Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Itpul il poate face oricine are actele motocicletei si asigurate :)

exact ! mai trebuie doar buletinul celui care duce motorul .

» Post actualizat in 13 Oct 2014 19:32

Din cate stiu eu (dar nu bag mana in foc ca asa este), ITP-ul il poate face doar proprietarul.

Sper sa nu incurc cu RAR-ul.

nope . si rar-ul il poate face oricine , numai sa specifice pe formularul care-l primesti , cine este proprietarul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie sa fac ca sa pot sa ii fac itpul

Sa mergi cu mobra si buletinul tau la un service care efectueaza inspectii tehnice periodice.

 

sau sa o inscriu pe nume?

Cam greu daca din 2006 se plimba pe la diversi proprietari, ma intreb oare in ce stare e mobra...

 

Din cate stiu eu (dar nu bag mana in foc ca asa este), ITP-ul il poate face doar proprietarul.

Sper sa nu incurc cu RAR-ul.

Tot un drac e si poate sa-l faca oricine are buletin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, nefericitul=))

Pai am gasit numarul ei (e femeie) , dar nu vrea sa dea cnpul si imi cere adresa cica vrajeala ca vede ea ce face

I-am zis sa facem un contract intre mine și ea, dar nu vrea pentru ca zice ca ea a vândut motocicleta la 1 persoana, nu la 2...

» Post actualizat in 13 Oct 2014 19:45

E in stare buna mobra :)

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi cum se numeşte nefericitul

Bine zis!

» Post actualizat in 13 Oct 2014 19:49

dar nu vrea sa dea cnpul si imi cere adresa cica vrajeala ca vede ea ce face

1. Nici eu nu ti l-as da.

2. Normal ca-ti cere adresa, vrea sa scape de mobra sa poti sa o transcrii pe numele tau, am un vag sentiment ca vei fi si oleaca reclamat mai ales ca ai luat legatura cu ea.

 

Eu n-as tine o mobra pe numele lu' naiba stie cine nici doua zile.

 

EDIT: Ea poate sa te reclame la politie si te trezesti oprit si iti retine militia numarul de inmatriculare si talonul pe loc si o bagi la dezmembrari dupa.

Editat de Error
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu vreau sa o transcriu pe numele meu, dar nu vreau sa ma trezesc cu politia la poarta daca ii dau adresa

Egal daca e la poarta sau in trafic, odata sezisati in legatura cu problema ea ofera doar numarul de inmatriculare, tu (cand) vei fi oprit in trafic si ti se va retine atat placuta de inmatriculare cat si talonul si mai departe nu cunosc procedura dar cunosc tovarasi care au patit-o.

 

Tu ar trebui sa faci un contract cu ultima persoana care a avut-o(o are) trecuta la finante si sa primesti fiscalul in vederea transcrierii, alta posibilitate nu exista pt a o putea trece pe numele tau. Bineinteles acea persoana poate sa-ti ofere fiscalul doar daca nu are nici-o datorie catre stat.

Editat de Error
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie sa nu imi ia mobra cine stie din ce cauza sau stiu eu ...

In trafic nu ma poate opri pt ca nu am itp :)))

» Post actualizat in 13 Oct 2014 20:00

I-am zis ca vreau sa o transcriu, dar asta necesita sa fac contract de vânzare-cumpărare cu ea, si sa nu vrea pentru ca zice ca nu vinde mobra de 2 ori, chiar nu stiu ce sa fac...i-as da adresa, dar nu am incredere in ea, poate nu trimite actele, sau stiu eu..

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat ai actele, o sa-i poti face ITP-ul la orice statie (nu RAR). Cred ca poti s-o si asiguri pe seria de sasiu, nu va figura in baza de date a politiei dar atata timp cat ai asigurarea la tine fizic nu trebuie sa-ti faci griji. Nu trebuie gasit ultimul proprietar din acte, trebuie sa gasesti ultimul proprietar care si-a inscris-o fiscal si sa-ti elibereze fiscalul in vederea vanzarii (atata timp cat are toate datoriile platite, dupa cum ziceau colegii mai sus).


» Post actualizat in 13 Oct 2014 21:57

Later add: Daca femeia plateste la impozit inca pentru motocicleta atunci este cam... proasta. E in interesul ei sa iti elibereze fiscalul sa nu mai plateasca impozit anual pe un bun pe care nu-l mai detine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca din nefericire faci accident si iesi nevinovat,iar asigurarea nu e pe numele tau despagubirile nu ajung la tine ci la titularul asigurarii. Eu zic sa te gandesti de 2 ori inainte sa iesi la plimbare si rezolva problema actelor ..

Editat de Alpha28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a cerut la ITP pe lângă CI şi talonul motocicletei şi cartea de identitate a vehicolului.Motocicleta e pe numele meu.Nu ştiu cum se procedează în cazul în care nu e pe numele tău.Proprietara sigur vrea banii plătiţi de ea ca impozit anual din 2006 până în prezent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca din ce povestesti aici nu lipsesc detalii esentiale (gen ciordeli, gaj la camata sau alte alea), si tu si proprietara din acte sunteti paranoici.

Nu ai ce pati daca ii dai adresa - oricum o afla, ca doar e scrisa pe contract. Similar si in cazul ei.

Chestiile cu politie si ridicat numerele sunt SF - nu exista baza legala pt asa ceva. Si oricum, ea ce sa reclame?

Asigurare si ITP poate face oricine, nu doar proprietarul.

Problema e ca daca iti retine politia talonul (din varii motive, de ex toba goala) nu il poate ridica decat fie proprietarul fie un imputernicit legal al acestuia (procura).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e furata =))

Nu pot face asigurare,pentru ca nu am contract dintre mine si ea,doar intre mine si ultimul posesor,iar daca as putea face,ar fi doar pentru 1luna asigurarea valabila,nu mai mult.

Daca as stii 100% ca nu imi ia talonul sau cine stie ce,ii trimit adresa,pana la urma e si interesul meu,si al ei ,pentru ca plateste impozit

Toata faza e ca ea nu vrea sa caca alt CVC pentru ca e suspicioasa,dar altfel nu se poate...

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor.

Am nevoie de ajutorul vostru in legaturavcu zapaceala asta cu acte pt ca nu mai inteleg nimic.

Ce anume mai exact ar tb sa am de la un intermediar/firma de la noi pt inmatricularea unei moto sh din italia cumparata de la o pf.

Din cate am inteles imi trebuie asa.

Cartea si talonul italianului unde ar tb precizat ca este radiata pt export in ue (daca se mai procedeaza asa)

Apoi ctr v-c intre italian si intermediarul de aici/firma in cauza

Apoi, factura firmei intermediare si eu unde este inclus si tva-ul.

Viza fiscala a firmei pe fisa de inmatriculare si de aici ma pot duce linistit la rar sa-mi scot certificatul de autenticitate.

» Post actualizat in 14 Oct 2014 14:07

Iar de aici dupa acest certificat ma pot duce la inmatriculari sa intru in randul motociclistilor.

Scuzati dublul post dar acum ec catre firma de la care o cumpar si nu vreau s fac o greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...