Sari la conținut

Postări Recomandate

mdeah

 

Cine are bani si nervi sa mai inmatriculeze ceva in ziua de azi....respect

 

Iata cum se procedeaza :

 

1) Cumparatorul impreuna cu vanzatorul merg la un agent autorizat (rulota , taraba "Acte Auto") si intocmesc un contract de vanzare-cumparare

 

Tot acolo va face donshoara o fisa de inmatriculare si o asigurare RCA pe minim 6 luni.

 

35...50lei fisa de inmatriculare+contract de vanzare-cumparare (in total)

 

100lei asigurare RCA (daca motorul are mai putin de 45cp)

 

2) Merge vanzatorul la administratia financiara de care apartine si i se pune o stampila pe fisa de inmatriculare (daca are ceva impozite , amenzi tre' sa le plateasca)

 

De la aceeasi administratie financiara vanzatorul va primi un certificat de cazier fiscal.

 

3) Domnul vanzator va scrie cu manutza lui pe certificaturl de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre" , numele cumparatorului.

 

La rubrica "Data" , va scrie evident data la care s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare.

 

Si se va semna dumnealui la rubrica "Semnatura"

 

Nota* certificatul de inmatriculare , cartea de identitate a vehiculului , un exemplar al contractului de vanzare-cumparare ,

 

certificatul de cazier fiscal al vanzatorului , fisa de inmatruculare , placuta cu numarul de inmatriculare , vehiculul si cheile

 

acestuia vor fi inmanate cumparatorului.

 

4) Cumparatorul merge in termen de 30 zile la administratia financiara de care apartine avand la el :carte de identitate (buletin) , carte de identitate vehicul , contract de vanzare-cumparare , certificat de inmatriculare (nu e obligatoriu dar e posibil sa vi-l ceara) , si un teanc mare de copii xerox dupa toate hartiile de mai sus.

 

Aici vi se va pune o stampila pe fisa de inmatriculare si vi se va inmana un "Proces verbal pentru stabilirea taxei asupra mujloacelor de transport"

 

5) Intre timp faceti o programare la RAR

 

Merge cumparatorul la RAR avand asupra lui : motoreta , cartea de identitate a vehiculului , certificatul de inmatriculare , carte de identitate (sau buletin) si pe o hartiuta notat numarul de ordine care i se da in momentul in care face programarea.

Nu uitati pixul !!!

 

Nota* Programarea se poate face , telefonic , on-line sau personal

 

La poarta la RAR i se va inmana o cerere pe care o completeaza pe loc si o hartie imbecila fara rost.

 

ATENTIE !!! Am fost la RAR pentru identificare si au facut aia circ cu mine vreo 3 ore ca motocicleta nu corespundea dpdv tehnic desi avea ITP valabil.

 

La RAR va mima un inginer inteligenta vreo 15 minute si daca totul e in regula veti primi un "Certificat De Autenticitate"

 

Pret: Aproximativ 75Lei

 

Atentie !!! Eu am avut ITP valabil....

 

Daca nu aveti ITP valabil va trebui sa-l faceti si nu stiu cat costa.

 

6) La CEC sau la BCR platiti "Taxa de inmatriculare aprox. 50 lei" si "Taxa pentru certificat de inmatriculare aprox. 30lei"

 

7) Cu toate aberatiile de mai sus mergeti la politie (pt. cei din Bucuresti Sos. Pipera Nr. 49) si cu suma de aprox. 40 Lei pentru Nr. aleator sau 85 Lei pt Nr. preferential

 

Nu uitati miile de copii xerox !

 

Si ultima chestiune , Cererea de inmatriculare , care se gaseste la politie sau on-line si care trebuie dactilografiata sau daca ai impimanta o faci personal si completezi cu atentie doar campurile indicate.

 

Daca ai ceva dubii fa mai multe variante ca sa nu stai la coada de 15 X

 

Promit sa pun poze si daca pot si niste formulare pt. download.

 

Succes !!! pe mine ma doare capul deja :crack:

 

Ah ,

am uitat esentialul...am cumparat motocicleta din alt judetz

 

Salutari. Cred ca acest subiect va ramane inepuizabil, indiferent de cate ori va fi citit si recitit. Poate din cauza neintelegerii, lipsei experientei sau, ma rog.... altor lipsuri, insa cu siguranta, mai ales din cauza hatisului la care esti condamnat in tara asta dk vrei sa inmatriculezi ceva. In fine, desigur am si eu niste probleme pe care nu am reusit sa le acopar din lamuririle citite pana acum si de aceea rog sa se indure cineva si sa-mi scrie si mie cateva randuri.

