Sari la conținut

Postări Recomandate

din cate stiu eu, prima parte a seriei de sasiu are un cod de producator, model, an fabricatie... mi-au explicat la RAR chestia asta foarte pe fuga. cam greu sa aiba serie de sasiu de Smart o motocicleta.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Vehicle_identification_number#Components_of_the_VIN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, greseala e in ADN-ul d0bitocilor de functionari! De la al de sus de tot pana la caisa de la ghiseu. Si aia cu hartia oficiala, probabil o aduce Fritz curierul olog pe jos din doiciland...

Bine, aia cu Smartul o fi vreo manarie.

Pana mea colega @xael, nu mai bine ar fi trebuit identificat oznul la rar si actele sa se elibereze in 2h? Ca si eu merg zilnic cu mobra, dar nu pot sa spun ca imi place f mult pe vremea asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e foarte greu sa contactezi doi producători (de smart si de ce mobra ai tu) sa ii întrebi daca au scos din fabrica seria aia de sasiu / cadru. Mai ales daca esti politia rromana sau germana. Zic si eu... nu dau cu parul...

» Post actualizat in 23 Nov 2016 22:10

Plm. In mai putin de 24 ore eu, care am legătură tangential cu înmatricularile, am venit cu ceea ce consider a fi doua solutii valabile. Vorbeste cu seful de la drpciv si vezi lui cam cum i se par.... e in domeniu, ar trebui sa aiba o opinie avizata.

» Post actualizat in 23 Nov 2016 22:14

P.p.s. care sunt primele 3 caractere din seria ta de cadru?

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Aveti idee ce acte am nevoie la primarie cand ma duc sa scot mobra de la impozit si sa ii vizez fisa viitorului cumparator?

Problema e ca acel cumparator nu poate veni decat in weekenduri sa facem actul de vanzare-cumparare, si vrea si toate actele plecate cu el , impreuna cu motorul. I-am zis ca e posibil sa am nevoie de ceva acte in original, ca sa o pot scoate de la impozit si sa ii vizez fisa de inmatriculare, dar nu ma prea intelege.El ma pune sa fac un act de vanzare cumparare singur(fals in acte), sa ma duc sa fac toate demersurile la primarie sa o scot de la impozit si sa ii vizez fisa de inmatriculare, urmand ca apoi sa vina el intr-un weekend sa imi dea banii si sa plece cu mobra.Nu sunt de acord cu aceasta abordare(fals in acte), si uite asa taraganez cu vanzarea in speranta ca o sa isi faca timp in cursul saptamanii sa vina sa rezolvam problema.

 

Va multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

certificat de vanzare-cumparare tipizat, de la ei de la primarie, completat de vanzator si de cumparator. ii faci 5 copii dupa completare.

mai trebuie cartea de identitate a vehiculului. parca si certificatul de inmatriculare, pe care iti recomand calduros sa completezi la "instrainat catre". originale si copii.

actele tale (buletin, actele firmei daca e pe firma). originale si copii.

cel mai bine faci un drum pana la primarie si iti spun ei la informatii ce acte ai nevoie. la sectorul 2 e si afisata lista, si iti spun si cei de la ghiseul de informatii ce vrei. probabil ca si la tine e la fel. oricum nu te ajuta cu nimic daca eu iti dau o lista si afli la fata locului ca mai trebuie ceva act datorita modificarilor de ultima ora sau pt ca la Buftea sunt mai altfel.

 

ca idee, vezi ca nu se mai vizeaza fisa de inmatriculare, vizele se pun pe contract. la fel, nu mai exista fiscal.

 

tot ca idee, daca nu vrei sa semnezi si in numele cumparatorului, respectivul poate veni intr-un weekend sa completati contractul tipizat si in alt weekend sa ia mobra dupa ce faci tu partea ta de hartii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

 

Din pacate la noi cate primarii atatea obiceiuri. Nu inteleg de ce nu se aplica aceeasi lege oriunde in tara.

 

tot ca idee, daca nu vrei sa semnezi si in numele cumparatorului, respectivul poate veni intr-un weekend sa completati contractul tipizat si in alt weekend sa ia mobra dupa ce faci tu partea ta de hartii.

Daca facem asa cum spui tu trebuie incredere maxima unul in celalalt. Din cate stiu contractul se semneaza cand imi da banii. Functioneaza doar daca semnam, nu imi da banii, nu ia mobra, eu ma ocup de toate si apoi vine cu banul si ia mobra. Dar dc se razgandeste intre timp eu raman co mobra scoasa de la primarie, si nu stiu cum o mai pot baga apoi, ca nu mai am act de proprietate din punct de vedere legal. Sau semneaza, imi da banii, imi lasa toate actele, ia mobra , eu ma ocup de acte si i le trimt prin curier sau ne vedem in weekend. La varianta asta el trebuie sa aiba incredere in mine. Ori suntem amandoi, doi necunoscuti unul pentru celalalt. Eu din Buftea , el din Pitesti.

