Sari la conținut

Accident La Paralela 45 Acum 2 Ore! - 29.09.2007


SLV
 Share

Postări Recomandate

Sanatate Bogdan. Am avut si eu un accident asemnator: ma intorceam de la Ploiesti,noaptea si la iesirea din Saftica, in curba pana in lac, pe partea stanga e un drum de tara care intra in DN1. De pe drumul asta mi-a intrat in viteza in fata o caruta scapata de sub control. Am evitat si am lovit calul. Caruta era plina cu copii. Norocul meu a fost ca eram cu masina. A fost foarte rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Oameni buni, ce mai tura-vura... mai sunt cate unii care vorbesc in necunostinta de cauza dar cineva care sa spuna lucrurilor pe nume, nu prea am vazut decat cu vreo 2-3 exceptii din vreo 50 de mesaje cate are acest topic pana acum...

 

Cu parere de rau va spun ca Bogdan are sanse foarte mici de supravieturie si daca va mai trai, va fi o "leguma". Nu vreau sa-mi sariti acum in cap... dar daca exista ceva credinciosi pe forum (nu fanatici religiosi precum Becali), ar fi bine sa se roage pentru el, pt ca din astfel de cazuri, din cate am inteles pana acum din primele mesaje... procentul de supravietuire este de sub 5 %. Si ca sa nu ma acuzati aiurea, stiu toate acestea pentru ca sotia mea a lucrat ani de zile asistent medical pe reanimare la spitalul Bagdasar Arsenie din Bucuresti unde a avut foarte multe cazuri similare. Da, motociclisti si cred ca am mai povestit eu una-alta aici pe forum. Astfel ca din zece pacienti, unul singur era relativ ok... la externare, restul... din pacate decedati sau paralizati pe viata...

 

As fi putut sa dau o mana de ajutor daca nevasta-mea mai era pe aceeasi felie, mai exact la ATI sau reaniumare cum se spune mai pe romaneste, dar de vreo 2 ani s-a mutat pe hematologie, insa o sa ma interesez deseara daca are ceva contacte la Spitalul Judetean Ploiesti, pentru a afla NEGRU PE ALB situatia motociclistului si nu ce spun medicii de regula rudelor...

 

Multa sanatate Bogdane !

Nu stiu de ce, dar am impresia ca l-am cunoscut... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact in aceeasi zi la diferenta de 1 ora am facut bucuresti - Sinaia (aceeasi portiune de drum cu accidentu') cu un prieten, si a trebuit sa ocolim : caruta, VACA, caini morti pe mijlocul drumului, si la un moment dat AM FOST DEPASIT DE 1 Ford TRACTAT de un Opel !!!

eu aveam circa 120 - 130 si m-au depasit SANATOS!!!

am ramas idiot!

 

concluzia: romania = jungla !

 

MULTA SANATATE LUI BOGDAN! DOAMNE AJUTA SA ISI REVINA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totusi masura dura e cea mai buna .!La ce ma refer...daca am avea cu totii curajul ,cand intalnim un carutas sa ne oprim sa-l ciocanim un pic ...poate ca el ar spune satului...si asa din gura in gura ,macar ar constientiza ca prezenta lor e un pericol nu numai pt motociclisti .Vorbesc ,bataie golaneasca ...care sa-i aduca aminte alta data cand vrea sa intre in autostrada sau european ca s-ar putea sa opreasca unul sa-l nauceasca in bataie si sa plece .Sau macar injurat ,anuntat primul presar care ne iese in cale...etc.Ceva ...o masura...ca numai vb aici (carutasii nu dechid niciodata acest forum sa vada ce se discuta)....degeaba...si noi,noi accidente o sa ne ridice parul maciuca in cap ! :blink:

 

 

Si dupa ce ii rupi tu dintii unui carutas, urmatorul biker care trece prin satul ala va fi linsat. Sa nu uitam ca avem de-a face cu oameni abrutizati de alcool si analfabeti in marea majoritate a cazurilor. Bate tu un carutas si pe urma treci, tot tu, cu alt motor, prin satul lui. S-ar putea sa ai niste surprize contondente. Lasati gargara cu ce trebuie facut ca sa numai mearga carutele. la asta ne gandim dupa. Momentan omul asta are nevoie de alte lucruri si cred ca si lui, si familiei li se falfaie de toata agitatia asta. Tot ce isi doresc acum e sa se insanatoseasca. Ceea ce ii doresc si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, ce mai tura-vura... mai sunt cate unii care vorbesc in necunostinta de cauza dar cineva care sa spuna lucrurilor pe nume, nu prea am vazut decat cu vreo 2-3 exceptii din vreo 50 de mesaje cate are acest topic pana acum...

