Sari la conținut

Postări Recomandate

Am verificat, am ambele stampile, am si decizia de impunere la adm. financiara pe numele meu, chiar si o chitanta de 3 lei :P

Cred ca luni sau marti ajung si eu sa-i pun zga-ul pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Intampin si eu o mica problema cu inmatricularea mobrei.

In luna Februarie am cumparat o motocicleta de la Targu Mures.

Pt a o aduce(am aduso pe roti) vanzatorul ia scos pe numele lui un rand de numere rosii.

De atunci iam mai scos si eu inca doua randuri de numere rosii(nu am inmatriculato imediat pt ca am asteptat venirea in tara a mamei mele pt a inmatriculao pe numele ei datorita unei polite de asigurare mai mici, eu am sub 30 de ani)

Acum la inmatricularea motocicletei mi sa spus ca am nevoie de certificat fiscal(o porcarie totala pt ca motocicleta nu a fost inmatriculata in tara)

Problema obtinerii fiscalului nu este foarte mare, doar ca baiatul de la care am luato este plecat in Germania si vine deabia la sfarsitul lunii in tara. Asta inseamna sa stau o luna si un pic poate pana obtin fiscalul si dupaia cat o mai dura pana o inmatriculez.

 

Este vreo posibilitate sa o inmatriculez fara acel certificat fiscal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei fiscal de la el trebuie sa o bage la impozit [ sectia financiara ] daca nu fa actele cu cel de afara ca si cum tu ai cumparat-o de acolo . Deci , acte strainul cu cumparator din ro , apoi acte el cu tine pt fiscal , daca nu , acte tu cu strainul si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca eu am contractul de V/C intre mine si cel de la care am luato, dar pe talon(nu stiu cum se numeste in italiana) am o stampila de la Targu Mures(pt eliberare nr rosii) si pt acea stampila mi se cere certificatul fiscal.

 

Obtinerea fiscalului nu e o problema. In momentul in care ajunge in tara baiatul mil poate da, doar ca dureaza.

Editat de AlinAnicai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama ca tot e vorba de certificat fiscal.. Situatia este urmatoarea: luat moto acu un an jumate, facut contract v-c, mers la fisc la vanzator si scos din evidenta fiscala a vanzatorului(adica cred ca asta au facut acolo, eu am primit un exemplar ,unul a ramas la ei si unul trimis la mine acasa)..buun, faza e ca eu am avut niste probleme si nu am reuşit sa o inmatriculez de atunci, iar intrebarea este daca pe langa contract, ITP, asigurare pe numele meu pe 6 luni, RAR si alte formulare si cereri imi mai trebuie si certificatul fiscal al persoanei de la care am cumparat moto. Mersi fain si scuze ca m-am bagat asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica fiscalul este valabil 30 de zile, eu nu stiu asa, daca a scos fiscal la moto cand ai cumparat-o si ai inregistrat-o pe numele tau la impozit din cate stiu eu, nu trebuie scos alt fiscal de fostul proprietar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut.

 

Declaratia de TVA care trebuie completata si depusa la Anaf-ul de sector, o poate face si altcineva in locul meu? La depunere ma gandesc. Stiu ca dureaza 2,3 zile pana se elibereaza, insa nu pot ajunge , si ma gandesc daca o pot completa eu, dar sa o depuna altcineva.

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merge prin imputernicit la notar cred (poate chiar si fara ceva legalizat la notar). Chestia asta a facut-o cineva (intermediar) pt. o colega de la munca...

Editat de Banzay
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in seama ca tot e vorba de certificat fiscal.. Situatia este urmatoarea: luat moto acu un an jumate, facut contract v-c, mers la fisc la vanzator si scos din evidenta fiscala a vanzatorului(adica cred ca asta au facut acolo, eu am primit un exemplar ,unul a ramas la ei si unul trimis la mine acasa)..buun, faza e ca eu am avut niste probleme si nu am reuşit sa o inmatriculez de atunci, iar intrebarea este daca pe langa contract, ITP, asigurare pe numele meu pe 6 luni, RAR si alte formulare si cereri imi mai trebuie si certificatul fiscal al persoanei de la care am cumparat moto. Mersi fain si scuze ca m-am bagat asa.

