Sari la conținut

Accident Cu Morti, Plevnei, Bucuresti


Purghy
 Share

Postări Recomandate

sper sa nu se apuce sa tureze taranii motoarele ca joi seara. Sincer sper. Liniste si moment de reculegere nu motoare turate d-ampulea.

 

oana .. ii faci tzarani pe aia care dureaza motoarele in semn de respect . e aceas faza ca la inmormantariile oamenilor din armata cand se targe cu pusca. mai exista tzarani care nu intzeleg lucrul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 898
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu-i cunoasteam pe tineri, si nici motor n-am (inca).. Dar am fost prezent.. doar pentru a intregi randurile comunitatii motociclistilor.. E o tragedie ce s-a intamplat, dar, la urma urmei, orice accident e o tragedie..

Odihneasca-se in pace!!

John

 

PS: Stie cineva ce s-a intamplat cu "soferul" ala??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de politie, azi pe Plevnei ieseau camioanele si intorceau absolut la fel ca si nenorocitul ala! Si intorceau pe trecerea de pietoni? Macar din Bun Simt ar fi trebuit sa fie un echipaj acolo!!!! Stimati Politisti, asa intelegeti voi sa va faceti treaba?

 

lasa-i ma ca azi au meci :)

m-am oprit azi sa-l intreb de chestia asta pe unul din zecile de politisti care au impinzit in seara asta zona stadionului ghencea si mi-a zis ca e imposibil, ca azi e duminica si nu se lucreaza pe santier dar ca fac ture pe acolo si chiar au propus primariei sa se puna un mic gard de beton intre sensurile de mers ("cum e in Colentina" si la Orhideea zic eu ) pentru ca au probleme si cu cei care locuiesc pe acolo (inteleg ca sa blocurile alea albastre dinspre Witting)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Familiile lui Traian si a Elei multumeste tuturor celor care au fost alaturi de ei pe ultimult drum, fie numai doar cu gandul sau sufletul. Va multumim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de politie, azi pe Plevnei ieseau camioanele si intorceau absolut la fel ca si nenorocitul ala! Si intorceau pe trecerea de pietoni? Macar din Bun Simt ar fi trebuit sa fie un echipaj acolo!!!! Stimati Politisti, asa intelegeti voi sa va faceti treaba?

 

 

Primul gabor care va opreste ar trebui scuipat direct in fata, dar... pt ca nu e vina lui directa ar trebui scuipat " la pachet" si trimis cu dedicatie speciala sefului politiei romane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm..

 

Ce pot spune...

 

Ca nu am reusit sa citesc in intregime..dar totusi am ceva de spus..

 

Despre accident am aflat de la sora mea, o cunostea pe prietena motociclistului ..de fapt ii cunostea pe amandoi..nu stiu din ce conjuctura dar nu asta conteaza...

 

Ce vroiam eu sa spun...

 

Ca in momentul in care sora mea mi-a zis ..eu ii spuneam la telefon daca era motorul prietenului meu inmatriculat veneam acasa cu motorul...La care i-a mi-a raspuns: va iau la bataie pe amandoi daca faceti accident, uite o prietena a fost calcata cu prietenul ei de un camion si au fost facut zob..s.a.m.d..

 

 

In momentul ala ca si acum imi aduc aminte de cele 3 accidente, sa zicem pe care le-am avut eu..unul eram pe bancheta din spate dormeam si ne-a izbit un bmw, al doilea accident mergeam linistita pe trotuar ascultam muzica la casti si ma izbit de un zid un daewo, ca apoi sa cad cu un ram destul de rau incercand sa sar peste un pod...

 

Acum ma intreb ? Sa mai imi iau si eu motor?

Da ca e o pasiune pt mine ca fotografia si filmul....

 

Pot doar spune..ca toti murim intr-o zi mai frumos sau tragic..conteaza cum ne-am trait viata..

 

Nu ei au gersit in acest accident..jos palaria pt felul in care au murit..poate asa tembeli pe motor vor vedea riscul...

 

Eu una invat din ce vad si voi invata toata viata...

 

Atentie!! Viata are prioritate..Stiu e un slogan al unei campanii...dar este foarte adevarat..

 

Sa fie cu sufletele impacate copii si familia sa treaca repede peste durere si sa aiba amintiri placute cu ei...

