Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna,

Trebuie sa mergi la RAR pentru autentificare (in Voluntari, doar cu programare, poti sa faci programarea, si iti recomand, pe www.rarom.ro), trebuie sa mergi in Pipera sa iei o fisa de inmatriculare, cu care mai intai merge fostul proprietar la Adm. Financiara sa o scoata de la impozite de pe numele lui, si apoi mergi tu la Adm. Financiara de la tine sa intri tu la impozit cu ea (cand te duci la Adm. Finaciara iti trebuie si unul din cele 2 contracte de vanzare-cump.), trebuie mers apoi la CEC pentru plata taxei de talon (30 RON), si a taxei de inmatriculare (26 RON - in unele sectoare din Bucuresti la CEC, iar in altele, cum este sect.6 se poate si direct la Adm. Financiara), iti trebuie apoi un RCA pe 6 luni (atentie la preturi, diferentele sunt foarte mari intre diversele oferte de pe piata) ... dupa ce ai toate acestea esti aproape de a avea dosarul complet.

Atentie: daca intr-o luna de la semnarea contractului de vanz-cump. nu ai trecut motocicleta pe numele tau la Adm. Financiara vei lua o penalizare de la acestia!

Si iti trebuie copii xerox la orice act, taxa, sau adeverinta.

Bafta!

[/quot

Multumesc mult. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Programare se face tele fonic la 9672 sau 021/9762. Sa aveti cartea de identitate la indemana sa ii citit operatoarei seria, dupa care tipa va comunica un nr de ordine.

 

Salut,

Da, se poate face telefonic programarea, dar am auzit pe destui spunand ca nu prea ii prinzi la telefon, fiind un singur numar ... si chiar si eu nu am reusit sa-i prind deloc; eu m-am programat on-line, pe rarom.ro, si am avut placuta surpriza ca programarea chiar sa fie valabila cand am mers la RAR.

Trebuie doar sa va notati numarul de ordine, sau sa tipariti bonul cu numarul de ordine care apare dupa ce faci programarea.

 

salut,

 

Cat dureaza la Pipera(pentru inmatricularea unui motor in Ilfov) din momentul in care am depus actele(ora 8 dimineata) pana pot ridica talonul si numarul?

Am vazut ca, in cazul masinilor, dura in jur de 2 ore.

 

Pentru inmatriculari in Bucuresti, era destul de aglomerat... dar la Ilfov, ft liber... n-ar insemna ca pot sa mi le dea si mie relativ repede?

 

 

 

de asemena, poate cineva sa-mi scaneze o fisa de inmatriculare? Sa o completez eu.

Sa pot sa ma duc luni cu ea la financiar, sa-mi iau stamplia...

 

 

La finaciar cand o declar, trebuie sa duc acte ceva? sau ma duc doar cu factura in mana?

 

Salut,

Cel mai simplu e sa mergi pana acolo, vezi si cat dureaza pentru Ilfov (cred ca la fel ca pt. Bucuresti, adica a doua zi pt. moto, 2 ore pt. auto), si iei si fisa de inmatriculare de la ei, formularele fiind gratis la unul din ghisee.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru moto aduse din afara nu mai este nevoie de declaratie la notariat, din care sa rezulte ca moto a fost transportata de alt vehicul, deci nu mai aruncati 50 de lei aiurea.

 

Faceti o declaratie de mana (Susemnatul, bla bla declar ca...) in care specificati ca moto a fost adusa in tara in data de ___ transportata de autovehiculul x, prin vama y. La asta se ataseaza o copie a unui certificat de inmatriculare a unei masin gen monovolum, sau a unei remorci omologate. Cred ca merge si daca pui CI de Clio, ca la mine nici nu s-a uitat la xeroxul in cauza.

 

Eu am scapat si fara traducerea cartii din italiana in ro, de care aveti nevoie doar la Admin Financiara, pentru ca pulitia nu solicita asa ceva. Probabil sunt poligloti toti si nu trebuie sa-i jignim cu traducerile noastre. Cu atat mai bine, inca 25-30 ron in plus pt bere.

(La admin financiara i-am spus lui tanti ca stiam ca nu mai e nevoie de traduceri. Am lasat un set de xeroxuri cu absolut tot ce aveam la moto - inclusiv contractul de vanzare cumparare cu italianul, scris de mana, xerox la Brief, etc etc si, ca sa fie tanti complet acoperita, si un xerox de la o reteta medicala pt faringosept)

 

In consecinta, daca aveti dinaninte 2-3 randuri de xeroxuri (pe care ar fi bine la le faceti la Romana cu 0,05 lei, nu in fata la Udriste, unde e 1 leu), scapati de multa alergatura. Cel putin eu am reusit. Bafta. Sper sa fie de folos.

