Sari la conținut

Postări Recomandate

Intra pe topicul "Pasii Inmatricularii Unui Motor Din Strainatate" - acolo ai mai multe date care te pot ajuta.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o intrebare...am primit un scuter de ziua mea si vreau sa il inmatriculez,dar nu stiu unde este seria sasiului,adica o am pe cvc dar nu o gasesc pe scuter,sau e pe sub plasticurile scuterului?ca am inteles ca aia de la rar fac poze atunci cand mergi la ei pt inspectie tehnica. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare...am primit un scuter de ziua mea si vreau sa il inmatriculez,dar nu stiu unde este seria sasiului,adica o am pe cvc dar nu o gasesc pe scuter,sau e pe sub plasticurile scuterului?ca am inteles ca aia de la rar fac poze atunci cand mergi la ei pt inspectie tehnica. multumesc

merci mult,ma duc miercuri la rar,am sunat 2 zile la ei si nu raspundea nimeni is...nici nu mai zic.si asta ii in timisoara cred ca in buc ii si mai aglomerat.apropo asigurarea nu conteaza daca se face inainte sau dupa inmatriculare nu?

 

--- Mesaj completat în 11 Apr 2008 18:32 -------------

Nu-i bai gasesc ei, nu tre sa iti bati capul. In general e in fata aproape de cadru seria...

merci mult,ma duc miercuri la rar,am sunat 2 zile la ei si nu raspundea nimeni is...nici nu mai zic.si asta ii in timisoara cred ca in buc ii si mai aglomerat.apropo asigurarea nu conteaza daca se face inainte sau dupa inmatriculare nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari la toti,cine ma ajuta si pe mine???in vara anului trecut am luat un scuter de 125 cc din italia,un amic l-a adus.actele au fost in regula dar tipu avea doar o factura de unde a luat-o.am reusit s-o inscriu cu nr galbene la primarie dupa ce am tradus si legalizat actele si acum circul fara probleme. vreau sa trec la alta clasa si o vand,problema e daca pot sa fac contract de vanzare -cumparare cu viitorul proprietar in conditiile in care am la ea doar certificat de inmatriculare emis de primarie in care scrie toate datele mele si ale scuterului(mai putin cc cubi)....nu am facut cu intermediarul decat un act de mana pe care l-am lasat la primarie in dosar.pot merge la un notar sa fac actele de v-c doar cu ce am sau imi mai trebuie ceva?cine se pricepe mai bine la hartzogarii sa ma ajute....mersi!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

Daca stie cineva ... RCA-ul atasat la dosarul pentru inmatriculare trebuie sa fie valabil din ziua depunerii dosarului, sau poate fi facut si cu valabilitate incepand la o saptamana dupa depunerea dosarului?

Multumesc.

 

Salut!

Nu ma poate ajuta nimeni in doua chestiuni, va rog?

1. Se tot spune ca radierea dureaza putin de tot daca nu e coada - trebuie sa predai si numerele vechi la radiere, adica placutzele, fizic? Fostul proprietar vrea sa le pastreze, sunt ele necesare la radiere?

2. RCA-ul poate avea data de start a valabilitatii la 2-3 zile dupa data depunerii dosarului pentru inmatriculare la Udriste?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Daca stie cineva ... RCA-ul atasat la dosarul pentru inmatriculare trebuie sa fie valabil din ziua depunerii dosarului, sau poate fi facut si cu valabilitate incepand la o saptamana dupa depunerea dosarului?

Multumesc.

 

Salut!

Nu ma poate ajuta nimeni in doua chestiuni, va rog?

1. Se tot spune ca radierea dureaza putin de tot daca nu e coada - trebuie sa predai si numerele vechi la radiere, adica placutzele, fizic? Fostul proprietar vrea sa le pastreze, sunt ele necesare la radiere?

2. RCA-ul poate avea data de start a valabilitatii la 2-3 zile dupa data depunerii dosarului pentru inmatriculare la Udriste?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare . Imi puteti spune si mie daca am dosarul complet pentru inmatriculare taxe, legalizari copii xerox rar etc. , mai trebuie sa platesc ceva taxe la inmatriculare cand depun dosarul pentru numere ? multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare . Imi puteti spune si mie daca am dosarul complet pentru inmatriculare taxe, legalizari copii xerox rar etc. , mai trebuie sa platesc ceva taxe la inmatriculare cand depun dosarul pentru numere ? multumesc.

