Sari la conținut

Harley Davidson


Radu_OldSchool
 Share

Postări Recomandate

Pentru mine ,faptul ca va exista un dealer HD in Bucuresti ,este egal cu faptul ca un astfel de dealership exista la Moscova. Cine a vrut HD ,inainte sa existe un dealer si-a cumparat oricum si s-a descurcat cum a putut. Vad ca unii o tot dau cu mod de viata,si altii cu mistoul fata de primi. Nu am analizat niciodata de ce mi-am cumparat HD pana cand am citit topicul asta ,devenit patetic chiar din primele pagini. Concluzia la care am ajuns este ca mi-am cuparat-o impins probabil de mit dar si de faptul ca in mintea mea Sportsterul era cea mai frumoasa motocicleta desenata vreodata (inca este). Daca mi-a parut rau vreoadata de alegerea facuta...? Nici un moment,dimpotriva ,imi iubesc motocicleta si nu m-a dezamagit niciodata. Pentru mine HD este "The Motorcycle" cu dealer sau fara.

 

* Raspuns corect.

 

De fapt, nu ne-am dat seama ca totusi, cu topicul asta patetic, facem o reclama excelenta delearului asta HD in Romania :blink: Cu fiecare postare. Functioneaza ca la politicieni, cred. Adica nu conteaza ce zici despre ei (de bine, de rau), ei apar la TV si in presa permanent, creste ratingul si implicit opinia publica ii crediteaza (intr-un fel sau altul).

 

Pe mine HD m-a fascinat cand eram mica, acum - recunosc - ma bucura mult mai mult lucrurile simple. :blink:

 

Cat despre marci, motocicleta pe care mergi devine parte din tine, nu mai este un "brand" sau o masinarie mai mult sau mai putin performanta, ci un "ceva" care intra in sufletul tau, pe nesimtite si iti rearanjeaza viata.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 861
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

De fapt, nu ne-am dat seama ca totusi, cu topicul asta patetic, facem o reclama excelenta delearului asta HD in Romania :blink: Cu fiecare postare. Functioneaza ca la politicieni, cred. Adica nu conteaza ce zici despre ei (de bine, de rau), ei apar la TV si in presa permanent, creste ratingul si implicit opinia publica ii crediteaza (intr-un fel sau altul).

 

 

Imi pare rau, dar intentia mea chiar nu a fost sa fac reclama prin acest post, ci mai degraba sa-l pun ca informatie pentru fanii si posesorii de HD.

 

Si oricum, libertatea, trairile si aventurile care ti le dau motocicleta nu cred ca tin neaparat de marca sau modelul motocicletei. Tot respectul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca placerea vine neaparat din tipul motocicletei...eu am facut anul asta 3500 km intr-o saptamana si cel mai frumos a fost drumul si prietenia participantilor.

 

Daca ne-am bucura doar din simplul motiv ca "Avem si noi , Romania, un dealer HD" si nu mai suntem tratati ca niste .....daca am fi un pic mai toleranti si daca am inceta sa ii acuzam pe altii si ne-am gandi un pic la noi ....cred ca am realiza mai mult.

 

Hai sa incercam,cum ne ajutam pe forum cand avem probleme, cum am participat la mitingul impotriva accidentelor, sa impartim flyere, sa ne salutam pe drum , sa mergem la nunti pe motoare, sa fim solidari cu un frate la greu ( vezi cazul Medei)..si sa nu mai scriem RIP-uri in continuu.

 

Nu sunt patetic, dar poate usor , mai miscam ceva si noi....

 

Respect tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca placerea vine neaparat din tipul motocicletei...eu am facut anul asta 3500 km intr-o saptamana si cel mai frumos a fost drumul si prietenia participantilor.

 

Daca ne-am bucura doar din simplul motiv ca "Avem si noi , Romania, un dealer HD" si nu mai suntem tratati ca niste .....daca am fi un pic mai toleranti si daca am inceta sa ii acuzam pe altii si ne-am gandi un pic la noi ....cred ca am realiza mai mult.

