Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

Acuma serios... cum poti sa raspunzi la asa ceva?

Nu, nu este nimeni care sa calatoreasca de placere, toti o facem din obligatie!

Unde sa aiba atitudinea? Sunt doua lumi paralele... pe sosea? la barul clubului? la barul de pe highway? La intruniri? Cand cumpara iarba? In afara de itruniri poti singur sa-ti raspunzi la intrebari. Iar intrunirile aici sunt de 2 feluri: cele pt cluburi in principal, si cele pt familisti.

Daca un "familist" merge la o intrunire pt cluburi in principal, nu e absolut nici o problema daca se comporta normal si nu e "zmeu", respecta micile reguli de comportare e mai mult decat binevenit.

Tocmai ma refac dupa o itrunire si inca mai rad la o imagine care mi-a ramas pe creier de samata noaptea tarziu- duminica dimineata devreme: un membru de club tatuat pana in varful nasului jegos, imbracat in piele si fara prea multi dinti in gura, il intreaba un inginer curatel (cordura), cu care discutase (bause) pana atunci, ce calareste. (Eu stiam ambii ce calaresc pt ca pe ingineras il intalnisem in ziua precedenta iar celalat imi era tovaras vechi ) Inginerul se balbaie umpic si raspunde : un Harley - eu stiam ca avea un gs1200. Eu pufnesc in ras.... la care Danny(mc-istul) raspunde : eu am un VTR, si incepe sa ii zica ce misto e VTR-ul lui iar bietul ingineras .... In fine...

Bag pixul ce rau e la lucru dupa un weekend de distractie intre motoristi....

:wacko: tare! Oricum multe faze cu motoristi......noi personal am patit una pe care nu o pot uita....la un moment dat dupa o tura ne oprim ne dam jos castile iar unu dintre prieteni are in urechea stanga cercei din partea de jos pana in partea de sus a urechii si din intamplare ne-am oprit langa un grup de rromi si erau cuceriti de cerceii lui iar rromi il intreaba de ce are atatia cercei? Raspuns: "Ca sa stiu cate urechi am rupt" si dupa aia urla una la ei si dupa aia rromi o rup la fuga ;) !

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

.... In fine...

Bag pixul ce rau e la lucru dupa un weekend de distractie intre motoristi....

 

* bey, nu-mi aminti! aici e inca duminica seara.

las' ca vine ea vara si ...vacanta, cu trenul din Franta :wacko:

 

da, uneori e hilar sa privesti doua lumi paralele dintr-un punct fix, care nu se afla, in momentul ala, in nici una dintre ele. eu tocmai am vazut "The Visitor" si m-am gandit la asta. e usor sa comentezi de pe margine, insa vine realitatea din fatza si-ti da peste bot cu generalizarile tale. ...toti suntem albi si doar ailalti sunt negrii. bleah!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca tu ai probleme grave. Nu ma leg de faptul ca m-ai facut rasist.

 

Dar sa incepi sa iti expui probleme cum ai vrea tu sa ii omori pe toti albii ca sunt cuceritori si au adus numai prapad .... e chestie medicala. Si vine de la procesor.

 

Nu iti inteleg rostul postarii tale aici, nu ai adus nici un aport pozitiv la forum/topic.

 

Nu compara ADVRider cu motociclism.ro ca este alta mancare de peste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Mchiaualh... sau cum isi spune barbatul (nu stiu cum isi inchipuie ca o sa retin numele asta) nu sti nici odata daca este cineva care face bascau sau un grup de prieteni care fac bascau, sau un baiat cu reteaua impaienjenita, sau... Serios barbate, esti pe bune?

 

daca da, dece crezi ca ai dat asa o lovitura doboratoare comunitatii motociclismice (sic) de aici? In afara de majuscule nu inteleg nimic. Da, suntem mai lipsiti de libertate , mai indoctrinati si frecati la cap decat personajele din capul tau. Tough luck! Altceva? Chiar nu inteleg insemnatatea acestui gest istoric... Ai descoperit gaura la macaroana!

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg pe unii de ce posteaza sau ce cauta pe aici.Ori se plictiseste omul? Nu stiu de ce nu posteaza acolo la plasticuri cu denumiri din 3 litere,ma gandesc ca si aia au cluburi si cu ei s-ar intelege acest tip mai bine.Ar putea face multe impreuna,de exemplu acuma se deschide sezonul si sigur incep cu prostii de genul Motociclisti in trafic.

Eu zic ca i-ar sta bine acolo impartind fluturase si de alea.

