Sari la conținut

Postări Recomandate

RAR a eliminat obligativitatea eliberării certificatului de autenticitate, în anumite situații

BUCUREÂŞTI (MEDIAFAX) - RAR a eliminat, marți, obligativitatea eliberării certificatului de autenticitate, necesar la înmatricularea vehiculelor, în cazul schimbării de proprietar în cadrul aceleiaÂşi familii sau la trecerea vehiculului pe numele posesorului la sfârÂşitul contractului de leasing.

De asemenea, certificatul nu mai este necesar în cazul comasării, divizării, reorganizării sau fuzionării a două sau mai multe peroane juridice Âşi la preluarea unui contract de leasing de către utilizator.

Cu toate că obligativitatea eliberării certificatului de autenticitate a fost eliminată pentru situațiile menționate, la inițiativa Poliției, RAR recomandă ca noul proprietar să solicite certificarea autenticității pentru a se asigura că vehiculul nu a suferit intervenții neautorizate.

Pentru alte cazuri decât cele precizate, proprietarul Âşi/sau deținătorul trebuie să efectueze certificarea autenticității vehiculului.

Eliberarea certificatului de autenticitate costă 90 de lei, însă tariful poate diferi de la caz la caz, în funcție de specificațiile Âşi categoria vehiculului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o copie dupa talonul unei remorci, platforme ?

Imi trebuie pentru declaratia aceea vamala ....

Cine vrea sa ma ajute poate sa imi dea mail: ktalin007@yahoo.com

 

Promit o cinste cu prima ocazie !

Tks !

Salut,

Cred ca te referi la declaratia notariala necesara daca nu ai numere provizorii (deci motorul a fost radiat si adus fara numere in tara).

Eu am adus motorul tot pe o platforma dar nu am copie dupa talon (dat fiind faptul ca platforma nu mai este nici inregistrata intre timp - a expirat numarul provizoriu dat de olandezi), asa ca voi lua copia de talon de la un Logan MCV al unui prieten. Nu are nici o importanta ca motorul meu nu incape sub nici o forma in acea masina sau ca break-ul respectiv nu a iesit niciodata din tara....eu voi declara ca asa am adus-o. Ca si idee , sa nu crezi cumva ca sunt vreun deschizator de drumuri, asa au facut si alti cunoscuti de-ai mei , si nu au avut nici o problema. Sper ca nici eu. Daca imi aduc aminte , voi posta dupa ce "fac RAR-ul" si care a fost rezultatul.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am si eu o mica problema : am vandut o motocicleta , eu fiind din fagaras iar cumparatorul fiind din bucuresti. Azi a mers cu actele la primarie si i-au spus ca trebuie sa aiba un carton pe care sa scrie ca motorula fost radiat sau asa ceva, daca ele nu au acel carton nua au pe ce sa-i puna stampila de la adimistratia financiara. Actele pe care eu i le-am dat sunt : fisa de inmatriculare cu stampila de la administratia financiara (fisc), certificat de urmarire fiscala, contract vanzare /cumparare, certificatul de inmatriculare , cartea motorului copie dupa buletin si cam atat.

Problema mea este CE FEL DE RADIERE E VORBA k eu am niste prieteni care au vandut si nu au facut asa ceva. si daca se face unde se face?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Recent mi-am achizitionat si eu o motocicleta Yamaha Diversion 600.

Momentan se afla in Belgia dar intentionez ca la anu sa-l aduc in RO, ori prin ian-feb...sau prin august...depinde de multe.

Probelema e ca tot ce am primit de la vanzator e o "carticica de identitate". Aici se accepta cica, ca am mai intrebat si pe altii si daca merg cu ea la politie se inamtriculeaza motorul. Intrebarea e daca in romania se accepta cu cartea respectiva. Am postat o poza cu ea in attachment. Mai e o hirtie...dovada ca a fost inamtriculata pe care apare CC si puterea motorului. Deocamdata nu-l am da am vb cu ex proprietarul si mi-l trimite.

Deasemenea mai am nevoie si de dovada de la el ca motorul a fost radiat aici sau numai daca i-l inregistrez pe numele meu si-l aduc mai tarziu in tara am nevoie de hartia respectiva?

Orice ajutor e binevenit... e primul meu motor si chiar nu am chef sa-l vand chiar fara sa-l folosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Din ce-am citit pe-aici, cele doua taxe care se platesc pentru inmatriculare sunt:

 

1. Taxa de inmatriculare: 26 RON

2. Taxa de certificat de inmatriculare (talon): 30 RON.

 

Taxa 2 o pot plati la CEC. Ma intereseaza daca pentru taxa 1 pot plati si la CEC sau trebuie neaparat sa merg la Directia Taxe si Impozite Locale?

