Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

m am uitat si eu pe siteul prefectura bucuresti si acum au modificat cerintele pentru inmatriculare- nu mai apare asigurare minim 6 luni ci asigurare in termen de valabilitate.

 

a vandut /cumparat cineva o masina / motocicleta luna aceasta? vreau sa l intreb ce acte se mai fac acum la vanzare? e tot contracat + fisa de intriculare ? am auzit ca de vreo 2-3 luni s-au schimbat tipizatele vechi si nu mai e nevoie de fisa ? sau cum se procedeaza ? ms

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost azi la DITL cu CVC sa imi treaca masina in evidenta fiscala. tot acolo trebuia sa imi vizeze si fisa de inamtriculare dar au zis ca nu mai e nevoie de ea. asta in timp ce pe site la prefectura scrie ca e necesara, si am si downloadat formularul de acolo. oh well, voi vedea la Pipera. probabil fac un drum special sa ma informez, ca sa nu ma duc cu dosarul incomplet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost azi la DITL cu CVC sa imi treaca masina in evidenta fiscala. tot acolo trebuia sa imi vizeze si fisa de inamtriculare dar au zis ca nu mai e nevoie de ea. asta in timp ce pe site la prefectura scrie ca e necesara, si am si downloadat formularul de acolo. oh well, voi vedea la Pipera. probabil fac un drum special sa ma informez, ca sa nu ma duc cu dosarul incomplet

 

 

pe noul tipizat de cvc mi se par si niste info pt fisa fiscala - deci nu i mai vad rostul...

 

te rog mult sa ne spui si noua daca mai trebuie fisa si daca tot ajungi la DRCPIV poti intreba si daca cu noile contracte si actualizari ale primariei in registrul auto mai trebuie notificat drcpiv ul ca ai vandut masina ?

 

Daca nu ti-e peste mana ai putea intreba daca se aplica si pentru vanzarile pe cvc model vechi?

 

intreb pt ca am vandut o masina acum cateva luni, cumparatorul a spus ca o inmatriculeaza cand expira RCA ul si acum am vazut ca a facut altul pe 1 an + rovinieta 1 an deci slabe sanse sa o treaca pe numele lui (masina n avea taxa platita si am scazut la pret asta). l am sunat si mi-a spus ca taxa e prea mare si ca nu are rost sa o inmatriculeze si sa nu ma supar dar o sa circule in continuare pe numerele astea....

 

Stiu ca pot notifica DRCpivul despre instrainare, dar nu am avut timp sa ajung acolo (lucrez in alta parte a orasului)

Editat de cosmin tudor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

sunt in process de inmatriculare si am intrat aici sa va spun ce m-a oprit sa depun dosarul azi.

 

cazul meu: inmatriculare moto deja inmatriculata in RO.

 

Ei bine, datorita Ordinului 1069 din 28 iulie 2016 si publicat in M.O. in 29 Aug 2016, pe actul de V-C (factura sau contract) trebuie sa existe o stampila (dreptunghiulara) de la Taxe si Impozite in care trebuie sa apara numarul de inregistrare din Registrul de evidenta a mijloacelor de transport supuse inmatricularii. Aceasta stampila trebuie sa existe pe toate exemplarele facturii, din care cumparatorul primeste 3 exemplare.

(aceasta stampila nu are nicio legatura cu certificatul fiscal emis vanzatorului)

 

In cazul meu, deranjul nu e mare pentru ca am gasit imediat intelegere la cel de la care am cumparat motorul (absolut nicio surpriza aici), doar ca intregul proces va fi intarziat 2-3 zile lucratoare, el fiind in alta localitate.

Inca ceva, intregul procesul (inclusiv locul in care platesti diferite taxe) difera Bucuresti vs Provincie ...si mai mult, difera de la un sector la altul :|

 

Asta ca sa stiti.

 

Asfalt uscat va doresc!

 

Octav

Editat de Octav
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu v-am spus ce mi s-a comunicat azi (21 Oct 2016) ca-mi lipsea din dosar, desi aveam la mine si Certificatul fiscal eliberat vanzatorului si Fisa de inmatriculare vizata de Adm Fin a vanzatorului. dar nu se afla nicaieri acel numar de inregistrare pe care l-am mentionat mai sus.

mi-au si arata documente pe care se afla acea stampila.

Acel numar asigura "continuitatea" vehiculului in Registrul de evidenta a mijloacelor de transport

Editat de Octav
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A facut cineva transcrierea la mai mult de 30 zile de la data CVC? Pentru ca datorita termenului de eliberare al certificatului pwlii cu taxa de inmatriculare nerecuperata... voi depasi 30 zile.

Vreo idee la ce sa ma astept?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se intampla nimic, doar sa o iei la fiscal pe numele tau. Gandeste-te la miile de samsari care au la vanzare cate zece masini, daca le-ar transcrie pe numele lor ar da faliment bransa lor nobila, ei le iau la fiscal fara sa completeze rubrica "Instrainat catre..." din certificatul de inmatriculare apoi le dau mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti !

