Sari la conținut

Postări Recomandate

Deci, ca un mic review.

Dureaza cam 10 minute de persoana. Sunt multe ghisee, dar cand prinzi unul cu 5 de inmatriculat e cam neplacut.

 

Actele avute:

- cvc original si copie

- buletin original si copie

- certificat de inmatriculare (talon - pe care scrie instrainat si data) - aici am avut noroc. Motocicleta a fost vanduta de 3 ori, nimeni nu a inmatriculat-o. Toti au mers pe vechiul proprietar. In talon era 1 proprietar, instrainarea am facut-o de la ultimul. Nu au fost comenarii. Daca era ceva aveam toate contractele de vanzare-cumparare anterioare.

- cartea de identitate a vehiculului - copie si original

- taxe: 60 lei inmatriculare si 37 talon (recomand sa le aveti platite, acolo e o coada foarte mare (+40 persoane)

- copie talon (care sa dovedeasca ITP-ul valabil)

- RCA (copie) pe 6 luni incepand de azi pe numele solicitantului.

 

- fara RAR si fara taxa de numere (era deja inmatriculata in Romania si pe Bucuresti - am pastrat numerele).

 

Nu cred ca am sarit ceva.

Durata: 3 ore (venit de la 7).

Este adevarat ca daca motocicleta are numere de Bucuresti de la vechiul proprietar, tie - noul proprietar(domiciliul tot bucuresti) nu ti se mai da posibilitatea sa optezi pentru o alta combinatie de numere la rand, singura posibilitate e sa ti iei preferentiale? Mie asa mi -a zis ultima oara la ghiseu cand am inmatriculat vechea motocicleta . Vroiam doar alta combinatie la numarul de inmatriculare, oricare ar fi fost ea.

Editat de Spaceghost
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc de raspuns.

 

Si mie imi este total indiferent aspectul legat de combinatie, insa abia ce mi am luat alt motor si are placuta rupta de la vibratii.

 

Stiu ca la pipera ,ca sa optezi pt alta placuta,aceeasi ca si combinatie , trebuie sa faci iar dosar cu copii si alte nebunii, altul decat cel pe care urmeaza sa l fac cand ma duc sa o inmatriculez pe numele meu. M am gandit, zic daca tot ma duc, da mi dom le alta combinatie -automat placuta noua. Asta e ideea. Mama masii ca altii is pe Luna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Mi-am cumpărat o Honda NSR 125R. Problema este ca inca nu am luat permisul si nu o pot duce să îi fac rar-ul si itp-ul. Treaba este că am auzit că dacă trec 30 de zile după ce am făcut contractul de vanzare-cumparare o pot duce doar pe o platformă/duba/remorca etc. Vreau sa stiu daca e adevărat. Ca așa o pot duce luna viitoare cu o remorcă.

Editat de NCSBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Mi-am cumpărat o Honda NSR 125R. Problema este ca inca nu am luat permisul si nu o pot duce să îi fac rar-ul si itp-ul. Treaba este că am auzit că dacă trec 30 de zile după ce am făcut contractul de vanzare-cumparare o pot duce doar pe o platformă/duba/remorca etc. Vreau sa stiu daca e adevărat. Ca așa o pot duce luna viitoare cu o remorcă.

ai un amestec de informatii. sa le lamurim, deci

1) daca are carte de identitate romaneasca si a fost macar o data inmatriculata in RO, nu mai trebuie mers la RAR. iti trebuie bineinteles certif de inmatriculare actual si CIV-ul deja eliberat de RAR

2) ca sa o duci pe rotile ei undeva, oiunde, iti trebuie inmatriculare valabila. ori numar obisnuit, strain sau romanesc, daca are, ori numar rosu, care e valabil 30 zile si pe care i-l scoti tu cand vrei.

3) trebuie sa o inregistrezi la administratia financiara in 30 zile de la data de pe contractul de vanzare- cumparare, altfel platesti amenda acolo. daca e luata de afara si ai depasit 30 zile poti sustine ca acum ai venit in tara cu ea. la mine a tinut.