 

Salut!

Zicea cineva pe aici ca se mai plateste o taxa pentru numere, acolo pe loc la Politie.Nu stiu cat, scrie pe undeva pe aici, daca ai putina rabdare sa citesti tot topicul cred ca dai si de informatia asta.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

Pe 24.04.2008 am depus dosarul de inmatriculare al motocicletei dinsemnatura.

Actele primite odata cu livrarea motocicletei au fost : carte identitate securizata de rar, CMR si declaratie vamala

Procesul de intocmire al dosarului si actele necesare :

1 Mers la CEC-ul de care apartineti unde platiti taxa talon 30RON

2 Udriste(mai nou Pipera) - mers la un chiosc si cumparat si completat Fisa Inmatriculare si Cerere Inmatriculare

Daca nu aveti RCA se poate face la acelasi chiosc.

E de preferat sa aveti sau daca nu va face tanti de la chiosc copii xerox : carte identitate, dovada de achizitie(factura sau ce aveti), RCA si CI

Tot tanti de la chiosc e draguta si va intocmeste dosarul de inmatriculare si alt set de copii ptr admin financiara.

Pe mine m-a costat 215RON (RCA,Fisa inmatric, Cerere Inmatric, copie RCA - aveam copie carte ident, CI si Factura achizitie)

3. Administratia Financiara - declarati jucaria

- aici va opreste setul de copii si va stampileaza fisa de inmatriculare

- va mai da de platit impozit(eu am platiti 9.3RON)

- tot aici platiti taxa inmatriculare 26RON.

4. Acum ar trebui sa aveti dosarul gata MERGETI DIN NOU LA UDRISTE

- numerele la alegere costa 12RON

- preferentiale parca 45RON

- totul se plateste la ghiseul unde depuneti dosarul

- cu bonul care-l primiti va intoarceti a 2-a zi sa ridicati talon, carte si numar.

 

Daca am scapat ceva astept completari.

Editat de saint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai salve, care e treaba daca am ITP-ul valabil mai o luna trebuie sa platesc numai identificarea sau si inspectia pentru inmatricularea motorului cu un numar nou ? Si daca e careva binevoitor sa-mi zica cam cat m-ar ajunge aproximativ toata treaba daca am deja RCA facut si inspectia valabila inca o luna dar as dori cu schimbarea numarului de inmatriculare la alegere. Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am si eu o intrebare. Trebuie sa platesc taxa de inmatriculare, locuiesc in sectorul 2, am fost la posta, am fost la CEC si nu stiau cum sa incaseze.

 

Unde platesc si eu taxa asta? Din cate mi-au zis fetele de la ghiseele de la Udriste e 26 RON. Dar tutele alea de la Posta nu au stiut cum sa incaseze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am si eu o intrebare. Trebuie sa platesc taxa de inmatriculare, locuiesc in sectorul 2, am fost la posta, am fost la CEC si nu stiau cum sa incaseze.

 

Unde platesc si eu taxa asta? Din cate mi-au zis fetele de la ghiseele de la Udriste e 26 RON. Dar tutele alea de la Posta nu au stiut cum sa incaseze.

 

Salut!

Este 26 RON, intr-adevar, si se plateste la Administratia Financiara de sector; deci nu are treaba nici cu posta, nici cu CEC-ul.

Eu stau in sect.6, nu stiu unde este Adm. Financiara la sect.2 (poti sa intrebi la Primaria de sector, eventual)

Bafta !

 

 

Salut!

Este 26 RON, intr-adevar, si se plateste la Administratia Financiara de sector; deci nu are treaba nici cu posta, nici cu CEC-ul.

Eu stau in sect.6, nu stiu unde este Adm. Financiara la sect.2 (poti sa intrebi la Primaria de sector, eventual)

Bafta !

 

Pai ziceai ca stai in sect.2, m-am uitat si am vazut ca la tine scrie "Timonierului colt cu Maniu", asta e pe langa mine, in 6 ... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Este 26 RON, intr-adevar, si se plateste la Administratia Financiara de sector; deci nu are treaba nici cu posta, nici cu CEC-ul.