 

Cu acestea fiind spuse, la 16.01.2008, am cumparat si eu moto. Mai precis am incheiat un CVC la un "agent autorizat", nu mi-a dat nici o fisa de inmatriculare si am platit o parte din bani, urmand ca diferenta sa o dau dupa parcurgerea de catre vanzator a pasilor de la punctele 2. si 3. de mai sus. Am ramas cu talonul si cu o copie a CVC.

 

Acum problemele:

 

a) nu am carnet, am terminat scoala si astept conditii atmosferice favorabile sustinerii examenului, probabil primavara;

b.) moto are RCA expirat si ITP valabil pana in august 2009;

c) moto se afla in garajul vanzatorului;

d) vanzatorul este din Bucuresti, iar eu am doar viza de flotant, fiind din Arges.

 

Tinand cont de aceste probleme, poate ma sfatuieste si pe mine cineva, cum sa finalizez demersurile legale, cum sa trec moto pe numele meu.

Trebuie neaparat sa o duc la RAR intr-un termen prestabilit dupa CVC? Cum sa o duc eu la RAR dk nu am carnet, in plus nu are asigurare...

Nu pot sa pastrez numerele pe care le are deja?

Eu as dori sa o transport la Curtea de Arges si sa o conduc acolo dupa ce iau carnetul, la parimavara, pana invat .

Nu stiu cum sa fac sa o trec pe numele meu si sa inchei toate formalitatile, ma descurajeaza teribil. Ma doare capul deja si nici nu am ajuns la ghisee.

 

:crack:

 

Multumesc anticipat celor care se vor obosi sa scri cateva randuri !

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si eu am o dilema: se poate inmatricula motoreta pe raza altui judet decat cel trecut in buletin daca in prealabil se obtine viza de flotant ?

 

Am inteles ca la taxe si impozite trebuie sa fie prezent si detinatorul imobilului unde sunt domiciliat, in cazul meu mama, ca e o smecherie cu certificat de rol fiscal, chipurile trebuie declaratie pe proprie raspundere ca este de acord sa primeasca amenzile si alte sesizari pe adresa respectiva. Eu as vrea sa ocolesc treaba asta ca mi-e greu sa merg acasa si mamei mele la fel, e casa goala acum :scratch: Si as vrea sa o inmatriculez pe alt judet ca sa scap de treaba asta.

 

alta intrebare: se poate face identificarea la RAR in alt judet decat cel pe raza caruia se va inmatricula ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal. Am facut azi idetificarea motocicletei la R.A.R.. Maine intru in posesia radierii si a facturii de la propietarul anterior. Care sunt urmatorii pasii?

Trebuie sa ma duc in Pipera sa depun niste acte...ce acte?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bady: http://www.prefecturabucuresti.ro/continut/etape.html & http://www.prefecturabucuresti.ro/continut/etape.html

 

Intrebarea mea: la numere "la rand" teoretic dureaza doua ore eliberarea (numere + talon). Cat dureaza pentru numere preferentiale?

 

 

linkurile au eroare; or fi sters pagina....

dar incearca aici; poate afli de la baieti.... http://www.rarom.ro/index.php

 

Sal. Am facut azi idetificarea motocicletei la R.A.R.. Maine intru in posesia radierii si a facturii de la propietarul anterior. Care sunt urmatorii pasii?

Trebuie sa ma duc in Pipera sa depun niste acte...ce acte?

Multumesc!

 

pana sa ajungi in pipera trebuie sa faci niste chestii ca sa nu stai degeaba la cozile alea:

 

trebuie sa-ti declari motorul la circa financiara de care apartii; aia iti deschid rol pentru ea si platesti si impozitul pe anul in curs - mi se pare ca intai trebuie sa-si inchida rolul la circa financiara cel care vinde motorul si in baza hartiei aleia se deschide rolul tau....mai intreaba inainte de a te aseza la cozi.

trebuie sa ai rca-ul platit pe cel putin 6 luni.

trebuie sa platesti la cec ( parca?) niste taxe:

- taxa eliberare talon - parca 30 ron

- taxa de inmatriculare - parca 26 ron

trebuie sa ai copie de pe contractul de vanzare-cumparare; buletin sau c.i.; si dupa certificatul de autenticitate de la rar.

inainte de a te aseza la coada la politie treci intai pe la ghiseul de informatii si vezi daca nu cumva iti mai trebuie ceva - eu nu am facut asa si m-am umplut de spume....tot de acolo iei si un formular de cerere tip pe care-l completezi la locul fetei.