Pacat ca aici posteaza tot felul de oameni care nici macar nu au motocicleta,sa nu vb. de chopper-cruiser,club(lucruri sfinte).Oricum am ajuns la concluzia ca nu 2,sunt trei categorii:motociclisti,posesori de motocicleta(cat. asta inca nu si-au scos motoarele ca e frig) si a 3 a categorie:preteni cu motociclistii(il cunosc pe ala,am vb. odata cu el si am si dat mana cu el...uaaaau).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PENTRU MINE IMAGINEA CHOPERISTULUI LIBER RAMANE CEA DIN EASYRIDER CEA A OMULUI IN CAUTAREA LIBERTATII ABSOLUTE.

 

Ce n-ai inteles TU si multi alti "cioparisti" e ca filmul ala nu e despre motociclete, sau ma rog, nu ala e subiectul principal. Easy Rider nu e film de bikeri, e un film cu mesaj, un film intr-adevar artistic, facut sa loveasca in sentiment si sa te marcheze...poate n-ai observat dar se asemana foarte mult cu un film european, mai ales sfarsitul... nu filmul blockbuster tipic hollywoodian.

Wyatt si Billy nu erau doi bikeri rai plecati sa se plimbe... erau un fel de hipioti traficanti de droguri care nu-si gaseau locul in societatea 'mainstream' a anilor '60. Degeaba cauti tu easy ridersi in motociclisti si in oameni in general...aia s-au 'terminat' prin 1972... wake-up and smell the... roses.

 

Deci, Easy Rider nu e film cu 2 outlosi, ci cu 2 hipoti pe mobre.

 

 

Si pt frustratii care ejaculeaza la gandul ca vin hells angelii si rastoarna vitezane pe la baruri sau cocoseaza baietii in combinezoane cu slidere, mai bine vorbiti dupa ce treceti de varsta psihologica de 15 ani, ca-n viata nu e ca-n filme si va faceti dracu de ras cand ziceti aberatii de genu' ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite o intrebare pentru tine @Mci...

 

Ce vrei tu de la noi motociclistii?

 

* citind cateva paragrafe, am ajuns la o singura concluzie. cred ca omul asta vrea ceva similar cu baiatul ala despre care canta Gabi Lunca: da, mama, cu biciu'n mine! ...dar, e prea tarziu, parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca pe aici multi chopperisti ies la drum cu alti motociclisti ,cu alte genuri de motoare.

 

asa si? care-i problema ca ies cioparistii cu enduristii si turistii si nakedistii (ca cu vitezistii mai greu, ca aia-i dau tare)... de ce-i asa de neconceput in mintea ta?

Ia vezi RUN-urile H.A. din UK, Germania etc...sa vezi cat de pestrite sunt.

 

omfg :bounce:

Mesaj completat

aici am fost:

- 6 Yamaha Virago

- 1 Kasasaki EN 500

- 1 Honda Shadow

- 1 KTM 690

- 1 Kawasaki KLE 500

- 1 Suzuki GSR600

- 1 Suzuki GS 500

- 1 Suzuki Bandit 1200

- 1 Suzki V Strom 650

 

deci, 8 "ciopere" 2 enduro 1 turing si 4 nakeduri... stii ce misto a fost?

 

http://lh4.ggpht.com/_YDQB7CdzdR0/Sf80ijVW...40/IMG_8172.jpg

http://lh6.ggpht.com/_YDQB7CdzdR0/Sf80jDkG...40/IMG_8173.jpg

/index.php?...t&id=466763

/index.php?...t&id=466764

 

vezi sa nu faci infarct privind pozele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa si? care-i problema ca ies cioparistii cu enduristii si turistii si nakedistii (ca cu vitezistii mai greu, ca aia-i dau tare)... de ce-i asa de neconceput in mintea ta?

Ia vezi RUN-urile H.A. din UK, Germania etc...sa vezi cat de pestrite sunt.

 

omfg :bounce:

Mesaj completat

aici am fost:

- 6 Yamaha Virago

- 1 Kasasaki EN 500

- 1 Honda Shadow

- 1 KTM 690

- 1 Kawasaki KLE 500

- 1 Suzuki GSR600

- 1 Suzuki GS 500

- 1 Suzuki Bandit 1200

- 1 Suzki V Strom 650

 

deci, 8 "ciopere" 2 enduro 1 turing si 4 nakeduri... stii ce misto a fost?