 

Cu parere de rau va spun ca Bogdan are sanse foarte mici de supravieturie si daca va mai trai, va fi o "leguma". Nu vreau sa-mi sariti acum in cap... dar daca exista ceva credinciosi pe forum (nu fanatici religiosi precum Becali), ar fi bine sa se roage pentru el, pt ca din astfel de cazuri, din cate am inteles pana acum din primele mesaje... procentul de supravietuire este de sub 5 %. Si ca sa nu ma acuzati aiurea, stiu toate acestea pentru ca sotia mea a lucrat ani de zile asistent medical pe reanimare la spitalul Bagdasar Arsenie din Bucuresti unde a avut foarte multe cazuri similare. Da, motociclisti si cred ca am mai povestit eu una-alta aici pe forum. Astfel ca din zece pacienti, unul singur era relativ ok... la externare, restul... din pacate decedati sau paralizati pe viata...

 

 

Ai si tu dreptate.Cateodata este mai buna prezentarea realitatii unor informatii nefondate.

 

Nu mi-o lua in nume de rau dar ce faci tu este cam morbid.

 

Nu canta prohodul omului pana nu avem de a face cu un final, oricare ar fi el.

 

Cred ca sunt de preferat pentru moment ,cel putin pentru cei care il cunosc, doar niste urari de bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, ce mai tura-vura... mai sunt cate unii care vorbesc in necunostinta de cauza dar cineva care sa spuna lucrurilor pe nume, nu prea am vazut decat cu vreo 2-3 exceptii din vreo 50 de mesaje cate are acest topic pana acum...

 

Cu parere de rau va spun ca Bogdan are sanse foarte mici de supravieturie si daca va mai trai, va fi o "leguma". Nu vreau sa-mi sariti acum in cap... dar daca exista ceva credinciosi pe forum (nu fanatici religiosi precum Becali), ar fi bine sa se roage pentru el, pt ca din astfel de cazuri, din cate am inteles pana acum din primele mesaje... procentul de supravietuire este de sub 5 %. Si ca sa nu ma acuzati aiurea, stiu toate acestea pentru ca sotia mea a lucrat ani de zile asistent medical pe reanimare la spitalul Bagdasar Arsenie din Bucuresti unde a avut foarte multe cazuri similare. Da, motociclisti si cred ca am mai povestit eu una-alta aici pe forum. Astfel ca din zece pacienti, unul singur era relativ ok... la externare, restul... din pacate decedati sau paralizati pe viata...

 

As fi putut sa dau o mana de ajutor daca nevasta-mea mai era pe aceeasi felie, mai exact la ATI sau reaniumare cum se spune mai pe romaneste, dar de vreo 2 ani s-a mutat pe hematologie, insa o sa ma interesez deseara daca are ceva contacte la Spitalul Judetean Ploiesti, pentru a afla NEGRU PE ALB situatia motociclistului si nu ce spun medicii de regula rudelor...

 

Multa sanatate Bogdane !

Nu stiu de ce, dar am impresia ca l-am cunoscut... :blink:

ba da nu ma pot abtine!tu esti dus rau de tot mai frate.de unde plm sti tu cum o sa ajunga si cum o sa isi revina?citesti in stele?esti un cacao care isi da cu presupusul si atat...si de unde pana unde ti-ai luat acest drept?dc face parte din cei 5%?esti un nimeni ca ai putut sa postezi asa ceva :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand ...Sanatate multa Bogdan...

Salutare tuturor....

Ma numesc tot Bogdan si sunt unul dintre prietenii buni ai lui Bogdan. Am fost colegi de serviciu, suntem vecini. Ca sa intelegeti mai bine, foarte mult din ceea ce stiu pe motor, stiu de la el. Si de aceea il iubesc si il voi iubi.

Am o mare rugaminte: nu va mai dati cu presupusul ce se putea face sau ce se poate face.