Eu stau in sect.6, nu stiu unde este Adm. Financiara la sect.2 (poti sa intrebi la Primaria de sector, eventual)

Bafta !

 

 

 

 

Pai ziceai ca stai in sect.2, m-am uitat si am vazut ca la tine scrie "Timonierului colt cu Maniu", asta e pe langa mine, in 6 ... :rolleyes:

 

Acum am venit de la Adm Financiara, am inregistrat moto acolo. Nici eu nu stiau, m-au trimis tot la Posta.

Da, acolo locuiesc, Timonierului cu Iuliu Maniu, dar domiciliul din buletin e in sect 2. Am luat apt de curand si nu am am schimbat inca buletinul. Daca sta in zona, poate iesim la o plimbare.

 

Stii cumva in ce cont sau ce scrie pe chitanta, sa le zic la femeile alea "destepte" de la Posta sa imi incaseze dracu banii aia odata.

 

 

 

Dupa cateva telefoane si intrebari, se plateste la Posta, doar ca am nimerit pe tura "unei colege noi, care nu stia". Pentru cei care au aceeasi problema, se plateste in acelasi cont ca la auto, doar ca e suma de 26 RON. Asta era tot :banana:

Editat de BBL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am impresia ca se plateste diferit in functie de sector, parca am citit pe undeva un anunt de genul asta, ca la 6 si inca la un sector se plateste la Adm. Financiara, iar la restul de sectoare la Posta. Cred ca la 6 Primaria de sector a preferat sa ia banii direct, nu prin intermediul Postei, pt. ca suma aceasta de 26 de RON - taxa de inmatriculare - se duce la bugetul local, deci la Primarie.

Bine ca ai rezolvat.

 

Pai ne auzim sa dam o tura, dupa ce-mi scot si eu numerele din Pipera, am depus dosarul de inmatriculare luni la prima ora, dar nu am timp sa ma duc pana joi sa scot talonul si numerele (le puteam scoate a doua zi).

Bafta!

 

P.S. Jos palaria (casca) ! pt. noul sediu din Pipera. La Udriste am ajuns doar in vizita, dar am auzit tot felul de povesti horror ... in Pipera te simti cetatean european, totusi ... :rolleyes:

 

Hai salve, care e treaba daca am ITP-ul valabil mai o luna trebuie sa platesc numai identificarea sau si inspectia pentru inmatricularea motorului cu un numar nou ? Si daca e careva binevoitor sa-mi zica cam cat m-ar ajunge aproximativ toata treaba daca am deja RCA facut si inspectia valabila inca o luna dar as dori cu schimbarea numarului de inmatriculare la alegere. Multumesc anticipat

 

Salut!

 

Nu trebuie sa mai platesti ITP-ul la la inmatricularea pe noul numar, ci doar RAR-ul; dar oricum vei plati ITP-ul peste o luna, cand expira. Daca cumva expira ITP-ul si inca nu ai trecut-o pe noul numar cred ca trebuie sa faci ITP-ul (logic, ca expira), si apoi o inmatriculezi iar ITP-ul merge mai departe.

 

Iar pentru schimbarea numarului cred ca platesti tot ce e de platit, si chiar si RCA-ul, pentru ca trebuie sa ai RCA pe numele tau la dosarul de inmatriculare.

Adica : taxa de inmatriculare 26 RON ( Adm. Financiara sau Posta sau CEC), taxa pt. certificatul de inmatriculare 30 RON (talon, la CEC), RCA-ul - costa destul de diferit, depinde unde il faci, RAR-ul (eu am dat 75 RON aici). Si mai e de platit si impozitul pe "bijuterie", in cazul meu 18 RON pt. 2008 ( la Adm. Financiara), plus taxa pt. numere, 17 RON la intamplare sau 45 RON (parca) pt. preferentiale (direct la Politie, cand depui dosarul).

Plus copiile xerox la orice act si ceva firfirei (vreo 10 RON) pt. contractul de vanzare-cumparare.