 

Mentionez ca stau in Sectorul 3, Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care s-a terminat leasingul si o inmatriculez definitiv pe numele meu mai este nevoie de identificarea de la RAR?

Multumesc anticipat pentru raspuns!

autentificarea RAR se face ori de cate ori se schimba proprietarul pe cartea de identitate a vehiculului.

Editat de _andrei_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o mare nelamurire! vreau sa cumpar o motocicleta, in prezent este inmatriculata si are itp!

vreau sa fac actele cu proprietarul, fiindca el vrea sa scape de impozit!

in cat timp sunt obligat sa merg la rar cu ea?(cumva 30 de zile) si daca nu merg in aceasta perioada, ulterior cand voi dori sa o inmatriculez, ce dificultati voi intampina?

eu nu am inca permis cate.A, asa ca nu ma grabesc sa o inscriu, dar daca ulterior(peste 6,7 luni) nu voi mai putea, o sa o inmatriculez acum fortat!

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o mare nelamurire! vreau sa cumpar o motocicleta, in prezent este inmatriculata si are itp!

vreau sa fac actele cu proprietarul, fiindca el vrea sa scape de impozit!

in cat timp sunt obligat sa merg la rar cu ea?(cumva 30 de zile) si daca nu merg in aceasta perioada, ulterior cand voi dori sa o inmatriculez, ce dificultati voi intampina?

eu nu am inca permis cate.A, asa ca nu ma grabesc sa o inscriu, dar daca ulterior(peste 6,7 luni) nu voi mai putea, o sa o inmatriculez acum fortat!

multumesc!

 

Dupa ce faceti actul de vanzare-cumparare, vanzatorul a doua zi o are radiata fiscal.

 

30 de zile dupa vanzare poti sa circuli cu motocicleta cu numarul vechi, la asta se refera cele 30 de zile.

 

Dupa CVC esti proprietar, si faci ce vrea muschiu' tau cu ea, in limita legii. adica:

- faci identificare RAR cand vrei tu. Fara aia nu poti inmatricula, iar neinmatriculata nu poti circula. Dar e dreptul tau sa o tii neinmatriculata, in curte/garaj

- esti obligat sa platesti impozit la primarie, incepand cu data CVC, trebuie sa o inscrii, asta nu o poti dribla.

 

Dar....

- dupa cele 30 de zile dupa CVC nu mai poti sa o duci pe rotile ei la RAR, ca e neinmatriculata, iti trebuie remorca. Daca expira ITP daca o tii prea mult, aceeasi remorca si pt ITP.

 

Varianta de sus e varianta imbarligata a vietii. Cea simpla e asa:

Te intelegi cu proprietarul sa faca el, pe banii tai identificarea RAR. Are probabil A, si o poate duce pe roti la RAR. Daca programarea la RAR dureaza mult, e interesant sa astepti, ca e iarna totusi. Poti s-ai dai tu din mana diferenta la impozit, cat poate fi? 10 lei?(la 250cmc e 1.5 lei/luna)

Odata ce ai identificarea, faceti CVC(contract vanzare cumparare) si ai de plimbat numai acte, nu e problema ca nu ai carnet: esti proprietar, poti sa o inmatriculezi, nu iti cere carnet pt asta.

 

Parerea mea: din expresia ta de mai sus "vrea sa scape de impozit" mie imi suna ciudat, ti-am aratat ca impozitul e la nivelul a cateva pachete de tigari pe an, asa ca nu inteleg graba. Verifica atent ce cumperi!!! Odata CVC semnat, banii dati, esti si ramai proprietar chiar daca motorul se dovedeste neinmatriculabil, samd. Proces, dandanale, etc.

 

Bafta la cumparaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru informatii!

de impozit cred ca ai dreptate, vrea sa ma presez sa o cumpar, dar asta fiindca in urmatorii ani s-ar putea sa nu mai gaseasca un cumparator, tinand cont ca motocicleta e un mz din 61!

mai am insa o intrebare! numerele vechi sunt valabile 30 de zile, dupa aceasta perioada, trebuie sa ma duc sa le dau la politie obligat?

ideea e ca nu am timp sa fac treaba asta! rar e inchis de sarbatori si apoi incepe sesiunea!

eu as fi vrut sa fac actele in vacanta, dar nu se poate....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru informatii!

de impozit cred ca ai dreptate, vrea sa ma presez sa o cumpar, dar asta fiindca in urmatorii ani s-ar putea sa nu mai gaseasca un cumparator, tinand cont ca motocicleta e un mz din 61!

mai am insa o intrebare! numerele vechi sunt valabile 30 de zile, dupa aceasta perioada, trebuie sa ma duc sa le dau la politie obligat?

ideea e ca nu am timp sa fac treaba asta! rar e inchis de sarbatori si apoi incepe sesiunea!

eu as fi vrut sa fac actele in vacanta, dar nu se poate....

