Sari la conținut

Postări Recomandate

Prietene, ce treaba are politia cu preschimbarea permisului?

Asta o data.

Si doi, zi-mi si mie cand ti l-ai schimbat tu. Anu' asta? Pariez ca inainte de 19 ianuarie 2013, cand s-a schimbat jiugeaua.

Post actualizat in 15 Oct 2014 15:11

PS. Vezi ca am pus link mai sus de pe siteul serviciului permise si inmatriculari. Daca o sa cauti o sa gasesti lista documentelor necesare. Daca gasesti tu o lista fara vizita medicala o mananc cu tot cu monitor.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

hmm, crezi ca se face transcrierea catre X cu fiscalul pe Y si talon+CIV pe Z?

 

aici ar fi 3 probleme: RCA, ITP si transcriere

- pentru RCA iti trebuie talon si CNP-ul (si unii mai cer si alte detalii: anul obtinerii permnisului, nr copii, etc)

- pentru ITP iti trebuie talon+CIV

- pentru transcriere trebuie contract vanzare-cumparare de la persoana din talon+CIV si un certificat fiscal

 

am inteles ca ar mai fi o varianta: sa depui la judecatorie o sesizare

cum ca proprietarul nu vrea/nu poate/etc face transcrierea

si sa o transcrii pe numele tau in baza hotaririi,

dar nu stiu daca se justifica sa platesti cheltuielile judecatoresti

si cam cit de mari ar fi

 

 

Atata timp cat ai actele, o sa-i poti face ITP-ul la orice statie (nu RAR). Cred ca poti s-o si asiguri pe seria de sasiu, nu va figura in baza de date a politiei dar atata timp cat ai asigurarea la tine fizic nu trebuie sa-ti faci griji. Nu trebuie gasit ultimul proprietar din acte, trebuie sa gasesti ultimul proprietar care si-a inscris-o fiscal si sa-ti elibereze fiscalul in vederea vanzarii (atata timp cat are toate datoriile platite, dupa cum ziceau colegii mai sus).

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci ar fi 2 variante:

- cadrul predat la Remat

- cadrul vandut cu CIV

?

 

la punctul b din legislatie cum faci dovada dezmembrarii?

arati chitantele daca ai vandut piesele prin curier/posta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima intrebare: Da, se poate face transcrierea.

 

Prima "-": Corect, CNP-ul tau si talonul, oricare ar fi el.

A 2-a "-": Corect

A 3-a "-": Fals, nu iti trebuie contract de vanzare cumparare cu persoana din talon, iti trebuie contract de vanzare cumparare cu ultimul proprietar care a inregistrat-o fiscal. Si nu iti trebuie "un fiscal", iti trebuie certificatul fiscal de la ultimul proprietar (chiar daca el a transcris-o pe numele lui sau nu).

 

Nu toate vehiculele trebuie sa fie si inmatriculate / transcrise si implicit bune de drumul public. Poti sa ai o motocicleta sau o masina de epoca pe care o cari numai pe platforme in showroom-uri si la expozitii de exemplu.

 

Cazul meu, am cumparat motocicleta anul asta care nu a mai fost transcrisa pe numele noului proprietar din 2009 de cand a luat-o el. Si-a inscris-o fiscal in schimb. El a circulat cu talon + CIV ale fostului proprietar, a facut asigurari pe seria de sasiu si ITP la diferite statii, nu la RAR. Cand am cumparat-o mi-a dat CIV + Talon (ambele pe numele fostului proprietar, nu pe numele lui) + Fiscal (pe numele lui), m-am dus la Pipera si am transcris-o pe numele meu fara probleme.


» Post actualizat in 16 Oct 2014 02:09

Completare / corectie: practic la a 3-a "-" ai dreptate pentru ca ultima persoana care a avut motocicleta inregistrata fiscal este tanti aia, practic tot cu ea iti trebuie contract de vanzare cumparare, iar omul de la care ai luat-o o sa fie "sarit" total, n-o sa mai apara nicaieri in documentele motocicletei.

