Sari la conținut

Am schimbat macazul


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Dupa lungi chinuri si zvarcoleli mi-am luat in sfarsit motorul pe care mi-l doresc de vreo 5 ani: Honda Transalp (XL600V). Se poate vedea in poza atasata, asa cum l-am vazut prima data.

 

Lucrurile au decurs simplu ... si firesc, din momentul in care m-am decis. Un prieten a plecat in Stuttgart sa cumpere un bus, i-am dat lista cu motoare din jurul orasului, am vorbit un pic la telefon .... si m-am trezit cu el in fata garajului.

 

Pana sa ma hotarasc la modelul asta am trecut prin cateva modele. Initial vroiam AfricaTwin, dar m-am linistit repede, avand in vedere preturile si greutatea (pe tema asta l-am frecat pe Soso la cap nopti in sir :nono: )

 

Drept care m-am axat pe Transalp (prima mea pasiune), l-am frecat pe Cristi Stelia o luna de zile la cap sa-mi aduca, dar parca intrasera toate in pamant in perioada aia. Pana la urma am prins o ocazie faina, din 2000, se duce omul sa faca actele si cand colo ... handlerul pierduse briful (se intampla si la case mai mare). Exemplarul fiind importat din Italia, un brif nou dura luni de zile, hartzogaraie, etc.

 

Asa ca m-am resemnat si am inceput sa caut in zona BMW F650 GS (+/- Dakar), KTM Adventure, Aprilia Pegaso. Binenteles, frecush zilnic la capul lui Cristi si Soso :huh: :smoke: , in fiecare zi ma razgandeam... citit tot ce era pe Internet legat de tema asta.

 

Dar.. dau peste un post al lui AndreiC care zice de EUR1 la Transalp. Si din nou imi intorc macazul :huh: spre Transalp. Prietenul asta al meu pleca in germy dupa un bus, si-i dau banii asa, in caz de poate lua transalp cu eur1. Asta ma suna si-mi da ultimatum: vrei transalp din '97, 18000 km, un singur proprietar in varsta de 47 de ani, cu manere incalzite, cric central, cauciucuri noi, bare de protectie, euro1, parbriz touring, topcase la 3850 de euro? :huh: ... si am vrut

 

Motorul a fost foarte bine intretinut, se pare ca neamtul a fost foarte tipicar. Pe langa kila de accesorii care o avea pe el, am descoperit in topcase un tankbag, imobilizator de disc, si inca un imobilizator de roata, trusa medicala si o carpa :blink:

 

Se pare ca a venit Mos Craciun... Nu m-am plimbat inca cu el :huh: am rezolvat vama si rarul, dar nu mai pot inmatricula anul asta din motiv de program de lucru la oareshce institutie a statului :P

 

FAQ:

Pentru cei care se intreba de unde am avut bani: am luat credit de la banca (BCR sa-i fac reclama), am mai strans intre timp, si am luat alt imprumut pana un anumit user de pe forum vine sa-si ridice si sa-si plateasca GPZ-ul :moto:

 

De ce mi-am luat enduro-turing: pentru ca a fost prima mea pasiune, cu GPZ am descoperit ca viteza nu ma prinde, pentru gropi, denivelari. Am facut un testdrive cu un KLR si mi-a placut senzatia.

 

GPZ-ul? L-am vandut scriptic :)

 

See ya B)

transalp.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOAH!!!!!

FELICITARI SMOKEY!

e motorul perfect pentru RO

Din cate stiu mai ai 70-80.000 km fara probleme majore sa te bucuri de el :blink: ,asta daca te porti frumos cu el.

 

 

A fost si visul meu pana cand m-am dat cu unul si mi-am dat seama ca e prea de strada pentru mine.Dar fuge frumos pe asfalt, suficient pt a te pastra in limita sigurantei.

 

Sa-l stapanesti sanatos!!!!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo mane! Felicitari si sa ai parte numai de drumuri fara evenimente! Sa o stapanesti sanatos!

 

Drum uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o satapanesti sanatos fara evenimente neplacute. :P :blink:

 

PS moto este TOURING-ENDURO si nu invers. Ai sa vezi cu este sa cobori o panta cu macadam cu un moto de 200 Kg. Daaaar la asfalt .......tu-le muma de enduro .....merita toti banii.

 

Sper ca nu te-ai suparat pe mine si sper ca nu ti-am stricat bucuria.

Una peste alta este un motor marfa. Si eu am privit mult si bine spre TRANSALP inainte sa cumpar KTM .

 

Bafta si poate cine stie ne vom intilni la o plimbarica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Multumesc la toti. Pe la intalniri sa ma trageti de maneca sa va dau de baut :blink:

 

Sincere felicitari. Deci exista Mos Craciun! 
exista... exista... dar trebe sa dai shpaga mare B)

 

PS moto este TOURING-ENDURO si nu invers. Ai sa vezi cu este sa cobori o panta cu macadam cu un moto de 200 Kg.
Nu e cam grea pentru un enduro?
1/2 de enduro n-o voi folosi pentru chestii hardcore, eventual plimbari pe drum forestier (sau cine stie ca-mi mai plesneste in cap :smoke: ). Ce ma intereseaza este sa ma plimbe confortabil prin gropile din oras si din jurul Timisoarei (jud. Timis nu e judet albastru, si se vede...). Binenteles si la intalniri, sper ca anul asta sa ajung la mult mai multe. :P . Ocazional planuiesc plimbari la munte, dar sunt constient ca nu ma pot baga cu el pana in pestera ursului :nono:

 

te invidiez
de ce? pt ca n-am parti cromate de lustruit :huh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drept care m-am axat pe Transalp (prima mea pasiune), l-am frecat pe Cristi Stelia o luna de zile la cap sa-mi aduca, dar parca intrasera toate in pamant in perioada aia. Pana la urma am prins o ocazie faina, din 2000, se duce omul sa faca actele si cand colo ... handlerul pierduse briful (se intampla si la case mai mare). Exemplarul fiind importat din Italia, un brif nou dura luni de zile, hartzogaraie, etc.

 

Aviz amatorilor de chilipiruri... Ganditi-va ca 3900 eur pentru un Transalp din 2000 cu 11.000 km era super!. Ceea ce nu spusese haedlerul era ca importase fierul din Italia. Pana ii faci brief german iti creste barba ca la mos gerila (poate sa dureze pana la 5 luni :blink: ).

Ideea e ca dadusem si 100 eur avans ca sa-mi retina motorul pentru Smokey. A cam strambat din nas cand m-am razgandit dar a dat banii inapoi. El spera ca eu sa iau motorul si sa ma ocup de restul hartogariilor :P ...

Daca cineva e curios sa cumpere asa un motor sa stie ca-l asteapta luni de zile si zau ca nu stiu daca se merita economia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Cred ca-l luai mai ieftin din Italy.

Drumul cunoscut e cel mai scurt ... din Italia nu puteam sa-l aduc comod, pe scurt nu stiam "mersul" :P

 

 

In alta ordine de idei ... am dat ieri GPZ-ul :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1/2 de enduro n-o voi folosi pentru chestii hardcore, eventual plimbari pe drum forestier (sau cine stie ca-mi mai plesneste in cap

 

Man,

Daca te tii bine de el poti sa mergi pe unde nici nu gandeai. Motocicleta e foarte bine echilibrata si foarte manevrabila la viteze mici.

Eu am un prieten cu Transalp si am ajuns prin niste locuri foarte interesante.

Sa o stapanesti sanatos!

post-49-1103790587_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...