Sari la conținut

Postări Recomandate

mdeah

 

 

 

 

7) Cu toate aberatiile de mai sus mergeti la politie (pt. cei din Bucuresti Sos. Pipera Nr. 49) si cu suma de aprox. 40 Lei pentru Nr. aleator sau 85 Lei pt Nr. preferential

 

 

Ms frumos pentru ca ai stat sa tastezi atat pentru a ne lamuri ...

 

Pana la urma se mai pot lua numere preferentiale ? Pentru ca in mass-media acum ceva timp se zicea ca nu se va mai putea si bla bla bla ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu un yamha r6 adus din italia s vreau sa il inmatriculez .. as dori sa imi spuneti ce cate imi mai sunt necesare

 

 

am urmatoarele acte

 

act vanzare cumparare limba romana

act de vazare cumparare in italiana

certificatul de propietate in italiana

carta di cicolazione parte 1 ( cred k este talon la ei i italia )

certificat de garantie asta nush dak maie valabil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu vreo doua intrebari pentru cine cunoaste: Vtreau sa imi iau un Bmw F-650 in Irlanada, asigurarea e o mare probelema aici , e fff scumpa si cand acumpa ma refer la peste 2000 de euroi. :kiss: :D .(!)Se poate face asiguare pt o matocileta cu nr de Irlanda sa pot sta linistit aici?

(2) Daca motocicleta este pe numele meu si vreau s-o aduc in tara, ce taxe trebuie sa mai platesc?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdeah

 

Cine are bani si nervi sa mai inmatriculeze ceva in ziua de azi....respect

 

Iata cum se procedeaza :

 

1) Cumparatorul impreuna cu vanzatorul merg la un agent autorizat (rulota , taraba "Acte Auto") si intocmesc un contract de vanzare-cumparare

 

Tot acolo va face donshoara o fisa de inmatriculare si o asigurare RCA pe minim 6 luni.

 

35...50lei fisa de inmatriculare+contract de vanzare-cumparare (in total)

 

100lei asigurare RCA (daca motorul are mai putin de 45cp)

 

2) Merge vanzatorul la administratia financiara de care apartine si i se pune o stampila pe fisa de inmatriculare (daca are ceva impozite , amenzi tre' sa le plateasca)

 

De la aceeasi administratie financiara vanzatorul va primi un certificat de cazier fiscal.

 

3) Domnul vanzator va scrie cu manutza lui pe certificaturl de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre" , numele cumparatorului.

 

La rubrica "Data" , va scrie evident data la care s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare.

 

Si se va semna dumnealui la rubrica "Semnatura"

 

Nota* certificatul de inmatriculare , cartea de identitate a vehiculului , un exemplar al contractului de vanzare-cumparare ,

 

certificatul de cazier fiscal al vanzatorului , fisa de inmatruculare , placuta cu numarul de inmatriculare , vehiculul si cheile

 

acestuia vor fi inmanate cumparatorului.

 

4)

 

dom'le iti multumesc mult de tot, ca eram in ceata si nu stiam ce sa fac.

altceva mai trebuie stiut? se mai radiaza motoreta cumva?

si vanzatorul isi poate scoate cazierul fiscal numai de la administratia financiara de care apartine?

e posibil sa scoata, spre exemplu, din alt judet, stiu ca este o intrebare cam tampa, dar nu ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu :D

cum? nu trebuie? ca eu ma uitam pe siteuri care aveau de calculat taxa de inmatriculare si imi dadea cam 1000 de euro, deci taxa asta nu se aplica la motoare la fel ca la masini, nu? :(

Editat de cipry189
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Astazi am cumparat si eu moto , contract de vanzare cumparare 30 ron si asigurare pe 6 luni 95 lei. Cam atat pana acum,va tin la curent cu cheltuilie

Editat de hector_4me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

pt cei care au luat moto din strainatate:

Unde pot traduce(mai ieftin) contractul v-c?

Azi am fost la rar, am trecut fara probleme, apoi am plecat la "taxe si impozite" unde nu imi accepta contractul c-v in germana, trebuie tradus(fara legalizare).

