Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut,

Problema este in felul urmator: Eu am o motocicleta de 50 cmc inregistrata la primarie. Proprietarul motocicletei este firma nevestei mele.Vreau sa o vand, dar nu stiu cum se face cu actele, si nici nu am gasit ceva actualizat despre asta.

Din ce am inteles eu, este de ajuns ca in loc de contract de vanzare-cumparare, firma sa emita o factura cumparatorului. Ce nu m-am prins este daca la vehiculele inregistrate se face cu numarul la fel ca la cele inmatriculate, adica duce cumparatorul numarul la organul emitent, sau ii dau motocicleta fara numar? Dupa aia, cum o scot de la adm. financiara? Cumva in baza facturii pe care o emit?

 

Multumesc anticipat :)

 

Salut! am avut si eu acum ceva timp o motocicleta dasta de 50 cc inrecistrata la primarie si la mine s-a procedat astfel....am facut act de vanzare cumparare cu omul ...i-am dat motocicleta dar fara numarul de inregistrare!! omul a mers frumos la el la primarie...cu contractul de vanzare cumparare si actele motocicletei....carte talon ce are ea acolo....si a inregistrat-o la el la primarie de unde bn inteles i s-au dat alte numere de la primaria respectiva... , eu am mers cu numarul si cu contractul de vanzare cumparare la mine la primarie si am scos-o , numarul ramanand la ei. eventual e posibil ca noului proprietar sa ai ceara fiscal....pe care il scoti tu de la tine...sper ca ti-am fost de ajutor. Numai bine!

Editat de Effect20CM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Problema ar fi fost ca, certificatul il poate ridica doar titularul in acte, care are resedinta la 430 de km de mine, doar ca e plecat in spania :))

Dar am reusit sa o inmatriculez, ma ajutat un amic, intradevar, am platit ceva bani in plus, dar sa rezolvat. Nu mai am prosesul verbal, ca sa va spun ce sanctiune am primit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna,se poate inmatricula o motocicleta care a fost cumparata la o licitatie,dar care nu are acte ci doar un bon de la licitatie ?ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde unde a fost licitatia, in RO? Daca in alta tara teoretic se poate dar nervi de otel si rabdare enorma pana din tara respectiva sosesc ceva copii de pe acte.

pai vanzatoru zice ca o luato la o licitatie din italia...da pentru inca 200Euro mai bn o iau din ro cu acte decat sa imi bat capu cu RAR..inmatriculare si asa mai departe....dar cam cat ar fi toate costurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie doar traduse cu stampila de traducator autorizat, si eu am tradus acum 2 zile urmand sa ma duc maine la rar , administratia financiara si anaf, eu am gasit la progresul langa piata traducator 28 ron pe pagina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vineri ma duc la r.a.r . Oricum la ei nu ai nevoie de actele traduse, iti trebuiesc decat originalele.

 

Multumesc mult pentru raspuns.

 

O sa le traduc atunci simplu, fara legalizare daca zici ca merge.

 

Trebuie sa ajung si la anaf sa completez fisa aia pentru tva, financiar, si dupaia o zi la pipera de stat la coada :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. De cateva zile caut sa cumpar un scuter. Ce acte trebuie sa aiba ca sa il pot inregistra la primarie? Trebuie sa il duc si la RAR sa il pot inregistra? Daca e deja inregistrat la o primarie in alt judet il pot lasa inregistrat acolo si sa circul cu el unde locuiesc eu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut oameni buni,

am acumparat un mz125 al carei fiscal a fost eliberat de catre primarie in 2011. noi acum vrem sa o inmatriculam legal,insa sitatia esta aceasta:

Motocicleta a fost cumparata de la propietarul de drept,cumparatorul in cauza e de la Focsani ,acesta a vandut-o la bucuresti,deoarece a trimis-o prin posta ei nu au facut niciun act de vanzare cumparare

noi nu avem niciun fel de act de vanzare cumparare pentru ca am luat-o de la cel din bucuresti ,putem sa scoatem din joc intermediarul? sa reinoim actul de vanzare cumparare intre mine si singurul propietar? avem cartea,certificat,act de v/c intre fostul propietar si intermediar,copie dupa buletin.

putem sa ne ducem cu fiscalul la primaria din zona noastra si sa platim impozitul pana in 2014?

