Sari la conținut

La Uniriiiii ! Bucuresti - 23.11.2007


OLY
 Share

Postări Recomandate

Salutari.

Lucrez la un dealer auto si iti spun cum se procedeaza in cazul daunelor auto. Ma indoiesc si eu ca ar fi mari diferentele intre auto si moto.

1. Te duci cu procesul verbal la Allianz Tiriac, la biroul de daune.

2. Impreuna cu agentul constatator de la Allianz, se deschide un dosar de daune (copii dupa p-v Politie, permis de conducere, polite de asigurare, alea-alea) se fac poze la motor si iti da o nota de constatare cu piesele si manopera aferenta.

3. SFATUL MEU PERSONAL: CAUTA UN SERVICE UNDE-TI POTI REPARA MOTORUL CARE ARE CONTRACT CU ALLIANZ TIRIAC, astfel dupa repararea motorului, tu doar o sa semnezi un deviz de lucrari si o factura, pe care o s-o duca ei la Allianz si le face plata direct in contul lor. Asa esti tu scutit de a-ti tine banii blocati pana se hotarasc cei de la Allianz sa-ti plateasca.

4. Daca nu gasesti niciun service care are contract cu Allianz-u`, singura alternativa e sa-ti platesti tu si sa mergi cu factura si devizul la ei. O sa completezi o cerere de despagubire si ei AR TREBUI in 21 de zile sa-ti plateasca. Daca ai cont in banca, spune-i sa-ti vireze banii direct in cont, pentru a evita eventualele incidente si scuze penibile cu plata in numerar ("Nu avem destul numerar, haideti maine!) - a mai dat cineva sfatul.

Daca mai sunt piese pe care nu le-ati vazut cand a facut agentul de constatari nota de constatare, cheama-l in service, cand e motoru` desfacut, pentru o constatare ulterioara.

 

Intr-un final, o sa se rezolve. Allianz-u` e cea mai serioasa firma de asigurari.

 

Pt carcotasi: Asta se intampla la mine la servici. Stiu ca in alte orase/service-uri se procedeaza diferit.

 

Spor! :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

doar la honda costa devizul sau la oricare ? k mi-a dat azi o gajica de la alianz o foaie cu 3 service'uri unde sa ma duc sa imi faca constatarea!

 

<small>--- Mesaj completat în 27 Nov 2007 18:14 -------------</small><br/>Doamne cat iubesc Romania asta ! Azi am umblat juma de zi si nu am rezolvat nimic ....

costa la orice service. dar la honda, cel putin in constanta, costa cca 2 bulioane. vezi ce service-uri ti-a dat pe lista, si vorbeste cu aia. daca ti-ar da dauna totala, ar fi ok(parerea mea), dar nici daca ti-o repara nu ar fi rau, numai ca este posibil sa astepti piesele muuult si bine, ca asa este pe aceste plaiuri. eu in vara am avit un mic accident. motorul a intrat la dauna totala(honda cb 400), si asig a platit 3500 ron. reparatia a costat max 3 milioane. de ce? un rezervor costa 2300 ron(23 milioane rol), l-am indreptat cu 15 ron, maneta+suport ambreiaj cateva milioane, am dat vreo 30 ron, sticla vitezometru vreo 2 milioane( da, milioane), am facut-o eu, samd...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar la honda costa devizul sau la oricare ? k mi-a dat azi o gajica de la alianz o foaie cu 3 service'uri unde sa ma duc sa imi faca constatarea!

 

<small>--- Mesaj completat în 27 Nov 2007 18:14 -------------</small><br/>Doamne cat iubesc Romania asta ! Azi am umblat juma de zi si nu am rezolvat nimic ....

 

nu pune botu' la ce ti-a zis gagica aia, service-uri autorizate de ei. ce plt, nu ai dacie, trebuie sa mergi intr-un service honda unde sa-ti vada motorul un mecanic de motoare, punct. si nu te duci unde vrea ea.

o suni, ii explici ca e netransportabila si il chemi pe agent la serviceul autorizat honda, nu unde vor ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar la honda costa devizul sau la oricare ? k mi-a dat azi o gajica de la alianz o foaie cu 3 service'uri unde sa ma duc sa imi faca constatarea!

