Sari la conținut

Postări Recomandate

Despre autenticitate: http://www.servicii-inmatriculare.ro/autenticitate-rar-nu-este-obligatorie/

Acu' asta e un site neoficial, dar face referire la OUG nr. 41/ 2016. Poibil insa sa se propage modificarile legislative mai anevoios spre toti Garcea & Robi din teritoriu... Parca am fi in America, cu legislatie diferita in fiecare dintre state! X-(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, am vazut si eu aici...

 

http://www.4tuning.ro/legislatie-auto/cand-cumperi-o-masina-nu-mai-trebuie-sa-mergi-la-rar-autentificarea-seriilor-nu-mai-e-obligatorie-31234.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsletter_312606

 

 

De cand intra totusi in vigoare? In mai am inmatriculat o motocicleta, a fost nevoie de RAR. Acum ar trebui sa o trec pe a doua pe numele meu (e inscrisa deja la financiar) - astept sa vad ce au astia de gand...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Am si eu nevoie de un sfat,poate a mai fost cineva in aceeasi situatie si ma poate ajuta cu o informatie.

Am achizitionat acum 3 saptamani o motocicleta pe care inca nu am inmatriculat-o pe numele meu.Din nefecirire acum 2 zile am fost implicat intr-un accident rutier iar eu sunt cel pagubit.Intrebarea este cine este considerat propietar si poate merge la asigurari pentru dauna,cine este pe certificatul de inmatriculare,sau eu care am contract de vanzare cumparare intre mine si persoana din talon?

 

Va multumesc si scuze daca sunt offtopic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti considerat proprietar, dar atentie sa ai la tine contractul de vanzare cumparare etc, actele care dovedesc tranzactia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fiecare data cand ma confrunt cu autoritatile de stat, imi spun ca o sa plec negresit din Romania si nu ma voi mai intoarce niciodata. e asa o cretinatate totul incat Kafka ar fi invidios...

 

deci ca sa pot depune dosarul pentru permis cat. A, pe langa actele clasice trebuiesc doua taxe platite: taxa de examen: 5-6 lei care sa plateste (atentie) NUMAI la administratia financiara unde ai domiciliu (eu il am in IF dar locuiesc in BUC deci va dati seama) iar taxa de emitere permis NU se mai plateste la CEC de o saptamana ci la Posta.....si am impresia ca nici la Posta nu merge daca sunt din Ilfov (n-am reusit sa platesc de dimineata pentru ca la cele 4 oficii la care am mers era absolut FULL de batrani si asistati social care isi luau alocatiile si ajutoarele).

 

Doamne apara si pazeste. Cred ca lucrurile astea sunt o pedeapsa suficient de rea incat atunci cand comiti vreo contraventie in trafic, sa nu mai primesti puncte ci cate un task dintr-asta: "avertisment + sa platesti doua taxe random"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxele alea care nu se mai platesc la cec se pot plati la orice oficiu postal, nu conteaza domiciliul, contra sumei de 5 ron taxa de mandat postal. iti arata cei de acolo ce date trebuie sa treci, tocmai ce au primit tabelul cu conturile trezoreriei in care se face viramentul.

ca idee, pentru inmatriculare se poate plati si direct la ghiseu taxa aia care nu se mai plateste la cec. posibil si la permise?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxa pentru examen / inmatriculare, care merge la taxe locale, se poate doar unde vrea primaria. pe tabelul pe care l-am vazut eu sunt trecute doar sectoarele, nu si Ilfovul.

taxa aia care nu se mai plateste la CEC si trebuie sa ajunga la trezorerie ar trebui sa se poata plati si prin transfer bancar, o sa intreb maine dimineata cand ajung in Pipera (sper ca pentru ultima oara)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taxele alea care nu se mai platesc la cec se pot plati la orice oficiu postal, nu conteaza domiciliul,

ultima oara cand am incercat sa achit o amenda de circulatie mi s-a spus ca nu se poate (!!!). Adica daca am CI-ul pe Ilfov, pot sa platesc doar la anumite sucursale....

Ma duc acum la pranz la Posta sa vad daca pot sa platesc macar taxa pentru eliberare permis.

Problema e ca cealalta taxa de examen de 5 lei trebuie s-o platesc la ANAF Ilfov care e la cucurigu fata de mine.

 

Nu cred sa mearga prin online banking (totusi!) si oricum, cum demonstrezi ca ai platit ca sa atasezi la dosar?

 

p.s: maine dimi ma duc si eu in Pipera sa-mi depun dosarul si sa dau sala (sper!)

Editat de Costin Nitsoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ultima oara cand am incercat sa achit o amenda de circulatie mi s-a spus ca nu se poate (!!!). Adica daca am CI-ul pe Ilfov, pot sa platesc doar la anumite sucursale....

Ma duc acum la pranz la Posta sa vad daca pot sa platesc macar taxa pentru eliberare permis.

Problema e ca cealalta taxa de examen de 5 lei trebuie s-o platesc la ANAF Ilfov care e la cucurigu fata de mine.

