Sari la conținut

Postări Recomandate

Daca in certificat e pe numele tau, si in cvc pe al lui, s au incurcat inutil borcanele. Cum o inscrie colegul tau, daca pe certificat esti tu? Cum o inscrii tuz daca pe cvc este el? Intreqba la o firma specializata pe inmatriculari. Posibil sa scapi cu un cvc intre tine si amic. Dar sa scoata el iar fiscal... Incurcatura de pe lume.

De ce nu cumpara lumea cum trebuie un bun, sa fiu daca inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai are deja cvc si fiscal facut, intre vanzator si prietenul lii. Cel putin, asa a spus. Deci, s a incurcat singur. Bine de tot.

» Post actualizat in 01 Sep 2017 13:04

Uite, la un gogu search

https://www.facebook.com/inmatriculariautobacau/

Suna si vezi ce zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti merge sa intrebi la inmatriculari, daca poti sa faci tu CVC cu prietenul tau, eplicandu-le ca el este intermediar. Daca nu merge, ai doua variante:

1. Refaci CVC cu vanzatorul, daca e de buna credinta

2. Daca nu te intelegi cu vanzatorul, atunci el e obligat sa-i dea CF prietenului tau si, mai departe, faceti documentele intre voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rupe ma contractul în care e trecut prieten tau si arunca-l la gunoi. Da un alt contract pe numele tau si gata . Mare șmecherie.

nu merge. Daca pe fisa fiscala a fost trecut prietenul, alt fiscal nu mai poate sa scoata vanzatorul. deci singura sansa este ca prietenul sa o bage la fiscal, apoi sa faca cv si sa o scoata de la fiscal si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singura solutie legala este sa inscrie intermediarul mobra la el la fiscal si sa o scoata printr-un CVC cu tine (merge facut si imediat acolo, la ghiseu); exista formulare standard la ghiseu unde va duceti, nu mai arunca bani aiurea firmelor de acte auto. iar la inmatriculari tu te duci cu ambele CVC-uri si cu ultimul fiscal

mai ramane oricum problema urmatoare: pe certif de inmatriculare ar trebui sa apara instrainat catre intermediar. asta ar putea sa iti cauzeze probleme sau nu, depinde daca se prind aia la poltie si daca sunt niste oameni rezonabili sau nu. vrei sa fii mai catolic decat papa? pui vanzatorul sa declare certif pierdut si sa scoata unul nou.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge. Daca pe fisa fiscala a fost trecut prietenul, alt fiscal nu mai poate sa scoata vanzatorul. deci singura sansa este ca prietenul sa o bage la fiscal, apoi sa faca cv si sa o scoata de la fiscal si gata.

Nu înțelegi frate ca fiscalul e pe numele lui? Doar rahatul ala de contract e pe numele prietenului. Dacă tot te bagi in seama, incearca sa înțelegi situația omului și pe urmă iti dai cu opinia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene @riderontornades, fiscalul ( mai nou de vreo 2ani) este de fapt 1 sau 2 stampile puse pe cv. Si daca pe cv este numele inteediarului tot el trebuie sa o bage la fisc. Incearca sa te mai documentezi inainte sa urli.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah. Nu înțelegi ca omul a zis ca fiscalul e pe numele lui? Ca prietenul intermediar are doar un contract din asta banal? La care se poate renunta la o adica?

nu a zis asa ceva. mai citeste o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citeste si postul 2 si intelege ca e vorba de certificatul de inmatriculare

mai ales ca, din cate am gasit pe net, certificatul fiscal (in formatul vechi, presupunand ca a primit asa ceva si nu stampila pe CVC care l-a inlocuit de cel putin un an) este un document care arata ca o persoana nu are datorii la fisc si nu se trece pe el decat numele persoanei in cauza (vanzatorul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procura de cumparare a unui autovehicul

PROCURĂ

Subsemnatul ........................................................................... cetăţean ......................................, născut la data de ...................................., în localitatea ......................................., de sex .................., căsătorit/necăsătorit, domiciliat în .........................................., str. ....................................................... nr. ..................., bloc ........, scară ........, etaj ........, apart. ........., sector/judeţ ....................................., posesor al .............................., seria ............... nr. .......................... eliberat de ................................... la data de .............................................., cod numeric personal .........................................................., împuternicesc prin prezenta pe ................................................................ cetăţean ............................, născut la data de ..................................., în localitatea ........................................, de sex .................., căsătorit/necăsătorit, domiciliat în .........................................., str. ....................................................... nr. ..................., bloc ........, scară ........, etaj ........, apart. ........., sector/judeţ ....................................., posesor al ............................., seria ............... nr. .......................... eliberat de .................................... la data de ..............................................., cod numeric personal ........................................................., ca în numele meu şi pentru mine să cumpere un ................., marca ................................................... tipul ...................................... la libera sa apreciere.

În acest scop, mandatarul meu este împuternicit să semneze actul de vânzare-cumpărare, să achite vânzătorului preţul care va fi necesar, dar nu păgubitor pentru mine şi să plătească toate taxele ocazionate de încheierea contractului de vânzare-cumpărare.

