Sari la conținut

Postări Recomandate

Zi-mi si mie temeiul legal al suspendarii. Articolul de lege pe care l-a invocat din legislatia aplicabila (in procesul-verbal).

Pana de curand, nu exista sanctiune pentru nerespectarea termenului de 30 zile.

Oare s-a modificat ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma bag si eu in seama pentru ca subiectul ma intereseaza... si eu am motorul inscris pe mine doar la fisc de un an si ceva (pe talon scrie si la mine instrainat catre si are si data) si acuma vreau sa-i fac asigurare pe numele proprietarului ca sa pot circula cu ea. problema e ca mi-a expirat ITP-ul si vreau sa stiu daca in cazul asta o sa mi-l dea pe 2 ani sau doar tot p 30 de zile pana la inmatriculare? (la fel si cu asigurarea, cand o sa pot merge cu ea acasa la oradea vara asta sa o inmatriculez va trebui sa o fac inca o data pe numele meu?). mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-ai panicat si pe mine... in afara de bagat la fisc, nu am mai facut nimic la actele mobrei, nu m-am dus la politie de 1 an jumatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu itp-ul se face doar pe o anumita perioada (2 ani) nu pe 30 de zile, si asigurarea o poti face pe numele tau direct( 6 sau 12 luni). eu am o alta problema motorul pe ca l-am cumparat a trecut pe la alti 2 posesori dupa ce a fost vandut de proprietarul din acte, iar fiscalul s-a pierdut si nici unul din ei nu a trecut motorul la fisc pe numele lui. intrebarea mea e poate sa imi dea ultimul proprietar din acte un fiscal chiar daca a scos motorul de pe numele lui din 2011?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama pentru ca subiectul ma intereseaza... si eu am motorul inscris pe mine doar la fisc de un an si ceva (pe talon scrie si la mine instrainat catre si are si data) si acuma vreau sa-i fac asigurare pe numele proprietarului ca sa pot circula cu ea. problema e ca mi-a expirat ITP-ul si vreau sa stiu daca in cazul asta o sa mi-l dea pe 2 ani sau doar tot p 30 de zile pana la inmatriculare? (la fel si cu asigurarea, cand o sa pot merge cu ea acasa la oradea vara asta sa o inmatriculez va trebui sa o fac inca o data pe numele meu?). mersi.

1. cand faci asigurarea iti va trebui talonul, deci fiind pe numele vechiului proprietar asa va fi si pe asigurare;

2. ITP se face pe 2 ani indiferent de proprietar.

3. daca faci acum asigurarea pe vechiul proprietar si in cateva luni o radiezi si o treci pe numele tau, poti face o cerere de restituire a valorii ramase(din RCA) pana la expirare! dupa care faci o noua asigurare pe numele tau in momentul inmatricularii.

4. dezavantajul/avantajul RCA pe numele vechiului proprietar este cota BONUS malus, comparata cu cota ta! daca a lui e mai buna decat a ta, avantaj TU, daca a ta e mai buna decat a lui dezavantaj TU!

 

din cate stiu eu itp-ul se face doar pe o anumita perioada (2 ani) nu pe 30 de zile, si asigurarea o poti face pe numele tau direct( 6 sau 12 luni). eu am o alta problema motorul pe ca l-am cumparat a trecut pe la alti 2 posesori dupa ce a fost vandut de proprietarul din acte, iar fiscalul s-a pierdut si nici unul din ei nu a trecut motorul la fisc pe numele lui. intrebarea mea e poate sa imi dea ultimul proprietar din acte un fiscal chiar daca a scos motorul de pe numele lui din 2011?

Mergi la un birou de la Impozite si Taxe Locale, cu toate actele si ei iti vor spune, cred ca sunt cei mai in masura.

Eu unul din ce ai scris tu, nu am inteles, scuze.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 de zile ai timp sa o declari la fisc fara sa-ti da amenda.

Un termen pentru preschimbarea talonului nu am gasit nicaieri. Vehicul este in continuare inmatriculata, deci poti sa mergi cu ea.

La masina am schimbat talon dupa 6 luni de zile.

La ultima motoreta am facut schimbarea dupa 2 luni.

Dar le aveam pe ROL la fisc. Nu am avut nici o problema in perioada aia 'gri'.

 

Asiguarea are termeni de valabilitate e trecut pe ea. 6 luni sau 12. Nu se mai face pe 30 de zile, sau cel putin, eu nu mai am gasit.

problema nu este cat scrie pe ea ca este valabila, asigurarea facuta in vederea inmatricularii isi pierde valabilitatea daca nu treci motorul pe numele tau in 30 de zile, iar daca-l treci este valabila 6 sau 12 luni depinde pe cat timp ai facut-o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este perfect legal sa circuli cu ea asa. Obligatia cumparatorului este ca in termen de 30 de zile sa o inscrie la fisc. Transcrierea motocicletei o poti face oricand vrei tu, bine ar fi inainte de a expira RCA-ul sau ITP-ul.

