Sari la conținut

Postări Recomandate

nu mai trebuie si chacatul ala de la ANAF ca motocicleta NU e purtatoare de TVA?

ca ala dureaza cam 1 sapt sa se elibereze

 

Trebuie sa scrii si o declaratie pe proprie raspundere ca ai cumparat motocicleta fara nr de inmatriculare CRED. Pe mine m-a pus sa o scriu la ghiseu

desi scrie clar pe cartea italiana: "RADIATA (deci oha nr) pt export definitiv intr-o tara UE (Romanai)"

 

Salut deci mai trebuie sau nu 'dovada' de la anaf?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare,

Intampin o problema cu politia, am depus toate actele la politie dar se pare cand am fost sa ridic numarul si talonul plus dovada dupa o saptamana de la depunere mi s-a zis ca nu mi se gasesc actele.... astazi dupa alte 5 zile mi s-a spus la fel ca nu mi se gasesc actele la moto,(nr, talo,civ) exista vreun termen maxim in care trebuie sa mi le dea sau vreo procedura in care sa fac plangere importiva acestui act ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci frumos in audienta la comandant. Spor!

» Post actualizat in 09 Oct 2017 17:26

Tu nu ai nicio dovada ca ai trecut pe acolo? Macar chitanta de la taxele platite la ghișeu. ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut revin cu o intrebare pot sa trec motocicleta la impozit pe numele meu fara sa ii fac RAR ? Sunt cam stramtorat cu banii pana luna viitoare.

 

 

Multumesc!

depinde. la sectorul 2 mi s-a zis ca se poate, mai ales ca programarile la RAR pot dura peste cele 30 de zile in care trebuie inscrisa la impozit motocicleta.

altor colegi li s-a zis ca nu se poate.

intreaba la tine direct

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde. la sectorul 2 mi s-a zis ca se poate, mai ales ca programarile la RAR pot dura peste cele 30 de zile in care trebuie inscrisa la impozit motocicleta.

altor colegi li s-a zis ca nu se poate.

intreaba la tine direct

 

 

Ok o sa intreb si revin.Multumesc!

» Post actualizat in 18 Oct 2017 17:38

Salut, ieri m-am programat online la R.A.R. (Timisoara), azi am fost cu motocicleta dusa pe platforma, 45 de minute a durat tot procesul era singura motocicleta.

 

Cost total 355 ron!

 

 

 

Actele se ridica maine.

» Post actualizat in 20 Oct 2017 13:51

Ok o sa intreb si revin.Multumesc!

» Post actualizat in 18 Oct 2017 17:38

Salut, ieri m-am programat online la R.A.R. (Timisoara), azi am fost cu motocicleta dusa pe platforma, 45 de minute a durat tot procesul era singura motocicleta.

 

Cost total 355 ron!

 

 

 

Actele se ridica maine.

Update,

 

Am fost azi sa depun actele sa inmatriculez motocicleta,luat bon cu nr de ordine la ora 8:00 si ajuns la rand la 12:40 am predat dosarul functionarul s-a uita foarte rapid peste acte mi-a taiat o chitanta foarte rapid si mia spus sa merg miercuri sa ridic numerele.

 

Acum am cateva nelamuriri daca se poate sa ma ajutati,

 

1 Functionarul nu mi-a returnat nici un act original.

2 Mi-a taiat chitanta de 40 ron

 

Oare nu si-a dat seama din acte ca este o motocicleta?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Speța:

Mi-am schimbat în buletin domiciliul din Tulcea în București.

Atât mașina cât și motorul sunt înmatriculate pe fosta adresă.

Cică am 30 de zile să le schimb taloanele (permisul nu are adresă pe el și oricum era eliberat în București).

 

Dacă domiciliul ar fi fost în același județ, cred că era ceva mai simplu.

 

Fiind dintr-un județ în altul, care este procedura? Le radiez din Tulcea (trebuie să merg acolo?)sau cum....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E luată de mine ,pe numele meu cu CvC de la italian persoana fizica . O inmatriculez pe numele meu.

atunci iti trebuie adeverinta de la ANAF. ce zice colegul mai sus este cazul in care ai luat-o de la un intermediar de la care ai factura / CVC, situatie in care e practic cumparata din Romania

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok . Mulțumesc pt. răspunsuri . O să dau o fugă la Anaf .

» Post actualizat in 07 Nov 2017 11:34

Revin cu noutăți .Am depus actele la Anaf ,durează 7 zile . WTF... Și taxa de poluare se calcula în 3-5 zile . Așa mut dureza o vericare dacă sunt sau nu plătitor de TVA ? A mers mai bine la impozit , am luat viza pe loc . Aici zice Tanti " trebuia să vă dau amenda,au trecut 30 zile de la dobândire " .Ok ,dar știți cât durează o programare la Rar? . Anul asta nu mai e loc... M-a iertat .Acum aștept cele 7 zile ,nasol ca expiră și autorizația provizorie si stau pe bara ....

» Post actualizat in 07 Nov 2017 11:45

Birocrația să trăiască !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Daca vand un motor nefunctional unei persoane, care nu stiu cand o va inmatricula si daca o va mai inmatricula, cum ma asigur ca cererea de radiere fiscala pe care o depun la primarie, in baza contractului de vanzare-cumparare, isi va produce efectele si nu voi mai plati impozit pentru motor?

 

Mersi!

Editat de ystapa666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti raspunsese cineva foarte ok pe topicul pe care il deschisesei (si care a disparut in mod miraculos).

Pe scurt, nu depui o cerere de radiere fiscala ci depui un exemplar din contractul de vanzare-cumparare (care se face in 5 exemplare si este un tipizat pe care il gasesti la taxe locale). In momentul inregistrarii vanzarii ai scapat de impozit si gata. Poate eventual sa ia amenda noul proprietar daca nu o inscrie la taxe locale la el. Tu ai terminat treaba odata cu intregistrarea vaznarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti raspunsese cineva foarte ok pe topicul pe care il deschisesei (si care a disparut in mod miraculos).

Pe scurt, nu depui o cerere de radiere fiscala ci depui un exemplar din contractul de vanzare-cumparare (care se face in 5 exemplare si este un tipizat pe care il gasesti la taxe locale). In momentul inregistrarii vanzarii ai scapat de impozit si gata. Poate eventual sa ia amenda noul proprietar daca nu o inscrie la taxe locale la el. Tu ai terminat treaba odata cu intregistrarea vaznarii

 

Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei din Bucuresti care ati fost sa inmatriculati ceva cu programare, trebuie facut ceva special?

Adica mai trebuie luat bon sau ceva?

Doar ma prezint la ghiseul pentru programati online la ora respectiva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...