Credeam ca rezolv intr-o zi dar m-am inselat! :D

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inmatriculat azi o motocicleta noua aveti nevoie de urmatoarele pt motoare noi:

 

1) cererea solicitantului ( se i-a de la ghiseul de informatii + bonul de asteptare, daca aveti toate actele mentionate mai jos)

2) fisa de inmatriculare a vehiculului ( trebuie sa mergeti la circa financiara de care apartineti pt a va pune stampila, atentie acolo mai aveti nevoie de copii xerox dupa buletin, cartea de identitate a vehiculului si factura)

3) cartea de identitate a motorului in original + copie

4) documentul care atesta dreptul de proprietate asupra autovehiculului ( factura)

5) actul de identitate al solicitantului, in original + copie

6) copie dupa asigurarea obligatorie de raspundere civila ( mergeti la un chiosc si incheiati intai asigurarea RCA, eu am dat 240 RON pe un an la astra)

7) chitanta de la taxa de inmatriculare 26 RON, ptr. sectoarele 1,3,4 si 6 la Directia Taxe si Impozite locale, ptr. sectorul 2 la Directia Venituri Buget Local - Oficiile Postale iar pentru sectorul 5 la agentiile C.E.C

8) chitanta de la C.E.C care atesta ca s-a platit certificatul de inmatriculare, 30 RON

9) 17 RON pt placuta cu numarul de inmatriculare aleator, cele preferentiale sunt in f mare parte date...am incercat vreo 10 combinatii si nimic :D

 

PS: nu se plateste taxa de poluare la motoare si dupa 2 ore de la depunerea actelor va reintoarceti cu chitanta in mana pe la ghiseul 41 parca sa ridicati talonul cel nou, placuta si cartea de identitate a vehiculului. ATENTIE : sa corespunda datele si nu mergeti cu motorul pana nu va uitati cand devine valabila polita RCA, de exemplu eu am facut-o azi si e valabila de abia peste 2 zile

 

Rabdare si succes la inmatriculari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghiseele 44 respectiv 45

 

:D

 

 

Si eu tot azi l-am inmatriculat...

 

 

La ce ora erai pe acolo ? Am fost de dimineata , intre 9:30 si 12 cred :D

 

mdeah

 

Cine are bani si nervi sa mai inmatriculeze ceva in ziua de azi....respect

 

Iata cum se procedeaza :

 

1) Cumparatorul impreuna cu vanzatorul merg la un agent autorizat (rulota , taraba "Acte Auto") si intocmesc un contract de vanzare-cumparare

 

Tot acolo va face donshoara o fisa de inmatriculare si o asigurare RCA pe minim 6 luni.

 

35...50lei fisa de inmatriculare+contract de vanzare-cumparare (in total)

 

100lei asigurare RCA (daca motorul are mai putin de 45cp)

 

2) Merge vanzatorul la administratia financiara de care apartine si i se pune o stampila pe fisa de inmatriculare (daca are ceva impozite , amenzi tre' sa le plateasca)

 

De la aceeasi administratie financiara vanzatorul va primi un certificat de cazier fiscal.

 

3) Domnul vanzator va scrie cu manutza lui pe certificaturl de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre" , numele cumparatorului.

 

La rubrica "Data" , va scrie evident data la care s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare.

 

Si se va semna dumnealui la rubrica "Semnatura"

 

Nota* certificatul de inmatriculare , cartea de identitate a vehiculului , un exemplar al contractului de vanzare-cumparare ,

 

certificatul de cazier fiscal al vanzatorului , fisa de inmatruculare , placuta cu numarul de inmatriculare , vehiculul si cheile

 

acestuia vor fi inmanate cumparatorului.

 

4) Cumparatorul merge in termen de 30 zile la administratia financiara de care apartine avand la el :carte de identitate (buletin) , carte de identitate vehicul , contract de vanzare-cumparare , certificat de inmatriculare (nu e obligatoriu dar e posibil sa vi-l ceara) , si un teanc mare de copii xerox dupa toate hartiile de mai sus.

 

Aici vi se va pune o stampila pe fisa de inmatriculare si vi se va inmana un "Proces verbal pentru stabilirea taxei asupra mujloacelor de transport"

 

5) Intre timp faceti o programare la RAR

 

Merge cumparatorul la RAR avand asupra lui : motoreta , cartea de identitate a vehiculului , certificatul de inmatriculare , carte de identitate (sau buletin) si pe o hartiuta notat numarul de ordine care i se da in momentul in care face programarea.

