Sari la conținut

Postări Recomandate

Trebuie sa mergj la vinanciar cu fisa de inmatriculare sa o iei in evidenta pt plata impozitului. Partea proasta este cazierul fiscal al vanzatorului expira in 30 de zile. O sa platesti o amenda in jur de 60 de lei probabil. eu asa am platit

nu e amenda, e luarea in intretinere, toti platim 60 de lei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multumesc de raspunsuri. Mai am decat o nelamurire si aici doar cei din Ilfov ma pot lamurii. Eu am domiciliu ( in acte) in comuna 1 Decembrie, judetul Ilfov iar administratia financiara la care apartin eu se gseste in Bragadiru. Eu zilele trecute am fost pe acolo si am intrebat la secretariat despre aceasta problema, doamna m-a trimis la primarie. Cert e ca nu aveam nici un act la mine ca sa-i pot explica precis doamnei. Din experienta, stie cineva concret pe la ce ghiseu sa bat in poarta cand ajung acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te duci cu astea :

 

- dosar tip plic
- Certificatul de atestare fiscala – copie xerox
- Contractul (actul) de vanzare-cumparare – original sau copie legalizata, sau copie conforma, daca se accepta
- Carte de identitate vehicul – copie xerox
- Carte identitate (buletin) cumparator – copie xerox
- Fisa de inmatriculare –original + xerox ( Atentie ! originalul – aceasta nu se lasa la ghiseu, functionarul trebuie sa o stampileze la sectiunea cumparator – se va folosi la servicul de inmatriculare)

- + taxa de 60

Editat de galla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de raspunsuri. Dupa ce fac aceste demersuri, ce mai e necesar sa fac acum pentru a nu platii alte amenzi?

 

Intreb pentru ca nu intentionez sa o inmatriculez acum ci in primavara, pentru ca nu are nici un rost sa pierd cateva luni de asigurare degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos de raspunsuri. Dupa ce fac aceste demersuri, ce mai e necesar sa fac acum pentru a nu platii alte amenzi?

 

Intreb pentru ca nu intentionez sa o inmatriculez acum ci in primavara, pentru ca nu are nici un rost sa pierd cateva luni de asigurare degeaba.

nu mai ai alta, daca nu ai scris deja pe talon instrainat catre ..... mai poti circula cu numerele care le ai deja pe motocicleta, daca ai scris, nr expira in 30 de zile si vei fi nevoit sa iei numere rosii sa poti circula.(de recomandat e sa scrii inainte de a te duce la rar pe talon)

Editat de Nate4u
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am cumparat un suzuki sv 650s in luna decembrie a anului trecut. am luat de la vanzator toate actele si tot ce am facut a fost sa ma duc sa il iau in evidenta. nu inteleg ce taxa de 60 de lei ati platit unii dintre voi.

tot ce stiu este ca atunci cand ma voi duce sa il trec pe numele meu va fi nevoie ca vizita la RAR sa o fac cu motocicleta pe o platforma.

nu voi plati nici o amenda, doar ca nu voi putea sa circul pe ea inainte sa iau RAR-ul si numerele noi.

am dreptate ?

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-am cumparat un suzuki sv 650s in luna decembrie a anului trecut. am luat de la vanzator toate actele si tot ce am facut a fost sa ma duc sa il iau in evidenta. nu inteleg ce taxa de 60 de lei ati platit unii dintre voi.

tot ce stiu este ca atunci cand ma voi duce sa il trec pe numele meu va fi nevoie ca vizita la RAR sa o fac cu motocicleta pe o platforma.

nu voi plati nici o amenda, doar ca nu voi putea sa circul pe ea inainte sa iau RAR-ul si numerele noi.

am dreptate ?

multumesc

Motocicleta e inmatriculata? Nu inteleg de ce sa mergi cu motocicleta pe platforma, daca toate actele sunt in regula, ITP, asigurare..