 

Nu cred sa mearga prin online banking (totusi!) si oricum, cum demonstrezi ca ai platit ca sa atasezi la dosar?

 

p.s: maine dimi ma duc si eu in Pipera sa-mi depun dosarul si sa dau sala (sper!)

 

 

indiferent cum platesti , te putem ruga, sa intrebi la Pipera maine daca era ok plata online + copie extras de cont ? Asta ca sa stim si noi pe viitor :) Multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi la coada la inmatriculari am auzit un zvon ca nu mai sunt permise 3 randuri de numere rosii ci fix unul singur. schimbare aparuta de 2 zile, cica. nu am avut timp sa verific informatia, poate maine reusesc. dar daca cineva stie deja ceva concret.....


» Post actualizat in 20 Jul 2016 05:25
Se poate plati si online
» Post actualizat in 20 Jul 2016 05:30
Poza de la ghiseu
» Post actualizat in 20 Jul 2016 06:27

deci se poate online, la ghiseu la banca, la posta sau direct la ghiseul de la inmatriculari unde se depunde dosarul.

eu am platit la posta taxa de certificat de inmatriculare (aia de 37 lei) si la ghiseu cu dosarul taxa de placute si de numar preferential (62 lei impreuna). vedeti ca la ghiseu sunt sanse maxime sa nu aiba sa dea rest, e bine sa aveti bani ficsi

post-93642-0-86861300-1468992589_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

5 ore am stat azi la inmatriculari ... gruparea terorista statul rroman --> :plsdie:

 

schimbari: taxa inmatriculare 60 lei - nu se mai plateste la CEC ci la Posta (se poate si la Posta de vis a vis de Politie - cladirea Serico dar nu daca sunteti din sectorul 3); taxa talon 37 lei + taxa placute se platesc la ghiseu cand depuneti actele ...

 

tzara de :puke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar, de cand nu mai merge sistemul de bonuri de ordine, stai la cozi la DRPCIV de te ia gaia... un prieten a stat la coada la inmatriculari 6 ore :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si am auzit si de ce au renuntat la bonurile de ordine: veneau bisnitarii si luau enspe bonuri si cica le vindeau !!! Unde ? Chiar in sediul Politiei !!!! Gizas faching craist ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si am auzit si de ce au renuntat la bonurile de ordine: veneau bisnitarii si luau enspe bonuri si cica le vindeau !!! Unde ? Chiar in sediul Politiei !!!! Gizas faching craist ...

da, m-am exprimat eu gresit. sistemul merge, dar din cauza "samsarilor de bonuri" au renuntat la el... Deh, Romania, tara in care se face bisnita cu bonuri de ordine...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si am auzit si de ce au renuntat la bonurile de ordine: veneau bisnitarii si luau enspe bonuri si cica le vindeau !!! Unde ? Chiar in sediul Politiei !!!! Gizas faching craist ...

Nu pot sa cred asa ceva! Mexicanii astia... :bandit: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jur ca aia se misca incet doar pt ca li s-a mai dat ceva in plus de lucru, sa incaseze taxe. Tara in care suntem la cheremul functionarilor si in care sedii ale politiei au angajate firme de paza. E naiv cine crede ca bisnitarii de bonuri din sediul ala nu cotizau. Siguranta si incredere, maxime!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai suport tara asta de (cuvant urat)! Astazi, la autorizatii provizorii, au functionat 3 ghisee (38, 39, 40), dar in a doua parte a zilei doua dintre ele au fost blocate de catre combinatorii (altfel nu stiu cum sa-i numesc) de numere. Aveau cate 50-60 de dosare cu "delegatie". De la ora 13.30 pana la 16.45 s-au dat doar vreo 20 de autorizatii la singurul ghiseu liber. Mai mult decat atat, doua dintre ele s-au inchis la 15.40 respectiv 16.

 

Pentru cine nu intelege, cam asa functioneaza sistemul. Au anulat bonurile pentru ca era mult prea pe față. Nu ca nu se intampla si inainte, dar acum s-a trecut exclusiv pe samsareala la ghiseu. In conditiile in care "firmele" de intermediere taxeaza cu 150 lei obtinerea de numere provizorii si de la 300 in sus inmatricularea definitiva, ganditi-va ce sume se baga in folie cui trebuie. Iar tu, ca cetatean simplu si umil, stai ca ultimul prost la ghiseu, cu orele sau cu zilele. Si in final ce vei face, dupa ce ai lipsit suficient de mult de la serviciu incat sa devina o problema? Foarte probabil o sa scoti banii din buzunar si o sa ajungi si tu un dosar in teancul aluia care va tine alti oameni normali la coada, in spatele lui. Si asa mai departe.

Editat de razvano
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ganditi-va ce sume se baga in folie cui trebuie.

Neah, eu nu cred asa ceva. Au si panouri pe care scrie ca "In acesta institutie nu se primesc atentii" :laugh:

Maine dimineata sunt la coada la ei. Abia astept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neah, eu nu cred asa ceva. Au si panouri pe care scrie ca "In acesta institutie nu se primesc atentii" :laugh:

Maine dimineata sunt la coada la ei. Abia astept...