 

<small>--- Mesaj completat în 27 Nov 2007 18:14 -------------</small><br/>Doamne cat iubesc Romania asta ! Azi am umblat juma de zi si nu am rezolvat nimic ....

Baieti de la Honda sunt seriosi si merita sa te duci la ei.Piesele chiar daca sunt mai scumpe ,sunt originale100% si de buna calitate.In ce priveste depagubirile,plateste toata consumatia,cu acte in regula pentru arice,ia de la asigurari ce-ti da si restu de bani la judecata.Procesul verbal este principala ta dovada si facturile de asemeni.Precis cistigi,asta daca dupa primele infatisari nu intervine o intelegere cu vinovatu.Se pare ca nu e chiar sarac.Bafta si regrete ca ai pus-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

costa la orice service. dar la honda, cel putin in constanta, costa cca 2 bulioane. vezi ce service-uri ti-a dat pe lista, si vorbeste cu aia. daca ti-ar da dauna totala, ar fi ok(parerea mea), dar nici daca ti-o repara nu ar fi rau, numai ca este posibil sa astepti piesele muuult si bine, ca asa este pe aceste plaiuri. eu in vara am avit un mic accident. motorul a intrat la dauna totala(honda cb 400), si asig a platit 3500 ron. reparatia a costat max 3 milioane. de ce? un rezervor costa 2300 ron(23 milioane rol), l-am indreptat cu 15 ron, maneta+suport ambreiaj cateva milioane, am dat vreo 30 ron, sticla vitezometru vreo 2 milioane( da, milioane), am facut-o eu, samd...

deci tu ai luat 35 mil si ai ramas si cu motoru pe care l-ai reparat cu 3 mil ? :baldy:

si cum draq sa dau eu ca PAGUBIT, ca VICTIMA 2 milioane pe deviz cand eu practic nevinovat fiind nu ar trebui sa platesc nici macar o copie xerox :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tu ai luat 35 mil si ai ramas si cu motoru pe care l-ai reparat cu 3 mil ? :baldy:

si cum draq sa dau eu ca PAGUBIT, ca VICTIMA 2 milioane pe deviz cand eu practic nevinovat fiind nu ar trebui sa platesc nici macar o copie xerox :finger:

exact. motoreta merge f bine. mi-au ramas vreo 32 milioane. si nu am vrut deviz, ci i-am cerut oferta de pret pentru piese. piesele depaseau valoare motoretei evaluate de ei. la service-urile care ti-a zis sa te duci, iti repara mototrul, sau iti calculeaza valoarea pieselor?

azi o sa incerc sa aflu cam cat valoreaza mobra te la asigurari.

nu mai pot sa aflu, ca imi trebuie copie dupa talon. oricum, tu mergi si vezi cat costa piesele, la ultimul surub. roaga-te sa iasa de dauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci treaba sta in felul urmator ....

Am fost la auto klass astazi si mi-a fost deschis dosar si fotografiate daunele -carena -semnal -acceleratie si prindere esapament (inclusiv suruburile), urmeaza sa ma duc la ce service vreau eu pt ca tiriac nu are contract cu service'uri moto si sa ma prezint la ei cu factura si chitanta de reparatie .Omu de la tiriac mi-a zis ca nu crede ca o sa fie vreo problema pt ca ce am eu acolo nu sare de vro 500 euro . Urmeaza sa-mi evalueze motoreta zilele astea . cred ca trebuie sa ma duc sa aflu la cat au evaluat-o sa nu am surprize . Una peste alta sper sa iasa bine ...cel putin aia de acolo nu aratau nici a pungasi sau negociatori de 3 euro :finger:.....OM VEDEA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te duci la asigurari, cere-i agentului constatator de daune care iti face constatarea daunelor sa iti comunica valoarea de nou a motoretei. Dupa... , vorbim.... PM

Cel mai bun sfat! :finger:

Omu de la tiriac mi-a zis ca nu crede ca o sa fie vreo problema pt ca ce am eu acolo nu sare de vro 500 euro .