Editat de claudiulro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta e inmatriculata? Nu inteleg de ce sa mergi cu motocicleta pe platforma, daca toate actele sunt in regula, ITP, asigurare..

cineva de pe forum spunea ca ii expira numerele daca nu o inmatriculezi; mai mult! ca numerele expira in 30 de zile de la data in care treci pe talon instrainat catre...

. acum motocicleta are numere de BH

ITP-ul este valabil pana in 2014

cat despre asigurare, ii voi face inainte sa trec pe la RAR

MULTUMESC DE INFORMATII

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci aceeasi problema o am si eu ...am cumparat motocicleta si nu am luat o in evidenta....deci nu este nicio problema daca ma duc acum sa o iau in evidenta....nu ? platesc taxa aceea si posibil amenda ? sau fac inca un contract vanzare cumparare si nu mai am problema aceasta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci aceeasi problema o am si eu ...am cumparat motocicleta si nu am luat o in evidenta....deci nu este nicio problema daca ma duc acum sa o iau in evidenta....nu ? platesc taxa aceea si posibil amenda ? sau fac inca un contract vanzare cumparare si nu mai am problema aceasta ?

spre deosebire de tine, eu am luat-o in evidenta. DACA POATE SA NE AJUTE CAREVA... multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatie similara si la mine:

-toate actele facute

-inscrisa la fisc pe numele meu

-pe talon nu e scris nimic

-motoreta are numerele fostului proprietar

 

Pot sa ma duc pe ea la rar pentru autentificare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma lamuriti si pe mine sapt asta ma duc sa imi cumpar o suza trebe sa cer certificat fiscal de la vanzator? Mentionez ca mi-am vandut motorul prin septembrie si cel care a cumparat-o nu mia cerut asa ceva dar a inmatriculato fara probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cineva de pe forum spunea ca ii expira numerele daca nu o inmatriculezi; mai mult! ca numerele expira in 30 de zile de la data in care treci pe talon instrainat catre...

. acum motocicleta are numere de BH

ITP-ul este valabil pana in 2014

cat despre asigurare, ii voi face inainte sa trec pe la RAR

MULTUMESC DE INFORMATII

Nu iti expira nici un numar. Daca nu ma insel, dupa ce faci contractul de vanzare cumparare ai termen 30 de zile sa treci motocicleta pe numele tau. Daca te opreste politia dupa ce trec 30 de zile iti da amenda, dar nici decum nu expira numerele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci aceeasi problema o am si eu ...am cumparat motocicleta si nu am luat o in evidenta....deci nu este nicio problema daca ma duc acum sa o iau in evidenta....nu ? platesc taxa aceea si posibil amenda ? sau fac inca un contract vanzare cumparare si nu mai am problema aceasta ?

Contractul de vanzare cumparare nu are nicio valoare la financiar, nu de data de pe contract se uita cei de la financiar ci la data cand a fost radiata din evidentele fiscale de fostul proprietar.

 

El a radiat-o acum 31 de zile, ai nevoie de un alt certificat fiscal din partea lui, cel vechi nu mai este valabil. Dar tine cont ca nu este obligat sa iti elibereze altul. Apoi platesti o amenda ca nu ai luat-o in evidenta in termenul legal

spre deosebire de tine, eu am luat-o in evidenta. DACA POATE SA NE AJUTE CAREVA... multumim

N-ai nicio problema. Daca pe talon nu scrie "instrainat catre la data de: xx-xx-xx" poti circula fara probleme si o poti inmatricula pe numele tau cand doresti fara a avea probleme, In acelasi timp o poti vinde fara sa o mai fii trecut in civ-ul motocicletei.

 

Poate ma lamuriti si pe mine sapt asta ma duc sa imi cumpar o suza trebe sa cer certificat fiscal de la vanzator? Mentionez ca mi-am vandut motorul prin septembrie si cel care a cumparat-o nu mia cerut asa ceva dar a inmatriculato fara probleme

 

In mod legal este imposibil sa o fi inmatriculat-o fara ca tu sa ii eliberezi certificatul fiscal. Dar in romania se poate inmatricula si fara, Uita-te la baiatul de mai sus, Poate tu esti in situatia vanzatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa incerc sa imi dau si eu cu parerea, ca toata lumea de pe aici. Nu sunt de acord cu ce au scris multi cei ce au postat aici, insa fiecare are dreptul sa scrie ce vrea, ca e un forum public.