4) fara ITP poti circula doar cu numar strain sau cu numar rosu. vezi punctul 2

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa faci RAR, ai cumparat-o din afara tarii? Altfel, nu prea ai ce cauta la RAR cu ea.

nu, am cumparat-o din Galați și are numere normale de galati

» Post actualizat in 16 Sep 2016 12:57

ai un amestec de informatii. sa le lamurim, deci

1) daca are carte de identitate romaneasca si a fost macar o data inmatriculata in RO, nu mai trebuie mers la RAR. iti trebuie bineinteles certif de inmatriculare actual si CIV-ul deja eliberat de RAR

2) ca sa o duci pe rotile ei undeva, oiunde, iti trebuie inmatriculare valabila. ori numar obisnuit, strain sau romanesc, daca are, ori numar rosu, care e valabil 30 zile si pe care i-l scoti tu cand vrei.

3) trebuie sa o inregistrezi la administratia financiara in 30 zile de la data de pe contractul de vanzare- cumparare, altfel platesti amenda acolo. daca e luata de afara si ai depasit 30 zile poti sustine ca acum ai venit in tara cu ea. la mine a tinut.

4) fara ITP poti circula doar cu numar strain sau cu numar rosu. vezi punctul 2

aha, deci dacă ea a fost măcar o data înmatriculată în România nu mai trebuie mers la rar. Si ca sa o înregistrez la administrația financiară nu trebuie să vin cu ea nu? Întreb pentru că eu chiar nu stiu e prima data.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimeni nu are treaba sa vada motocicieta, doar la RAR (despre care am stabilit ca nu e cazul) si la ITP. in rest, peste tot plimbi doar acte.

ok, iti mulțumesc mult. O sa merg zilele astea la administrația financiară ca să o înregistrez. Bine că încă nu au trecut 30 de zile că altfel mai trebuia să mai plătesc si amenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca mai exista si obligatia de a trece pe certificatul de inmatriculare actual "instrainat catre" si data instrainarii care trebuie sa corespunda cu data cumpararii. exista amenda daca circuli mai mult de 30 zile cu certificatul completat asa. pe de alta parte, nu ti-o inmatriculeaza pe numele tau daca ajungi cu campul ala necompletat cand ii faci dosarul de inmatriculare. nu sunt sigur daca e amenda si in caz ca depasesti cele 30 zile dar nu ai fost prins cu ea in trafic ci doar la ghiseu cand depui dosarul.

ideal ar fi sa rezolvi totul pana trec 30 zile. daca ai cu cine, poti reface actul de vanzare-cumparare cu o data mai recenta, si ulterior te duci cu el pe la toate institutiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca mai exista si obligatia de a trece pe certificatul de inmatriculare actual "instrainat catre" si data instrainarii care trebuie sa corespunda cu data cumpararii. exista amenda daca circuli mai mult de 30 zile cu certificatul completat asa. pe de alta parte, nu ti-o inmatriculeaza pe numele tau daca ajungi cu campul ala necompletat cand ii faci dosarul de inmatriculare. nu sunt sigur daca e amenda si in caz ca depasesti cele 30 zile dar nu ai fost prins cu ea in trafic ci doar la ghiseu cand depui dosarul.

ideal ar fi sa rezolvi totul pana trec 30 zile. daca ai cu cine, poti reface actul de vanzare-cumparare cu o data mai recenta, si ulterior te duci cu el pe la toate institutiile.

ok, am înțeles. Iti mulțumesc mult. O să încerc să rezolv totul zilele astea ca să nu fac 30 de zile și să nu am surprize
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. De unde e asta ca nu treci pe la rar? Am cautat, poate s a schimbat legea, dar nimic. Atentie, la schimbarea proprietarului trebuie mers la rar pentru eliberarea certificatului de autenticitate. Altfel nu o poti inmatricula. Eu nu am gasit articol de lege care sa fi schimbat asta...

» Post actualizat in 16 Sep 2016 14:48

Revin, am gasit :)) ordonanta de urgenta 41/3016, iulie. Deci ura, ai scapat. Daca e din afara tarii nu scapi. In RO, s a scos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. De unde e asta ca nu treci pe la rar? Am cautat, poate s a schimbat legea, dar nimic. Atentie, la schimbarea proprietarului trebuie mers la rar pentru eliberarea certificatului de autenticitate. Altfel nu o poti inmatricula. Eu nu am gasit articol de lege care sa fi schimbat asta...

