timp...de aceea am sa raspund..

fac un mic istoric.....prima oara m-am urcat pe un motor la varsta de 15 ani....tatal meu era pasionat si indragostit de mersul pe 2 roti..

EL m-a initiat si invatat ce inseamna un motor , mecanica si tehnica de a strunii ce ai sub tine , indiferent de capacitatea cilindrica si puterea motocicletei..

mi-a inspirat increderea in mine si ce inseamna libertatea si faptul de a simntii aceasta libertate ....

am condus tot ce se putea din epoca comunista....

dupa revolutie toti am dorit si dorim in continuare ceva mai nou si mai rapid....cu performante tehnice deosebite si este norma sa dorim asta...

in general sunt un om precaut si cu reflexe bine controlate.....dar ca fiinta umana mai pot avea si scapari , mici derapaje...de exemplu acest accident stupid....pe care mi-l asum in totalitate.

este primul accident major care m-a tintuit la pat si mai rau , am avut si interventii chirurgicale.

intrebarea ta , mi-am pus-o si eu in dese momente..

credema ca dupa ce am iesit din spital nu am dorit sa-mi vad motorul si tot ce a mai ramas de pe mine, cutii laterale si nu numai..

pana nu am sa ma refac complet nu voi atinge nimic , inca mai am starii depresive si nu doresc sa se accentuieze....asa ca peste 6 luni am sa ma simnte refacut complet si fizic si moral fata de mine...

acest accident nu m-a determina sa renunt la motoare si la mersul pe motor....

intradevar o sa-mi fie foarte greu , atunci cand voi pune mainile pe ghidon......imi vor sarii in ochi imensele cicatrici si urme de cusaturi , lucru care o sa-mi dea de gandit la felul in care o sa conduc de acum inainte...

categoric nu am sa ma mai urc pe motoare de viteza....este o hotarare luata deja..

Fiul meu are o HONDA-VT600...aceasta v-a fii singura pe care am s-o conduc.

Sincer sa fiu nu pot renunta ....este in mine in sange aceasta atractie a mersului pe doua rotii....

SENTIMENTUL de LIBERTATE pe care ti-l ofera motocicleta este unic si nu poate fii egalat de nimeni si nimic in viata.....

Ce am patit eu este o lectie pentru toti cei care merg pe 2 roti....si pentru mine pe viitor...

NU SE POATE RENUNTA ASA DE USOR LA LIBERTATE......asfalt uscat tuturor.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate grabnica.

Respect ptr modul onest in care prezinti totul, respect ptr asumarea vinei.

 

Putin off topic :

A2 e cam tampita ptr motociclisti, mai ales din cauza turbulentelor.Sambata trecuta, la venire spre bucuresti, am dat de vant din toate directiile...ba stanga, ba dreapta, ba din fata ...totul brusc si neasteptat.La tiruri din sens opus, macar e previzibil, dupa trecerea tirului, apuc zdravan ghidonul si ma culc pe rezervor...la turbulentele de pe a2 era totul imprevizibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ tony: cred ca pe o necarenata adormi mult mai greu.

Am mers si eu odata cam 1600km pe autostrazi cu opriri pt benzina si dezmortit, si la un moment dat am gasit o pozitie cu capul mai pe spate cumva "agatat" de ghidon, cu vantul in piept si mainile intinse, si m-a luat o amorteala ca inaintea somnului.

 

@ddmkro: de turbulente scapi cu viteza mare - dar asta nu e o solutie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

70-80 de km/h, o viteza pe care multi o considera - super mica, si abia schimba a doua. Sunt ingrozit de ce se poate intampla chiar si la o viteza "rezonabila" si o mica clipa de neatentie. Din pacate noi trebuie sa tinem garda sus tot timpu, uneori ma gandesc ca parca suntem niste gazele cu o gramada de pradatori in juru nostru si e suficient numa o data sa lasi garda jos, si gata, o patesti rau de tot.

Ma bucur tare ca evenimentu nu s-a soldat cu urmari grave (oricum e grav ce ai patit), si insanatosire grabnica si tot norocu din lume.

Sper dupa ce va refaceti sa va urcati din nou pe motor, atfel de fiecare data cand fiul dvs o sa umble la plimbare o sa aveti inima ca un purice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Toni, MULTA SANATATE!!!!!!!!!!

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

MULTUMESC ANGY..

SUNT IN RECUPERARI SI SUNT CEVA PROGRESE DE CAND MI-AU SCOS AGRAFELE DIN DEGETE...MAI AM O TIJE IN ANTEBRAT..CARE SE V-A SCOATE MAI TARZIU...

MANA SE COMPORTA BINE ..TREBUIE SA MAI PUN MUSCHI PE EA :lol:)

FAC RECUPERARI LA INSTITUT LA FILANTROPIA...IN FIECARE ZII ..MA DUC LA MUNCA :D) TRAG DE TOATE AIURELILE...AM INCEPUT SA PRIND CEVA PUTERE...