 

sper sa-ti fie de ajutor; te rog sa ne tii la curent - asa mai stim si noi pe ce lume traim......ms.

bafta si distonocalm !

 

Rrr6@:

nu cred ca-i intereseaza pe aia de la rar ca e arrow sau stock; singurele chestii care ii intereseaza sunt nivelul de poluare si nivelul de zgomot.

inainte de a merge la rar poti sa mergi la un service care face itp si ii rogi sa-ti masoare nivelele astea 2 dupa care ii si intrebi care sunt limitele legale ( in felul asta afli daca te vor respinge aia la rar sau nu; cifrele sunt tot alea ptr. ca de obicei, cei care fac itp sunt autorizati de rar.

bafta si spor !! :crack:

Editat de viespu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linkurile au eroare; or fi sters pagina....

Au facut "upgrade": http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...ii-vehiculelor/ & http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...area-temporara/

 

trebuie sa-ti declari motorul la circa financiara de care apartii; aia iti deschid rol pentru ea si platesti si impozitul pe anul in curs - mi se pare ca intai trebuie sa-si inchida rolul la circa financiara cel care vinde motorul si in baza hartiei aleia se deschide rolul tau....mai intreaba inainte de a te aseza la cozi.

Nu poti lua viza de la financiar fara CIV, deci RAR-ul e primul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au facut "upgrade": http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...ii-vehiculelor/ & http://www.prefecturabucuresti.ro/permise-...area-temporara/

 

 

Nu poti lua viza de la financiar fara CIV, deci RAR-ul e primul.

 

al 2 lea link, foarte util - iiiiin sfarsit ; vad si io ce vrea aia de la ghiseu !!!

thx adam !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O completare:

În cazul vehiculului de proveniență străină care a fost anterior înmatriculat în alt stat Âşi care se înmatriculează pentru prima dată în România, solicitantul trebuie să prezinte, pe lângă documentele sus-menționate Âşi toate documentele de înmatriculare eliberate de autoritățile străine, în original, precum Âşi plăcuțele cu numărul de înmatriculare.

Daca nu ai placutele, ai nevoie de o copie xerox a talonului sau CMR-ul autovehiculului/remorcii cu care a fost adus in tara si declaratie de mana pe proprie raspundere (exista model pe forum). Unii cer asta, altii nu. Daca nu o ai si nimeresti la unul care o cere, iti va scrie pe fisa de inmatriculare (aia deja stampilata la financiar) ca-ti lipseste si la orice alt organ mergi o sa vada ca te-a refuzat deja unul si o sa te refuze si el. Declaratia aia e ceruta de nu stiu ce lege fiscala a importului, nu direct de Prefectura, si d'aia nu apare pe site dar au dreptul legal sa o ceara.

 

In rest alea sunt actele, inainte le duceam la o vanzatoare d'aia de "fise-asigurari-acte-auto" sa le puna in ordine (e una anume, stiuta doar de organe si vanzatoare), acum le-am pus teanc in fata organului si le-a aranjat singur.

 

PS: verificati inainte unde si ce se plateste. Un imbecil de la Inmatriculari mi-a zis prin telefon ca se poate plati totul la CEC-ul lor, acolo am aflat ca taxa de inmatriculare se poate plati doar la Taxe si Impozite Locale (depinde de la sector la sector). Drum inapoi doua ore, achitat 7 lei si inca doua ore inapoi in Pipera. Doar din cauza unui imbecil prost informat.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutăm!

Mi-a fost furat portofelul cu tot cu acte (CI și permis) și vreau să cumpăr luna aceasta o motocicletă la mâna a doua, înmatriculată în România, în alt județ. Noua cartea de identitate va fi gata, din păcate, la începutul lui martie (deh, se mișcă greu funcționarul român).

Pentru contractul de vanzare-cumpărare este neapărat nevoie de carte/buletin de identitate al cumpărătorului sau se poate numai cu pașaportul? Aceeași întrebare pentru preschimbarea permisului pe motiv de pierdere.

Mulțam anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru contractul de vanzare-cumpărare este neapărat nevoie de carte/buletin de identitate al cumpărătorului sau se poate numai cu pașaportul? Aceeași întrebare pentru preschimbarea permisului pe motiv de pierdere.

Contractul V-C si fisa de inmatriculare se fac la orice dactilografa din Pipera si poti sa-i si dictezi datele, dar e de preferat sa ii dai macar o copie xerox ca daca iti scrie ceva gresit in el (o cifra aiurea in CNP) contractul e nul (legal vorbind, dai banii fara sa fii proprietar).