Nu uitati pixul !!!

 

Nota* Programarea se poate face , telefonic , on-line sau personal

 

La poarta la RAR i se va inmana o cerere pe care o completeaza pe loc si o hartie imbecila fara rost.

 

ATENTIE !!! Am fost la RAR pentru identificare si au facut aia circ cu mine vreo 3 ore ca motocicleta nu corespundea dpdv tehnic desi avea ITP valabil.

 

La RAR va mima un inginer inteligenta vreo 15 minute si daca totul e in regula veti primi un "Certificat De Autenticitate"

 

Pret: Aproximativ 75Lei

 

Atentie !!! Eu am avut ITP valabil....

 

Daca nu aveti ITP valabil va trebui sa-l faceti si nu stiu cat costa.

 

6) La CEC sau la BCR platiti "Taxa de inmatriculare aprox. 50 lei" si "Taxa pentru certificat de inmatriculare aprox. 30lei"

 

7) Cu toate aberatiile de mai sus mergeti la politie (pt. cei din Bucuresti Sos. Pipera Nr. 49) si cu suma de aprox. 40 Lei pentru Nr. aleator sau 85 Lei pt Nr. preferential

 

Nu uitati miile de copii xerox !

 

Si ultima chestiune , Cererea de inmatriculare , care se gaseste la politie sau on-line si care trebuie dactilografiata sau daca ai impimanta o faci personal si completezi cu atentie doar campurile indicate.

 

Daca ai ceva dubii fa mai multe variante ca sa nu stai la coada de 15 X

 

Promit sa pun poze si daca pot si niste formulare pt. download.

 

Succes !!! pe mine ma doare capul deja :P

 

Ah ,

am uitat esentialul...am cumparat motocicleta din alt judetz

 

 

Ok,acum ca am terminat si eu de inmatriculat motocicleta voi aproba unele chestii iar la altele voi adauga cate ceva.

 

1) Contract vanzare cumparare- 30 ron ,asigurare 96 ron pentru 6 luni [ motocicleta sub 45 cp ] . La vanzare cumparere puteti sa va intelegeti cu vanzatorul sa platiti juma-juma.

2) Recomand sa se mearga la adm financiara in aceiasi zi in care se face contractul de vanzare cumparare,ca sa scapati de astea 2 intr-o zi. Ca sa nu pierdeti timp aiurea ,inainte sa ajungeti la adm financiara ,cumparati de la Posta si un timbru de 4 ron . Timbru fiscal .

3)...

4)

5) Programare la nr de telefon 9672 . Rarul se afla in comuna Voluntari ,treceti de Complexul Europa,Dragonul Rosu sau cum s-o mai numi iar la urmatorul pod faceti dreapta ca sa iesiti dupa strada principala,intrati pe sub pod si mergeti drept pana in capatul strazii . 75.55 ron am avut de platit aici . Inginerul s-a uitat decat la seriile de la motor si cadru :) :P . Motocicleta a fost inmatriculata tot in Bucuresti inainte.

6) La BCR nu au stiut aia de asa ceva,asa ca puteti plati doar la CEC - sucursala in sectorul in care locuiti :P . 26 ron taxa inmatriculare + 30 ron taxa talon . MEMORATI ACESTE VALORI SA LE ZICETI LA UMFLATELE CARE LUCREAZA ACOLO, CA N-AU HABAR,EU AM FOST NEVOIT SA FAC UN DRUM PANA IN PIPERA CA SA AFLU CHESTIA ASTA . Pont : E si in Pipera un Birou cu siglele CEC ,insa nu sunt absolut sigur ca merge platit acolo . Puteti incerca .

7) Recomand a se merge fara mobra ,de dimineata,depuneti actele si ventii pe urma cand vreti dupa numere. Sau mergeti cu mobra dar 2 ore nu iesiti cu ea din sediul politie ca nu aveti talon :D . Nr preferential 62 ron . Cereti pentru mobre numar tip C [ pentru mobre ] . Cererea de inmatriculare mi s-a parut chiar absurda,foarte usor de completat,ma gandeam ca cine stie ce fel de campuri trebuiesc completate dar in afara de seria de la motor ,nimic care sa trebuiasca scris din acte sau altceva de genul . Foarte simpla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multzam hector...

