Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Slobozia,Ialomita


» Post actualizat in 04 Sep 2014 12:18

foarte ciudat

poti te rog sa-mi spui pasii unul dupa altul ?

Am fost cu mobra la rar unde m-a costat 330 ron.Apoi am fost sa platesc taxa la cec,primarie,sa fac traducerea contractului v-c(30 de lei),am facut asigurare.Apoi m-am intors la politie si intr-o ora am primit numarul


» Post actualizat in 04 Sep 2014 12:19

Uite mai pe larg

a2 Inmatriculare moto din Italia modif.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bun documentul tau ! aviz tuturor care sunt in aceeasi situatie, dar e clar ca nu ne-am inteles :-)

din momentul in care moto a ajuns in RO si pana sa ai numere definitive, conform atasamentului tau .... dureaza min o saptamana chiar 10 zile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte bun documentul tau ! aviz tuturor care sunt in aceeasi situatie, dar e clar ca nu ne-am inteles :-)

din momentul in care moto a ajuns in RO si pana sa ai numere definitive, conform atasamentului tau .... dureaza min o saptamana chiar 10 zile

Nu e facut de mine fisierul.L-am primit de la cineva care se ocupa cu adusul mobrelor din italia in tara.Crede-ma pe cuvant ca in jur de 6 ore mi-a luat sa fac toata treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are de ce sa-ti para rau. Asta e normalitatea. Sa nu dai spaga. Platesti taxe si impozite, asa ca ai contribuit deja la bugetul de stat/ local, dupa caz.

Oamenii de la ghiseu sunt platiti pentru asta, cumva tot din banii tai.

 

Asa ca, daca ai totul in regula si nu arde, nu da spaga.

 

Dupa ce rezolvi, bea tu bere de banii aia. Sunt mai bine cheltuiti asa...

 

Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut. Vreau sa cumpar o motocicleta din italia si am niste intrebari daca ma poate ajuta cineva. Va fi cumparata de o cunostinta de acolo si trimisa in tara. Am rasfoit topicul si am gasit pasii pentru inmatriculare, insa legat de contractul de vanzare cumparare: se poate lasa liber la cumparator si completat doar cu vanzatorul? Sau trebuie neaparat facut contract intre vanzator si persoana de contact din Italia? mersi :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua,

 

am si eu o dilema, daca se afla pe aici cineva care stie sigur cum pot rezolva, mi ar fi foarte foarte util. Problema pe scurt este urmatoarea: Dave, un prieten cetatean englez a cumparat din anglia o motoreta de enduro noua in 2006, a adus o in romania, a folosit o pana de curand si acum mi a vandut o mie. la vanzare mi a dat factura si actele de la achizitionarea motocicletei din anglia, si am facut un contract de vanzare cumparare. motocicleta nu are si nu a avut niciodata carte sau alte cele pentru ca el nu a fost interesat sa o inmatriculeze. in mod normal ma gandesc ca as putea sa o inmatriculez pe numele meu, dar de ce am nevoie, care ar fi mersul lcururilor?

 

am inteles ca as putea merge la politie cu contractul si o declaratie pe propria raspundere ca nu este furata si ei imi elibereaza cartea dar oare e asa simplu?

 

multumesc anticipat

mihail

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa o poti inmatricula,trebuie sa ii faci prima data R.A.R,unde obtii o carte de identitate,pt asta motoreta trebuie sa fie dotata neaparat cu far,stop pe spate si semnalizarii,ca sa primesti si verificare tehnica,dupa aceea traduci actele ce le ai de la prietenul tau,mergi la primaria de care apartii sa te inpui cu ea la impozit,apoi mergi la ANAFde unde primesti o hartie ce atesta ca nu e purtatoare de TVA su dupa ce ai toate astea la politie pt inmatriculare

asta e cam in mare

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai factura in original si COC-ul de la motocicleta (Certificatul de conformitate emis de producator-pe acest certificat apare seria de sasiu si toate caracteristicile tehnice). Mergi la RAR si spui ca e prima inmatriculare a motocicletei. La Alba nu se solicita nimic de la ANAF. Nu stiu cum e in restul tarii. Primul pas e RAR. Mai ai de platit taxa de certificat la CEC (37 de lei), luarea motocicletei in evidenta la primarie (ai nevoie in prealabil de fisa de inmatriculare pe care o sa-ti puna de la primarie o stampila pe ea) si o sa platesti o taxa (eu am platit 60 de lei). Traduceri dupa documente (in cazul tau factura si contractul)- eu le-am avut si nu le-a mai trebuit la inmatriculari(nu am pierdut nici un leu ca le-am facut singur-din germana-am pierdut doar timpul cu traducerea in loc sa ma dau cu moto). Mai platesti o taxa pentru numar de 17 lei (la rand-la inmatriculari) si trebuie sa ai cererea completata in prealabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...