» Post actualizat in 16 Sep 2016 14:48

Revin, am gasit :)) ordonanta de urgenta 41/3016, iulie. Deci ura, ai scapat. Daca e din afara tarii nu scapi. In RO, s a scos!

pentru asta ai pedeapsa sa dai ture pe aici vreo 2 ore. cu motorul turat

https://www.google.ro/maps/@44.4621203,26.0996584,3a,75y,129.29h,98.6t/data=!3m6!1e1!3m4!1sCqRDTp1s611NVCiChM_8Pg!2e0!7i13312!8i6656?hl=ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stie daca in Bucuresti se elibereaza placutele de inmatriculare tot in aceeasi zi ? Mi-a zis un prieten ca a auzit el ca acum stai dupa ele vreo 3 zile mai nou? A fost cineva sa isi inmatriculeze vreo moto in august sau septembrie sau stie exact daca e ca inainte(2-3 ore) sau astepti acum 3 zile?

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar despre "Taxa Certificat de Inmatriculare" (in valoare de 37 lei) si despre care se spune ca se plateste la CEC aveti vreo informatie proaspata? a ramas tot la cec sau s-a mutat la posta?

intreb pentru ca atunci cand mi-am facut dosarul pentru permis, am avut surpriza sa constat ca nu stiu ce taxa nu se mai platea la cec ci la posta. dar asa, de la o saptamana la alta. pana si aia de la scoala nu erau la curent si ma indrumasera spre cec....

 

Ma pregatesc de inmatriculare si vreau sa diminuez nervii la maxim informandu-ma.

 

Multumesc.

Editat de Costin Nitsoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Bucuresti, cei 37 lei i-am platit la Trezoreria S5. Nu accepta la alta trezorerie, nu accepta la CEC, nu accepta la taxe si impozite locale. O mai poti plati direct la casieria pe care o gasesti la DRPCIV (atentie ca este coada mare si acolo). Mai trebuie platita taxa de 60 lei insemnand taxa de inmatriulare, platita la directia de impozite locale.

Pentru numar platesti acolo, daca e cazul, la ghiseul unde inmatriculezi.

 

Am preferat sa merg exact unde trebuia pentru a evita nervii de la Posta si sansele de a completa gresit hartia aia verde a lor.

Editat de Pandy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci!

Taxa de inmatriculare de 60+3 lei am platit-o insa ma interesa sa evit coada de la drpciv si s-o achit unde trebuie. Eu fiind pe Ilfov banuiesc ca ori ma duc la anaf ilfov, ori virez prin posta bani iin contul trezoreriei ilfov.

Dubios rau.

Editat de Costin Nitsoc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e numarul de la drcpiv pe site. Iti raspunde sigur cineva si te indruma ce si unde sa platesti mai usor. Eu asa am procedat cu o informatie si dna de la celalalt capat al firului :) a fost foarte amabila

In ce judet si ce tara? Mie nu mi s-a răspuns nici macar o data din multe incercari. Iar la ghișeu era tot timpul aceeasi sictirită

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu azi si am stat 2 ore si jumatate. Taxa pentru certificate de inmatriculare se plateste cand dai actele. Nu mai trebuie certificat de autenticitate daca motoreta e inmatriculata in Ro deja.Termen pentru numere: 3 zile lucratoare(am depus actele marti si iau numerele vineri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost eu azi si am stat 2 ore si jumatate. Taxa pentru certificate de inmatriculare se plateste cand dai actele. Nu mai trebuie certificat de autenticitate daca motoreta e inmatriculata in Ro deja.Termen pentru numere: 3 zile lucratoare(am depus actele marti si iau numerele vineri).

la ce ora ai ajuns? trebuie sa trec o masina de pe un nume pe altul si mi-e groaza sa stau iar la cozi. de asta si aman de 2 luni :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ce judet si ce tara? Mie nu mi s-a răspuns nici macar o data din multe incercari. Iar la ghișeu era tot timpul aceeasi sictirită

 

 

:)) Bucuresti Romania. Am luat numarul de pe site, am sunat 1 data si cred ca a barait de vreo 2 ori si hopa informatia imediat. Vroiam sa i intreb pt ce platesc taxa aia de 5 lei pt notificare vanzare auto Cred ca prin Iulie 2016 s-a intamplat asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...