 

Simt nevoia sa impartasesc cu voi ceva ce am patit, pentru ca nu imi pot deslusi ce se intampla.

 

Toata treaba a inceput asa:

 

- am achizitionat o motcicleta, de origine din Germania, adusa cu o utilitara, fara numere de Germania sau zoll;

 

- am facut toate demersurile pentru a o putea inmatricula la noi in tara, cu mici piedici, dar am izbandit;

 

- dupa ce am facut tot ce era de facut la 'domnii' de la RAR, merg sa imi ridic cartea motocicletei si ce sa vezi? au gresit numele modelului de motocicleta in rubrica (au scris NX in loc de CX); am lasat toate actele acolo, spunandu-le ca nu este in regula ce au scris si la cateva zile au rectificat in rubrica de observatii a cartii cum ca denumirea comerciala este CX;

 

- in data de 01.08.2016 am depus dosarul complet urmand ca a2a zi (chiar dupa spusele politistului de la ghiseu) sa ridic placuta de inmatriculare si documentele aferente;

 

- toate bune si frumoase, pe 02.08.2016 ma prezint la ghiseu sa ridic bucuros placuta de inmatriculare. Stimata doamna politist de la ghiseu, cauta, rascoleste prin birou in toate teancurile de acte ce le avea pe acolo, se mai uita ce se mai uita si nu gaseste nimic. In momentul ala deja simteam cum mi-o ia pulsul razna. Cucoana efectueaza un apel telefonic catre 'superior' si intreaba daca stie ceva legat de respectiva motocicleta. Zumzaie ala in receptor ce zumzaie, asta inchide si imi zice: "Imi pare rau dar actele au fost trimise in Germania pentru verificari. Dureaza 1-2 saptamani si se poate ajunge chiar pana la 6 luni. Va rog sa imi lasati numarul de telefon si o sa va sune 'sefu' cand sosesc documentele". Am plecat.

 

- azi, 24.10.2016 revin la faimosul ghiseu. Imi deschide un domn politist de aceasta data. Ii spun care este situatia si imi raspunde: "Da domnule, stiu! Poate sa dureze 3-6 luni, 1 an, 2, 3." Eu intreb de ce dureaza atat de mult timp. (astia trimit documentele cu porumbei voiajori !??) La care el: "Lipseste ceva, poate este motocicleta furata, sau nu aveti vreun document", moment in care deja imi venea sa ii f*t un cap in gura, dar politicos, calm (sau ma rog...aproape calm) si stapan pe mine ii spun: "Domnule, daca nu era dosarul complet, cu toaaate actele pe care VOI le cereti, nici macar nu imi primeati dosarul. Cum sa lipseasca acte din dosar? (Poate le-ati pierdut voi prin competenta voastra) Iar cat despre faptul ca ar fi furata, ma retineau direct domniile lor", strumphii de la RAR. Am plecat din nou...

 

Intrebarea pe care v-o adresez este urmatoarea: A mai patit cineva asa ceva? sau, Ma poate lamuri si pe mine cu niste explicatii ceva mai pertinente decat cele date de albastreii patriei ce ne asigura ordinea si disciplina?

 

Va multumesc anticipat tovarasi' !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca le-au pierdut ei sau le duce un agent la subrat pana in Germanica.

 

La cat de competenti sunt, ma mira faptul ca nu se duc la Romanii au talent. Se pisa pe toti iluzionistii profi' de la noi din tara.

» Post actualizat in 24 Oct 2016 08:23

Nu poti cere o audienta la sefu al' mare de pe-acolo? la ghiseu clar nu vei rezolva mare lucru.

 

Am sa o fac si pe asta, ca n-am incotro.

» Post actualizat in 24 Oct 2016 08:25

Esti sigur ca ai avut toate actele ? Am cumparat acum cativa ani o autoutilitara din Germania , a fost adusa de cineva si bineinteles ca nu avea ''brieful mare'' . A trebuit sa i scot numere rosii timp de 9 luni cat au durat verificarile pina sa o pot inmatricula .

 

Dap. A avut si brieful mare si cel mic. AHA! Deci la tine 9 luni a durat sa rezolve "treaba"? 9 LUNI in p**a mea?!??!??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RARul verifica daca e furata? Sau verifica doar ca seriile sa fie alea originale si nu scrise de mana?

 

Ba da, seriile le verifica. Dar daca era sa se faca vre-un schepsis sa puna alte serii sau unele false, nu figurau in baza lor de date. Sau stiu eu !? cum merg lucrurile la ei. Faza e ca daca ar fi fost furata, le aparea la maimutoi pe calculator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca ai avut toate actele ? Am cumparat acum cativa ani o autoutilitara din Germania , a fost adusa de cineva si bineinteles ca nu avea ''brieful mare'' . A trebuit sa i scot numere rosii timp de 9 luni cat au durat verificarile pina sa o pot inmatricula .