 

si u ai impresia k eu sau simona nu suntem apropiate de el?credema k sntem foarte!tocmai daia de 2 zile planga intruna si imi bat capu cu ce sa mai fac si sun toti cunoscutii poate poate reusesc ceva....hole;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca totusi masura dura e cea mai buna .!La ce ma refer...daca am avea cu totii curajul ,cand intalnim un carutas sa ne oprim sa-l ciocanim un pic ...poate ca el ar spune satului...si asa din gura in gura ,macar ar constientiza ca prezenta lor e un pericol nu numai pt motociclisti .Vorbesc ,bataie golaneasca ...care sa-i aduca aminte alta data cand vrea sa intre in autostrada sau european ca s-ar putea sa opreasca unul sa-l nauceasca in bataie si sa plece .Sau macar injurat ,anuntat primul presar care ne iese in cale...etc.Ceva ...o masura...ca numai vb aici (carutasii nu dechid niciodata acest forum sa vada ce se discuta)....degeaba...si noi,noi accidente o sa ne ridice parul maciuca in cap ! :blink:

 

si ei, in raspuns, sa mine caii in fata alora care frig un 200 pe "turbo-zone" si daca aia opresc sa le traga o mama de bataie. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Din punctul meu de vedere treaba cu carutele se poate rezolva foarte simplu. Primariile sa distribuie GRATUIT la toti posesorii de carute placute reflectorizante ca la camioane, cu diferenta ca la carute sa fie obligatoriu sa poarte placute pe toate laturile, inclusiv elemente reflectorizante pe harnasamentul cailor. Daca nu sunt instalate pe carute sau sunt murdare, pedeapsa sa fie confiscarea atelajului. Eu as fi de acord ca din banii publici, platiti de mine ca contribuabil sa se intreprinda o astfel de actiune.

 

Un element reflectorizant se vede la lumina fazei scurte de la cateva sute de metri, cu MULT inainte de a ajunge sub fasciculul fazei.

 

pai da nu au mai incercat? am vazut mai demult la tv o astfel de "campanie" si a venit pulea sa se echipeze. :blink: altii avea atelajele "parcate" in fata birtului si beau posirca, fiertura din aia de pufoaica, fu*u-le mortii in gura de betivani notorii :)

 

--- Mesaj completat în 01 Oct 2007 19:03 -------------

Eu cred ca totusi masura dura e cea mai buna .!La ce ma refer...daca am avea cu totii curajul ,cand intalnim un carutas sa ne oprim sa-l ciocanim un pic ...poate ca el ar spune satului...si asa din gura in gura ,macar ar constientiza ca prezenta lor e un pericol nu numai pt motociclisti .Vorbesc ,bataie golaneasca ...care sa-i aduca aminte alta data cand vrea sa intre in autostrada sau european ca s-ar putea sa opreasca unul sa-l nauceasca in bataie si sa plece .Sau macar injurat ,anuntat primul presar care ne iese in cale...etc.Ceva ...o masura...ca numai vb aici (carutasii nu dechid niciodata acest forum sa vada ce se discuta)....degeaba...si noi,noi accidente o sa ne ridice parul maciuca in cap ! :blink:

 

crede-ma nu merge :kick: ala ar prinde URA pe motoristi si asa si toti satenii aia cu care se intalneste la bar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am aflat din surse destul de bine informate ca Bogdan a iesit din coma (a mai spus-o cineva aici si e adevarat).... este inca sub efectul sedativelor. Are o problema cu ficatul care a avut de suferit, am inteles ca a fost operat si ... ce mai conteaza acum este ca TOTUL este spre bine! Chiar va fi bine!

 

Mi s-a spus ca mama lui Bogdan a fost la spital impreuna cu niste prieteni de-ai lui, si oricum, va fi bine!

 

(Trei paranteze care nu-si prea au rostul... dar totusi o spun:

a ) Politia nu poate impiedica nici un taran beat sa traverseze DN-ul.... ca nu pot pune cate 1 politist la fiecare 50 de metri ca pe stalpi sa pazeasca. Poate doar garduri ca pe autostrada.. desi si alea ... "dispar". Nu ca vreau sa le iau apararea politistilor.... dar sa fim obiectivi. In conditiile de fatza nu poti decat sa conduci cat mai precaut si..... sa te apere Dumnezeu!