 

Hai sa incercam,cum ne ajutam pe forum cand avem probleme, cum am participat la mitingul impotriva accidentelor, sa impartim flyere, sa ne salutam pe drum , sa mergem la nunti pe motoare, sa fim solidari cu un frate la greu ( vezi cazul Medei)..si sa nu mai scriem RIP-uri in continuu.

 

Nu sunt patetic, dar poate usor , mai miscam ceva si noi....

 

Respect tuturor

 

@razzie - chiar nu ai fost patetic

sunt multi care gandesc asa .Eu unul!

in RO, Harley a fost la Troia, si pe mobile.de....

 

Dar e foarte clar ca e nevoie de un shop HD. Nu numai pentru motoare, ci pentru toale, accesorii.

 

Vindeau unii prin Carrefour cizme HD, dar cine dracu le cumpara? nu stiai dc sunt originale sau chinezarii.

 

HD este un mod de viata pentru unii. si reclamele sunt exact ce trebuie - HD este o marca globala, adaptata la timpurile vechi si cele noi.

 

personal, imi place mult Vrod si poate road king.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...)

M-am intalnit acum cativa ani cu doi olandezi din Road Hogs (Black, de aici confuzia cu filmul), si pe nici unul in toata discutia de fo jumate de ora nu l-a interesat daca avem delaer Harley sau ba. Asta ca fapt divers. In schimb i-a interesat cum e la sa fii biker la noi in toate detaliile posibile(...)

 

 

True. Daca te pasioneaza motoarele, ajungi sa-ti faci rost. (Ma gandesc la Blackrider care zicea in topicul sau ca a tras 7 ani si pana la urma a reusit sa-si ia Harley-ul). Daca nu, nu-ti iei pana nu o vezi in vitrina reprezentantei fiindca te loveste brusc damblaua din considerente de imagine iar apoi te crezi mare motorist.

Motocicleta luata direct de la dealerul oficial nu te face cu nimic mai special.

 

 

E bine ca au venit pe piata (again) insa sunt curios cum o vor privi ei prin preturile practicate. Daca o sa devina un hot-spot pentru cei cu fitze, imi bag piciorul de pe acu. Desi, sincer, nu vreau deloc asta.

In final, o reprezentanta oficiala in plus inseamna un nou pas de maturizare al pietei... (well, kind of...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

quote"Am fi fost ca aia din republicile bananiere unde deschiderea McDonalds e zi nationala, si se da liber la bugetari?

 

Poate uiti ca atunci cand s/a deschis Mc la Unirii in Bucale a fost coada pina pe cheiul Dambovitei :blink:

 

Bafta :blink:

 

On topic Oricum s/ar da eu consider ca reprezentanta este un mare pas inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de-aia am si zis. Tie ti s-a parut normala treaba aia?

 

<small>--- Mesaj completat în 03 Oct 2007 21:28 -------------</small><br/>

 

Pai, privind acum nu e normala dar, atunci, de ce sa ma cac pe mine stateam si ma uitam la tv si il baraiam pe tata la cap sa/si faca drum la Bucuresti sa vad si eu ''minunea'' Nu uita de societatea din care veneam, n/am avut rude in strainatate n/am avut masinute''de fier'', aveam Pif prin vecini si ala la a zecea mana etc. Asa ca orice era nou si cunoscut...... Asta am simtit atunci si nu imi e rusine. :blink:

 

Bafta :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D R I V E T E S T !!!

 

daca nu merg cu una, nu dau pe ea delasaptemiinouasutenouzecieuro* nici daca ii gasesc pe jos.

 

iar cine are, nu da niciodata motoreta imprumut, pt o tura.

*fara TVA

 

dupa ce ai o motoreta la care tii, nu o s-o imprumuti nici batut.

 

Tu o dai pe a ta, de exemplu?

 

@mr.watt - sincer, te astepti sa aiba preturi mici? si daca sunt mari, si tu nu o sa cumperi, ce se intampla? viata merge mai departe. Va cumpara un fitzos, si aia de la marketing de la hd vor modifica profilul clientului tinta din Romania. Ca sa vanda.

 

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca avem dealer Harley, ce? Si daca nu am fi avut in continuare dealer Harley iara ce? Asta inseamna ca suntem de rasul lumii. Am fi fost ca aia din republicile bananiere unde deschiderea McDonalds e zi nationala, si se da liber la bugetari?