 

Numai bine...Sanatate

cum zic eu mereu..V-am pupacit si hug-uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se odihneasca in pace amandoi acolo sus... :) Doamne, mi s-a facut pielea de gaina si m-a trecut un frison rece pe coloana cand am vazut in reportaj cum le multumea mama (cred eu ca era) unuia dintre copii celor care au fost prezenti cu motoarele ca i-au facut fericiti...Dunezeu sa ne pazeasca pe cei care am mai ramas!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul gabor care va opreste ar trebui scuipat direct in fata, dar... pt ca nu e vina lui directa ar trebui scuipat " la pachet" si trimis cu dedicatie speciala sefului politiei romane.

Esti un mare idiot si-mi pare rau ca nu lucrez in Buc. altfel te educam eu, daca n-a avut cine! Oricum ai caracter de tigan, aia mai scuipa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti un mare idiot si-mi pare rau ca nu lucrez in Buc. altfel te educam eu, daca n-a avut cine! Oricum ai caracter de tigan, aia mai scuipa!

 

I'll be waiting! Imi pare rau ca te ataci, probabil esti vreun sefulet mai mic si te simti cu musca pe caciula. Pacat, eu cand am vazut ce inseamna sa lucrezi pt stat am demisionat. Reconsidera-ti atitudinea! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.protv.ro/filme/tinerii-striviti...ile=29918#29918

 

http://www.protv.ro/filme/bucuresti-doi-mo...ile=29837#29837

 

http://www.protv.ro/filme/zeci-de-lumanari...ile=29893#29893

 

http://www.protv.ro/filme/victimele-accide...ile=30066#30066

 

cica soferul era traumatizat si a fost dus la spital :) cu cat ne uitam mai mult la aceste filmuletze ..poate o sa ne faca sa fim mai prudenti...si sa ne dam seama ca exista o gramada de imbecili...care sa ne taie calea

R.I.P. :lol: adio fratioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti un mare idiot si-mi pare rau ca nu lucrez in Buc. altfel te educam eu, daca n-a avut cine! Oricum ai caracter de tigan, aia mai scuipa!

 

 

Sunt de acord cu ce spune Daneluta , nu asta e atitudinea pe care ar trebui sa o avem fata de politisti , cum vreti voi sa fim respectati daca ne-am comporta asa.

Ar trebui cu totii sa contribuim la indreptarea acestor lucruri , prin mai multe actiuni , mitinguri si altele , sperand ca in acest fel , semnalele noastre vor ajunge intr-un final la urechile celor care sunt in stare sa ia decizii majore.

 

De ce sa nu recunoastem ca politistii de la rutiera au fost alaturi de noi , la comemorare , la inmormantarea celor doi tineri , si ei sunt colegi cu noi (cei cu motocicletele ). Se expun la aceleasi riscuri ca si noi.

Hai sa-i ajutam si noi cu ce putem , si in momentul in care gasim si uscaturi printre ei , nu ramane decat sa facem posibil mediatizarea acestor cazuri.

 

Respecta si vei fi respectat. Si e valabil pentru ambele tabere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb de ce taximetristi au parte de cel mai mare respect in trafic, desi de cele mai multe ori ne sfideaza incalcand flagrant regurile? Cand avem cel mai bun exemplu in fata ochilor de ce continuam sa consideram ca violenta nu e o solutie? E adevarat ca nu trebuie exagerat, sa le rupem oasele sau sa-i bagam la terapie intesiva, nici taximetristi n-o fac de altfel, dar ar fi ceva daca la fiecare accident ne-am strange cel putin 10 si am da cateva palme. Mizam prea mult pe bun simt, avem pretentii prea mari de la o majoritate needucata, practic cerem ceva ce nu exista.....predicam in pustie......Suna a gluma sa faci apel la buna crestere a romanilor cand nesimtirea constituie principala caracaterista a lor......

 

Ce mai e de spus cand vezi ca lipsa bunului simt provoaca o asemenea tragedie........RIP....

Ai mare dreptate,iar celor care au chef de cearta,duceti-va intr-o bodega si continuati discutia,sunteti deplasati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu ce spune Daneluta , nu asta e atitudinea pe care ar trebui sa o avem fata de politisti , cum vreti voi sa fim respectati daca ne-am comporta asa.

Ar trebui cu totii sa contribuim la indreptarea acestor lucruri , prin mai multe actiuni , mitinguri si altele , sperand ca in acest fel , semnalele noastre vor ajunge intr-un final la urechile celor care sunt in stare sa ia decizii majore.

