Sari la conținut

Postări Recomandate

nu cred ca o sa reusesti sa faci un cv cu data acum cativa ani (inainte de deces) mai ales daca mobra era inscrisa la primarie si platea impozit pentru ea. Dupa ce faci pv tre sa te duci si la primarie sa o scoti de la financiar si tu viitorul proprietar esti obligat sa o inregistrezi ca sa platesti impozit... Ce o sa faci la primarie cand te prezinti cu acte de acum 2-3 ani sa zicem ? In timpul asta tu trebuia sa le platesti lor impozitul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

mda ... incurcata situatie... si cu amabilitatea si cunostiintele doamnelor de la primarie o sa ai de a face :))). Sper sa nu te plimbe de colo colo ca nu stiu ce sa-ti raspunda sau le e sila sa intrebe .... BAFTA... daca reusesti scrie pe forum poate mai are nevoie vreun forumist de informatii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sper sa scap usor...daca reusesc sa fac asta sa fi sigur ca o sa postez....si plus de asta sunt sigur ca sunt multi care ar vrea sa stie cum procedeaza daca de exemplu nu au acte la moto...ca eu fara succesiunea aia sunt cam un aceiasi situatie:(

 

Am sunat acum la D.R.P.C.I.V si unu de acolo ca sa scape repede de mine mi-a zis ca nu e nici o metoda de inmatriculare daca succesiunea nu este facuta:|

Acum le-am trimis si un mail in care i-am intrebat acelasi lucru si sper sa fie mai cooperativi. Daca nu, nu am decat sa ma duc direct la ghiseu si sa ii frec la icre sa imi zica ce ar trebuii sa fac. Eu cred ca trebuie sa existe si alta metoda de a o inmatricula in conditiile asta doar ca functionarii de la noi sunt cum sunt.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt o gramada care au cobtract de vanz-cum dar nu au trecut impozitul de pe vanz pe cump xa nu au inm. In cel mai rau caz te pune sa platesti retroactiv impozitul. Cat poate fi!? Restul actelor le ai dau nu ai nimic!?

 

Totusi s-ar putea sa merite mai mult sa ii ajuti pe oameni sa faca succesiunea....daca nu sunt latifundiari nu costa mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te suspectez de nimic dar intreb si eu ... de plictiseala.... de ce noi ca si natie nu suntem in stare sa fim legali si sa respectam regulile jocului!?!

 

Cand reusesti sa rezolvi, sa postezi procedura ca poate vrea cineva sa inmatriculeze o motoreta furata ... mai demult.

 

bafta in planurile tale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una furata iti dai seama ca se gasete la RAR ca e furata...si serios acum...crezi ca ii invat eu pe hoti?...deja stiu ei cum sa procedeze mai bine ca mine...si eu am cerut o parere ca vreau sa fac o treaba legala DAR cum am mentionat....rudele omului acela nu vor sa faca succesiune deci tre sa gasesc o metoda pt ca eu vreau sa inmatriculez Mobra aia

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vor trebui sa faca succesiunea pentru ca dupa 2 ani vor fi penalizati anual cu un procent din valoarea bunurilor....

Duncan...hai sa nu fim mironosite....

Am inteles...o sa incerc sa vb astazi sau maine sa vad poate totusi au facut-o....ceea ce ar fi superb:D..Atunci chiar nu as mai avea probleme...am toata motoreta sa o restaurez plus piese si acte:D\:D/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Laurentiu : In caz ca trebuie sa platesti impozitul,n-ar fi mare cheltuiala.Nu stiu ce penalizari ti-ar baga ei, dar eu am avut Mobra inscrisa la primarie si plateam impozit pentru ea, 10 lei pe an. Sper sa rezolvi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra are numere vechi sau noi?

Daca are numere noi n-are sens sa iti bati capul sa o treci pe numele tau. Faci ITP ul si asigurarea pe actele pe care le ai ca nu esti obligat sa aduci buletinul proprietarului. Si nici la fisc nu e obligatoriu sa fie inscrisa.

Daca e pe numele vechi nu ai alta solutie decat sa cauti un cadru cu acte si mai departe sa te descurci...

Legal nu o poti transfera fara succesiune.

Pentru a o putea inmatricula trebuie ca proprietarul din acte sa o radieze de la fisc si noul proprietar sa o treaca pe financiarul lui.

Altfel nu ai cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ma gandeam si io dar speram totusi sa mearga. Actele nu sunt la mine deci nu stiu daca are numere noi. Vorba ta...daca are numere noi ITP si asigurare si aia e. Poate reusesc sa vb astazi cu respectivele persoane sa vad ce si cum pentru ca o sa ma duc sa iau si Mobra azi. O sa va tin la curent cu tot ce fac.

 

Ar mai fi o procedura dar nu stiu sincer cat costa asa ceva. Sa ma duc la RAR si sa fac o omologare individuala. SA le spun..uite "domne"..asta e motoreta si am facut-o din piese de la fiare vechi si de prin sure de la tara si vreau sa o inmatriculez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare...nu stiu daca am nimerit bine...dar what ever...