E adevarat, in 30 de zile de la data achizitionarii trebuie sa mergi si sa deschizi rol fiscal (sa il treci pe numele tau) oricarui mijloc de transport. Nu te va amenda politia daca trec cele 30 de zile, ca nu e treaba lor. Te da amenda Primaria daca trec cele 30 de zile. Amenda este intr-adevar in jur de 60 de lei si se prescrie dupa 5 ani, asa ca fa bine si mergi de plateste sau mergi in primavara cu alt act de vanzare cumparare mai nou de 30 de zile. La Bragadiru unde inteleg ca ai fost tu, cred ca ai fost la ANAF. Mijlocul de transport nu se inregistreaza la ANAF, ci la DITL (Directia Impozite si Taxe Locale), adica la primaria de unde apartii, pentru ca acolo iti platesti impozitele. Ce este important dupa parerea mea, atunci cand cumperi un motor sau o masina second hand... sunt de fapt 3 chestiuni:

1. Verificare la furturi auto, dupa seria sasiu. Se face aici: http://www.politiaromana.ro/furtauto/furtauto.aspx

2. Daca nu o gasesti la vehicule furate ( poate sa fie furt art. 208-209 cod penal sau abuz de incredere, art. 213 cod penal), atunci verifici sa nu fie inscrisa in arhiva electronica de garantii reale mobiliare (AEGRM), adica sa nu fie garantia vreunei banci sau firme de leasing, caz in care poate face obiectul unei executari silite si sa ramai fara ea. Asta se verifica aici: http://www.co.romarhiva.ro/webarchive/index.htm ( a se vedea Legea 99 / 1999, titlul VI, cap. V , art. 62-68 (executarea garantiei reale mobiliare) , sau dupa caz (in functie de dispozitiile art. 3 din Legea 71/2011), art 2442 si urmatoarele din NCC.

3. Daca totul e ok la primele 2 verificari, a 3 -a chestiune importanta este certificatul fiscal. Daca nu iti da certificat fiscal, nu cumperi, nu ii dai banii. De ce? Individul sau firma respectiva care iti vinde, poate avea datorii la stat, iar directia de impozite si taxe locale nu va accepta radierea in scopul instrainarii. Mai mult, bunul poate fi executat silit pentru debitele fata de DITL, caz in care risti sa ramai fara el daca il cumperi fara sa fi fost radiat de la DITL de pe numele vanzatorului. Cand iti da fisa de inmatriculare cu stamila de la DITL ca s-a radiat, trebuie ca pe certificatul de inmatriculare (TALON) sa iti scrie si "instrainat catre ....." , sa semneze si sa stampileze daca e cazul. Acest lucru este necesar la Serviciul inmatriculari (care tinea inainte de Politie si care acum tine de Prefectura).

 

La serviciul inmatriculari ai nevoie de fisa de inmatriculare cu dovada ca a fost radiata de pe numele fostului proprietar si luata in evidenta pe numele actualului proprietar, contractul de vanzare - cumparare, cele 2 taxe extrajudiciare de timbru (taxa talon si taxa inmatriculare), taxa (contravaloarea) pentru numar (daca se schimba), certificat de autenticitate de la RAR, talon, carte de identitate a masinii / motocicletei si cererea de inmatriculare. Daca se schimba placuta de inmatriculare, trebuie sa o predai pe cea veche.

 

Sper ca au fost utile informatiile oferite de mine, iar daca nu sunteti de acord cu ele si vreti sa ma contraziceti, nu aveti decat. Nu ma derenjeaza. Fiecare are dreptul sa isi dea cu parerea (argumentat sau nu, documentat sau nu), asa cum am facut si eu.

 

O seara buna si bafta tuturor.