(P.S. In caz de dificultate si daca va loviti de refuzuri, apelati la rugaminti insistente si termene limita genul "tre' sa ajung urgent acasa sa hranesc pisica/catelul/sarpele piton. Va descurcati voi. )

 

Bafta multa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!!! Sunt nou p aici si am vazut k parerile voastre i-a ajutat p multi!!! Ma intreb dak puteti sa ma ajutati si p mine!!!

Am un Benelli 491(50 cc...adus din italia)...si nu am cartea lui...cum pot sa o iau??? Am inteles k la RAR

ps: acte p care le am : Factura+chitanta,vama+chitanta,contract v-c.

Pls...help me!!!

Asfalt uscat!!! Astept parerile voastre!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru moto aduse din afara nu mai este nevoie de declaratie la notariat, din care sa rezulte ca moto a fost transportata de alt vehicul, deci nu mai aruncati 50 de lei aiurea.

 

Faceti o declaratie de mana (Susemnatul, bla bla declar ca...) in care specificati ca moto a fost adusa in tara in data de ___ transportata de autovehiculul x, prin vama y. La asta se ataseaza o copie a unui certificat de inmatriculare a unei masin gen monovolum, sau a unei remorci omologate. Cred ca merge si daca pui CI de Clio, ca la mine nici nu s-a uitat la xeroxul in cauza.

 

Eu am scapat si fara traducerea cartii din italiana in ro, de care aveti nevoie doar la Admin Financiara, pentru ca pulitia nu solicita asa ceva. Probabil sunt poligloti toti si nu trebuie sa-i jignim cu traducerile noastre. Cu atat mai bine, inca 25-30 ron in plus pt bere.

(La admin financiara i-am spus lui tanti ca stiam ca nu mai e nevoie de traduceri. Am lasat un set de xeroxuri cu absolut tot ce aveam la moto - inclusiv contractul de vanzare cumparare cu italianul, scris de mana, xerox la Brief, etc etc si, ca sa fie tanti complet acoperita, si un xerox de la o reteta medicala pt faringosept)

 

In consecinta, daca aveti dinaninte 2-3 randuri de xeroxuri (pe care ar fi bine la le faceti la Romana cu 0,05 lei, nu in fata la Udriste, unde e 1 leu), scapati de multa alergatura. Cel putin eu am reusit. Bafta. Sper sa fie de folos.

(P.S. In caz de dificultate si daca va loviti de refuzuri, apelati la rugaminti insistente si termene limita genul "tre' sa ajung urgent acasa sa hranesc pisica/catelul/sarpele piton. Va descurcati voi. )

 

Bafta multa.

 

 

Salut,

mi-am luat shi eu un motor din Italia, maine am programare la RAR,

M-am uitat pe site la prefectura Bucuresti shi spun ca imi trebuie la dosar shi "dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv, In original sau copie legalizata a acesteia"...la ce se refera asta? Se plateste vreo taxa de prima inmatriculare shi la motociclete?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. am si eu o problema. am un vfr 750f din 1990 adus din elvetia. am incercat sa-l inmatriculez, dar trebuie platita vama, asa ca am lasat-o balta. acum am gasit un cadru de vfr cu acte in germania , pe care vreau sa-l aduc in ro si sa-l pun pe motoru ce il am. problema e ca nu stiu daca se poate face asa, daca nu ar fi probleme la inmatriculare.trebuie cumva platita vama doar pe motoru dupa ce ii pun cadrul sau cum fac?

si ce acte trebuie sa am din germania pe cadru care il iau?

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Pentru motoarele aduse "de afara" cred ca ati putea gasi ceva raspunsuri la intrebari pe topicul "Pasii Inmatricularii Unui Motor Din Strainatate" ...

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa-mi spuneti daca stiti careva SIGUR

 

un ATV adus direct din china, nou (deci nu a mai fost inmatriculat niciodata), care are numai euro doi

se poate inmatricula la politie?

am auzit ca numai daca are minim euro 3 (probail in cazul celor noi)

daca nu se poate la politie se poate la parimarie????