 

Pentru permis cred ca va fi nevoie de buletin la Politie. Pentru viza la Financiar pe fisa de inamatriculare si dosarul de inmatriculare la Politie, sigur ai nevoie de buletin. Desi s-ar putea sa mearga si cu dovada de CI (daca ai una si e valabila). Da un telefon (021.301.95.88 sau 021.301.95.89) si intreaba-i, dar noteaza-ti si numele organului care-ti raspunde pentru ca uneori ala zice una si cel de la ghiseu alta.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contractul V-C si fisa de inmatriculare se fac la orice dactilografa din Pipera si poti sa-i si dictezi datele, dar e de preferat sa ii dai macar o copie xerox ca daca iti scrie ceva gresit in el (o cifra aiurea in CNP) contractul e nul (legal vorbind, dai banii fara sa fii proprietar).

 

Pentru permis cred ca va fi nevoie de buletin la Politie. Pentru viza la Financiar pe fisa de inamatriculare si dosarul de inmatriculare la Politie, sigur ai nevoie de buletin. Desi s-ar putea sa mearga si cu dovada de CI (daca ai una si e valabila). Da un telefon (021.301.95.88 sau 021.301.95.89) si intreaba-i, dar noteaza-ti si numele organului care-ti raspunde pentru ca uneori ala zice una si cel de la ghiseu alta.

Mulțumesc pentru răspunsuri.

Contractul mă interesa în mod deosebit. CNP-ul îl știu și este scris și pe pașaport, așa că nu cred să fie probleme. După aceea mă descurc eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca am cumparat mto cu ITP expirat de ce am nevoie pentru inmatriculare? trebuie sa merg cu ea la RAR pentru ITP sau cum fac? cand a fost radiata tot avea ITP expirat.am nevoie neaparat de un ITP valabil pentru inmatriculare ?

merci mult

Editat de agoox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci la RAR trebuie sa merg cu ea remorcata?

Da, la RAR trebuie sa mergi cu ea remorcata, caci ai itp-ul expirat si nu ai voie sa circuli cu ea fara itp valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 probleme am si eu cu rarul.de fapt 3

1)Daca am schimbatorul de viteze avariat o sa zica ceva?

2)Daca am cauciucul cam uzat?

3)Daca am o carena care are cativa suporti rupti si e sta un pic subreda.Multumesc anticipat pt lamuriri

 

 

depinde mult si de inginerul de acolo. ai sanse sa il pici, cel mai probabil din cauza cauciucului.

 

dar..depinde si de noroc si de buzunarul tau :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 probleme am si eu cu rarul.de fapt 3

1)Daca am schimbatorul de viteze avariat o sa zica ceva?

2)Daca am cauciucul cam uzat?

3)Daca am o carena care are cativa suporti rupti si e sta un pic subreda.Multumesc anticipat pt lamuriri

 

 

dak dai de inginerul Matei ala este om de treaba...treb sa vrb frumos si sa faci putin pe milogul...si totul este ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , am si eu 2 intrebari : 1.Daca iau motorul sh de la o persoana juridica ( PJ ) si mi`l vinde mie persoana fizica ( PF) , in afara de actul de vanzare cumparare si factura si chitanta , mai trebuie sa merg la notar ?

2.Si daca iau motorul sh de la o persoana fizica si mi`l vinde mie persoana fizica : fac act de vanzare-cumparare , la notar cu el , altceva mai trebuie facut ?

 

 

 

Va multumesc anticipat pentru raspuns .

 

 

 

Imi pare daca s`au mai pus aceste intrebari si eu ma repet cu ele , dar nu am avut rabdare sa citesc tot topicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se mai fac vanzarile la notar. Indiferent daca e vanzatorul sau cumparatorul persoana fizica sau persoana juridica actele pentru vanzare-cumparare de vehicule second hand se face la orice ghereta autorizata pt acte auto : un contract V-C completat la masina de scris. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se mai fac vanzarile la notar. Indiferent daca e vanzatorul sau cumparatorul persoana fizica sau persoana juridica actele pentru vanzare-cumparare de vehicule second hand se face la orice ghereta autorizata pt acte auto : un contract V-C completat la masina de scris. :crack:

 

 

Multam

 

Ce trebuie sa imi dea vanzatorul la achizitie , si ca sa nu mai nici o treaba cu el ?ca sa ma pot duce sa o programez la rar si pe urma la politie ( motorul este adus din italia )

 

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...