Sari la conținut

Postări Recomandate

Am ultima asigurare,dar e facuta ilegal pentru ca e facuta pe numele altei persoane decat proprietarul ,in vederea inmatricularii,si a fost facuta pe 6 luni.

Am toate actele inafara de fiscal si de fisa pentru inmatriculare

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.

A venit momentul sa dezmembrez motocicleta, ma costa mai mult reparatia decat valoarea ei.

Acum, intrebarea pentru cei care au mai facut dezmembrari, cum se procedeaza cu radierea ? Si care e faza cu "cadru cu acte in regula", pentru ca am tot vazut anuntul asta la vanzari. O scot de la Fisc, dar cu CIV raman , si asta inseamna ca am cadru cu acte in regula ?

Multumesc pentru lamuriri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se radiaza(sterge de la finante) in momentul in care vinzi cadrul.

Procedura este cam asa:

Contract vanzare-cumparare intre tine si cumparator ca si cum ai vinde mobra, omul isi monteaza un motor si tot ce mai are mobra, pe urma merge la un notar public unde da o declaratie pe proprie raspundere ca si-a cumparat un motor identic cu alta serie de pe piata publica si cu acea declaratie, actele si mobra merge la RAR si si-o transcrie pe numele lui. Eu asa am procedat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O scoti de la fisc, unde scrii ca o dezmembrezi - insa nu sunt sigur ca merge, e posibil sa ceara o hartie in sensul asta. Si ramai cu cadrul cu acte in regula...

 

Total gresit. Daca o radiezi in vederea dezmembrarii, actele nu mai exista, mobra nu se mai poate inmatricula niciodata.

Retragerea definitiva din circulatie se poate face:

 

- in vederea dezmembrarii (trebuie sa faci dovada dezmembrarii, casarii sau predarii la unitati specializate)

- "ca asa vrei tu", daca faci dovada depozitarii intr-un spatiu adecvat

- la scoaterea definitiva din tara

- in cazul furtului

 

In oricare din aceste cazuri, vehicului nu se mai poate reinmatricula ulterior, deci nu poti nici vinde "cadru cu acte".

 

Toate informatiile detaliate si actualizate cu legislatia la zi le obtii de la serviciul inmatriculari, nu dupa parerea forumistilor, uneori si ei informati tot de pe forumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazic la un singur punct: "ca asa vrei tu", daca faci dovada depozitarii intr-un spatiu adecvat. Atata timp cat ai in proprietate acel bun, impozit o sa platesti la stat, nu se radiaza de la Fisc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca il depozitezi, nu mai este un autovehicul, ci un fier. Pe fier nu platesti impozit anual.

Eu doar am citat din lege,mdegeaba ma contrazici :)

 

(1) Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea doar în cazul scoaterii definitive din circulatie a acestora, la cererea proprietarului, în urmatoarele cazuri:

 

a) proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia într-un spatiu adecvat, detinut în conditiile legii;

 

B) proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate în vederea dezmembrarii;

 

c) la scoaterea definitiva din România a vehiculului respectiv;

 

d) în cazul furtului vehiculului.

Editat de asdglasfk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Din cate m-am informat, pentru preschimbarea permisului de conducere (expira in curand), este nevoie si de examen medical.

A facut cineva in Bucuresti de curand acest examen? daca da, m-ar interesa care pe unde? program, taxe tot ce-ar fi bine de stiut.

Multumesc anticipat,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Breee...vezi că-i belea mare cu examenul ăsta medical. Se face comisie din minim 3 doctori, membri ai Academiei Române şi te trec ăştia printr-un interogatoriuuuu, mamă-mamă.

 

Să te ferească sfîntul să te' ncurci la anamneză că nu mai vezi permis de conducere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cat crezi ca a platit ea la impozit din 2006 pana acum? La apoximativ 30-50 lei / an o sa ajungi la fabuloasa suma de 240 - 400 lei, dar interesul ei ar fi sa nu mai plateasca impozit in continuare, prioritar in fata recuperarii banilor (sau cel putin asa ar trebui sa gandeasca o persoana normala). Asta poate face doar prin eliberarea certificatului fiscal in vederea vanzarii sau sa duca cadrul motocicletei la Remat sa i se elibereze un bon pe care sa-l duca la circa financiara ca dovada ca a fost scos din circulatie definitiv. A 2-a varianta fiind eliminata, ii mai ramane doar prima.