Si eu ma bucur ca avem dealer, dar nu din motivul asta, si anume "avem si noi in Ro", si pt ca imi place ca exista un loc in Bucalele asta unde vad la un loc mai mult de 3 cruisere/choppere cum vreti sa le ziceti (acceptiunea larga au ba). Si pt ca imi place Fat Boy.

M-am intalnit acum cativa ani cu doi olandezi din Road Hogs (Black, de aici confuzia cu filmul), si pe nici unul in toata discutia de fo jumate de ora nu l-a interesat daca avem delaer Harley sau ba. Asta ca fapt divers. In schimb i-a interesat cum e la sa fii biker la noi in toate detaliile posibile. Si m-au rugat sa trec pe la i cand ajung prin Olanda, daca se poate cu Niprul. Din pacate nu mai am Niprul, hehe.

Respect.

 

Ai dreptate.....daca nu avem metrou ce?daca nu avem companii mari in tara ce? daca nu avem autostrazi ce? e foarte bine ca "strangem" monezile cu magnetul din fantani la Roma in vazul turistilor...si , stii ceva? ..daca li se defecta olandezilor motorul sa vad eu cum dadeai de unul sa il repare, sa ii aduca in 48 ore o piesa....cu parere de rau, doar in Romania , McDonalds e ....restaurant....

 

 

--- Mesaj completat în 04 Oct 2007 09:31 -------------

D R I V E T E S T !!!

 

daca nu merg cu una, nu dau pe ea delasaptemiinouasutenouzecieuro* nici daca ii gasesc pe jos.

 

iar cine are, nu da niciodata motoreta imprumut, pt o tura.

*fara TVA

spre surprinderea ta o sa fie motoare de drivetest.....si nu unul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia-l de la sorin, i l-am lasat pe dvd

Nope, ca nu merge nici in computer nici in DVD player, nu recunosc formatul. Si nu va mai ciondaniti p-acilea, suiti-va pe troastele pe care le aveti si dati-i bataie, ca eu fac acus 3 saptamani de cand nu m-am mai dat si am intrat in sevraj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, ca nu merge nici in computer nici in DVD player, nu recunosc formatul. Si nu va mai ciondaniti p-acilea, suiti-va pe troastele pe care le aveti si dati-i bataie, ca eu fac acus 3 saptamani de cand nu m-am mai dat si am intrat in sevraj.

 

* Lasa, bre, ca ne dam noi si pentru tine :blink:

Io am mers cam in fiecare zi, ...ma inerveaza ca e coloana de masini de la mine din fata blocului si pana la servici (deci merg a 1-a, a doua, rar mai bag si a 3-a), am inceput sa merg pe trotoare (se uita lumea crucis la mine, ba chiar m-a oprit un nene mare de 2 metrii sa ma ia la rost si ...m-am facut mica-mica, ca avea dreptate omu'), ...ideea e ca se circula groaznic prin oras, asa ca mai bine stai acolo unde esti linistit... Eu abia astept un weekend in care sa ma eliberez de toate si sa pot iesi din oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nope, ca nu merge nici in computer nici in DVD player, nu recunosc formatul. Si nu va mai ciondaniti p-acilea, suiti-va pe troastele pe care le aveti si dati-i bataie, ca eu fac acus 3 saptamani de cand nu m-am mai dat si am intrat in sevraj.

 

vena e deschisa :laugh:

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa apuc ziua sa vad H-D-uri la drive test :friends: .

Poate daca mirosi a ceva lovele o sa te lase sa incaleci pe ele,altfel priviri,atata :laugh: !!

La SMAEB veneau sa se urce pe motoare si sa faca poze mai ales cine nu avea nici o legatura cu 2 roti. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HD intelege test drive prin inchiriere in US. Preturile la inchiriere sunt prohibitive cam USD 1100 pentru doua saptamani fara taxe si fara asigurare, rezulta vreo EUR 1000. M-as mira foarte tare sa poata oricine face un drive test in Romania in conditiile in care sunt multi doritori dar putini hotarati sa lase banul jos odata ce s-au suit pe unul si au mers vreo suta de km cu el.