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.rarom.ro/

Incepand cu data de 1.01.2008 Registrul Auto Roman nu mai omologheaza si nu mai elibereaza carti de identitate autovehiculelor care nu respecta normele de poluare chimica EURO 4.

Aceste norme se aplica numai autovehiculelor noi, respectiv celor care nu pot face dovada unei inmatriculari anterioare introducerii in Romania.

 

[...]

 

Tot de la 1.01.2008 pentru prima inmatriculare in Romania este obligatorie respectarea fazei 2 din Directiva 2003/77 CE (Euro 3) pentru motocicluri.

 

Deci oficial, cu nr. de inmatriculare "normal", nu se mai poate decat 3/4, asa ca n-ai sanse pe partea asta.

 

Pentru primarie, vezi aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi, nashpa rau daca cu numerele de la primarie se poate doar pe o raza de 30 km.

 

stie careva cat e amenda sau ce sa intampla daca te prinde cu un atv cu numar galben de CJ-N prin alte judete????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e chiar echivalent. nu e tocmai neinmatriculat. si apoi exista multe firme de constructii care duc utilajele in alte judete, pe unde au comenzi. In cluj am vazut buldozere si alte chestii ce lucreaza la constructii de blocuri sau drumuri cu numere galbene de B (sau altele de pe unde e firma executanta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai vazut tu buldozer sau excavator autopropulsat pe DN ?

astea pot circula doar in caz de lucrari, sectiunea de drum fiind semnalizata de administrator :) sau transportate pe platforma, la randu-i semnalizata....

 

culmea chestiei tare este ca inainte in lege, era ceva de genul ca nu ai voie sa circuli cu bicla sau mopedul pe drumurile europene, nationale, adica pe astea mari....am cautat chiar acum in legislatie, si nu zice nimic...

 

tin minte anu trecut, ca am vrut sa scot simsonul in trurul tarii si am cautat trasee cu drumuri mai mici...asa zicea legea...

 

acum, inafara de autostrada, nu specifica nimic la circulatia mopedelor si biclelor, decat lucruri care nu ne intereseaza aici....mai caut :)

 

oricum, din ce tin minte, sigur, merge sa pleci pe drumuri mai necirculate, din alta localitate, cu un moped(ma mir ca n-am mai gasit treaba cu DN-ul si drumul european)....mentiunea lor era ca trebuie sa se mearga in coloana, si nu zig zag...plus ca in oras, sui mopeda sau scuterul pe pista de biciclisti, ca asa cica zice legea :unsure:

 

LE: si mai era faza cu indicatorul...unde vezi interzis, evident, nu te bagi...io n-am vazut asa indicator pe DN1

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoru are nr vechi si vreau sa ii fac identificare, sa iau nr noi si apoi itp.

e adevarat ca trebuie sa pun pe el gume cu dimensiunea care este trecuta in cartea tehnica>>????

adica 3.25 pe spate si 3.00 pe fata.

sau merge si cu altele cum e acum. 3.50 cu 3.50.

 

nu stie nimeni?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu sa stiu va rog de la cineva care si-a inmatriculat motocicleta in ultima luna cat l-a costat toata povestea...Fie ca a fost adusa de afara ,fie ca au fost doar schimbari de proprietari si de numere,fie ca a fost cumparata din alt judetet. Rugamintea este doar sa specificati care dintre cele 3 variante a fost in cazul vostru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdeah

 

Cine are bani si nervi sa mai inmatriculeze ceva in ziua de azi....respect

 

Iata cum se procedeaza :

 

1) Cumparatorul impreuna cu vanzatorul merg la un agent autorizat (rulota , taraba "Acte Auto") si intocmesc un contract de vanzare-cumparare

 

Tot acolo va face donshoara o fisa de inmatriculare si o asigurare RCA pe minim 6 luni.

 

35...50lei fisa de inmatriculare+contract de vanzare-cumparare (in total)

 

100lei asigurare RCA (daca motorul are mai putin de 45cp)

 

2) Merge vanzatorul la administratia financiara de care apartine si i se pune o stampila pe fisa de inmatriculare (daca are ceva impozite , amenzi tre' sa le plateasca)

 

De la aceeasi administratie financiara vanzatorul va primi un certificat de cazier fiscal.

 

3) Domnul vanzator va scrie cu manutza lui pe certificaturl de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre" , numele cumparatorului.

 

La rubrica "Data" , va scrie evident data la care s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare.