Sun-o pe tanti si intreb-o urmatoarele: "Mai platiti impozit anual pentru motocicleta?" daca raspunsul e "Da" atunci in mod clar e in interesul ei sa o scoata din evidenta. Daca raspunsul e "Nu" atunci nu mai este in evidenta ei fiscala si trebuie sa te duci la urmatorul proprietar. Daca raspunde cu "Da" mai sus, intrebarea urmatoare pe care ar trebui sa i-o adresezi este "Nu doriti sa va scap de plata impozitului anual pentru acest bun pe care nu-l mai detineti?".

 

Mergi pe mana ei daca vrea sa-ti elibereze certificat fiscal, sunt 2 variante, in prima o sa i se ceara inca de la circa financiara contractul de vanzare cumparare dintre voi, pe care va fi nevoita sa-l faca, in a 2-a varianta, o sa iti elibereze fiscalul iar pe el ai seria si numarul buletinului ei, tu apoi poti face contract de vanzare cumparare "fraudulos", semnezi in locul ei si gata actele.

 

Tu esti intr-o situatie destul de buna, sa stii, sunt oameni care nu mai dau de nici un proprietar precedent, trag de fosti proprietari sa elibereze certificat fiscal iar ei au amenzi usturatoare pe care le cer acoperite sau chiar dau de proprietari care nu si-au inregistrat fiscal motoarele de cand le-au cumparat iar atunci cand se decid sa o faca in vederea vanzarii se trezesc ca trebuie sa acopere alte amenzi usturatoare datorate depasirii termenului de 30 zile in care trebuie declarat vehiculul in evidenta financiara a statului.

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca o sa vrei sa dai motorul de pe ea cu acte in regula, momentan (pana vei vinde motorul) va trebui sa continui sa platesti impozit ca si cum ar fi pe strada. Daca vrei sa scapi cu totul, iei cadrul in brate, il duci la Remat, ei iti dau un bon conform caruia vehiculul e scos din circulatie iar cu acel bon te duci la circa financiara sa ti-l scoata din evidenta. Restul pieselor le poti vinde iar blocul motor ramane fara acte.

 

Eu inca am un motor de CB500 functional la vanzare pentru care inca platesc 25 lei / an. Nu intentionez sa-l radiez pentru ca sper sa ajunga la cineva si sa mai treaca niste km prin el la un moment dat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum pe bune, vreau ceva detalii de la cineva care si-a schimbat permisul de curand. Ce comisie din 3 medici sa ma vada pe mine cum banghesc cand astia n-au medici la urgente sau mai stiu eu pe unde?! Si daca chiar ar fi asa, de unde apar toti nebunii pe strazi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum pe bune, vreau ceva detalii de la cineva care si-a schimbat permisul de curand. Ce comisie din 3 medici sa ma vada pe mine cum banghesc cand astia n-au medici la urgente sau mai stiu eu pe unde?! Si daca chiar ar fi asa, de unde apar toti nebunii pe strazi?

Ce permis vrei sa schimbi la 22 de ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, e iarna. La ce te astepti? :D

Platesti 100 - 120 lei la o un cabinet medical unde se fac fise medicale si intrebi in cat timp sa revii dupa fisa.

Problem solved!

 

 

Stii pe cineva care are un pian in clarinet de vanzare?


» Post actualizat in 14 Oct 2014 21:19

 

:)))) Permisul de libera trecere de la CFR

Expira in curand..peste 5 ani!

Editat de Kza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi la Romgermed pt fisa medicala. Eu am fost pe Plevnei. Intrebi la Receptie si te duce o fata pe la toate cabinetele. In maxim o ora le-ai rezolvat. Costa cam 100 lei.

 

Era o taxa pentru preschimbare de vreo 68 lei, dar vezi pe siteul astora de la premise unde gasesti tot ce iti trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Din cate m-am informat, pentru preschimbarea permisului de conducere (expira in curand), este nevoie si de examen medical.

A facut cineva in Bucuresti de curand acest examen? daca da, m-ar interesa care pe unde? program, taxe tot ce-ar fi bine de stiut.