 

Certificatul ii valabil 30 zile sau luna in curs... Deci daca scoti un fiscal in 05.07 2014 ii valabil pana in 31.07.2014. daca il scoti in 29, ii valabil 1 zi. Asta pentru vanzator... Tu cand in cumperi primesti un fiscal care arata ca in momentul vanzarii proprietarul nu avea datorii... daca a facut ulterior nu te intereseaza... ii problema lui. ii bun cel vechi. trebuie doar sa mergi la o firma de interemdieri si te rezolva aia. Asa am patit si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Certificatul ii valabil 30 zile sau luna in curs... Deci daca scoti un fiscal in 05.07 2014 ii valabil pana in 31.07.2014. daca il scoti in 29, ii valabil 1 zi. Asta pentru vanzator... Tu cand in cumperi primesti un fiscal care arata ca in momentul vanzarii proprietarul nu avea datorii... daca a facut ulterior nu te intereseaza... ii problema lui. ii bun cel vechi. trebuie doar sa mergi la o firma de interemdieri si te rezolva aia. Asa am patit si eu.

ok. multumesc. acuma alta intrebare. cat de grav e daca nu am fost la fisc la mine la domiciliu sa o iau in evidenta dupa ce am luat moto? si inca una : pot circula cu actele pe vechiul proprietar? (pe certificat scrie instrainat catre EU si data). si cu timbrul de mediu care-i faza?

» Post actualizat in 07 Jul 2014 13:49

Cum adica fiscalul este valabil 30 de zile, eu nu stiu asa, daca a scos fiscal la moto cand ai cumparat-o si ai inregistrat-o pe numele tau la impozit din cate stiu eu, nu trebuie scos alt fiscal de fostul proprietar.

si daca nu am inregistrat-o pe numele meu ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. multumesc. acuma alta intrebare. cat de grav e daca nu am fost la fisc la mine la domiciliu sa o iau in evidenta dupa ce am luat moto? si inca una : pot circula cu actele pe vechiul proprietar? (pe certificat scrie instrainat catre EU si data). si cu timbrul de mediu care-i faza?

» Post actualizat in 07 Jul 2014 13:49

si daca nu am inregistrat-o pe numele meu ? :D

Daca nu ai fost la fisc in termen de 30 de zile, vei primi o amenda de circa 50 de lei cand vei merge sa o declari(nu stiu suma exacta).

Daca vede nenea politaiul pe certificat instrainat catre, la data de, cel mai probabil i-ti va oprit talonul si vei fi nevoit sa o inscrii pe numele tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu ai inregistrat-o la Directia de taxe si impozite locale POTI primi amenda (50 lei parca minimul) - poate rezolvi cu o cutie de bomboane si un zambet, daca e tanti la ghiseu.

Timbrul de mediu nu se plateste pentru motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie inscisa la financiar in maxim 30 zile de la data instrainarii,taxa timbru nexam,poti merge pe talonul vechi cat vrei,(dar fara sa ramai fara el din diferite motive,daca se intampla asta doar prop.din talon poate ridica actul respectiv) in rest toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut! Cat costa sa inmatriculezi o honda cbr600 f3 98`?ma refer la oate taxele,chitante si actele aferente? Si cam cat timp ar dura toate operatiile? Sunt plecat din tara,iar cand vin stau doar o luna si ma intreb daca se merita sa inscriu eu sau sa imi cumpar una gata inscrisa? Vreau motorul asta ca il cunosc,are putini km si trage bine! Astept sfaturi de la voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inscriere la politie iti trebuie

-> cerere (se ia de la politie)

-> cartea vehiculului (original + copie)

-> contract vanzare-cumparare(original+copie)

-> buletin (original+copie)

-> copie dupa asigurare valabila

-> dovada itp valabil (e trecuta pe talon)

-> pe talon sa ai deja scris instrainat catre tine si semnatura vanzatorului

-> certificat autenticitate (iei de la rar, unde poti sa faci programare online si iti arata pe site cand au locuri libere), asta costa 106 lei

-> taxa certificat de inmatriculare (37 lei)

-> taxa inscriere (60 lei)

-> fiscal vanzator

-> fisa de inmatriculare (stampilata de la taxe si impozite ca ai trecut vehiculul la impozit pe numele tau)

-> la ghiseu cand depui actele trebuie sa mai platesti placutele (45 lei daca vrei numere preferentiale + 17 lei placuta adica 62 in total, daca pastrezi numerele care le are deja nu te mai costa nimic, daca vrei altele la rand platesti doar placuta 17 lei)

 

dupa ce stai la coada si depui actele astea, revii in 2-3 ore sa iei numerele, noul talon si cartea de identitate a vehiculului.