 

Oricum, se zice ca intentia conteaza, asa ca le dorim succes in aceasta initiativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg eu ce-s literele alea, dar sper sa fie Fat Boy de inchiriat. Sau de la asta vine FB? RK - Road King. VR - VRod. DG - Dyna Glide. EG - Electra Glide.

Si nu-s fan Harley!

Care e cea mai mica unitate de timp pe care se inchiriaza? O zi? O ora? 10 minute in curtea scolii? Pana la primul semafor si inapoi?

AWD-ule sa-mi tii si mie rand acolo la inchirieri,daca o fi coada !! :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg eu ce-s literele alea, dar sper sa fie Fat Boy de inchiriat. Sau de la asta vine FB? RK - Road King. VR - VRod. DG - Dyna Glide. EG - Electra Glide.

Si nu-s fan Harley!

Care e cea mai mica unitate de timp pe care se inchiriaza? O zi? O ora? 10 minute in curtea scolii? Pana la primul semafor si inapoi?

 

Te-ai prins repede, asa e. Vorbeam de inchirieri in State. Uitati aici ratele in Daytona/Ormond Beach FL la cel mai mare dealer HD, cel mai putin este pentru inchiriat noaptea "sunset rate" de la 4 pm la 9 am. Tax 7% in Florida si asigurare nu sunt incluse. Doar un anumit nr. de mile, mileage peste costa extra. Nu mai retin cat era si nu sunt date pe site cum nu sunt nici multe lucruri fine printed referitoare la obligatii sau raspunderi pe care ti le asumi.

 

http://www.hd-rental.com/content13.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

UIte inca un site de inchiriat HD in SUA/Europa: http://www.eaglerider.com/

 

Problema e ca in general preturile incep de pe la $70/zi (pt. Sportster) in sus; trebuie sa lasi un depozit cu credit cardul de min. $1000 (in functie de motor), in caz ca busesti motorul. Deci cam scump...

 

Oricum daca nu dau motociclete la test ride pe gratis o sa fie cam nashpa pt. ei. In afara de fanii HD hard core si fitzosii care habar n-au cu ce se mananca dar au bani, nu cred ca vor vinde ceva. E cam aberant sa dai 15000 EUR fara test.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As da si 100 $ pe zi ca sa merg cu moto pe care vreau sa-l iau,chiar si japoneza,mai ales in cazul in care o iau la 0 km.cred ca multi ar face asta !!

La SH e mai simplu cu drive-testul,pui banu la vanzator si te dai putin cu moto.

Pt eventuale busituri sa-si faca full casco !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As da si 100 $ pe zi ca sa merg cu moto pe care vreau sa-l iau,chiar si japoneza,mai ales in cazul in care o iau la 0 km.cred ca multi ar face asta !!

La SH e mai simplu cu drive-testul,pui banu la vanzator si te dai putin cu moto.

Pt eventuale busituri sa-si faca full casco !

 

O sa radeti dar dealerii isi fac banii nu atat din sumele pe care le percep ca si chirie cat din reparatii. Orice zgaiba este protocolata la sosire (nu la fel la iesirea cu motorul din dealership) iar fransiza chiar in cazul in care faci asigurare la ei este de cel putin 500 USD, de obicei insa 1000 sau 2000. Avand in vedere ca este extrem de simplu sa faci pagube de peste 2000 USD la o motocicleta, ajunge doar sa o culci pe loc din greseala, e clar de ce e bine sa inchiriezi motoare. Mult mai usor cu o moto pe care nu o cunosti, de obicei mai puternica decat cea detinuta pentru ca nu cred ca cineva care are un 1400 se duce sa inchirieze un 900, mai degraba un 1800. In Romania ma indoiesc ca cineva le-ar asigura motocicletele date cu chirie cu ziua, deabea o fac pentru motociclete noi pe persoana fizica, caz in care clar ca motocicleta face in medie 8,000 km / an. Una inchiriata face cam 20,000 ikm/an si cine o ia o sa incerce sa scoata matzele din ea asa cum nu ar face-o cu a lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...