 

http://lh4.ggpht.com/_YDQB7CdzdR0/Sf80ijVW...40/IMG_8172.jpg

http://lh6.ggpht.com/_YDQB7CdzdR0/Sf80jDkG...40/IMG_8173.jpg

/index.php?...t&id=466763

/index.php?...t&id=466764

 

vezi sa nu faci infarct privind pozele

 

 

 

Nici nu vreau sa vad!Nu concep!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sunt un pic (mai mult) dezamagit pentru ca ma asteptam ca pe forumurile moto(ambele forumuri,ma refer la acestea 2 mari,Motociclism si Pro Bike) sa intalnesc oameni mult mai liberi,mai lipsiti de idei preconcepute sau de prejudecati de Evul Mediu.

Si asta la oameni care se pretind "motociclisti liberi,tineri si cu mintea destupata".

 

Si da sunt putini cei care,Pe Amandoua Forumurile,sunt cu adevarat cu mintea Deschisa.

Culmea e ca pe ADVRIDER am intalnit cele mai deschise opinii,inclusiv la romanii care sunt acolo.Ala chiar e site de Motociclism si Calatorii pe Doua Roti.Felicitari celor care il fac.

Fara suparare.Asta e parerea mea Clara,Sincera si Pe care MI-O MENTIN CU RISCUL DE A FI BANAT PE AMBELE FORUMURI.

 

Aveam Alte Asteptari,Mai ales de la MULTI Chopperisti,Pe care ii credeam Oameni Mai Deschisi La Minte,fara idei INGUSTE.Nu generalizez.In nici un caz.Sunt sigur ca Sunt Chopperisti care au ALTE IDEI dar probabil ca Prefera sa Nu posteze si II Inteleg.

Ne-am reintors la conceptiile Evului Mediu.

culmea cei mai tineri,care ar fi trebuit sa fie Mai Deschisi La Minte,fiind mai inchistati.Si sincer,fara suparare,ca si cum ar avea ochelari de cal.Exact.Ochelari de cal.Numai ca saracul cal ii poarta ca stapanul il obliga.Altii se pare ca accepta de bunavoie sa si-i puna si vad doar inainte.

Fara suparare.Asta e parerea mea Clara,Sincera si Pe care MI-O MENTIN CU RISCUL DE A FI BANAT PE AMBELE FORUMURI.

Aceasta parere este postata si pe Pro Bike.

A si sa ii raspund lui ROBBYCHOPPER,pe care sincer il respect,am vorbit cu el pe mess privat,chiar este un om care are o alta VIZIUNE asupra motociclismului:

ROBBYCHOPPER eu NU,IN NICI UN CAZ NU VREAU SA DEZBIN sau SA FAC MISTO(NEVER-NICIODATA) de sectiunea Chopper, Custom & Power Cruiser.

DIN CONTRA MA MAHNESTE CA TOCMAI AICI VAD PERSOANE(NU AM REPET NIMIC CU ELE) CARE AU IDEI CARE SUNT DIN ALT EV,TOCMAI AICI UNDE MA ASTEPTAM SA GASESCA OAMENII CEI MAI LIBERI,DESCHISI LA MINTE SI FARA IDEI PRECONCEPUTE.

PENTRU MINE IMAGINEA CHOPERISTULUI LIBER RAMANE CEA DIN EASYRIDER CEA A OMULUI IN CAUTAREA LIBERTATII ABSOLUTE.

POATE SUNA IDEALIST DAR ASA VAD EU.

Asta e parerea mea Clara,Sincera si Pe care MI-O MENTIN CU RISCUL DE A FI BANAT PE AMBELE FORUMURI.

Pentru un moment, am avut senzatia ca ma trage de urechi un motociclism cu ani de experienta si zeci de mii de km pe doua roti.

Apoi am bagat un ochi la "Incepatori", unde te-ai laudat cu prima iesire in trafic, ca sa-mi revin:

 

/index.php?showtopic=468817

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

 

* hm, nu stiu ce motiv au avut sa faca pace sau ce se ascunde in spatele declaratiilor oficiale, eu insa nu cred ca ...lupul isi va schimba naravul. mai ales la nemti (unde mentalitatile si "prejudecatile" sunt asa de bine inradacinate).

 

acum vreo sapatmana cand ma plimbam cu biclcietaprin centrul Dachau-ului am vzut un Hell's. dn spate, mai rpecis. era pe strada principala, eu mergeam in acelasi sens cu el si tot hlizindu-ma, n-am vazut ca semaforul din fata noastra se facuse rosu. noroc ca am pus frana brusc (de era sa cad), ca altfel ma suiam pe el :D (eu vroiam sa vad mai bine ce scrie jos pe vesta, adica ce chapter e).