Am cumparat motocicleta in noiembrie 2012, fostul proprietar a completat rubrica "instrainat catre" din certificatul de inmatriculare, am inscris-l la fisc peste 2-3 zile pe numele meu iar transcrierea am facut-o in aprilie 2013, cand expira ITP-ul.

Editat de Tom Cat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, vreau sa cumpăr un motor zilele acestea,sunt interesat ce acte trebuie sa primesc de la proprietarul respectivului motor si daca trebuie sa fac un contract de vânzare-cumpărare? Se poate face de mana sau trebuie la notar? Menționez ca motorul e înmatriculat pe România si circula pe drumuri ( deci vreau sa vin pe el daca ne Înțelegem ) multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vanzatorul trebuie:
sa completeze rubrica de “instrainat catre” din talon si sa se semneze
sa iti dea:
cartea de identitate
talonul
asigurarea lui
fisa de inmatriculare cu viza de la Administratia Financiara (e bine sa ti-o dea in aceeasi zi in care faceti actul de vanzare cumparare).
chei
Cumaparatorul trebuie:
sa se duca la circa financiara de care apartine si sa treaca motocicleta pe numele lui
sa faca programare la RAR pentru identificare (de preferat ar fi inainte de a face contractul de vanzare-cumparare/cumparat motocicleta)
sa se duca la politie sa depuna actele si sa ia numerele, talonul si cartea de identitate.

Si vanzatorul si cumparatorul trebuie sa:
incheie un contract de vanzare-cumparare

Intermediari
In cazul in care motocicleta o iei de la un intermediar care nu a inmatriculat-o, acesta trebuie sa iti dea fiscalul lui + fiscalul celui de la care a cumparat motorul (vezi sa fie semnate fiscalele) si contractul de vanzare-cumparare. De exemplu daca au fost 2 intermediari, va trebui sa ai 3 fiscale + contract de vanzare (1 al vanzatorului initial + 2 ale intermediarilor).

 

 

 

sfat: ferestete de faza cu intermediarii, deoarece un singur act daca iti lipseste de la un intermediar... ai de alergat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ar fi daca politia iti ia talonul, pentru ca doar proprietarul din acte il poate recupera.

Adica eu cumpar o motocicleta cu act de vanzare-cumparare si dovada scrisa in talon de fostul proprietar ca a fost instrainata catre mine, eu o bag la fisc si eu ii platesc impozitul si tot eu asigurarea. Cu alte cuvinte, SUNT NOUL PROPRIETAR. Ce treaba mai are fostul proprietar care, in baza actelor care fac dovada ca a instrainat motocicleta, a facut radierea fiscala?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In programul meu legislativ, OUG nr. 195/2002 a fost modificata ultima data in iulie 2013...

 

Si exista undeva obligativitatea sa o inmatriculezi la politie pe numele tau intr-un termen de X zile? Se specifica undeva clar ca nu ai voie sa circuli cu talonul pe numele fostului proprietar si cu mentiunea "instrainat"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha,

http://legeaz.net/oug-195-2002/art-11-vehiculele la (4). Nasol. Sa cautam care sunt consecintele.

 

(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidenţele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Editat de Falkenberg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

30 de zile ai timp sa o declari la fisc fara sa-ti da amenda.

Un termen pentru preschimbarea talonului nu am gasit nicaieri. Vehicul este in continuare inmatriculata, deci poti sa mergi cu ea.

La masina am schimbat talon dupa 6 luni de zile.

La ultima motoreta am facut schimbarea dupa 2 luni.

Dar le aveam pe ROL la fisc. Nu am avut nici o problema in perioada aia 'gri'.

 

Asiguarea are termeni de valabilitate e trecut pe ea. 6 luni sau 12. Nu se mai face pe 30 de zile, sau cel putin, eu nu mai am gasit.

Revin, pentru alt topic discutat paralel aici /index.php?/topic/14197-totul-despre-acte-si-inmatriculare/&do=findComment&comment=3770845

am cautat si se pare ca aparut in articol in OUG care ne obliga sa facem in 30 de zile:

 

(4) În cazul transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul, datele noului proprietar se înscriu în evidenţele autorităţilor competente simultan cu menţionarea încetării calităţii de titular al înmatriculării a fostului proprietar. Pentru realizarea acestei operaţiuni şi emiterea unui nou certificat de înmatriculare, noul proprietar este obligat să solicite autorităţii competente transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, în termen de 30 de zile de la data dobândirii dreptului de proprietate asupra vehiculului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema ar fi daca politia iti ia talonul, pentru ca doar proprietarul din acte il poate recupera. Poti sa mergi fara probleme daca ai inregistrat-o la financiar, iar cand te duci sa o inmatriculezi le spui politistilor ca ai fost plecat din tara si nu ai circulat cu ea, eu asa am spus si nu am avut probleme. Inca un dezavantaj ar fi ca nu poti sa iesi din tara daca nu e pe numele tau.