 

De ce sa nu recunoastem ca politistii de la rutiera au fost alaturi de noi , la comemorare , la inmormantarea celor doi tineri , si ei sunt colegi cu noi (cei cu motocicletele ). Se expun la aceleasi riscuri ca si noi.

Hai sa-i ajutam si noi cu ce putem , si in momentul in care gasim si uscaturi printre ei , nu ramane decat sa facem posibil mediatizarea acestor cazuri.

 

Respecta si vei fi respectat. Si e valabil pentru ambele tabere.

 

 

Da mai dar voi nu ati vazut ce fac politaii? Adik nu ati vazut ce zicea omul ala acolo unde am dat eu reply? Zicea ca in locul unde 2 oameni, copii, motociclisti, au fost facuti carne de tocat de catre un oligofren aia fac acelasi lucru in continuare. Poate maine mai crapa unul din noi la fel in acelasi loc. O fi bine? O fi bine ca politia nu sta macar 1 singura zi acolo si cand ii prinde pe aia sa la arda 15 mii de milioane de amenzi si sa le ia carnetul? Pana la urma urmei sunt platiti din banii nostri si ar trebui sa ne protejeze nu sa ii doara in "dorsala" si sa-si vada de ale lor nu crezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-AM DE CE SA-MI RECONSIDER ATITUDINEA, nu eu postez mizerii cu scuipaturi . Incearca sa scuipi un politist in oricare alta tara, ia exemplu una mai inapoiata, Turcia, se circula dupa ureche, dar ar fi ultima ta greseala. Fa un politist din Ungaria-si astia iau spaga, chiar mai nesimtiti decat unii de la noi- responsabil de-un accident, si iti garantez ca ai plati pana te-ar ustura undeva. Dar asa ne-am obisnuit noi, sa improscam cu noroi gratuit! Te mai intrebi de ce nu esti tratat cu respect cand esti oprit, crezi ca politistii nu citesc topicurile astea? Nu postam aici din respect pentru tinerii plecati prea devreme, dar tie iti raspund fiindca nu raman niciodata [nu nikiodata] dator!Nu te mai lansa in supozitii ca alti "destepti" ca nu esti Urania! SFARSIT :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai dar voi nu ati vazut ce fac politaii? Adik nu ati vazut ce zicea omul ala acolo unde am dat eu reply? Zicea ca in locul unde 2 oameni, copii, motociclisti, au fost facuti carne de tocat de catre un oligofren aia fac acelasi lucru in continuare. Poate maine mai crapa unul din noi la fel in acelasi loc. O fi bine? O fi bine ca politia nu sta macar 1 singura zi acolo si cand ii prinde pe aia sa la arda 15 mii de milioane de amenzi si sa le ia carnetul? Pana la urma urmei sunt platiti din banii nostri si ar trebui sa ne protejeze nu sa ii doara in "dorsala" si sa-si vada de ale lor nu crezi?

 

 

Tu ai dreptate in ceea ce spui , dar eu ma refeream la politistul de pe strada care poate nu a primit mai de sus ordinele care trebuiau , si atunci tot el sufera , in capul lor se sparg toate.Dar nu contest ca exista si destui politisti care nu isi fac meseria cum trebuie. De aceea ar trebui sa facem noi diferentierea asta si sa nu generalizam.

 

Si nu cred ca s-ar rezolva situatia in felul acesta adica postarea de politisti in fiecare loc mai periculos.Trebuiesc luate niste masuri mai radicale. Parerea mea.

 

Nu am nici-o legatura cu meseria de politist. Asta sa nu fiu interpretat gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da mai dar voi nu ati vazut ce fac politaii? Adik nu ati vazut ce zicea omul ala acolo unde am dat eu reply? Zicea ca in locul unde 2 oameni, copii, motociclisti, au fost facuti carne de tocat de catre un oligofren aia fac acelasi lucru in continuare. Poate maine mai crapa unul din noi la fel in acelasi loc. O fi bine? O fi bine ca politia nu sta macar 1 singura zi acolo si cand ii prinde pe aia sa la arda 15 mii de milioane de amenzi si sa le ia carnetul? Pana la urma urmei sunt platiti din banii nostri si ar trebui sa ne protejeze nu sa ii doara in "dorsala" si sa-si vada de ale lor nu crezi?

Amandoi aveti dreptate, dar nu trebuie sa va certati pe acest topic..