 

Ca sa inscrii vehiculul la taxe si impozite iti trebuie mai putine acte:

-> cerere (iei de la taxe si impozite)

-> cartea de identitate a vehiculului (copie)

-> buletin (original + copie)

-> contract vanzare-cumparare (original + copie)

-> fiscal vanzator

-> fisa de inmatriculare (copie)

 

In cazul in care motocicleta cumparata a mai fost inmatriculata in Ro.

Daca ai motocicleta din afara banuiesc ca iti mai trebuie si alte acte in plus.

 

Sper ca nu am uitat nimic, dar in mare parte cam asta e procedura, daca te misti repede si ai TOT ce iti trebuie termini in 2 zile, desi cu o planificare atenta exista posibilitatea sa termini intr-o singura zi (exclus daca faci operatiunea asta pentru prima data)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa cumpar o motocicleta inmatriculata pe RO, sa o scot din acte (probabil prin a o radia din circulatie?) si sa imi fac damblaua cu ea pe circuit fara sa imi bat capul cu impozit si asigurare.

Pana aici e intrebarea unu.

 

Intrebarea doi este daca pot la fel de simplu sa o inmatriculez la loc, daca dupa o vreme (ani, luni) ma hotarasc sa circul cu motoreta.

 

Bonus ar fi sa intreb si de ce trebuie verificat la cumparare si ce acte trebuie sa ai la tine ca sa poti sa inmatriculezi fara batai de cap un motor cumparat fara acte, care ar fi omologat pentru uz stradal ( suport numar, lumini, semnalizari, etc ).

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc sa cumpar o motocicleta inmatriculata pe RO, sa o scot din acte (probabil prin a o radia din circulatie?) si sa imi fac damblaua cu ea pe circuit fara sa imi bat capul cu impozit si asigurare.

Pana aici e intrebarea unu.

 

Intrebarea doi este daca pot la fel de simplu sa o inmatriculez la loc, daca dupa o vreme (ani, luni) ma hotarasc sa circul cu motoreta.

 

Bonus ar fi sa intreb si de ce trebuie verificat la cumparare si ce acte trebuie sa ai la tine ca sa poti sa inmatriculezi fara batai de cap un motor cumparat fara acte, care ar fi omologat pentru uz stradal ( suport numar, lumini, semnalizari, etc ).

De ce sa o mai radiezi? Nu mai platesti asig si ITP cat despre impozit e infim de mic si cand vrei sa o vinzi ii faci asig si itp si aia e, nu vad rostul radierii din circulatie pt atat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa o radiezi din circulatie tr sa dai o declaratie pe proprie raspundere ca ai unde sa parchezi atelejul. Mare atentie ca de la impozit nu o scoti decat prin instrainare sau distrugere.

Da! Este foarte usor sa o inmatriculezi din nou.

 

Ce vrei tu sa faci nu are rost.

 

Bonusul nu prea il inteleg. Cum adica fara acte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Error Bun plan si asta. Merci de sfat.

 

 

@Victor

 

Adica platesc impozit chiar daca nu circul cu ea? Si daca o "distrug" in acte, o mai poti inregistra la loc mai tarziu? Banuiesc ca nu.

 

Se vand motociclete fara acte, ori motoare sport de circuit, ori enduro inmatriculabile fara acte. Intreb in ideea ca poate voi cumpara asa ceva pe viitor

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa nu va tin in sah, ma gandesc la o arma economica de circuit, poate un enduro mic ori un naked mic.

 

In prima faza as folosi motocicleta ca proiect de circuit si daca mai tarziu vreau sa circul cu ea pe strazi am zis sa ma interesez si referitor la cum si daca pot face asta.

Editat de JCDenton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci impozit platesti pe orice ca asta e "statul de drept" chit ca o ti in dormitor si dormi cu ea chit ca mergi pe strada e impozit pe proprietate. Cei care nu platesc impozit sunt evazionisti si daca am avea organe de control ar fi sanctionati.

 

Daca o distrugi se presupune ca o distrugi "daaaa" si pa pa bun. Am patit o boacana cu o masina care in loc sa o radieze la cerere nenea de la ghiseu a radiat o in vederea distrugerii. Daca ai patit asa ceva ai pus o faci la cereri si la adrese de iti vine acru.

 

Fara acte nu sunt decat cele furate. Bunul tr sa il dobandesti intr un fel asa ca tr sa il declari in 30 de zile daca nu esti amendat cand te prin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...