Editat de ambidextru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hey, multumim pentru ajutor! SEARA FAINA



Situatie similara si la mine:

-toate actele facute

-inscrisa la fisc pe numele meu

-pe talon nu e scris nimic

-motoreta are numerele fostului proprietar

 

Pot sa ma duc pe ea la rar pentru autentificare?

oricum eu nu mai inchiriez platforma pentru RAR

oricum vara trecuta nu m-a oprit nici un echipaj. desi am purtat doar casca.

cat ghinion sa am la primavara sa ma opreasca cat "fug" cu ea RAR si inapoi?

ASFALT USCAT ! CAND O SA FIE CAZUL :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare! am nevoie de o parere, de la cineva care poate a ajuns in acelasi stadiu ca mine.

Am facut toate actele pentru motocicleta cumparata: contracte, fiscal, certificat. carte. autentificare, l-am declarat la impozit.

Problema e ca nu am avut timp sa merg cu toate actele la politie sa scot nr si intre timp fiscalul a expirat( desi am platit o amenda de 30 lei pentru intarziere la primarie si am reusit sa il declar)

Voi avea probleme la politie cu fiscalul expirat? chiar daca acum motorul e pe numele meu la impozit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Maine urmeaza sa imi ajunga motorul acasa.Nu este inmatriculat si din cate am inteles eu de la cel care il iau trebuie sa ii fac ITP, RAR si pe urma numere, este adus din Italia si fiscalul urmeaza sa mi-l trimita el saptamana aceasta.

Acum intrebarea mea: este corect ce am scris mai sus, adica daca nu am uitat ceva si care ar fi ordinea actelor.

 

Ca sa stiti in caz ca am uitat ceva, este primul motor, m-am mai documentat si nu am inteles bine partea cu actele si moto aduse din afara.

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Maine urmeaza sa imi ajunga motorul acasa.Nu este inmatriculat si din cate am inteles eu de la cel care il iau trebuie sa ii fac ITP, RAR si pe urma numere, este adus din Italia si fiscalul urmeaza sa mi-l trimita el saptamana aceasta.

Acum intrebarea mea: este corect ce am scris mai sus, adica daca nu am uitat ceva si care ar fi ordinea actelor.

 

Ca sa stiti in caz ca am uitat ceva, este primul motor, m-am mai documentat si nu am inteles bine partea cu actele si moto aduse din afara.

 

Mersi

itp +rar - 530 lei din start ( atat am platit la Voluntari in noiembrie anul trecut )

ai grija sa ai toate actele de Italia traduse si lagalizate + 2-3 randuri de copii

Dupa ce faci rar si itp te duci sa o declari la taxe si impozite . Trebuie sa depui dosar pentru taxa de poluare ( dureaza minim 3 zile pana il elibereaza ) , dosarul va contine copii dupa toate actele motocicletei , carte de identitate , fisa de radiere din Itaila etc + timbru fiscal .+ declaratie pe propria raspundere ca in momentul cumpararii , motoreta avea xxxxx km.

Apoi te duci la Pipera .

Nu uita sa ai o copie dupa talonul masinii cu care ai adus motorul daca este cazul ( va trebui sa dai declaratie pe propria raspundere cum si cu ce ai adus-o )

Spor la inmatriculat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Defcon mersi , de astăzi încep sa stâng actele copii etc, vineri am liber si vreau sa fac cat mai mult din acte.

O sa fie înmatriculata in Prahova, unele acte le pot face si in București? Mi-ar fi mult mai ușor

 

Mersi!

 

Acum am observat ca fisa de radiere si carte de identitate nu sunt traduse, pentru rar am nevoie si de ele traduse si legalitzate? Si nu am contractul de vânzare - cumpărare între mine si vanzator, presupun ca o sa am nevoie si de el, corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Defcon mersi , de astăzi încep sa stâng actele copii etc, vineri am liber si vreau sa fac cat mai mult din acte.

O sa fie înmatriculata in Prahova, unele acte le pot face si in București? Mi-ar fi mult mai ușor

 

Mersi!