eu sunt din CT, sper ca la RAR tot la serie sa se uite, ca daca se uita si la altceva nu mai trec eu de ei, neam.

si eu trebuie sa o inmatriculez ca umblu de vreo luna cu dansa asa si nu e bine. pe 19 merg la rar... pe urma in cateva zile sper sa ma iau la tranta cu cei de la politie... presupun ca si acolo va fi amuzant... offf... birocratia asta sa dea dracu-n ea.

sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cam ai grija ca nu mai ai voie sa o conduci daca a trecut o luna de la contractul de vanzare cumparare ,daca nu ai nr rosii [ceea ce nu se mai dau decat pt cele aduse de afara ] .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare. Am cumparat un motor acum 3 saptamani de zile. E cumparat de la un tip din alt judet, si trebuie sa il trec pe numele meu, si sa ii pun numere de Gorj. Programarea la RAR o am pe data de 11 Septembrie, deci mai este ceva timp pana atunci. Am auzit la cineva ca nu mai pot inmatricula motorul dupa 30 de zile de cand am cumparat-o de la fostul propietar, sau ceva asemanator. Ma poate cineva lamurii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cererea de inmatriculare trebuie dactilografiata?

 

 

Cererea nu,wtf ? De dactilografiat probabil auzisei de fisa de inmatriculare care cel mai probabil o ai deja dactilografiata de cand ai facut contractul de vanzare cumparare . Ti-a batut-o tanti aia la masina de scris :P

 

Am si eu o intrebare. Am cumparat un motor acum 3 saptamani de zile. E cumparat de la un tip din alt judet, si trebuie sa il trec pe numele meu, si sa ii pun numere de Gorj. Programarea la RAR o am pe data de 11 Septembrie, deci mai este ceva timp pana atunci. Am auzit la cineva ca nu mai pot inmatricula motorul dupa 30 de zile de cand am cumparat-o de la fostul propietar, sau ceva asemanator. Ma poate cineva lamurii?

 

 

Poti sa o inmatriculezi chiar si dupa 30 de zile,ceea ce nu mai poti face dupa 30 de zile de la data contractului de vanzare cumparare este sa mergi cu ea pe drumurile publice . Deci o sa trebuiasca sa o duci cu o duba la rar sau sa ii iei nr rosii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare legata de rar. trebuie sa inmatriculez o moto noua si aia de la rar m-au intrebat daca am carte de identitate. si eu l-am spus ca nu am...normal ca nu am din moment ce motoreta e noua, importata. si am primit vestea ca ar fi trebuit sa aiba carte de identitate si cei de la "magazinul" de unde am luat-o sa imi dea.

eu am doar un COC (certificat de conformitate)...care sunt dobitocii...eu sau aia de la rar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In MOTO Life nr. 70, pag.10 scrie:

"i) Dovada de plata a taxei de inmatriculare (260-520 lei), in functie de capacitatea cilindrica;

j) Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (300 lei);"

 

Ma racisem si deja voiam sa imi vand motorul si sa renunt :angry: , ma gandeam ca e o greseala si intr-adevar am vazut aici cifrele 26 si 30, insa atat, fara inca un zero in coada. Asa mai merge. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joi iau si eu motocicleta de la dealer si mi-au spus ca are rar ul facut , identificarea .. nu trebuie sa mai merg la rar decat la politie sa o inscriu.

Acum eu de ce acte mai am nevoie si ce trebuie sa platesc si unde , stie cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joi iau si eu motocicleta de la dealer si mi-au spus ca are rar ul facut , identificarea .. nu trebuie sa mai merg la rar decat la politie sa o inscriu.

Acum eu de ce acte mai am nevoie si ce trebuie sa platesc si unde , stie cineva ?

 

- taxa de talon 30 ron la cec

- asigurarea abligatorie valabila - copie

- taxa inmatriculare 4 sau 5 ron la circa finaciara sau la cec

- si hartzoaga aia ce seamana cu un certificat de identitate de la circa finaciara, evident dupa ce ai declarat moto (o declaratie de impunere) si platit impozitu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei de la sect 6 care au f de curind inmatricularea taxa de 30 ron ptr talon la cec dar cea de 26 de inmatriculare la administratie sau la cec ?? mai e vreo taxa de plata la cec sau administratie ??

ca 1 intrebare 10 raspunsuri in pipera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...