Daneluta, daca si-ar face oamenii SI treaba asta, n-ar mai fi spurcati peste tot.. sunt sigur ca sunt foarte putini, pentru cate mizerii se intampla in Capitala in fiecare zi, dar dupa un asemenea accident, trebuia amendata toata societatea FOARTE serios, si, vorba lui Metalghost, macar doua zile sa fi stat doi politisti in zona, pentru a-i pedepsi la sange pe cei care ar face acelasi lucru pe care l-a facut si ala.. Zic doar doua zile, pentru ca s-ar anunta intre ei, si mai mult n-ar avea rost..

 

Metalghost, scuipatul nu ajuta la nimic.. injuratul, la fel.. Daca intr-adevar vrei sa se sesizeze, de ce nu faci o plangere formala la politia capitalei?? iar daca nu intreprind nimic, cred ca mass-media ar putea lucra si pentru noi.. in sensul ca ne-am duce la ei, sa le povestim aceste lucruri: le-am facut plangere formala ca se incalca acea linie dubla continua zilnic, de mai multe ori, si ca din cauza asta au murit doi copii nevinovati.. iar politia n-a intreprins nimic, nici macar la sesizarea noastra.. De ce nu-i intrebati voi, presa, de ce?? Pentru ca voua v-ar raspunde..

 

Pacat ca legile sunt atat de blande, dar de doua ori pacat ca nu sunt aplicate, precum am spus, la sange.. Indiferent ca "imi iei painea de la gura, sefu'!!"..

John

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-AM DE CE SA-MI RECONSIDER ATITUDINEA, nu eu postez mizerii cu scuipaturi . Incearca sa scuipi un politist in oricare alta tara, ia exemplu una mai inapoiata, Turcia, se circula dupa ureche, dar ar fi ultima ta greseala. Fa un politist din Ungaria-si astia iau spaga, chiar mai nesimtiti decat unii de la noi- responsabil de-un accident, si iti garantez ca ai plati pana te-ar ustura undeva. Dar asa ne-am obisnuit noi, sa improscam cu noroi gratuit! Te mai intrebi de ce nu esti tratat cu respect cand esti oprit, crezi ca politistii nu citesc topicurile astea? Nu postam aici din respect pentru tinerii plecati prea devreme, dar tie iti raspund fiindca nu raman niciodata [nu nikiodata] dator!Nu te mai lansa in supozitii ca alti "destepti" ca nu esti Urania! SFARSIT :)

 

 

Nu postezi mizerii dar lucrezi pt niste oameni care nu dau 2 bani pe semenii lor.

Daca traiam in una din tarile enumerate de tine poate nici nu as fi ajuns sa zic ceea ce am zis si stii f bine de ce... PT CA AIA ISI FAC TREABA.

Nu improsc cu noroi gratuit, noi toti am platit dreptul de a face asta cu banii munciti de noi si dati la voi ca sa fim in siguranta (din pacate nu se intampla asa).

Ar mai fi multe de zis dar asta nu e locul.

Numa' bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putea fi evitat accidentul?

 

E clar ca vina a fost a camionagiului, DAR, ptr noi ceilalti care maine ne urcam din nou pe motoare, fara sa stim daca ajungem vii sau intregi, PUTEA FI EVITAT ACCIDENTUL ?

 

Daca ar fi mers pe partea stanga a benzii de mers, ar fi avut mai mult timp si spatiu la dispozitie ?

Daca ar fi ales o constient impactul in locul franarii, si ar fi ghidat motocicleta catre roata din fata a camionului, ar fi scapat ? - erau sanse mai mari sa il simta soferul in volan si sa il auda, si deci sa opreasca mai repede.

Daca concomitent cu franarea, ar fi claxonat in disperare, avea sanse mai multe ca soferul sa opreasca in loc sa treaca peste el ?

