Sari la conținut

Postări Recomandate

Namastey, shubh sundhyaa Cafe Lovers,

 

Acu zac in Templul meu rugandu-ma de zor sa nu devin adeptul Zeului Hanumanga Prastie de la atatia nervi...ma strofoc de ceasu' mortii sa ma pur in armonie cu restul Universului, cel putin din aceasta parte a lumii, pentru ca observ o usoara tulburare in Forta motiv pentru care sigur toate merg de-a-ndoaselea. Oi fi avand Chakra fisurata pe undeva de toate se duc fasaite pe apa sambetei...hmm...Tre' sa trantesc niste mantre serioase in pozitia lotus pentru a-mi restabili echilibrul si sa le elimin pe rand, problemele, desigur. Lacul adunat-imprastiat de pe tank s-a mai estompat insa tanku' luceste de-ti ia ochii si inca nu-i soare afara. Vopsitoru' zice ca ar trebui sa incercam sa estompam efectul de candy aplicandu-i un strat de lac cu agent de matuire insa se teme sa nu dispara naibii totu' dupa o pojghita opaca asa ca m-a trimis s-o fac pe artistu peste o bucata de metal ca sa treaca la teste. Ce mai am de pierdut? Am s-o fac mai ales ca afara, prin dreptul atelierului se perinda un cortegiu funerar Hindi de paleste tajmahalu de invidie, nene. Hindusi intristati trec valuri, valuri pe langa atelierul meu calare pe tot felul de elefanti germani albi, mai negri, mai furati, mai cu numere de Bulgaria deplangandu-l cu mare demnitate pe Maharajahu' care se duce in Nirvana cu mobila, Rolex si cu dintii lui de "haur"...sanvēdanā maharaja! Sunt curios in ce mama ma-sii se-ntrupeaza ala intr-o viata viitoare...:) Intr-un Procuror, nu? Ar fi culmea ironiei.

 

Phir milen-gay.! Nu gay-gay ci altfel de gay, in Hindu...Pe mai tarziu

 

PS

Ca sa traiti durerea impreuna cu cel ce s-a dus va impartasesc un video cu dedicatie :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:) Frate, ce-mi mai ramane de facut daca ma las balta depresiei? Noroc ca traiesc pe meleagurile astea unde toate-s anapoda si etern surprinzatoare, deci interesante, ca daca eram in Suedia imi lasam venele sa creasca ca mai apoi sa le tai in lung si in zig-zag, incetisor, asea, ca sa sufar...



Decalogul unui Cafe builder (dupa mine):

 

1- Sa nu lasi pe nimeni sa faca in locul tau ceea ce tu nu stii. Poti s-o festelesti la fel de tare insa macar ai pus ceva suflet;

2- Cand cineva-ti spune ca nu merge asa cum ti-ai propus, cu siguranta se insala;

3- Ce faci cu mana ta e lucru manual;

4- Daca ai in cap un buget, uita de el si aplica urmatoarea formula: suma estimata x 299d1019f063b52608f9307785257090.png ;

5- Daca nevasta te chestioneaza de ce intarzii spune-i c-ai fost la femei, las-o sa spumege neincrezatoare apoi ii marturisesti ca ai stat pana ti-a iesit pe nas in atelier. O sa te iubeasca de doua ori;

6- Toate acareturile familiei sunt dependintele atelierului tau iar tot ce poti folosi in constructia motocicletei tale primeste imediat titlul nobil de SCULA;

7- Cand zici ca mai ai putin si termini n-ai idee cat de mult mai ai;

8- Cand stii sigur ca mai ai putin si termini, nu mai ai bani;

9- Cand stii sigur ca mai ai putin si termini si ai si banii, se-mbolnaveste soacra si trebuie sa redirectionezi sumele economisite pentru ca altfel nu mai ai trai cu nevasta;

10- Cand te apuci de o motocicleta, ai grija sa nu te lasi de fumat, baut sau de Dzeu stie ce altceva inainte de inceperea proiectului pentru ca sigur o dai rasol... si lista poate contiuna la nesfarsit insa n-ar mai fi Decalog, nu? Si cui ii pasa?