MAI SIGUR IN VARA ..SE V-A VEDEA UN REZULTAT CONCRET...

FATA DE CUM ARATAM LA INCEPUT ..ACUM SUNT BUN DE INSURAT :D)))

 

NUMAI BINE ..TUTUTROR.. :crack: :crack:

Editat de _tony_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tony, abia acum vad de accidentul tau! Sunt tipul cu vulcanul mov de la Arc (pe care intre timp l-am facut negru mat). Sanatate rapida si sa te vad iar pe 2 roti. De Shadow!

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

MULTUMESC....da te stiu si ma bucur ca m-ai tinut minte..:lol:)

acum este bine....sunt in recuperari si sper ca in vara sa revin pe 2 roti...

probleme sunt la mana stanga...in rest este bine...

Sa ne vedem sanatosi la inceperea sezonului '' Arc ".....

Asfalt uscat... :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare, daca nu deranjez pe nimeni, mentionand in prealabil, bineinteles insanatosire grabnica, si ma bucur ca ai iesit ok din asta.

intrebarea...

daca tu ai ambele maini in ghips, cum tastezi? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare, daca nu deranjez pe nimeni, mentionand in prealabil, bineinteles insanatosire grabnica, si ma bucur ca ai iesit ok din asta.

intrebarea...

daca tu ai ambele maini in ghips, cum tastezi? :crack:

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

OK NU-I PROBLEMA....ACUM NU LE MAI AM ..SI CU DREAPTA POT TASTA CHIAR SI CU STANGA...SUNT IN RECUPERARE SI AM FACUT PROGRESE....

LA INCEPUT TINEAM UN CREION IN GURA , CAR AVEA GUMA IN CAP , CA SA POATA FACE ADERENTA PE TASTE ....:lol:) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inventiv omul! Trebuia sa faci niste poze sau, mai bine, sa te filmezi.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Salutare..:crack:)...nu ma filmez..si nu fac poze ..dar ai putea si tu sa incerci asta..cu creionul si ai a vezi cum este ..distractiv ....nu !?.....

o zii buna TONY :lol:) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu a atipit pe motor dar a avut noroc si sa trezit la timp tot pe autostrada, cand imi spunea nu eram ferm convins ca se putea intampla pe 2 roti asa ceva , eu sunt si sofer de cursa lunga pe un fiat ducato (duba)dar intradevar cand intru pe autostrada dupa 400-500 de km imi este asa greu si de multe ori prefer sa merg pe drulmul vechi pt ca autostrada este foarte obositoare. Insanatosire grabnica si te asteptam in 2008 la arc sa :crack: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tatal meu a atipit pe motor dar a avut noroc si sa trezit la timp tot pe autostrada, cand imi spunea nu eram ferm convins ca se putea intampla pe 2 roti asa ceva , eu sunt si sofer de cursa lunga pe un fiat ducato (duba)dar intradevar cand intru pe autostrada dupa 400-500 de km imi este asa greu si de multe ori prefer sa merg pe drulmul vechi pt ca autostrada este foarte obositoare. Insanatosire grabnica si te asteptam in 2008 la arc sa :crack: .

<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Multumesc de incurajari....sper sa ne vedem la " ARC "...toate cele bune..Tony :crack: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

sanatate multa si ce sa zic, bafta mare pe viitor, desi nu am motor de mult am observat ca cele mai scurte clipe de neatentie, de genu fractiunea in care te uiti in oglinda sau in turometru schimba unpic peisajul chiar si la viteze mici 40-50km/h, cand ai ridicat capu si te uiti la trafic parca e altceva in juru tau, asta e, cu motoru trebuie sa fii de 10 ori mai atent ca esti doar tu calare pe 2 roti nu ai carcasa care sa te protejeze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

sanatate multa si ce sa zic, bafta mare pe viitor, desi nu am motor de mult am observat ca cele mai scurte clipe de neatentie, de genu fractiunea in care te uiti in oglinda sau in turometru schimba unpic peisajul chiar si la viteze mici 40-50km/h, cand ai ridicat capu si te uiti la trafic parca e altceva in juru tau, asta e, cu motoru trebuie sa fii de 10 ori mai atent ca esti doar tu calare pe 2 roti nu ai carcasa care sa te protejeze

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<,

 

 

Bine ca ai inteles ceva din tot ce ai citit aici ...daca te hotarasti sa merge pe doua roti ..nu uita cele lecturate aici .. :ok: :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto, un topic din sept 2007

 

_tony_ fiind cel implicat in accident. :ok:

Deci cred ca "isi permite".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun topic oricum ar trebui actualizat sa citeasca si cei noi

Multa sanatate si de la mine Tony

 

--- Mesaj completat în 29 Mar 2008 20:50 -------------
bun topic oricum ar trebui actualizat sa citeasca si cei noi

Multa sanatate si de la mine Tony

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...