b ) Nu ma laud, pt ca as fi preferat nici sa nu stiu ca a fost vreodata vreun accident... nu e o imagine placuta si nu sunt un om cu prea mult "sange rece"... nu sunt genul curiosilor care se strang, chiar sunt surprins ca nu am lesinat... dar primul motociclist care ajunsese acolo ne-a facut semn sa oprim ca avem cu ce ajuta, macar sa cautam motocicleta pe camp ca nu se stia inca unde se afla...... Dar sa trec la subiect: am mers dupa ambulanta la spit. jud. si vestile nu erau deloc bune dupa iesirea din camera de stabilizare spre tomograf. Dar nimeni nu a spus ca Doamne fereste ar fi murit! Ca sa aud apoi tot felul de vorbe ca Bogdan ar fi plecat dintre noi pe loc la accident, pana sa vina ambulanta. Pentru cei care ..... dintr-un motiv sau altul... cand vad un om nemiscat dupa accident sar si spun ca a decedat...... aveti rabdare.... incredere..... speranta! Din fericire Bogdan confirma aceasta idee de speranta!

c ) Se merge repede in conditii de vizibilitate foarte foarte precare.... pe drumurile patriei pe care le stim cum sunt. Insa Bogdan pur si simplu a avut ghinion. Puteam fi oricare dintre noi, cu motocicleta sau cu masina. Asta nu a fost un accident de "motociclist nebun" (cum considera in general jurnalistii), ci a fost accident de om lipsit de noroc atunci cand a avut cea mai mare nevoie de asa ceva.

 

Lui Bogdan ii doresc insanatosire cat mai rapida alaturi de familie si tot cei dragi lui.

Editat de Betrayal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E criminal sa circuli cu caruta noaptea pe DN. Acum 3 ani mergeam cu niste cetateni straini cu masina pe drumul national spre mare (nu mai stiu numarul drumului) si in comuna Stefan cel Mare in timp ce rulam cu 80km/h am vazut o caruta care mergea pe banda noasta.

 

Teoretic , noaptea si in localitate , viteza e 50. Eu unu nu m-as risca sa merg cu 80-100 in sate din astea neiluminate.

O singura data am dat mai tare un pic si era cat pe ce sa intru intr-un cal priponit de marginea drumului care pastea cu curu-n drum. De atunci, daca e bezna... mers incet si preventiv in zone din astea.

Ideea e ca exista sanse de evitare...daca se merge regulamentar. Carutele nu vor dispare in viitorul apropiat. (Am mai vazut la pro tv un reportaj cu transhumanta .. cum incercau sa ii invete pe tarani sa foloseasca gps sa-si caute oile in munti)... In toate satele astea..marea majoritate sunt oameni batrani. Asa au trait toata viata lor. Aia nu vor intelege cum e cu UE ...s-au nascut inainte sau intre razboaiele mondiale.

Iar Politia .... mai ales aia "Rurala" ... varza cu carne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog nu va mai certati cine are dreptate... Acum o ora am ajuns acasa de la spital... Este inca in coma. Si nici stabilizat nu este. Doar un pic mai bine decat la pranz. Un pic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata l-am cunoscut pe Bogdan. Am plecat mai multi....Ploiesti.....Cheia...Brasov...

 

Eu cu un prieten am luat-o pe Valea Prahovei, el cu inca 4 spre Sighisoara....La intoarcere, cica nu ar fi mers in grup compact.

 

Ieri am citit despre accident, si nu mi-am dat seama. Azi am aflat.... Ma cutremur.... :blink:

 

Multa, multa SANATATE Bogdane !!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou!

Imi pare rau, dar se pare ca am fost informata gresit ieri referitor la iesirea din coma a lui Bogdan. :blink:

Am fost aseara la el. Arata mai bine dar inca nu s-a trezit. Este mult mai linistit. Duminica, probabil din cauza durerii, se misca destul de mult asa ca doctorii au fost nevoiti sa-l sedeze puternic.

Tomografia de ieri dimineata a iesit mai bine decat cea de duminica, iar chirurgul care a examinat tomografia a spus ca nu necesita neurochirurgie. Oricum, cu siguranta se vor mai face investigatii.

In schimb exista o problema la coloana. Are trei vertebre rupte si doctorii sunt ingrijorati deoarece nu are reactii pe piciorul stang.

Am auzit duminica ca o sa-l opereze luni din nou la maini, dar aseara inca nu se intamplase nimic.

In rest, starea lui este stabila si doctorul a spus ca in cazul in care mai apar complicatii la organele interne afectate (ficat si plaman), oricum nu i-ar fi fatale.

Probabil ca o sa fie adus in curand la Bucuresti.

O sa va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...