 

eu pana nu-i vad de mana pe Hauptstrasse, doi-cate-doi, nu cred in pace. (probabil ca scandalurile si crimele din ultimii ani le afecteaza afacerile si cum a fost si criza, ...e bine s-o lase mai moale.)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestia cu pacea e mai mult asa publica, ca sa linisteasca cit de cit politia si populatiaaa....e just bullshit

 

ce pace hahaaaa am ris cind am auzit la stiriii si mio tradus pretenumiu aici in berlin....laso dracului negru cu rosu pace ...what the fuckk....

 

 

...........THE WORLD IS RED AND WHITE........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stam si ne gandim putin chestia cu pacea in Germania ca se respecta sau nu, era necesara ''politic'' vorbind. In Germania s-a pus deja problema sa se interzica cluburile la nivel national. Cum stim Germania este federala asa ca anumite decizii se iau la nivel local. In landul Schleswig-Holstein s-a interzis apartenenta la cluburi 1%. 300 de politisti au facut un raid au confiscat haine sigle etc si au inchis charterele locale a doua clubri din big four. Bineinteles ca acum sunt presiuni sa se extinda aceasta decizie eventual la nivel national. S-ar putea ca in ceva ani in ritmul acesta daca nu exista o voce comuna a cluburilor pur si simplu fenomenul sa fie ingropat.

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacea e buna pt afaceri. Uneori necesara... Aici cred ca e insa politica locala. Un pact de neagresiune ar trebui sa vina de foarte sus in ierarhie si nu cred ca ar fi posibil. Cine stie cine o facut o glumita pe ceva site si jurnalistii cautatori de scandal au pus botul.

Iar la faza cu interzicerea cluburilor 1% e doar aburirea pupulatiei. Acuma logic gandind ce pulea vor sa zica? Ca o sa scoata outlaws in afara legii? Buahahahah ... Finalitatea e sa nu se mai vada "culori" pe starda pt ca muritorul de rand sa creada ca nu mai exista cluburi. In rest tot atatea raiduri o sa fie la sediu, tot atatea aresturi, dar la fel de multi caini rai numai ca nu o sa poti sa-i recunosti. Cria o sa franeze mai relaxat pt ca nu o sa stie cu cine are de aface, o sa zgarie motorul care nu trebuie si o sa ia o bucata peste ochisori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shobolanu' Cu tot respectul, daca ''scopul'' este pierderea culorilor atunci pot oamenii linistiti sa se duca la mafia albaneza kosovara spatiul ex sovietic etc. Oricum in momentul de fata sunt de ceva ori mai puternice decat orice MC din orice tara europeana vrei tu. Am vaga impresie ca vorbim de cluburi aici si culorile sunt pina la urma cele mai importante indiferent de club.

Habar nu am momentan care este continuarea pacii dar nu ar fi o premiera. Razboiul scandinav s-a terminat pe canalul national de televiziune cu o strangere de mana intre presedinti. Da o cautare AK 81 Danemarca si o sa vezi cu cine se razboiesc acum... Cum am spus, in momentul asta o vad ca o decizie ''politica'' inteleapta tinand cont de situatia din Germania. Atat. :D

 

Bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* mi se pare ca voi scoateti din context situatia cu cluburile 1% si, din cate stiu eu, legile nu se refera/aplica doar unui "segment" de motociclisti (populatie).

Germania are o astfel de politica, nu-i place ca nu mai poate controla cat-de-cat ce fac "bandele" (si nu numai din motociclism). e firesc sa nu mai aiba control, au redus bugetele la sange. acum incep sa taie si de la someri si mame cu copii in brate, deci au belit-o si aici cei din patura "laturalnica" a societatii.

asa ca singura solutie a cluburilor e sa aiba o pozitie comuna. sa se alieze, daca e necesar.

si asta nu o fac doar cluburile outlaw, ci toti ceilalti motoristi. exista in Germania o diversitate foarte mare de cluburi si "grupe" cum le zic ei. au si ei, cum e la noi Asociatia, un "for" d-asta superior. e un "sindicat" al cluburilor moto, se cheama chiar asa "Biker Union" si are multi membrii la nivel national, organizati f. bine, cu o ierarhie clara si reguli. AIA au facut lobby pentru existenta pasnica a cluburilor, iar reprezentantii politici stau cu ei de vorba. asta pentru ca sunt perceputi drept "baieti buni". dar facand lobby, pe cale pasnica adica, sunt si in "asentimentul" cluburilor 1%. asa ca, probabil, sunt ajutati de acestia (sustinuti financiar?).

outlaw nu mai reprezinta ce a fost acum 50 de ani. culorile, da! "spectacolul" - yes! dar deciziile nu cred ca se mai iau "in forta", ci cu ...multa diplomatie.

 

parerea mea. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...