Totodată, mandatarul meu mă va reprezenta la Registrul Auto Român pentru efectuarea verificărilor, la organele de poliţie rutieră pentru înmatricularea acestuia, precum şi la organele financiare competente pentru înscrierea autovehiculului în evidenţele fiscale.

Consimt ca autoturismul să fie înscris în circulaţie pe numele meu, mandatarul meu putând ridica certificatul de înmatriculare, precum şi plăcuţele cu numerele de înmatriculare ale autovehiculului.

Pentru aducerea la îndeplinire a prezentului mandat, mandatarul meu va semna în numele meu şi pentru mine, oriunde va fi necesar, în limitele prezentului mandat, semnătura sa fiindu-mi pe deplin opozabilă.

Redactată şi editată/dactilografiată în ........... exemplare, la .............., astăzi, data autentificării.

S-au eliberat părţilor .................... exemplare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica intrebare, nu stiu daca s-a scris in aceste toate pagini.

Cand iti rezervi numarul la vanzarea motoretei ....il pui tot pe ala vechi sau ala ramane la politie si iti elibereaza un alt numar?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica intrebare, nu stiu daca s-a scris in aceste toate pagini.

Cand iti rezervi numarul la vanzarea motoretei ....il pui tot pe ala vechi sau ala ramane la politie si iti elibereaza un alt numar?

Cum adica sa rezervi numar la vanzare? Vrei sa spui ca vrei sa o inmatriculezi cu numar preferential? Daca asta e, atunci va trebui sa predai placuta cu numarul vechi in momentul in care depui dosarul. Valabil inclusiv daca fostul proprietar isi vrea numarul.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O mica intrebare, nu stiu daca s-a scris in aceste toate pagini.

Cand iti rezervi numarul la vanzarea motoretei ....il pui tot pe ala vechi sau ala ramane la politie si iti elibereaza un alt numar?

tot ala vechi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am înmatriculat eu o masina pe la sf lui August 2017 (ultima sapt) . La 7.30 am ajuns , am reușit sa depun actele la 8.50-9.00. Imi ziceau ca talon (am păstrat numerele) e gata abia joi dimineata. Am dat o tura marti seara la 20 si talonul era gata . Daca poti eu as zice sa te duci pe la 7 -7.10 . Daca te duci mai tarziu iei bon de ordin cu număr > 50. Talonul este 37 lei si ii platesti la ghișeul unde depui actele . Numerele am inteles ca s 45 la rând si 85 preferențiale (pt auto )

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

Sunt într-o situație și nu știu dacă voi fi acceptat la înmatriculare.

Am cumpărat un motor. Toate bune și frumoase...

Până când am văzut că adresa fostului proprietar (vânzător) din CIV nu e aceeasi cu adresa sa de la momentul vânzării.

Mai pe scurt, după ce a intrat și el în posesia agregatului, prin 2010, și-a schimbat adresa de domiciliu, fara sa mai modifice talonul și nici CIV-ul.

Partea ok e că lui i s-a pus ștampila la Impozite și Taxe cu radierea moto, in condițiile astea.

Am declarat și eu moto la impozit, a fost trecută în rolul meu fiscal.

Voi întâmpină probleme la înmatriculare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred. Am vandut fiind in aceeasi situarie, si noul proprietar a inmatriculat fara probleme. Nici nu m-am gandit si nici nu am avut vreo discutie despre asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am cumparat de curand un motor, data in care a fost facut contractul este 29.09. Exact aceeasi data este trecuta si pe talon, la rubrica: "instrainat catre".

 

Fiscalul il primesc saptamana asta si pana la finalul lunii octombrie as vrea sa il trec la impozit pe numele meu

 

Fiind prima data cand achizitionez o motocicleta cumparata de la noi as avea cateva mici intrebari:

1. O pot inmatricula la politie pe numele meu in primavara? fara sa platesc ceva amenzi ? Stiu ca se poate circula cu ea legal 30 zile de la data in care a fost instrainat

2. Cand o voi inmatricula la primavara o sa pot face asta cu fiscalul de la primaria de care apartin eu ? fara sa mai am nevoie de ceva de la vechiul proprietar ?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, de vreun an fiscalul a fost inlocuit de catre o stampila pe contractul de vanzare cumpărare. Iar contractul respectiv e un tipizat de la taxe locale. Totusi, din ce am dedus de pw forum, in unele localitati au ajuns mai greu prevederile legale si inca se da fiscal. Tu ia ce ti se da si fugi cu ele sa o inscrii la impozite la tine in maxim 30 zile de la data de pe cvc.

Amenzi ai de platit daca:

1) nu o inscrii la impozite in 30 zile de la data din cvc

2) circuli cu ea peste cele 30 zile de la data instrainarii trecute pe certif de inmatriculare

 

Înmatricularea o poti face si peste 10 ani daca vrei. O faci cu actele primite acum. Vânzătorul a scos-o de la fiscal de la el, nu mai are treaba cu tine dupa ce ai primit fiscalul.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...