 

Cat despre costurile de judecata, iti trebuie un avocat care sa te reprezinte (asta daca nu poti s-o faci singur), iar un contract cu un avocat costa intre 700-1200 lei (se poate duce si la 2000 lei, daca vrei sa contractezi unul bun).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mikehit47

si in cazul tau in contractul de vanzare/cumparare cine era vanzatorul?

pot sa existe mici diferente in modul de lucru de la un serviciu inmatriculari la altul

si in cheltuielile de judecata

tu esti din Bucuresti si costi1998 din Medias

 

am fost implicat intr-un caz similar dar n-a ramas nimic pe numele meu, nici fiscal, nici talon

numai am transmis o perioada impozitul de la cumparator la ultima persoana care o are la fiscal

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu, in contractul de vanzare cumparare era baiatul de la care am luat motocicleta, nu proprietarul din talon / CIV. Dupa cum am spus mai sus, el a circulat cu CIV + Talon din 2009 pana-n 2014 dar mi-a eliberat fiscalul pentru ca si-a inregistrat-o atunci cand a luat-o in 2009. La politie mi-au cerut contractul de vanzare cumparare cu ultimul proprietar care a avut-o inregistrata fiscal, nu cu cel din acte.

 

Prin cazul tau similar am trecut tot anul asta. I-am cumparat o motocicleta sormii ca era plecata din tara si cand s-a intors i-am eliberat fiscal, am facut contract de vanzare cumparare si ea s-a dus mai departe la politie sa si-o inscire (si a facut-o fara probleme). In cazul acesta, motorul a fost in proprietatea mea cateva saptamani dar eu nu o sa apar pe CIV ca nu mi-am inscris-o.

 

Asta e o practica destul de des intalnita la posesorii de autovehicule care, pentru a evita plata taxei de poluare la achizitionarea unei masini second, cauta sa circule cu talonul fostului proprietar si sa-si faca ITP-ul la alte statii fata de cele RAR (+ asigurare pe seria de sasiu). La motociclisti se intampla din lene / indiferenta / rea vointa (dat fiind faptul ca o eventuala amenda fara oprire o sa ajunga la proprietarul din acte).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate merge asa legal?parca era ceva cu 30 zile sa faci actele..

. Dupa cum am spus mai sus, el a circulat cu CIV + Talon din 2009 pana-n 2014 dar mi-a eliberat fiscalul pentru ca si-a inregistrat-o atunci cand a luat-o in 2009.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai contract de vanzare cumparare pe numele tau, nu conteaza cu cine, de ce nu faci asigurarea pe numele tau, in vederea inmatricularii, asa cum au recomandat unii colegi mai sus? Pare cea mai sigura varianta, pentru RCA, cel putin. Eu am cumparat-o in noiembrie, am inscris-o imediat la fisc, dar am inmatriculat-o la Politie in august anul urmator, timp in care mi-am facut polite RCA pe numele meu, in vederea inmatricularii si am circulat fara probleme.

 

Acum nu stiu daca a intrat in vigoare sanctiunea pentru neinmatricularea autovehiculului in 30 de zile - era o propunere legislativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am CVC intre mine si ultimul vanzator,atat ...

Din cate am inteles de la cei de la asigurare nu se poate ca trebuie CNPul proprietarului etc,ori ii ala prost de la asigurare :))),daca s-ar putea maine as face deja itpul...

» Post actualizat in 16 Oct 2014 16:07

Ma poate lamuri cineva daca trebuie CNPul celei din acte ca sa fac asigurare pe 30 de zile pt inmatriculare,eu am toate actele inafara de fiscal

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarea in vederea inmatricularii se face de obicei pe o luna, pe tine te intereseaza asigurare pe seria de sasiu (care poate fi facuta pe 6 luni / 1 an). O am in fata, pe ea am trecut CNP-ul meu, tipul/marca motocicletei si seria de sasiu de pe talon de la litera E. Nu era transcrisa pe numele meu cand i-am facut asigurarea.

 

Cat despre legalitate, poti sa circuli in baza contractului de vanzare cumparare 30 zile legal! Atata timp cat motocicleta are ITP si asigurare valabila. Dupa 30 zile intri in ilegalitate :) . Tu poti sa mergi linistit daca pe talon in zona "instrainat catre..." nu e completat nimic iar la control le spui politistilor ca ai motocicleta de la un prieten care e plecat din tara.