 

Daca e din '61, atunci probabil ca stii cum se verifica serii samd. Daca nu, da un chiot si o sa ne gasim cativa sa-ti trimitem poze cu bucati de serii poansonate, cum arata, pe unde sunt - daca ai nevoie. Eu pot sa-ti trimit specimen de mz etz250, ma gandesc ca modelul literelor din poanson nu s-au schimbat prea mult.

 

dupa semnarea CVC, mai poti circula 30 de zile. Dupa aia motocicleta nu mai este inmatriculata. Pana aici e sigur. Dupa ce expira cele 30 de zile, nu trebuie sa duci nimic la politie, doar sa nu circuli. Intra in vigoare radierea fiscala declarata de vanzator, si atunci se transmite si la politie ceva, se radiaza cumva, ideea e ca nu trebuie sa radiezi special, se face automat, de-aia nu poti circula, ca circuli cu numere radiate si e penal. La politie le duci si distrugi fizic doar cand o sa primesti numere noi.

 

Poti sa amani RAR-ul si inmatricularea cat vrei tu - acum am mai citit prin ordonanta si nu pare a fi un termen impus, si nici nu ar putea fi, cat timp programarea la RAR poate sa fie peste multe saptamani.

 

Inainte cereai numere rosii care erau valabile 30 de zile, dupa care mai puteai cere prelungirea lor, dar nu mai mult de 90 de zile in total. Am auzit ca numere rosii se mai dau doar celor care au fost importate, de-aia acum merg numerele vechi 30 de zile. Poate ca si acum poti cere numere rosii, caz in care radiezi numerele vechi mai intai - dar varianta asta trebuie cel mai sigur sa mergi la politie, au aia afise mari si clarificatoare, sa nu stai pe la cozi sa intrebi.

 

Ce sa spun? Daca iti place, o verifici la serii&acte si e ok, si o cumperi, tine cont ca e iarna, si oricum nu prea poti merge pe rotile ei - deci remorca sau atentie maaare, ca nici gumele nu o fi prea tinere. Ma refer la adusul acasa. Dupa aia tine cont ca pana iti vine randul la RAR dureaza, deci vacanta si sesiunea nu fac probleme, fiindca la programarea pe net la RAR poti sa te programezi mai tarziu, programul iti ofera prima data posibila, dar tu poti sa iti selectezi o data ulterioara, dupa dorinta.Ideea e ca programarea sa o faci imediat dupa cumparare, sa prinzi libera ziua care o vrei. Intre timp sa zicem ca iti expira numerele astea, te organizezi tu cumva cu mersul la RAR, ideea e sa nu-ti expire ITP-ul, fiindca ITP si RCA iti trebuie la inmatriculare obligatoriu. Cum ziceam, poti sa te intinzi cat vrei, dar pana la expirarea ITP-ului, ca dupa aia e chiar mult prea mare dandanaua sa ai chiar totul expirat - vrei sa faci ITP ok, dar aia vor sa lipeasca itp-ul pe certificatul de inmatriculare, dar numarul&talonul au expirat intre timp deci nu are unde lipi ITP-ul si intri intr-un cerc vicios si alergi de-ti sar ochii. Poate m-am aberat si e mai simplu dar asa as face eu in locul tau.

Bafta si in sexiune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru informatii! aceste informatii incerc sa le obtin de 2 sapt de la rar! am sunat de 10 ori cel putin pana acum si nu raspunde!

iar referitor la pansonare, la litere, daca spui ca ai poze, nu ar strica! la mine e vorba de un mz rt 125, am vazut eu ceva serii, pe cadru, respectiv motor, dar nu stiu cum sa le verific daca sunt sau nu in regula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut....daca am cumparat o motocicleta inmatriculata cu numere vechi....si am facut procura cu propietarul sa umblu eu....aveti idee daca se pot da provizorii???????....ca nu prea am cum sa o duc la RAR ca sa ii fac carte si toate cele....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

mi-am luat un Xt 600 si omu mi-a dat urmatoarele :carte de identitate scoasa recent in bucuresti dar inca nu e trecut numele posesorului sau nr de inmatriculare, itp, certificat de autenticitate valabil 60 zile, kaufvertrag adica contract de v-c din germania pe numele lui, si un fahrzeugbrief > cartea de identitate din germania.

motocicleta a avut nr rosii pe numele proprietarului de la care am luat-o. acum, am copie de pe buletinul lui.

ar trebui sa o pot inscrie? asai? acum nu mai trebuie radiata nu?? ca doar a avut numere rosii. nu a fost inmatriculata.