 

Si se va semna dumnealui la rubrica "Semnatura"

 

Nota* certificatul de inmatriculare , cartea de identitate a vehiculului , un exemplar al contractului de vanzare-cumparare ,

 

certificatul de cazier fiscal al vanzatorului , fisa de inmatruculare , placuta cu numarul de inmatriculare , vehiculul si cheile

 

acestuia vor fi inmanate cumparatorului.

 

4) Cumparatorul merge in termen de 30 zile la administratia financiara de care apartine avand la el :carte de identitate (buletin) , carte de identitate vehicul , contract de vanzare-cumparare , certificat de inmatriculare (nu e obligatoriu dar e posibil sa vi-l ceara) , si un teanc mare de copii xerox dupa toate hartiile de mai sus.

 

Aici vi se va pune o stampila pe fisa de inmatriculare si vi se va inmana un "Proces verbal pentru stabilirea taxei asupra mujloacelor de transport"

 

5) Intre timp faceti o programare la RAR

 

Merge cumparatorul la RAR avand asupra lui : motoreta , cartea de identitate a vehiculului , certificatul de inmatriculare , carte de identitate (sau buletin) si pe o hartiuta notat numarul de ordine care i se da in momentul in care face programarea.

Nu uitati pixul !!!

 

Nota* Programarea se poate face , telefonic , on-line sau personal

 

La poarta la RAR i se va inmana o cerere pe care o completeaza pe loc si o hartie imbecila fara rost.

 

ATENTIE !!! Am fost la RAR pentru identificare si au facut aia circ cu mine vreo 3 ore ca motocicleta nu corespundea dpdv tehnic desi avea ITP valabil.

 

La RAR va mima un inginer inteligenta vreo 15 minute si daca totul e in regula veti primi un "Certificat De Autenticitate"

 

Pret: Aproximativ 75Lei

 

Atentie !!! Eu am avut ITP valabil....

 

Daca nu aveti ITP valabil va trebui sa-l faceti si nu stiu cat costa.

 

6) La CEC sau la BCR platiti "Taxa de inmatriculare aprox. 50 lei" si "Taxa pentru certificat de inmatriculare aprox. 30lei"

 

7) Cu toate aberatiile de mai sus mergeti la politie (pt. cei din Bucuresti Sos. Pipera Nr. 49) si cu suma de aprox. 40 Lei pentru Nr. aleator sau 85 Lei pt Nr. preferential

 

Nu uitati miile de copii xerox !

 

Si ultima chestiune , Cererea de inmatriculare , care se gaseste la politie sau on-line si care trebuie dactilografiata sau daca ai impimanta o faci personal si completezi cu atentie doar campurile indicate.

 

Daca ai ceva dubii fa mai multe variante ca sa nu stai la coada de 15 X

 

Promit sa pun poze si daca pot si niste formulare pt. download.

 

Succes !!! pe mine ma doare capul deja :D

 

Ah ,

am uitat esentialul...am cumparat motocicleta din alt judetz

Editat de deputamadre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! anul trecut prin iunie am cumparat un ij jupiter 3,cu acte in regula...problema este ca e trecut cu atas si cica i s a furat...acum trebuie sa o trec pe numele meu..am facut contract de vanzare-cumparare,nu stiu ce acte trebuie sa mai fac, unde sa merg mai departe...mi este frica k nu am atasul, vreau sa renunt in acte la el..cat ma costa...a mai trecut cineva prin asa ceva..._?multumesc anticipat pt help

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

 

deci taxa de inmatriculare moto + taxa pentru eliberare certificat de inmatriculare = 56lei fix , la CEC

 

Taxa pentru numar de inmatriculare =17 lei

 

ieri 19-iunie-2008

 

cererea de inmatriculare nu costa nimic si se ia fie de la politie fie de la "Acte Auto"

 

se completeaza de mana

 

salut! anul trecut prin iunie am cumparat un ij jupiter 3,cu acte in regula...problema este ca e trecut cu atas si cica i s a furat...acum trebuie sa o trec pe numele meu..am facut contract de vanzare-cumparare,nu stiu ce acte trebuie sa mai fac, unde sa merg mai departe...mi este frica k nu am atasul, vreau sa renunt in acte la el..cat ma costa...a mai trecut cineva prin asa ceva..._?multumesc anticipat pt help

 

 

 

daca a trecut mai mult de 30 de zile de la data intocmiri contractului de vanzare cumparare e nasol de tine

 

daca nu...mergi cu ea la RAR impreuna cu o declaratie notariala cum ca ti s-a furat atasul sau a fost distrus si e in regula

 

ai ITP valabil ?