 

Acum am observat ca fisa de radiere si carte de identitate nu sunt traduse, pentru rar am nevoie si de ele traduse si legalitzate? Si nu am contractul de vânzare - cumpărare între mine si vanzator, presupun ca o sa am nevoie si de el, corect?

O sa ai nevoie de ele traduse si legalizate atunci cand : o bagi pe numele tau la financiar , cand depui dosarul pentru taxa de poluare si inmatriculare ..

Actele care trebuie sa fie traduse sunt

fisa de radiere de Italia

cartea de identitate de Italia

certificat de vanzare cumparare sau factura ..

Editat de defcon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din Italia trebuie sa ai :

 

Certificat de proprietate , cu mentiune in rubrica de radiere

Targa (certificat de inmatriculare) , cu hartia de radiere atasata (lipita) "radiata definitiv pentru export in tara UE"

contract de vanzare cumparare (Dichiaratione di vendita)

 

La RAR ai nevoie de cele de mai sus, impreuna cu CI al tau sau al celui care iti face RAR-ul (nu e neaparat sa fii tu, insa sa completeze corect fisa pt RAR)

Atentie sa fie moto in regula cu evacuarea, semnale/lumini/claxon (!), si cauciucurile !

Ti se elibereaza Carte de identitate RO, Certificat de autenticitate (valabil 60 zile, atentie) , hartie cu ITP facut , folii securizare , etc.Ti se inapoiaza originalele actelor de IT.

Cu cele eliberate de RAR , impreuna cu originalele de IT , ca sa eviti cozi si nervi , du-te frumos la o firma intermediere inmatriculari , si pt comision de cca 60 ron iti fac ei toata treaba , inclusiv numerele.

In unele judete este nevoie de declaratie notariala ca moto a fost adus in tara cu auto/platforma numarul xx, in data xx, punct trecere frontiera xx.Costa 25 ron.

 

Daca nu:

Traduse toate actele de Italia si legalizate

Platite taxele la primarie/trezorerie/etc

Completat cererea catre comandantul Politiei

Platit asigurare (fara RCA valabil nu ti-o vei inmatricula)

Copii dupa toate hartiile de mai sus, si fa bine si pastreaza un rand de copii acasa, ca nu cer de mancare, nu se stie...

Platit taxa pt tablita, la rand sau preferential

 

Pui actele pana in ora 10.30 , la ora 14.30 ai numerele gata. (in provincie , cazul meu, CS)

Daca nu, de pe o zi pe alta ar fi gata.

 

Daca ai alte probleme cu hartiile sau nelamuriri posteaza cu incredere.

Bafta , rabdare si nervi...



Asa arata actele de Italia, ca sa nu ai dubii...

dichiarazione.jpg

2010731153136_carta-di-circolazione.jpg

134109_cdp.jpg



  • Si pe "Targa" adica Carta di circolazione trebuie neaparat sa ai stampila asta :

dicituraht9.jpg



Salutare! am nevoie de o parere, de la cineva care poate a ajuns in acelasi stadiu ca mine.

Am facut toate actele pentru motocicleta cumparata: contracte, fiscal, certificat. carte. autentificare, l-am declarat la impozit.

Problema e ca nu am avut timp sa merg cu toate actele la politie sa scot nr si intre timp fiscalul a expirat( desi am platit o amenda de 30 lei pentru intarziere la primarie si am reusit sa il declar)

Voi avea probleme la politie cu fiscalul expirat? chiar daca acum motorul e pe numele meu la impozit?



Vei avea nevoie de alt Certificat Fiscal, valabil , in termen.



Salut!
Stie cineva mai multe informatii despre inmatriculatul motoretelor cu provenienta USA.??! Exista un topic ceva..? eu nu gasasc!

ms!



O sa te lovesti de Vama . Era un topic sau doua chiar, dar nu stiu daca era lamurit pana la capat.

O sa incerc sa dau de un prieten din tara care acum x ani si-a adus din tara non UE motorul si l-a inscris...

Iti las un PM, cand voi stii.

Editat de cry_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...