A avut brief-ul mare si cel mic.Toate actele au fost in regula.Altfel cei de la R.A.R.il respingeau din start si nu mai ajungea cu actele la militie.E suferinta omului datorata greselii unei litere!!!

 

Eu am patit alta:am luat un DR-u' din Franta cu toate actele si numarul francez pe ea.

La R.A.R. imi face carte si cand ridic cartea imi scrie ca e fabricata in 2000,nu 2002.Am consultat tot ce era de consultat,inclusiv am vorbit la dealer-ul Suzuki care mi-a confirmat clar ca seria sasiu corespunde anului 2002.M-am intors la ghiseu si mi-au spus ca in baza lor de date,acea serie e 2000!In actul francez de identitate al vehiculului scrie clar 2002.

Dupa ce ca,actele/demersurile astea costa o caruta de bani si ne mai mananca o groaza de timp...

 

Emanuele,du-te direct in audienta la al mare.

Editat de CRISTIAN 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil moto nu a fost radiata , ori i lipsesc acte , ori seriile sant indescifrabile .

 

Ce acte ar putea sa lipseasca? Si seriile sunt clar vizibile. Indescifrabile pentru cine? Ca aia la politie nu imi verifica mie agregatu'. Sa nu fie in stare sa citeasca de pe o foaie? Asta e posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Da domnule, stiu! Poate sa dureze 3-6 luni, 1 an, 2, 3."

 

Ce raspuns lejer.

Trebuia sa intrebi la randul tau "dar daca un coleg de al dumneavoastra din politie pateste ca mine, la fel dureaza ? 1 an, 2,3 ?"

 

Despre ce motoreta e vorba ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@emanuel: mda, am patit si eu cu o utilitara adusa de afara, care in vreo 4 luni s-a rezolvat

fara nici o explicatie, in martie cand am depus dosarul, mi-au zis ca se retine pt verificari suplimentare, si prin iulie m-au sunat ca ma pot prezenta dupa numere.....

si nici atunci cand mi-au dat numerele nu am primit nici o explicatie care a fost motivul, sau ce s-a facut, verificat etc....

deci multe nu ai de facut in afara de asteptare....

rabdare si nervi de otel sa ai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu intra in panica. Ceva nu corespunde: vreo serie, radiere, nu are hartie de iesire din Germania, etc. Nu va dura mai mult de circa 6 saptamani.

Am avut si eu o problema cu o mobra mica de 125 si s-a rezolvat in 6 saptamani.

Problema cu cat dureaza este legata de modul de trimitere. Ei nu lucreaza cu ceva gen DHL , TNT , Posta Express etc, au un curierat intern care sa asigure securitatea trimiterilor.

Nu cred ca omul de la RAR are vreo vina. Ei cand scot un model de moto il iau dintr-o baza de date dupa seria de la cadru. De curiozitate: l-ai intrebat pe cel de la RAR cum apare modelul tau in baza de date?

Pe hartiile din Germania scria NX sau CX? Pentru ca si de acolo poate incepe problema.

Ideea ca astia de la Inmatriculari daca au vreo neconcordanta intre baza de date si acte sunt obligati sa solicite lamuriri de unde a venit moto, in speta din Germania.

Ala care ti-a raspuns 1,2, 3 ani este un model tipic de angajat pe banii statului = banii tuturor, pe care il doare in basca de problema ta desi treaba lui ar fi sa te ajute. Sincer nu ai nimerit pe cine trebuie. Eu am gasit chiar un tip simpatic cand am avut problema si mi-a explicat cum se procedeaza si chiar mi-a exemplificat cu ceva hartii.

 

Personal nu cred ca rezolvi nimica cu audienta desi nici nu costa nimica sa o faci. Iti trebui rabdare. Bine ca nu ai patit asta in primavara sa stai sa te uiti la moto (desi iti scoti numere rosii pina imbatrinesti, evident pe banii tai ) .....

 

Daca totusi doresti sa faci ceva constructiv iata propunerea mea:

- depui o hartiuta prin registratura in care soliciti sa ti se comunice ce anume document lipseste sau nu este conform. Au obligatia sa iti raspunda in 30 de zile, daca nu raspund se considera ca nu lipseste nimica (asa spune legea cu care evident mori in brate :) )

- apoi imi spui de unde a venit moto, adica in ce oras a fost inmatriculat ultima oara in Germania, le dam un telefon sa vorbim cu ei si te ajut sa le facem alora un e-mail pe limba lui Goethe in care sa le spunem ce lipseste/nu e bun. Daca nimerim si acolo un om normal (am gasit si pe acolo destui imbecili) poate obtii hartia dorita de astia de la Inmatriculari si poate se rezolva.

 

In rest asa cum ti s-a mai recomandat: rabdare si nervul tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...