 

Astept telefonul ala din Olanda si ma perpelesc ca un misionar pe protapul bastinasilor din Oceania.

 

Pe mai tarziu



Mi-am luat tank-ul de la vopsitor inainte sa apuce sa mi-l faca praf incercand cai nebatatorite asa ca postez imagini cu el in faza in care e, adica cu patru straturi de lac peste.

post-70651-0-42532300-1359639046_thumb.jpg

post-70651-0-28502900-1359639052_thumb.jpg

post-70651-0-02771400-1359639059_thumb.jpg

 

Inca astept...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate suna bine...doar ca eu in ce priveste chestii de mecanica...sau handy man....stiu a schimba o roata(la masina)...sa verific uleiul...eventual o siguranta un bec..si cam atat! De aia cred eu ca as putea cu toate cunostintele mele...si cu goagle stie tot..si best friend youtube...sa pun de un scaun:D

Mai mult nu stiu..asa ca...restul is vise taica.... sa-mi fac eu un cafe cu mainile mele.....sa-mi iau un mustang fastaback din 69 terfelit si sa-i pun pe el chestii noi si un 440:D

 

Dar revenind la realitate....i need all the help i can get! Dar totusi ca sa te ascult ..sa nu te ascult...chiar mai vreau pareri despre Firestone! :D ca parca imi plange inima :D

 

PS: E mult prea stralucitor tank-=ul....la motiv si vopsea...ce daca se matuieste...e bun asa matuit. Mi-ar fi placut si mie ideea cu mici biliute in relief in loc de niuri doar din vopsea....si vobseste naibii capacul ala de rezervor :)))

It's ugly as shit si strica rezervorul :D

 

Asfalt uscat,

Fanu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce as mai avea de intrebat...cam cat ma ajunge un echipament...nu antiglontz...ca n-am de gand sa rup in 2 cu viteza....ci mai degraba...cruise speed...si city ...50 60km/h o sa fie viteza pentru 90% din timp. Astea fiind spuse...cred ca o casca ..o geaca cu ceva protectii , manusi si papuci sunt suficiente. Nefiind nevoie de gama de top ca nu vreau sa le testez la 200km/h...ci cat sa ma simt cat de cat in siguranta..la o tavaleala...cam ce buget...si ce anume mi-ati recomanda?

 

PS: Tin mult la un look cool cafe retro...insa fara compromisuri la manevrabilitate si siguranta! Bugetul meu pt moto cu tot cu modificari...undeva in jur de 2000..si echipament vreo 500!

 

Asfalt uscat,

Fanu.

 

Nu exista echipament care sa te protejeze la 200Km/h :) Eu sunt de parere ca mai bine iti iei o geaca serioasa, cu protectii hard, facuta de o firma serioasa. O asemenea geaca te tine o viata intreaga si cu timpul capata oricum aerul ala vintage. Casca la fel, foarte importanta, alege dupa review-uri si nu te uita la modele sub 200 Euro sau SH-uri (castile sunt garantate de producator cam 5 ani si maxim un impact). Apoi manusi cu ceva intarituri in podul palmelor, genunchiere (pont: Dainese Knee V, ieftine si cele mai bune, 170 RON aproximativ) si ghete, dar la categoria asta poti purta bocanci daca nu iti mai ajung banii, eu port uneori o pereche de Timberland inalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga-te repede la vopsit ceva si inspira adanc. o sa treaca toate :)

in alta ordine de idei, din ce vad in poze......as pune pariu ca vopsitorul tau, e de alta meserie in timpul liber. calitatea aia a lacului o faceam si eu la spray.

asta ce vad din pozele postate.

totusi....baga un smirghel umed (2000) si dupa un polish. cu toate scursurile alea e posibil sa se si reflecte aiurea lumina pe el.