Multumesc anticipat,

din cate stiu eu, examenul medical se da daca deja ti a expirat permisul si mergi pentru preschimbare dupa data expirarii(asa i s a intamplat unei cunostinte cu permisul pt B, l a oprit politia si a vazut atunci ca i expirase permisul de o sapt)...daca mergi din timp, inainte de data expirarii eu stiu ca nu ti mai trebuie si examen medical.platesti taxele la cec si parimarie(parca asa era),copii dupa ce ti mai cer ei, cerere anexata si le depui pt preschimbare. bafta

Editat de myryam26
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu, examenul medical se da daca deja ti a expirat permisul si mergi pentru preschimbare dupa data expirarii.daca mergi din timp, inainte de data expirarii eu stiu ca nu ti mai trebuie si examen medical.

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:20

Stii prost. L-am schimbat acum o saptamana. Trebuie vizita medicala indiferent daca e expirat sau nu.

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:22

Lista unitatilor medicale autorizate:

http://www.dspb.ro/diverse/2014101301-permise-auto.pdf

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:32

Eu am fost la Alsaris Medicus Center pe Ramnicu Valcea. A costat 100 de lei, a durat 15 minute si rezultatele au fost gata a doua zi.

Dupa ce ai hartia medicala, te duci la CEC si platesti taxa de permis (68 de lei).

Apoiu mergi in Pipera la permise. Ai nevoie asa:

* medical (original+copie)

* Buletin (original+copie)

* chitanta CEC taxa permis

 

Am stat la coada cam 20 de minute. Poza ti-o face la ghiceu. Noul permis e gata in 2 ore de la depunerea actelor si se ridica de la un ghiseu cu bolentinu!

 

Asta-i tot.

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:20

Stii prost. L-am schimbat acum o saptamana. Trebuie vizita medicala indiferent daca e expirat sau nu.

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:22

Lista unitatilor medicale autorizate:

http://www.dspb.ro/diverse/2014101301-permise-auto.pdf

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:32

Eu am fost la Alsaris Medicus Center pe Ramnicu Valcea. A costat 100 de lei, a durat 15 minute si rezultatele au fost gata a doua zi.

Dupa ce ai hartia medicala, te duci la CEC si platesti taxa de permis (68 de lei).

Apoiu mergi in Pipera la permise. Ai nevoie asa:

* medical (original+copie)

* Buletin (original+copie)

* chitanta CEC taxa permis

 

Am stat la coada cam 20 de minute. Poza ti-o face la ghiceu. Noul permis e gata in 2 ore de la depunerea actelor si se ridica de la un ghiseu cu bolentinu!

 

Asta-i tot.

Mersi Kollar, exact genul asta de informatii concrete ma intereseaza.

Kza, din pacate nu stiu nici de pian si nici de clarinet; muzica n-a fost niciodata atuul meu. Eu in timpul liber prind fluturi cu damigeana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:20

Stii prost. L-am schimbat acum o saptamana. Trebuie vizita medicala indiferent daca e expirat sau nu.

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:22

Lista unitatilor medicale autorizate:

http://www.dspb.ro/diverse/2014101301-permise-auto.pdf

» Post actualizat in 15 Oct 2014 06:32

Eu am fost la Alsaris Medicus Center pe Ramnicu Valcea. A costat 100 de lei, a durat 15 minute si rezultatele au fost gata a doua zi.

Dupa ce ai hartia medicala, te duci la CEC si platesti taxa de permis (68 de lei).

Apoiu mergi in Pipera la permise. Ai nevoie asa:

* medical (original+copie)

* Buletin (original+copie)

* chitanta CEC taxa permis

 

Am stat la coada cam 20 de minute. Poza ti-o face la ghiceu. Noul permis e gata in 2 ore de la depunerea actelor si se ridica de la un ghiseu cu bolentinu!

 

Asta-i tot.

 

Tu stii si mai prost. L-am schimbat eu de curand pentru ca l-am pierdut. Am fost special sa intreb despre aceasta chestie. Gaborii de la Udriste, ca de obicei nu stiu nici cat fac 1 + 1 si mi-au zis ca da domne trebuie si examen medical. In fine, e ilogic sa faci de fiecare data examen medical. Gandeste-te cum ar fi sa il pierzi zilnic :) Am fost frumos dupa asta la Carnete in Pipera si tanti de la ghiseu cand a vazut ca m-am ambalat pe chestia asta, mi-a zis: Stai linistit si spune-mi cand iti expira. Bla bla, bla bla. Ok, atunci abia pe data aia trebuie sa iti refaci examenul medical. Zis si facut. Am fost dupa jumatate de an sa mi-l refac si m-am dus cu taxa la Cec platita (68lei sau cat e), cu copie dupa buletin, o fisa completata si cam atat. In 2 ore iti iei carnetul nou...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...