 

Totusi eu iti recomand s-o cobori cu picioarele pe pamant pe tanti si sa ti-o treci pe numele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,și mie mi-ar conveni să fie pe numele meu și sa nu fie la mama dracului prin Zalău...dar dacă nu vrea femeia nu o pot omorî 😂😂😂

Mâine mă duc să fac asigurare și itpul dacă îmi fac ăia asigurare

Bănuiesc că ai avut și un contract la tine în momentul când ai făcut asigurarea,nu ?

P.S pe talon nu scrie nimic de instrăinare 👏👏❤️

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca la alt asigurator sau online, emag avea parca

numai sa nu aiba vreo verificare intre serie sasiu si CNP in baza de date

si sa nu ai cumva surprize in caz de buba cum zicea cineva mai devreme

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA-Ieftin.ro si nu iesi din casa. Eu l-am facut la o prietena si i-am facut transfer bancar ca sa primesc asigurarea instant pe mail, tot cu asigurarea printata am mers la politie si nu am avut probleme. Tocmai am facut o simulare pe RCA-Ieftin, il folosesc niste prieteni p'asta si le vine acasa direct asigurarea. La simulare nu mi s-a cerut strict CNP-ul proprietarului.

 

Nu inteleg cum femeia aia vrea sa plateasca bani pe nimic... E ca si cum ai avea un cui in picior si nu vrei sa ti-l scoata nimeni... Poate nu ii pui tu problema cum trebuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum femeia aia vrea sa plateasca bani pe nimic... E ca si cum ai avea un cui in picior si nu vrei sa ti-l scoata nimeni... Poate nu ii pui tu problema cum trebuie...

pai poate nu plateste:

are datorii, amenzi, impozite neachitate, etc si ar trebui sa le plateasca pe toate pentru fiscal....

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RCA-Ieftin.ro si nu iesi din casa. Eu l-am facut la o prietena si i-am facut transfer bancar ca sa primesc asigurarea instant pe mail, tot cu asigurarea printata am mers la politie si nu am avut probleme. Tocmai am facut o simulare pe RCA-Ieftin, il folosesc niste prieteni p'asta si le vine acasa direct asigurarea. La simulare nu mi s-a cerut strict CNP-ul proprietarului.

 

Nu inteleg cum femeia aia vrea sa plateasca bani pe nimic... E ca si cum ai avea un cui in picior si nu vrei sa ti-l scoata nimeni... Poate nu ii pui tu problema cum trebuie...

Doua intrebari :bounce:

Daca fac pe siteul acela si pun CNPul meu,in caz de accident e buna asigurarea ?

Asigurarea o pot face pe CNPul meu ?( am 16 ani )

Luni imi ajunge asigurarea si imi fac ITPul (sunt nerabdator,tin mobra in curte din ianuarie si nu am inscris-o(nici nu m-am dat cu ea :( ... ) ca am asteptat sa fac carnet ,iar acum cand am carnet nu am putut sa umblu cu ea,sper sa fie buna asigurarea aia :bow: ca sa pot sa fac itp sa o conduc ) <3<3
Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E buna omule, stai linistit. Acum am inteles de ce esti tu asa "disperat", esti incepator... Pana sa te urci asigura-te ca ai echipament! Si sa ai grija cum mergi, sa tii distanta fata de vehiculele din fata, nu croseta printre masini in mers si nu te "trage" cu nici un idiot care te instiga! Bine ca ai 125cc. Du-ti si mobra la un service daca nu ai facut-o deja sa-ti verifice franele, lichidele si rotile...

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,deaia sunt asa "disperat" :)))

Nu e problema cum o sa conduc... -zic eu- am mai condus inainte ATV/cross/scuter etc cu ambreiaj,nu e problema,dar problema e sa fac odata mobra asta sa merg prin oras,pana acum am fost doar pe drum de tara/deal/teren accidentat si asa

Iti multumesc mult pentru raspunsuri :D

La CNP pun CNPul meu ,are ceva ?Desi la localitate si judet este pus Salaj ?

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...