O sa incercam sa o rezolvam in sambata de 17 dec. Am inteles ca bugetarii recupereaza atunci ziua libera de 2 decembrie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, tocmai ce am luat un motor, eu din Bucuresti vanzatorul din Satina. I-am dat banii omului am luat actele in original, pe talon s-a scris instrainat catre .... la data de... Am completat 5 exemplare "Contrat de instrainare dobandire a unui mijloc de transport". Vanzatorul cu cele 5 exemplare si cu copii dupa talon, CIV s-a dus la sectia finanicara din Slatina de unde a scos-o de la primarie si a asteptat viza ca nu are debite (a durat cam 3-4 zile toata afacerea), dupa aceea mi-a trimis prin curier 3 exemplare. Exemplare cu care eu am mers la mine la primarie unde a fost luata in evidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vesti foarte bune pentru Bucuresti si Ilfov, se pot face programari online pentru inmatriculari si permise. Sa vedem cat tine.

Postez direct catre stire, acolo sunt toate detaliile.

 

http://m.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/cum-se-fac-programarile-online-pentru-permise-620765

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa vedem cat tine

Pan' la alegeri! Asta daca nu va functiona la fel ca si cardul de sanatate...

Mi-a placut mai mult stirea cu podul de la Agigea, zicea nea Humor ca l-au terminat inainte de termen. Fara asfalt, ca sa-l mai inchida o data, iar cum termenul fusese in 2013 e clar ca au terminat inainte. Ante portas.

Dpmdv pentru a trai normal in Ro exista 2 solutii: una prevazuta cu luneta, cealalta cu surdina! Depinde doar de distanta de la care se doreste rezolvarea. Poc-poc 2, 3, 10 ministri si o iau lucrurile in directia buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Daca certificatul fiscal a expirat, cum se procedeaza? Am cumparat o masina iar vechiul proprietar nu mi-a trimis fiscalul in timp util, adica a trecut mai bine de 2 luni :). Contract de V-C am, dar e expirat si ala. Bine ca pe spate la certificat nu e scris nimic. Vreau sa finalizez transcrierea in perioada ce vine si nu stiu la ce sa ma astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergi si faci un alt contract de vanzare-cumparare! In rest, totul decurge apoi ca si la vanzarea initiala (se presupune ca atunci ai cumparat bunul). Inainte de a intra cu placutele vechi si certificatul vechi sa le schimbi, scrii si apoi semneaza "vanzatorul" pe certificatul de inmatriculare (instrainat catre...la data...). :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut pe toata lumea si vin cu o rugaminte, trebuie sa imi inmatriculez noua motocicleta adusa din Italia si am nevoie de traducere legalizata a actelor, doresc sa stiu unde pot face traducerea fara a avea vreo problema la inmatriculare in sensul ca sa fie facuta traducerea cum trebuie si in acelasi timp sa fie la un pret corect. multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, la acte auto/moto trebuie sa fie legalizata

nope. trebuie autorizata si atat. cel putin asa era in iunie cand am trecut eu prin tot procesul de doua ori.

 

legat de intrebarea initiala:

cam orice traducator e la fel. vezi doar sa verifici ulterior sa nu greseasca vreo cifra sau litera din seriile motocicicletei. eu am facut la INOVA pe Mosilor, dar asta pur si simplu pentru ca e langa casa. pretul era ok, nu am gasit semnificativ mai ieftin cu google

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers la traducator autorizat (in Otopeni) cu factura emisa de firma nemteasca....mi-a tradus-o a pus stampila de traducator autorizat si gata.

Facturile nu trebuiesc legalizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facturile nu trebuiesc legalizate.

asta am uitat sa va intreb, ce acte trebuiesc traduse? imi trebuiesc mai multe exemplare ? ma gandeam sa ma duc la RAR calare ( cu nr provizoriu ) iar la solicitarea nr provizoriu daca imi opreste traducerea cu ce ( traducere ) ma duc cand o sa o inmatriculez definitiv ?

Editat de nano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta am uitat sa va intreb, ce acte trebuiesc traduse?

trebuiesc traduse la traducator autorizat toate actele care nu sunt in limba romana....contract,factura, carte de identitate si orice altceva mai ai la acel vehicul.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru RAR, nimic.

pentru inscris la impozite - certificatul de vanzare cumparare (parca)

pentru inmatriculare, echivalentul de acolo al certificatului de inmatriculare si al cartii de identitate, si contractul de vanzare - cumparare.

 

vezi ca exista o lista de documente: http://www.prefecturabucuresti.ro/?d=serviciu_inmatriculare&sub=din_UE_inmatriculat

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tradus actele (tot de Italia, in decembrie 2015) AICI. I-am gasit pe net, nu am nici o treaba cu ei, nu fac reclama, dar ai intrebat de experiente personale. Ulterior mi-a picat fisa ca o fosta colega de birou este traducatoare autorizata de italiana, dar probabil m-as fi complicat. Pretul era aliniat peste tot. Au fost gata cand au zis, n-am avut probleme, le-am facut parca in 2 exemplare dar nu mi-au cerut traduceri decat la impozit, la DPRCIV nu.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...