Daca nu m-am facut clar,imi cer scuze,revin cu detalii mai explicite daca e cazul....Multumesc Anticipat

Editat de Nedelcu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

 

Pentru sector 4, actele trebuiesc traduse si legalizate pentru inmatriculare la pipera? sau merg decat traduse?

 

Multumesc. Eu nu am tradus nici un act cnd am inmatriculato.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Referitor la radierea unui autovehicul, pina acum stiam ca trebuie mers la financiar, scos de pe rol, facut vanzare/cumparare si toate actele acestea+cele ale vehiculului+cheile trebuiesc date viitorului posesor. Am inteles ca s.a schimbat procedura, facut contract vanzare/cumparare, apoi mers la politie si radiata si abia dupa asta cu toate actele la financiar sa o scoti de pe rol. Stie cineva ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bun, am inteles, dar alta era intrebarea, care este ordinea pasilor? Trebuie sa fac intai contract vanzare/cumparare, apoi merg la politie si abia dupa aia la sectia financiara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Politie nu mai ai ce cauta. S-a dus soacra-mea acum cateva luni si-au luat-o aia la Cucoana, ti-e rau? :lol:

Act V-C, (eventual si fisa de inmatriculare, pentru stampila), certificat fiscal (ca apoi va fi greu sa mai scoti cu motorul radiat) si radiere direct. Asa a facut un prieten de-al meu acum 2 luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Hai ca m-am lamurit, am fost acum la Serviciul Permise si Inmatriculari in Pipera, procedurile au ramas aceleasi (din punctul de vedere al meu ca vanzator):

1.Se face contract vanzare/cumparare.

2.In baza acestuia se radiaza de la sectia financiara

3.I se dau actele cumparatorului si cu asta/basta..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am lamurit, am fost acum la Serviciul Permise si Inmatriculari in Pipera, procedurile au ramas aceleasi (din punctul de vedere al meu ca vanzator):

1.Se face contract vanzare/cumparare.

2.In baza acestuia se radiaza de la sectia financiara

3.I se dau actele cumparatorului si cu asta/basta..

4. cumparatorul circula cu vehiculul cu numerele tale, face accident,paraseste locul si esti chemat sa dai cu subsemnatul,deoarece figurezi in baza de date ca proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

:rolleyes:

 

 

Nu, pentru ca inainte sa-i dai actele tu consemnezi pe spatele talonului (in rubrica special tiparita pentru asta) "instrainat catre foaie/verde la data de.." , iar foaie/verde are la dispozitie 30 zile lucratoare sa-si inscrie autovehiculul pe numele lui.. :wink:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil s-a mai discutat pe acest forum despre acest subiect dar chiar nu am putut citi cele 119 pagini asa ca as dorii sa imi spuna cineva care a mai facut asa ceva...

 

Vreau sa cumpar o motocicleta veche, Gen Mz, ij, anii `60 , pentru reconditionat. Majoritatea nu au nici un act, adica au fost radiate acuma 20 ani si nu mai au nimica... In acest caz se poate reintroduce in circulatie doar cu un contract de vanzare cumparare??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil s-a mai discutat pe acest forum despre acest subiect dar chiar nu am putut citi cele 119 pagini asa ca as dorii sa imi spuna cineva care a mai facut asa ceva...

 

Vreau sa cumpar o motocicleta veche, Gen Mz, ij, anii `60 , pentru reconditionat. Majoritatea nu au nici un act, adica au fost radiate acuma 20 ani si nu mai au nimica... In acest caz se poate reintroduce in circulatie doar cu un contract de vanzare cumparare??

Da!dar trebe sa ai actul de radiere cu care a fost scos de sub inpozit si contractul de C/V.sa fie cu acel fost proprietar, el poate sa-l reinregistreze fiscal si sa plateasca inpozit retroactiv,am trecut prin asta acum doi ani,e cam anevoios !! poate gasest o alta cale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput si eu procesul de inmatriculare, ieri am facut identificare la rar... 106 lei, programare la ora 13, asteptat vreo 40 min degeaba... si inca vreo 40 ca sa-mi dea hartia.

Urmeaza inmatricularea efectiva... stie cineva daca e suficienta decizia de impunere la adm. financiara, pe numele meu, de acum 1 an jumatate, sau e nevoie sa ma duc sa scot inca o hartie acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fisa bifata in ambele locuri si certificatul de la celalalt proprietar, nu te intreaba. Cel putin la C-ta asa e, asa facusem cu TDM-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...