Poti sa iesi din tara cu ea!! Io m-am dus anul trecut cu moto la bulgari si nu era pe numele meu!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Asta exista dintotdeauna (sau ma rog, de mult).

Ideea e ca, din cate stiu eu - era surprins si pe site-ul lor, la o propunere legislativa - nu exista sanctiune pentru nerespectarea acestei obligatii.



Uite dom'le, da si tu un click aici:

 

http://www.mai.gov.ro/Documente/Transparenta%20decizionala/EM%20Proiect%20LEGE%20final%20modif%20OUG%20195_2002.pdf

 

Si vezi la pagina 4 pct. III ce zice. Este tratata fix situatia discutata aici, mai putin partea cu asigurarea.

 

Pentru puturosi:

 

III. Totodată, în prezent, nu este prevăzută o sancţiune concretă pentru neîndeplinirea obligaţiei de a transcrie dreptul de proprietate asupra unui vehicul în termenul de 30 de zile de la încheierea actului translativ de proprietate prevăzut de O.U.G nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice
În practică, neîndeplinirea acestei obligaţii de către cumpărători tinde să devină un fenomen, fiind prejudiciat interesul public.
Reglementarea actuală este deficitară şi creează un dezechilibru major între vânzătorul unui vehicul şi cumpărătorul acestuia în cazurile (foarte frecvente) în care cel din urmă nu îşi îndeplineşte obligaţia legală de a efectua demersurile necesare transcrierii transmiterii dreptului de proprietate. Vânzătorul este complet expus în faţa relei credinţe a cumpărătorului, fără niciun mijloc legal de a se apăra, cu consecinţe care sunt inclusiv de natură patrimonială. Exemplul cel mai des întâlnit în practică este cel rezultat din aplicarea prevederilor O.G. nr. 15/2002 privind aplicarea tarifului de utilizare şi a tarifului de trecere pe reţeaua de drumuri naţionale din România, cu modificările şi completările ulterioare, potrivit cărora Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor comunică C.N.A.D.N.R datele privind persoana înscrisă în certificatul de înmatriculare, persoană care nu mai este în fapt proprietara vehiculului respectiv.
Mai mult decât atât, o eventuală plângere în justiţie, care implică resurse umane şi financiare din partea vânzătorului de bună-credinţă, nu garantează un rezultat pozitiv. Dată fiind calificarea pe care legea o dă subiectului răspunderii contravenţionale, există posibilitatea ca vânzătorului să nu îi rămână, în final, decât calea unei noi acţiuni pentru a recupera de la cumpărător sumele achitate şi cheltuielile de judecată. Nu în ultimul rând, vânzătorul, neputând plăti şi fiind dat în debit la organele fiscale, poate fi expus procedurilor de executare silită şi indisponibilizării unor bunuri.

 

Si la schimbari propuse (pagina 9:

 

III. Se stabileşte în mod concret sancţiunea pentru conduita ilicită a persoanei/cumpărătorului care nu îşi îndeplineşte obligaţia prevăzută la art. 11 alin. 4 din Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 republicată, cu modificările şi completările ulterioare. În acest scop se instituie norma potrivit căreia organul fiscal al administraţiei publice locale care scoate din evidenţa fiscală vehiculul, comunică în scris operaţiunea efectuată şi datele noului proprietar în termen de trei zile lucrătoare, autorităţii competente, care face menţiunea corespunzătoare în evidenţe.

 

Uite, despre asta vorbeam.

Eu nu stiu sa fi intrat in vigoare propunerea asta legislativa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

contractul nu trebuie la notar. e suficient si daca te duci cu el printat si il completezi de mana la fata locului.

eduard, daca tot ai mentionat ca trebuie sa ii dea cheile, atunci mi se pare normal sa adaugam la lista ta si ... motocicleta !



am patit-o eu cu intermdiarul. politia mi-a cerut fiscal valabil de la proprietar. insa mi s-a recomandat o anumita persoana, caruia daca i-as duce documentele, se poate si fara. ceea ce am si facut, in ciuda faptului ca nu imi place sa fac treburi din astea. proprietarul vanduse motocicleta in urma cu vreo 3 ani si nu aveam cum sa dau de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Problema este in felul urmator: Eu am o motocicleta de 50 cmc inregistrata la primarie. Proprietarul motocicletei este firma nevestei mele.Vreau sa o vand, dar nu stiu cum se face cu actele, si nici nu am gasit ceva actualizat despre asta.

Din ce am inteles eu, este de ajuns ca in loc de contract de vanzare-cumparare, firma sa emita o factura cumparatorului. Ce nu m-am prins este daca la vehiculele inregistrate se face cu numarul la fel ca la cele inmatriculate, adica duce cumparatorul numarul la organul emitent, sau ii dau motocicleta fara numar? Dupa aia, cum o scot de la adm. financiara? Cumva in baza facturii pe care o emit?

 

Multumesc anticipat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...