Sari la conținut

Transalpina Seria Ii


Barbarossa
 Share

Postări Recomandate

Cand am fost prima data mi-a fo teame si groaza de noroi ca a plouat toata noaptea. Nu am gune de off asa ca teama era oarecum justificata.

 

Baietii au mers inainte, s-au dat si cand au ajuns inapoi in Buc mi-au zis ca afara de o bucata cu grohotish totul era ok.

 

De data asta daca stramgem o echipa de cel putin 4 m-as baga mai adanc. Care cum ziceti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, pacat ca nu ai putut veni cu noi in august, acum e mai greu sa-ti gasesti parteneri si in plus vremea nu e asa buna, cred ca a plouat ca lumea in zona...

 

Te sfatuiesc sa nu pleci singur pentru ca vei avea nevoie de ajutor sa scoti motoru din noroi...noi am traversat niste exploatari forestiere care in caz de ploaie pot deveni foarte distractive, mai ales cu cauciucurile tale...dar acum depinde si ce traseu vei alege...

 

Oricum iti doresc drum bun si sa faci multe poze...

post-7547-1189056443_thumb.jpg

post-7547-1189056600_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, si eu vreau sa merg cu un prieten, in aceeasi perioada. noi avem bmw-uri, dakar si gs simplu, asa ca nu o sa ne endurim prea tare.

 

 

Bai desteptule! Tu vroiai sa mergi weekendu asta! Da te duci la nunta! Weekendul viitor tre s-o culeg pe d-na soacra de la aeroport, noi pe 21 am zis ca mergem! Pe ce lume traiesti???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@teddy:

 

pai hai sa ne punem d acord cine aduce soacra si cine sa baga la nuntit, transalpina ramane pe ultimul loc macar sa lasam lucrurile bune la urma ca cireasa d pe tort sau bomboana de pe coliva (dupa caz, nunta sau soacra...)

 

noi suntem deja 3 care ne bagam in perioada initiala dar discutia e deschisa

 

@cristache:

 

teoretic (sau cand eram noi mici) se zicea ca septembrie e luna cea mai stabila la munte, acum nush ce sa ma zic. Oricum singur nu ma bag. Ar fii de ajutor sa ne spui cum e mai bine sa atacam traseuldin sud sau din nord. Dupa cum sti gumele si lipsa de experienta conteaza la noi asa ca astept un sfat pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in discutie...

 

Care e programul? Se sta la cort pe acolo o noapte? Se face tot traseul intr-o zi? Se merge si cu pasager? Ce bagaje se iau?

 

I-am zis prietenei ca o sa mergem pe acolo vara asta, si acum ma bate la cap ... "cand mergem?, cand mergem?"... Eu am mai fost cu ea pe niste drumuri de-astea forestiere, pe Valea Rea, dar aveam rucsacii intr-un jeep, asa ca aveam bagaje zero pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu este sa o luati prin Brezoi, Voineasa, pe la lacul Vidra,Obarsia Lotrului,pina aici e asfalt ca-n palma, iar de aici intrati pe Transalpina, unde la inceput e mai greu prin padure, dar o sa va descurcati,apoi o sa dati de niste urcari pe grohotis si in rest e drum pietruit...

 

Ar fi bine sa impartiti in doua zile traseul, adica simbata sa dormiti la cabana la Obarsia Lotrului...asa veti avea timp sa admirati naturalul...(daca nu ploua sau va fi ceata - oricum in pasul Urdele sint sigur ca va fi...)

 

Sint convins ca daca veti urma traseul asta o sa va descurcati fara mari probleme...

 

@rul Daca te duci si tu pe traseul asta sti ca nu pre o sa ai parte de prea mult off road si sint sigur ca te maninca mina pe acceleratie...(ca sa stai linistit)

 

Multa bafta si tineti-ne la curent...

 

 

post-7547-1189143606_thumb.jpg

 

Aveti si aici o harta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa plec sambata dimineata si sa intru pe la novaci si sa ies la sebes, cu dormit la cort pe traseu. Am fi doi cu ktmuri, eu cu adventure si un prieten cu lc4, ambii cu pasageri. Am cauciucuri de strada si imi e lene sa le schimb cu alea de cros (de altfel nici nu ma simt bine cu ele pe asfalt) asa ca voi merge incet, relaxat mai ales ca am pasager.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:what: cine a spus ca merg tare??? :P doar mici evadari din pluton :what: de data asta am intentia sa vin cu pasager :) asa ca o sa stau si eu "cuminte" sa admir ce mi-a sacapat data trecuta!!faceti voi traseul eu merg pe oriunde!!! :-L pt cort cred ca este un pic cam rece :baldy: dar astept sa vad cine se strange si cu ce ganduri!! :scratch:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off... S-a cam dispersat topicul asta... unii pleaca pe 14, altii pe 21... jumbo zicea de sambata dimineata... sambata asta? Adica maine?

Puneti si voi si datele, nu numai ziua saptamanii, ca sa ne intelegem pe aici... ideea e ca se pare ca vor mai multi, dar difera datele...