O sa vezi. Estimativ, o toba noua e pe la 300euro, o carena in jur de 400-500. Calculele le faci tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca o sa ai surprize la valoare. azi am ridicat o oferta de pret ptr un vfr. valoare totala piese: cca 5300 ron. 2 carene, o oglinda, o scarita, parbriz, capat ghidon, maneta frana. si am vb cu un prieten care lucreaza la asig. mi-a zis ca TU alegi unde sa ti-o repari si sa ceri oferta. in cazul tau, la HONDA.

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....ai gresit in obordare frate aici e problema....trbuia sa te duci cu degetul la doctor imediat si spuneai ca e strivit in accident cu o masina (chiar daca numai zgariat) si se transforma treaba in dosar penal..daca aveai inspiratie de moment...Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aflat asta: pret H transalp noua in 1990 , 4600 euro echivaleaza azi cu 7665 euro :finger:

ea in 90, valora 4600? cam putin. in cazul asta ea ar valora in ziua de azi in fata asiguratorilor cca 690 euro. orice depaseste valoarea asta, iti acorda dauna. pun pariu ca in final o sa depaseasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa zic..am fost si eu in aceasi problema ca si tine..daca te duci cu ea la reprezentanta si o faci acolo aia schimba tot nu repara..si daca tie ti-o evalueaza in 7-8oo euro..si reparatia costa 2000..restul il dai din buzunar ca asig nu plateste dif..decat cat considera ei ca face motorul.dar mai bine dute mai intai la asiguator ti-o evalueaza iti da dauna totala 7-8oo euro si iti lasa si motorul p care sigur il faci cu banii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tine minte , InterBikes=Honda (iti da un deviz foarte frumos stampile si tot tacamul ) pentru 200Ron.

Sa nu te duci cu mana goala, ca ei consuma tus sa iti printeze devizul :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tine minte , InterBikes=Honda (iti da un deviz foarte frumos stampile si tot tacamul ) pentru 200Ron.

Sa nu te duci cu mana goala, ca ei consuma tus sa iti printeze devizul :)

nu plateste nici un deviz. cere pur si simplu o oferta de pret pe piese. pe aia nu se ia bani. eu asa am facut de 2 ori. este suficienta oferta de pret. OLY, sa ne ti la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Mie mi s-a achitat DAUNA TOTALA in baza unei facturi proforma de la 1 dealer Suzuki. Oare de ce? :crack: :crack:

 

 

Depinde de firma de asigurari si cel mai mult de tipul asigurarii casco sau rca.

Editat de rosso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca puteai sa eviti lasandu-l pe tampit sa intre pe banda 3 (mai ales ca iti venea din dreapta) sau poate pe aleea din parc. la inceput si eram la fel ca tine, dar in asemena momente tabla prostului este mai tare dacat oasele noastre. si eu sunt foarte agresiv in trafic, daca ma deviaza cineva aiurea de la linia mea de mers. cu ultimul care m-a lovit usor m-am luat la bataie in strada.

 

bafta la reparatii.

 

--- Mesaj completat în 27 Dec 2007 21:46 -------------

 

ce scris a avut "organul". l-ai pus ca sa iti citeasca dupa ce a scris?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

12 IANUARIE SI DOSARUL SE ANALIZEAZA INCA :wink:

pai vor sa iti faca motoru pe cand e cald,ce vrei sa faci acum cu el?pe bune ca nu-i inteleg pe cei care se dau pe jegu si mazga din perioada asta,mai mult enduro si naked-uri vad,scutere gramada,sunt cei care urla ca vitezistii sunt prea voinici,noi macar mergem cand e cald si este aderenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...