Editat de deputamadre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mdeah

 

Cine are bani si nervi sa mai inmatriculeze ceva in ziua de azi....respect

 

Iata cum se procedeaza :

 

1) Cumparatorul impreuna cu vanzatorul merg la un agent autorizat (rulota , taraba "Acte Auto") si intocmesc un contract de vanzare-cumparare

 

Tot acolo va face donshoara o fisa de inmatriculare si o asigurare RCA pe minim 6 luni.

 

35...50lei fisa de inmatriculare+contract de vanzare-cumparare (in total)

 

100lei asigurare RCA (daca motorul are mai putin de 45cp)

 

2) Merge vanzatorul la administratia financiara de care apartine si i se pune o stampila pe fisa de inmatriculare (daca are ceva impozite , amenzi tre' sa le plateasca)

 

De la aceeasi administratie financiara vanzatorul va primi un certificat de cazier fiscal.

 

3) Domnul vanzator va scrie cu manutza lui pe certificaturl de inmatriculare la rubrica "Instrainat catre" , numele cumparatorului.

 

La rubrica "Data" , va scrie evident data la care s-a intocmit contractul de vanzare-cumparare.

 

Si se va semna dumnealui la rubrica "Semnatura"

 

Nota* certificatul de inmatriculare , cartea de identitate a vehiculului , un exemplar al contractului de vanzare-cumparare ,

 

certificatul de cazier fiscal al vanzatorului , fisa de inmatruculare , placuta cu numarul de inmatriculare , vehiculul si cheile

 

acestuia vor fi inmanate cumparatorului.

 

4) Cumparatorul merge in termen de 30 zile la administratia financiara de care apartine avand la el :carte de identitate (buletin) , carte de identitate vehicul , contract de vanzare-cumparare , certificat de inmatriculare (nu e obligatoriu dar e posibil sa vi-l ceara) , si un teanc mare de copii xerox dupa toate hartiile de mai sus.

 

Aici vi se va pune o stampila pe fisa de inmatriculare si vi se va inmana un "Proces verbal pentru stabilirea taxei asupra mujloacelor de transport"

 

5) Intre timp faceti o programare la RAR

 

Merge cumparatorul la RAR avand asupra lui : motoreta , cartea de identitate a vehiculului , certificatul de inmatriculare , carte de identitate (sau buletin) si pe o hartiuta notat numarul de ordine care i se da in momentul in care face programarea.

Nu uitati pixul !!!

 

Nota* Programarea se poate face , telefonic , on-line sau personal

 

La poarta la RAR i se va inmana o cerere pe care o completeaza pe loc si o hartie imbecila fara rost.

 

ATENTIE !!! Am fost la RAR pentru identificare si au facut aia circ cu mine vreo 3 ore ca motocicleta nu corespundea dpdv tehnic desi avea ITP valabil.

 

La RAR va mima un inginer inteligenta vreo 15 minute si daca totul e in regula veti primi un "Certificat De Autenticitate"

 

Pret: Aproximativ 75Lei

 

Atentie !!! Eu am avut ITP valabil....

 

Daca nu aveti ITP valabil va trebui sa-l faceti si nu stiu cat costa.

 

6) La CEC sau la BCR platiti "Taxa de inmatriculare aprox. 50 lei" si "Taxa pentru certificat de inmatriculare aprox. 30lei"

 

7) Cu toate aberatiile de mai sus mergeti la politie (pt. cei din Bucuresti Sos. Pipera Nr. 49) si cu suma de aprox. 40 Lei pentru Nr. aleator sau 85 Lei pt Nr. preferential

 

Nu uitati miile de copii xerox !

 

Si ultima chestiune , Cererea de inmatriculare , care se gaseste la politie sau on-line si care trebuie dactilografiata sau daca ai impimanta o faci personal si completezi cu atentie doar campurile indicate.

 

Daca ai ceva dubii fa mai multe variante ca sa nu stai la coada de 15 X

 

Promit sa pun poze si daca pot si niste formulare pt. download.

 

Succes !!! pe mine ma doare capul deja :crack:

 

Ah ,

am uitat esentialul...am cumparat motocicleta din alt judetz

 

 

deci in concluzie dupa punctele 1,2,3 eu pot pleaka cu moto pe roti acasa, indiferent ca eu sunt din arad si moto are numere de tm?.....nu dati in mine nu am luat niciodata moto din tara pana acum :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...