 

PS: Am intalnit politisti de treaba - in general cei motorizati sau cei tineri, am intalnit taximetristi de treaba- da taximetristi, si da, am intalnit si camionagii de treaba.Toate astea din postura de motociclist. Si da, am intalnit si motociclisti care merg ca dementii, motociclisti care si-au scos tobele si "trezesc" toate masinile din parcare nopatea la 1-2, am intalnit si motociclisti care o ard supersport pe magheru, motociclisti care cred ca echipamentul de siguranta e ptr fatalai samd.Ideea e :

- nu exista vina ABSOLUTA a vreunei categorii ptr TOATE accidentele

- chiar daca ar exista vreo categorie mai vinovata ptr accidente decat celelalte, nu inseamna ca ne absolva de obligatia de a conduce defensiv si a ne feri pielea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-AM DE CE SA-MI RECONSIDER ATITUDINEA, nu eu postez mizerii cu scuipaturi . Incearca sa scuipi un politist in oricare alta tara, ia exemplu una mai inapoiata, Turcia, se circula dupa ureche, dar ar fi ultima ta greseala. Fa un politist din Ungaria-si astia iau spaga, chiar mai nesimtiti decat unii de la noi- responsabil de-un accident, si iti garantez ca ai plati pana te-ar ustura undeva. Dar asa ne-am obisnuit noi, sa improscam cu noroi gratuit! Te mai intrebi de ce nu esti tratat cu respect cand esti oprit, crezi ca politistii nu citesc topicurile astea? Nu postam aici din respect pentru tinerii plecati prea devreme, dar tie iti raspund fiindca nu raman niciodata [nu nikiodata] dator!Nu te mai lansa in supozitii ca alti "destepti" ca nu esti Urania! SFARSIT :)

Imi pare rau ca trebuie sa scriu asta pe topicul asta dar nu ma pot abtine. In decembrie am cazut cu motorul din cauza unor santieristi idioti care nu isi spalau noroiul de pe roti la iesirea din santier. La sfaturile altor motocilisti am procedat legal, am facut sesizare la seful brigazii de politie rutiera. Am primit raspunsul in termenul legal, raspuns care spunea ca agentii trimisi la fata locului nu au constatat nici o neregula si carosablul e curat. Eu trec pe acolo zilnic si va pot spune ca nici pana in ziua de azi (dupa 10 luni de la incident) aia nu spala camioanele pe roti si asfaltul e tot lin de noroi. Concluzia e una singura si anume agentii trimisi sa constate sunt fie orbi fie bine unsi la buzunar. M-am saturat sa fiu oprit fara nici un motiv, fie cu masina fie cu motorul doar doar o pica ceva si la baieti. Daca politia romana vrea respect sa puna mana sa-si faca treaba, sa pedepseasca pe cei ce gresesc si sa nu mai acopere toate uscaturile pana atunci nu pot sa am decat scarba fata de aceasta institutie. Asa ca liniste cu politia ta ca nu ai de ce sa fii mandru, nu mai strica topicul asta aiure. Daca ii amendati pe aia in fiecare zi poate nu mergeam azi sa ingropam doi copii nevinovati. Politia e responsabila moral pentru tot ce se intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-au impresionat pana la lacrimi cele auzite aici. chiar daca nu sunt in ro, noroi pe asfalt sau basculante care vireaza aiurea n-am prea vazut pe aici, sunt alaturi de voi. am cazut acum cateva saptamani intr-o situatie aproape identica, doar ca am intrat sub un golf, si nu sub o basculata. este o adevarata catastrofa ce s-a intamplat.

 

:)

 

poate ar trebui un moderator sa mai stearga unele posturi, este jalnic cum unii useri isi permis sa se jigneasca si sa vb urat unul cu altul pe acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: azi mi-a parut rau ca nu sunt politist. as fi ridicat 7 carnete pt calcat banda dubla.

nu am tras nici un glont, dar m-am oprit de fiecare data si am stat de vorba prieteneste cu soferii care-l meritau.

sunt oameni ca noi, dar nu realizeaza pericolul

cel mai fain a fost un taximetrist care venea dispre oras pe plevnei si a facut la stanga in orhideea. A zis ca stie ca a fost accidentul, si nu a fost aici... a fost mai incolo... si el s-a uitat oricum... :)

 

@daneluta as vrea sa pot ajuta politia. as putea filma in timpul deplasarii - sa se ridice carnete.

as fi vrut ca azi sa se fi ridicat cel putin 7 permise pt intors pe linie continua in tara asta... eu sunt unul politisti sunt multi... de ce nu vad si ei?

 

Daca in romania s-ar face puscarie si s-ar confisca masina pt intors unde nu e permis, ar mai intoarce cineva?

 

@crazyahmed in germania se circula cu totul altfel. nu se baga nimeni peste tine. cand am ajuns in romania i-mi venea sa o arunc si sa iau trenul.

Editat de ZLI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...