Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand mi-am luat motocicleta din germania, am luat-o fara brief-ul mare( duduia fosta proprietara il pierduse). De aici au fost declaratii la notar ca s-a pierdut etc. La politie au oprit dosarul si 3 luni nu s-a miscat nimic, pana a fost tata(ca doar e motocicleta lui) in audienta la sef/comandant/ce denumire o avea. La 3-4 zile s-a emis certificatul de inmatriculare. O fi fost o coincidenta, nu stiu, poate, dar tot cred ca o audienta e foarte buna,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Politistul care primeste dosarul are dreptul , daca i se pare ceva dubios , sa ceara verificarea tuturor actelelor/copiilor in Germania. Se mai intampla cand un vehicul vine fara numere ( de Germania , de zoll , etc) pe trailer /remorca fara CMR. Era sa o patesc si eu , desi aveam atasat la dosar contract inchiriere remorca moto. Nu l-au bagat in dosar si mi-a zis militianul ca ar vrea sa trimita actele pentru confirmare in Germania , etc. A renuntat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cam inteles cum sta situatia. Din pacate pentru mine ca si pentru toti ceilalti, sezonul asta s-a cam incheiat si ma impac cu ideea ca nu am sa apuc sa incalec anul asta nimic. Asta este, mai astept putin si gata. Noi sa fim sanatosi si intregi la propriu ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot te duci in audienta, fa-ti un dosar cu copiile tuturor actelor ce le aveai in dosarul ce l-ai predat pentru inmatriculare - mai putin chitantele.

Poate asa demonstrezi ce ti s-a pierdut. Si eventual faci un PV de predare-primire documente, cu un tabel gen opis. Intrebarea este: ai facut copii in prealabil ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar pentru politie e nevoie de 1 zi intreaga. Cel putin la Ilfov asa e. Luat bon de ordine dimineata la 9.30 si mers la munca, la gradi, mancat ceva pe-acasa, mi-a venit randul abia la ora 16. Numerele le primesc in 10 (zece) zile LUCRATOARE. Am intrebat de ce dureaza asa de mult comparativ cu luna iulie ( cand am stat 4 ore si numerele in aceeasi zi). Raspunsul a fost ca din 7 angajati in iulie au ramas 2 si inca nu au scos posturi la concurs si chiar asa, instruirea ar dura cel putin 6 luni pana sa ii lase singuri la ghiseu. Deci cine are drum la Pipera Ilfov sa-si ia zi libera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. doresc sa achizitionez un KTM Exc 2009. Proprietarul mi-a spus ca motocicleta nu a fost inmatriculata niciodata si are doar COC (certificat de conformitate)..

Daca mai fac un contract de vanzare-cumparare e de ajuns sa o pot inmatricula ? sau am nevoie si de factura ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica e motocicleta de concurs ?

Daca nu are carte de inmatriculare ,Trebuie in primul rand sa aiba far , semnalizari , stop si stop frana , serie de sasiu , serie de motor de preferat si vitezometru . (daca are si turometru si mai bine)

E bataie de cap cu RAR-ul . Trebuie omologare speciala pentru sosea . Sa faca ei o carte . E complicat .

Editat de Ivanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(daca are si turometru si mai bine)

 

Turometrul nu are nicio treaba aici. Sunt zeci de modele de motociclete fara turometru care se inmatriculeaza fara nicio problema. E prima oara cand aud de chestia asta cu turometrul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica e motocicleta de concurs ?

Daca nu are carte de inmatriculare ,Trebuie in primul rand sa aiba far , semnalizari , stop si stop frana , serie de sasiu , serie de motor de preferat si vitezometru . (daca are si turometru si mai bine)

E bataie de cap cu RAR-ul . Trebuie omologare speciala pentru sosea . Sa faca ei o carte . E complicat .

E o motocicleta de enduro. Are far, semnalizari, tot ce trebuie pentru a putea fi condusa pe sosea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dionysos , am zis daca are si mai bine !!! nu am zis ca e obligatoriu . Nici macar vitezometru nu stiu daca e obligatoriu . Dar daca le ai in bord e mai bine , scapi de un motiv de comentarii .

 

In afara de contract , mai ai nevoie de o fisa de inmatriculare care cuprinde si multe date specifice motoretei . Nu stiu cum e procedura in cazul asta. Cele mai sigure date le afli direct de la RAR . Cum poti obtine o carte . Ce ai nevoie pt omologare .

 

La DRPCIV inmatriculari aia habar n-aveau.

Editat de Ivanica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ca au ramas 2 angajati, fiind de stat dureaza o eternitate sa scoata posturile, e Nasa si trebuie luni si luni de training, dar firmele de inmatriculari se descurca! Probabil ca spaga celor 7 se imparte doar la 2 acum. Pardon, mai sunt sefii si sefutii, in mod cert >2, care nu se surmeneaza la ghiseu dar tre sa manance si gura lor! Asta vara erau aglomerati ca venisera stranierii buluc si toti aveau cate o operatiune, acu' s-au imputinat ai draq. Zici ca numai clone de gabi oprea sunt in ministerul ala!