Sper ca nu am omis ceva.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI SI RESPECT DOMNILOR

 

MI-AM ADUS ANUL TRECUT (2007) DIN ITALIA UN MOTOR SI VREAU SA INCEP INSCRIEREA LUI IN CIRCULATIE

LA CUMPARERE AM PRIMIT URMATOARELE ACTE IN ORIGINAL:

1-CERTIFICATO DI PROPRIETA (PRA)

2-TARGA MOTOCICLETEI

ACTELE SUNT CU ADNOTARILE NECESARE EXPORTULUI

 

DIN LECTURAREA TOPICULUI AM OBSERVAT CA NU POSED UN CONTRACT VANZARE-CUMPARARE INTRE MINE SI ''BROSCAR''

IN ITALIA NU SE FACEA ASA CEVA ANUL TRECUT.(AM ADUSO DEMONTATA IN MASINA)

PE ACEST TOPIC AM GASIT SI DESCARCAT UN MODEL DE C.V.C. TIP IN LIMBA ITALIANA (multumesc userului)

 

INTREBARE- POT FOLOSII ACEST MODEL TIP COMPLECTAT DE MINE

 

VA ROG SA MA AJUTATI CU SFATURI, SUGESTII, CUM SA PROCEDEZ ????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:kali: il poti folosi...dar cam trebuie sa-i falsifici semnatura italianului :banana:(oricum nu-ti trebuie tipizat,un contract in limba italiana,scris de mana sau la calculator, ei acolo nu prea au tipizate :rolleyes:)

...oricum nu ai decat doua variante(prima mai practica dar mai putin legala)...asta la care te-ai gandit tu sau sa te intorci inapoi la vanzator si sa faceti un act de mana( intitulat contract de vanzare cumparare) cu datele voastre de identificare si ale motorului si sa-l semnati amandoi...

in lege specifica clar ca iti trebuie ori factura(acte de provenienta in caz ca e noua) ori contract...deasemena iti trebuie declaratie la notar cum ca ai adus-o pe platforma daca nu ai placuta cu nr. de inmatriculare din italia...bafta

Editat de medeea84
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumeeee, poate e putin offtopic dar sa va zic despre marele si noul sediu de milioane al politiei.

 

M-am dus sa inmatriculez motocicleta, in sfarsit. Sediu, nou, frumos, curat, nimic de zis. Organizat, cu bilete de ordine, afisaje electronice.

Intreb de unde se ia biletul de ordine, mi se arata o coada mare. Ajung acolo, intreb ce se intampla, raspuns: a cazut putin sistemul, dar se repara. Dupa 10-15 minute de asteptare, iau in sfarsit biletul cu "norocosul" numar 487. MA invart pe la ghisee, si vad la unul scris "487". Zic, mama ce noroc pe mine, ce repede merge acum. Ma duc acolo, era cineva deja la ghiseu, tot cu nr 487. Il intreb pe functionar, si imi zice ca tre sa astept, se ajunge la 599, apoi se incepe din nou de la 400 si se ajunge si la 487-le meu. OK, zic, astept ce sa fac. Imi aduc aminte ca nu am nr vechi la mine, sun un prieten sa mi-l aduca. Ajunge omul in 10 minute, ies sa il iau, cand ma intorc, imbulzeala la toate ghiseele. Intreb la informatii ce se intampla. Raspuns de la functionarul care se ascundea sub birou de rusine: a cazut sistemul cu nr de ordine, acum se sta la coada pe apucate. Le-am umplut putin frigiderul si am plecat nervos.

 

Asa ca, ptr cei care au drum pe acolo, multa bafta si rabdare, nu e chiar asa cum il lauda ei. Ma duc mai pe seara sau maine, sper sa mearga mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lumeeee, poate e putin offtopic dar sa va zic despre marele si noul sediu de milioane al politiei.

 

M-am dus sa inmatriculez motocicleta, in sfarsit. Sediu, nou, frumos, curat, nimic de zis. Organizat, cu bilete de ordine, afisaje electronice.