Am si eu urmatoarea problema...mi am cumparat un zx4r din Grecia.....acte originale grecesti doar talonul.....la vama nu ma intrebat nimeni nimic de viata sau de moto.....am adusa intro dubita....toate bune ......pana acum,ma intrebam daca pot pastra numerele de grecia...sa fac un itp si asigurare si sai dau drumu' pe sosea!!

O scurta precizare:PE TOATA DURATA SEDERII MELE IN GRECIA AM AVUT ACTE....PERMIS DE MUNCA,DE SEDERE,,,,AM DOMICILIU SI IN GRECIA.....de aceea talonul este pe numele meu cu adresa de grecia...acolo lam gasit pe om mam hotarat sa iau motorul si hai sa facem toate cele necesare.....sa dus omu a platit nu stiu cela primarie sau unde a platit,cu acele acte am mers la o banca unde am platit eu apoi alte taxe...apoi cu toate cele am mers la politie.aici am depus toate actele si in zece minute vine gaboru la noi,imi da talonul cel nou,abia scos la masinarie...era cald...si ne zice la revedere!!!super tare asta...mentionez ca in max 2 ore moto a fost al meu!!!nu stiu ala sa fi avut itp sau asigurare...habar nu am!!!

De aceea am pus in discutie aceasta tema,sa stiu daca pot face acest lucru,dar ca sa nu fie nevoie sa ma deplasez in Grecia pentru nu stiu ce alte acte sau formalitati!!!

De aceea va rog mult toti care stiu cate ceva sau au auzit de acest lucru,va rog sa va da ti cu parerea sau sa ma informati si indrumati in legatura cu aceastea!!

App:sunt incepator,abia am luat permisul si sunt nerabdator sa intru in trafic.

De aceea ma puteti contacta telefonic pentru o explicatie mai buna sau pentru a stabili o intalnire in care sa dezbatem acest lucru:0760\479120

Va multumesc si asfalt uscat va doresc.Catalin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cine cunoaste. Am pierdut talonul+foaia cu ITP (erau in aceeasi tipla) la masina (insa banuiesc ca nu conteaza acest aspect ca tot acelasi act este ca si la o motocicleta). Am inteles ca e aprox 30ron un duplicat de talon insa de ITP nu mi-a spus nimeni nimic (el este inca valabil, a fost facut la RAR la prima inmatriculare), stie cineva daca se poate cere duplicat si dupa ITP-ul acela?

 

Si a 2a intrebare, in cazul unei vanzari, se necesita si mai are rost sa scot duplicat dupa talon din moment ce el oricum va fi anulat si schimbat de viitorul proprietar? (adica se poate face vanzarea si in absenta acestuia?) Toate astea in conditiile in care se poseda CIV-ul vehiculului + asigurarea,

 

Multumesc! :rolleyes:

Editat de Robbie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru cine cunoaste. Am pierdut talonul+foaia cu ITP (erau in aceeasi tipla) la masina (insa banuiesc ca nu conteaza acest aspect ca tot acelasi act este ca si la o motocicleta). Am inteles ca e aprox 30ron un duplicat de talon insa de ITP nu mi-a spus nimeni nimic (el este inca valabil, a fost facut la RAR la prima inmatriculare), stie cineva daca se poate cere duplicat si dupa ITP-ul acela?

 

Si a 2a intrebare, in cazul unei vanzari, se necesita si mai are rost sa scot duplicat dupa talon din moment ce el oricum va fi anulat si schimbat de viitorul proprietar? (adica se poate face vanzarea si in absenta acestuia?) Toate astea in conditiile in care se poseda CIV-ul vehiculului + asigurarea,

 

Multumesc! :rolleyes:

ITP-ul ramane valabil. In noul talon va fi doar scris Statia X, data Y, ceva in genul. (ITP sau Autenticitatea aia cum ii zice, facuta la RAR?)

 

Nu am itneles cine e vanzator? Tu? In cazul asta, scoate-i omului TU talon, ca el nu poate. La politie asa zice (sau zicea) pe lista cu acte de inmatriculare: act de identitate proprietar in original.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@banzay: Multumesc pentru informatii. Da ITP-ul a fost facut la RAR ( pentru ca masina face imediat aprox 2 ani de cand e in tara, iar ITP-ul e cel facut atunci cand s-a intocmit si CIV-ul romanesc).

Oricum multumesc pentru cele expuse, acum stiu ce sa fac. O seara placuta si asfalt uscat :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

intrebare:daca am certificatul de constatare rar de la proprietarul anterior trebuie sa il mai fac si eu inca o data?

multumesc de ajutor

Constatarea aia e valabila 60 de zile. Cauta pe site-ul rarom.ro si gasesti tot ce ai nevoie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand acte pt motociclete comuniste dupa cum urmeaza:

 

1.talon ,carte numar nou pentru MZ 125 RT 1959 pret 100 euro negociabil

 

2.Talon si numar nou pentru MZ 175 gat de lup pret 100 euro negociabil

 

3.Certificat radiere si fisa inmatriculare pentru MZ 175 gat de lup pret 50 euro negociabil

 

4.Talon nou,carte si numar nou pentru Simson Sport pret 100 euro negociabil

 

Pentru alte detalii la telefon 0721710101 sau ninatutulescu@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...