 

astept raspuns cat de repede

Editat de czauner
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am luat un Xt 600 si omu mi-a dat urmatoarele :carte de identitate scoasa recent in bucuresti dar inca nu e trecut numele posesorului sau nr de inmatriculare, itp, certificat de autenticitate valabil 60 zile, kaufvertrag adica contract de v-c din germania pe numele lui, si un fahrzeugbrief > cartea de identitate din germania.

motocicleta a avut nr rosii pe numele proprietarului de la care am luat-o. acum, am copie de pe buletinul lui.

ar trebui sa o pot inscrie? asai? acum nu mai trebuie radiata nu?? ca doar a avut numere rosii. nu a fost inmatriculata.

 

astept raspuns cat de repede

nu trebuie radiata. numerele rosii expira si gata ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare,de vreo 3 ani am vandut la cineva un mz,am facut cu el contract de vazare cumparare(de mana)iam dat certificatul de inmatriculare si asigurarea,daca vreau sa radiez acuma motorul cum pot sa fac,el a plecat dincolo si nu mai da nici un semn de viata,ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna baieti si fete,

am si eu o intrebare, am incheiat un contract de vanzare cumparare la biroul de copiat acte pt un maxi scuter, care este inmatriculat in Romania pe vechiul proprietar, ce pasi mai trebuie urmati de mine impreuna cu vechiul proprietar, adica unde mai am eu nevoie de persoana lui :laugh: ???

merci anticipat

Editat de yoyo_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna baieti si fete,

am si eu o intrebare, am incheiat un contract de vanzare cumparare la biroul de copiat acte pt un maxi scuter, care este inmatriculat in Romania pe vechiul proprietar, ce pasi mai trebuie urmati de mine impreuna cu vechiul proprietar, adica unde mai am eu nevoie de persoana lui :laugh: ???

merci anticipat

cred ca nu o sa mai ai nevoie, nu sunt sigur

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna baieti si fete,

am si eu o intrebare, am incheiat un contract de vanzare cumparare la biroul de copiat acte pt un maxi scuter, care este inmatriculat in Romania pe vechiul proprietar, ce pasi mai trebuie urmati de mine impreuna cu vechiul proprietar, adica unde mai am eu nevoie de persoana lui :laugh: ???

merci anticipat

Trebuie sa faci o fisa de inmatriculare care trebuie stampilata de primaria de care apartine vanzatorul si o stampila de la primaria de care apartii(cumparator).Daca are datorii(amenzi,impozit etc)la primarie trebuie sa mearga si el ca sa achiteb datoriile ca altfel nu ti va stampila fisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de raspunsuri

 

am rezolvat si cu stampila de la primarie, am inteles ca acum tre sa mergem amandoi la politie pentru ca el sa radieze maxiscuterul din circulatie, sa il pot eu prelua, care e procedura de fapt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de raspunsuri

 

am rezolvat si cu stampila de la primarie, am inteles ca acum tre sa mergem amandoi la politie pentru ca el sa radieze maxiscuterul din circulatie, sa il pot eu prelua, care e procedura de fapt?

El nu mai trebuie sa mearga cu tine,sa ai o copie de C.I.(BULETIN) a vanzatorului,contract de vanzare cumparare bineinteles semnat,si fisa de inmatriculare stampilata si semnata,actele scuterului.SUCCES

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, am o rugaminte, cine poate sa imi spuna ce acte trebuie sa primesc de intermediar (mi-a adus cineva motocicleta de dincolo), in cazul aducerii motocicletei din Italia, respectiv Germania

Numai bine si respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Domnule Silver, va multumesc mult ptr. super explicatiile date de dvs. ptr. inmatriculare moto.Eu mi-am luat un moto de ocazie si trebuie sa fac act de trecere pe numele meu. Eu sint di Galati iar proprietarul este din Bucuresti.Daca puteti sa-mi dati explicatii mai punctuale ptr. vinzare -cumparare din tara ,va multumesc. mirceaioan06@yahoo.com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...