Intreb de unde se ia biletul de ordine, mi se arata o coada mare. Ajung acolo, intreb ce se intampla, raspuns: a cazut putin sistemul, dar se repara. Dupa 10-15 minute de asteptare, iau in sfarsit biletul cu "norocosul" numar 487. MA invart pe la ghisee, si vad la unul scris "487". Zic, mama ce noroc pe mine, ce repede merge acum. Ma duc acolo, era cineva deja la ghiseu, tot cu nr 487. Il intreb pe functionar, si imi zice ca tre sa astept, se ajunge la 599, apoi se incepe din nou de la 400 si se ajunge si la 487-le meu. OK, zic, astept ce sa fac. Imi aduc aminte ca nu am nr vechi la mine, sun un prieten sa mi-l aduca. Ajunge omul in 10 minute, ies sa il iau, cand ma intorc, imbulzeala la toate ghiseele. Intreb la informatii ce se intampla. Raspuns de la functionarul care se ascundea sub birou de rusine: a cazut sistemul cu nr de ordine, acum se sta la coada pe apucate. Le-am umplut putin frigiderul si am plecat nervos.

 

Asa ca, ptr cei care au drum pe acolo, multa bafta si rabdare, nu e chiar asa cum il lauda ei. Ma duc mai pe seara sau maine, sper sa mearga mai bine.

Intr-un interviu la tv au declarat ca in primele zile au probleme cu sistemul de calculatoare. Asa ca bine ar fi sa amanati putin inmatricularea pana isi revin oamenii, sunt la inceput si apar diferite probleme...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, depinde si de ora la care ajungi acolo.

Eu am fost acum 3 zile, lunea, la ora 8.30, si am stat la rand 15 minute, mi s-a verificat dosarul in alte 5 minute, iar a doua zi am fost programat sa scot numerele si talonul (pentru masini se dau in aceeasi zi, dupa doua ore).

Iar numarul si talonul le-am luat cam in 3 minute si jumatate, astazi, pe la ora 10.30.

 

E adevarat, sistemul cu bonuri de ordine nu merge, dar sunt mai multe ghisee in schimb decat erau la Udriste, este muuuult mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

Cat dureaza la Pipera(pentru inmatricularea unui motor in Ilfov) din momentul in care am depus actele(ora 8 dimineata) pana pot ridica talonul si numarul?

Am vazut ca, in cazul masinilor, dura in jur de 2 ore.

 

Pentru inmatriculari in Bucuresti, era destul de aglomerat... dar la Ilfov, ft liber... n-ar insemna ca pot sa mi le dea si mie relativ repede?

 

 

 

de asemena, poate cineva sa-mi scaneze o fisa de inmatriculare? Sa o completez eu.

Sa pot sa ma duc luni cu ea la financiar, sa-mi iau stamplia...

 

 

La finaciar cand o declar, trebuie sa duc acte ceva? sau ma duc doar cu factura in mana?

Editat de m3talik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mintea mea blonda...va rog imi ziceti si mie care e urmatorul meu pas pt a fi ok cu motoru'?

Nu am decat contractul de vanz-cump si talonul.

Atat.Imi ziceti va rog,ce urmeaza sa fac si pe unde sa umblu?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mintea mea blonda...va rog imi ziceti si mie care e urmatorul meu pas pt a fi ok cu motoru'?

Nu am decat contractul de vanz-cump si talonul.

Atat.Imi ziceti va rog,ce urmeaza sa fac si pe unde sa umblu?

Multumesc

 

Buna,

Trebuie sa mergi la RAR pentru autentificare (in Voluntari, doar cu programare, poti sa faci programarea, si iti recomand, pe www.rarom.ro), trebuie sa mergi in Pipera sa iei o fisa de inmatriculare, cu care mai intai merge fostul proprietar la Adm. Financiara sa o scoata de la impozite de pe numele lui, si apoi mergi tu la Adm. Financiara de la tine sa intri tu la impozit cu ea (cand te duci la Adm. Finaciara iti trebuie si unul din cele 2 contracte de vanzare-cump.), trebuie mers apoi la CEC pentru plata taxei de talon (30 RON), si a taxei de inmatriculare (26 RON - in unele sectoare din Bucuresti la CEC, iar in altele, cum este sect.6 se poate si direct la Adm. Financiara), iti trebuie apoi un RCA pe 6 luni (atentie la preturi, diferentele sunt foarte mari intre diversele oferte de pe piata) ... dupa ce ai toate acestea esti aproape de a avea dosarul complet.

Atentie: daca intr-o luna de la semnarea contractului de vanz-cump. nu ai trecut motocicleta pe numele tau la Adm. Financiara vei lua o penalizare de la acestia!

Si iti trebuie copii xerox la orice act, taxa, sau adeverinta.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...