Prosti suntem noi ca-i toleram! Ar trebui facute petitii in scris ca, pentru zilele alea cat clocesc ei sa tipareasca un talon si sa stanteze niste table, sa restituie statul impozitul, asigurarile rca-ul, cnadr costul vinietei etc.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti, de curand am cumparat o motoreta si nestiind de noul tipizat de Contract Vanzare/Cumparare( Ordinului 1069 din 28 iulie 2016 si publicat in M.O. in 29 Aug 2016, pe actul de V-C (factura sau contract) trebuie sa existe o stampila (dreptunghiulara) de la Taxe si Impozite in care trebuie sa apara numarul de inregistrare din Registrul de evidenta a mijloacelor de transport supuse inmatricularii. Aceasta stampila trebuie sa existe pe toate exemplarele facturii, din care cumparatorul primeste 3 exemplare.

(aceasta stampila nu are nicio legatura cu certificatul fiscal emis vanzatorului)) am folosit un model banal vechi. Vechiul propietar mi-a dat certificatul fiscal, toate actele in regula iar cand am vrut sa iau motocicleta in fiscalitatea mea SURPRIZA nu o pot face pentru ca nu am modelul nou de contract.

Acum e destul de nasol pentru mine caci fostul propietar este din Campulung Moldovenesc si eu sunt din Bucuresti!

 

Daca modific eu contractul de vanzare cumparare si pun o data de exemplu din martie 2016, cei de la financiar sector 6 ma mai pot intoarce?

 

Multam mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca modifici (si nu se prind) vei lua amenda ca nu ai inscris-o in 30 zile de la data contractului. asta e sigura certitudine. poti intreba la sect 6 la informatii intr-un mod cat mai elegant daca un contract vechi trebuie refacut dupa noul tipic sau nu. vezi cum o dai la intors cat sa nu se prinda ce vrei sa faci. dar aici depinde si peste ce inspector dai la ghiseu cand vrei sa o iei in evidenta, poti avea uneori surprize.

varianta corecta ar fi sa plimbi prin posta hartiile intre tine si vanzator. sau vanzatorul sa completeze noul formular cu tot cu datele si "semnatura" ta.... si sa iti trimita exemplarele necesare

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"inmatriculare" fiscala

ai folosit termenul asta ca sa incurci omul?

 

1) la fiscal exista, teoretic si deseori si practic, amenda daca nu te duci in 30 de zile de la data cumpararii. oricum ai depasit faza asta. esti safe. la fiscal se numeste luare in evidenta fiscala

2) la poltiie, singurul loc unde se fac inmatriculari (daca nu vorbesti in figuri de stil pe forum) te poti duce doar daca ai ITP valabil si RCA valabil pe numele tau. poti sa mergi si dupa mai mult de 30 zile de la data cumpararii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a) Cererea solicitantului; Cerere înmatriculare (descarcă)
B) Fişa de înmatriculare, semnată de fostul şi noul propietar, vizată la organul fiscal teritorial competent (în locul vizei fostului propietar se poate depune certificatul de atestare fiscală emis de organul fiscal teritorial competent); Fişă înmatriculare (descarcă)
c) Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
d) Documentul care atestă dreptul de proprietate, în original şi copie;
e) Actul de identitate al solicitantului, în original şi copie;
f) Dovada efectuării inspecţiei tehnice periodice, în termen de valabilitate;
g) Copia contractului RCA în termenul de valabilitate;
h) Dovada plăţii taxei de înmatriculare stabilită potrivit legii (vezi taxe);
i) Certificatul de înmatriculare al fostului proprietar în care acesta a înscris transmiterea dreptului de proprietate;
j) Plăcuţele cu numărul de înmatriculare, dacă fostul propietar are domiciliul/sediul pe raza altui judeţ şi nu a optat pentru păstrarea numărului respectiv. În situaţia în care vehiculul este înmatriculat în Bucureşti, iar noul proprietar doreşte un număr preferenţial, acesta va trebui să predea şi plăcuţele cu numărul de înmatriculare existente pe vehicul. Acestea nu vor fi predate dacă fostul proprietar a optat şi achitat păstrarea numărului de înmatriculare respectiv;
k) Dovada plăţii contravalorii certificatului de înmatriculare. (vezi tarife);
l) Dovada plăţii contravalorii plăcuţelor cu numărul de înmatriculare (dacă acestea nu se păstrează de fostul proprietar) în valoare de 40 lei pentru număr la rând respectiv 85 lei pentru număr preferenţial, sume achitate la ghişeul de depunere documente;
m) În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegaţie (descarcă)
n) Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
o) În conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, în cazul în care se solicită transcrierea dreptului de proprietate asupra unui vehicul rulat, solicitantul va trebui să prezinte unul din următoarele documente:

- dovada achitării timbrului de mediu pentru autovehicule stabilit potrivit legii (original şi copie) şi decizia de calcul eliberată de organul fiscal competent din subordinea Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, în cazul în care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementărilor legale în vigoare la momentul înmatriculării;

- dovada că proprietarului plătitor al taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, al taxei pe poluare pentru autovehicule, al taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau al timbrului de mediu pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia sau valoarea reziduală, documentul care evidenţiază această situaţie se eliberează de organul fiscal competent.

Acest document (adeverinţă) se eliberează, fie pe numele persoanei care solicită transcrierea transmiterii dreptului de proprietate, fie pe numele proprietarului plătitor al taxei.

 

 

 

Aici sunt toate datele privind cerintele de inmatriculare la politie.

 

Daca ai bagat o la fiscal in cele 30 zile nu mai ai probleme doar daca te opreste politia si iti ia talonul + numerele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...