In institutie nu se primesc, se baga la portbagaj, se duc acasa, la crashma etc.

Cred... Sau poate esti maso..?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta cineva cu o informație de la drcpiv. Am încercat sa sun la ei si nu raspunde nimeni la nr de pe site. Vreau sa anunt la drcpiv vânzarea unei masini si sa actualizeze in baza de date viitorul proprietar. Am mai facut asta acum un an, dar nu mai stiu unde am plătit taxa de 5 lei. Daca se duce cineva sa înmatriculeze si nu e aglomerat la ghișeul de informații înmatriculari poate sa întrebe acolo unde plateste taxa si daca pot sa plătesc si online ? Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred... Sau poate esti maso..?

Succesuri! Chiar sunt curios de ce o sa iasa. :)

 

E frumos. Da nu prea...

Am ajuns la 7:30, cu ochii crapati de somn. Am zis mama, ii sparg, o sa fiu primul la usa. Mai erau vreo 200+ de oameni inaintea mea. Adica toata partea de trepte din fata pline plus juma de parcare coada. Plm, deja mi s-au umectat bujiile cand am vazut. Am pus alarma la mobra si m-am pus ca oaia la coada. M-am felicitat totusi ca am ajuns mai devreme. Pana la 8 s-a dublat coada si deja se unea cu aia de la permise de pe partea cealalta a cladirii. Avantajul era totusi ca la coada ailalta sunt o gramada de pustoaice care stau sa dea sala.

 

Se facu 8. Tot puhoiu ala intra in cladire printro usa pe care incape o singura persoana. Sau eu plus o doamna f grasa care m-a lipit aproape de geam... Deja cand ai ajuns la ghiseu e coada pana la geam. Unde sunt Jihadistii cand ai nevoie de unu ?... Te pui deprimat la coada si stai. Si stai. Si sa-mi bag pla cat staaaai. Noroc ca te mai amuzi ascultand ce mai vorbeste lumea pe langa tine in bisericute, te mai destinzi la un meci intre cei de la coada si samsarii care vin cu cate 5-10 dosare si incearca sa se bage pe harneala in fata, etc. Si toata lumea intreba unde e altaru la care tre sa aprinda o lumanare ca sa'i fereasca domnu sa nu prinda in fata pe vreunul care are de inmatriculat vreo 10 masini pe firma.

 

La 11 am ajuns si eu la tanti cu motz de la ghiseu, care tot disparea 5-10min dupa fiecare 2 clienti. Cred ca mancase vreun pepene ceva aseara si cu cafea de dimineata nu iesise ce trebuia. Si lua la lins dosaru meu. Sa dea draq, nici la bac nu am avut asa emotii. Daca imi zicea ca imi lipseste vreo parafa muream cu motzu ei in mana. Rasuflu usurat, e oke. Ce numar vreti ? B bla bla numar. 85 lei.

Decartez banu si imi da o hartie zici ca era reteta scrisa de vr'un doctor. Incerc sa descifrez daca nu a gresit, pare oke. Si vine bomba.

 

Veniti luni dupa numere. Mi s-a pus o chiftea in gat. Acordez cu greu o onomatopee... Huh??! E marti azi, zic. Ieri a fost luni.

Ma linisteste. Nu, nu, lunea viitoare!

Ah bun. Saru'mana Iau casca, pun privirea in gresie si plec resemnat. Sa dea dracii si sa fac burticarie ca tanti cu motz daca mai inmatriculez io vreo masina, drujba sau ceva in urmatorii ani... sau nu in romania cel putin.

 

 

Si sa fac si un rezumat, poate e de folos, cu ce inseamna inmatricularea intro tara bananiera.

- Sa incep cu aia buna - nu mai trebuie mers la rar daca masina e deja inmatriculata in tara.

- Taxa de inmatriculare (60 lei) - faceti cont pe ghiseul.ro si platiti online. Taxa de talon (35 lei parca), nu se mai plateste la cec - trezorerie sau posta (e un ghiseu si la ei in sediu in pipera). Si taxa de nr (85 lei preferential), se plateste la tanti la tejghea cand depui dosarul.

- Circa financiara, ca sa nu cumva sa nu platesti statu pt bunul tau. Cam 1-2h pierdute. Si tre sa platesti impozitul si ce mai ai pe acolo (amenzi & stuff).

- Anaf. 1h30 la coada plus 10 zile sa imi dea dovada de taxa platita. In 2016. Le ia 10 zile sa scoata o foaie. 10 zile. 2016

- Pipera inmatriculari. 4h la coada plus o saptamana daca vrei sa fii boss si sa ai nr preferential. Daca stiam ca stau cu conserva atat in parcare, macar o spalam si io inainte sa nu rada vecinii de mine.

 

Sa aveti o zi mai buna decat a inceput a mea :) Have fun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...