 

Sa recapitulez:

14-16 sep:

- barbarossa

 

21-24 sep:

- invictus

- teddy

- adybai

 

ar mai fi jumbo + prietenu', care nu au zis cand pot merge, rul care la fel nu a zis cand merge... si cu mine (smar2), care as prefera a doua perioada, dar inca nu sunt sigur ca merg.

 

in legatura cu traseul... probabil ca se va merge incetisor din motive de pasagere numeroase... :) asa ca se va dormi pe undeva. (cort/cabana)

eu personal n-am probleme cu dormitul in cort, indiferent de temperatura, dar poate altii au, asa ca aici discutia ramane deschisa...

 

p.s. banuiesc ca fiecare are ca bagaj un rucsac mare cel putin... cum il carati? Am vazut pe aici pe la unii prin poze ca e pus transversal in spatele pasagerului (in locul topcase-ului). Sau aveti tankbag mare si saddlebags tot mari si nu va mai trebuie? Eu ma gandeam sa-mi fac un rack pt bagaje si sa pot pune rucsacii in picioare, in stanga si in dreapta pasagerului. A mai facut careva? Stiti unde se fac? Thanks...

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal! traseul este superb.eu l-am facut anul trecut.este preferabil sa merge-ti de pe valea oltului spre obirsia lotrului.atentie!!!!!!!!! pina la obirsia lotrului drumul este de vis,asfalt bun peisaje superbe.de la obirsia lotrului spre statiunea rinca insa drumul devine foarte anevoios cu pante abrupte si foarte multe pietre ,dupa parerea mea SPECTACULOS!!! dar greu.mai este o varianta mult mai usoara,din obirsia lotrului catre petrosani,deasemeni foarte frumosa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu vreau sa plec maine dimineata, adica sambata 8 septembrie pe traseul Bucuresti, Pitesti, Valcea, Novaci, Ranca, Obarsia Lotrului, Sebes; si sa stau la cort undeva intre Ranca si Sebes in noaptea de sambata spre duminica, daca permite vremea. Alta varianta ar mai fi cu dormit la Obarsia Lotrului sau la Groapa Seaca la cabane.

Editat de jumbo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) am descoperit ca pe 15 este ziua fica-mii :-L asa ca cel mai probabil ma inscriu in tura de pe data de21-23 septembrie sau o data ulterioara!! :what: distractie faina celor care merg mai inainte!!! :scratch: Editat de rul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi spune si mie cineva ce inseamna "transalpina" ?

Am motor doar de cateva luni si inca n-am fost la munte, ceea ce initial a fost motivul cumpararii motorului.

Care este traseul ?

Multumesc.

e vorba de un traseu montan cu suprafata mixt in zona valea oltului (oarecum). lejer pt cineva cu experienta, dificil pt incepatori (prin natura lui si prin distanta care trebuie parcursa - undeva la 700km)

 

cat ai mers pana acum? ca daca nu ai niste mii de km nu e bine sa debutezi cu traseu virajat tocmai acolo

 

 

 

 

 

apropo. on topic - daca termin cu schimb de consumabile cred ca ma bag si eu la una din ture

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de toate:

 

http://uk.weather.com/weather/local/ROXX00...;code=&y=12

 

Eu intentionez sa vin pe TDM pe transalpina, tocmai am achiztionat niste anvelope enduro special pentru acest traseu... "Drumul Regelui"

 

O sa am pasager, coburi si cort :scratch:

 

:)

Editat de morarugeorge
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

efectiv drumul transalpina nu e asa de greu daca nu ploua sau nu a plouat de curand. Segmentul obarsia lotrului-ranca l-am facut in sub 2 ore, si asta in conditiile in care am mers cu aprilia pegaso stock, fara absolut nici o modificare, cu anvelope street. daca era ud era mai nasol. segmentul obarsia lotrului - oasa - sebes e mult mai lung, dar de dificultate relativ similara.

nu uita de problema combustibilului, nu sunt statii peco nicaieri.

cu toate ca am fost singur, nu recomand aceasta experienta in solitar.

daca-i vreme rea, intoarce-te.

Cu plecare din Bucuresti, e mult prea lung dintr-o bucata, si din placere se transforma in chin. Fa-l din doua bucati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cu Invictus suntem hotarati pentru 21! Plecam orice ar fi! Bine acum, daca vedem ceva asemanator de ce-a fost pe la Tecuci (vai de capul lor) ne mai gandim.

Vrem sa mergem pe traseul Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Sebes. Plecam vineri pe la 15 si innoptam la Ranca iar sambata dimineata incepe greul si pana dupa amiaza vrem sa ajungem la Sibiu unde iar vrem sa innoptam in Capitala Culturala Europena ca prea mi-au facut toti capul mare cu ea ce ce frumos s-a renovat totul. Iar duminca - spre Bucuresti.

 

Personal eu i-am spus lui Invictus sa mergem doar noi ca daca nu fiecare vine cu cate o ideie noua, vrea un alt drum, sa doarma in alta parte sau mai stie eu ce.

Practic asta-i Transalpina din ce stiu eu, DN 67C este cel specificat mai sus.

Aveti ideie careva cam cat se consuma de la Novaci la Sebes? Daca ajunge un rezervor sau mai trebuie luata benzina?

 

Cui ii convine traseul e binevenit alaturi de noi chiar si macar pentru o portiune de drum.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...