un lucru bun totusi a zis: mai vopseste o tabla de test. da cchix iar si incerci acolo cu smirghel si polish prima oara.

bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate suna bine...doar ca eu in ce priveste chestii de mecanica...sau handy man....stiu a schimba o roata(la masina)...sa verific uleiul...eventual o siguranta un bec..si cam atat! De aia cred eu ca as putea cu toate cunostintele mele...si cu goagle stie tot..si best friend youtube...sa pun de un scaun:D

Mai mult nu stiu..asa ca...restul is vise taica.... sa-mi fac eu un cafe cu mainile mele.....sa-mi iau un mustang fastaback din 69 terfelit si sa-i pun pe el chestii noi si un 440:D

 

Dar revenind la realitate....i need all the help i can get! Dar totusi ca sa te ascult ..sa nu te ascult...chiar mai vreau pareri despre Firestone! :D ca parca imi plange inima :D

 

PS: E mult prea stralucitor tank-=ul....la motiv si vopsea...ce daca se matuieste...e bun asa matuit. Mi-ar fi placut si mie ideea cu mici biliute in relief in loc de niuri doar din vopsea....si vobseste naibii capacul ala de rezervor :)))

It's ugly as shit si strica rezervorul :D

 

Asfalt uscat,

Fanu.

 

acu te afisezi mai bine ca fiind afon in ale fiarelor. imi permit sa te categorisesc asa pentru ca iti port si eu adidasii..

 

http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=1180293&d=1258495558 si mai departe.. http://forum.4tuning.ro/121-masina-mea-ford/32791-ford-capri-mk3-2-3-v6-78-a/page-4.html

 

 

asta se intampla cand ai impresia ca poti rezolva singur chestii la care nu te pricepi sau ca poti gasi oameni care se pricep bine la vechituri... asta fiind, o masina care te asteapta s-o termini de cativa ani..

 

deci, daca zici cu voce tare si mandrie ca nu stii nici sa mergi cu mobra si nici sa indoi, sudezi, repari, reglezi.. fa tu o miscare mai desteapta si ia-ti un fier pe care sa te dai o vara, doua. inveti intre timp mai mult decat sa schimbi uleiul si intre sezoane poti sa te ocupi mai mult de ea.

zic asta pentru ca te vad ca pui multe intrebari la care iti vei raspunde singur destul de curand.. ia-ti o data zephyru ala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Fanu,

 

Salut,

 

Man, chiar nu stiu ce sa-ti zic despre Firestone altceva decat am scris mai devreme. La 39 de ani si cu doi copii care inca depind de mine chiar nu-mi permit luxul de a calari o mobra puternica de +240kg , cu reputatia unor frane la limita (constructiv vorbind), care e incaltata intentionat cu anvelope nesigure doar pentru ca arata intr-un fel... Cum am si scris ieri la cateva ore dupa ce am cumparat Avon-ul, asta faceam de fapt, cautam sa dau de un distribuitor european pentru Firestone. Am pus frana instantaneu, am ciulit urechile la cei mai invatati decat mine si m-am rasucit pe calcaie 180 de grade intr-o clipita. Asta e, macar sa fie anvelopele nasoale...dar nu sunt...mie chiar nu-mi displac. Cat despre tank, am sa incerc sa-l matuiesc putin asa cum mi-a sugerat Coobra...sa vad ce iese. Tank-ul e penultima chestie care se pune pe motor asa ca mai am timp sa ma joc de-a mama si de-a tata cu vopsitu'...:) Busonul de la tank va fi negru matuit, precum mobreta asa ca n-o sa sara in ochii nimanui. Asa sper. In rest, maine sablez tot ce trebuie sablat si dau o fuga la un vopsitor profesionist intr-ale motocicletelor, om care poate nu ma dezamageste ca primul. Chiar n-am bani acum sa-mi fac o cabina proprie de vopsit doar pentru a controla tot procesul, de la A la Z. E prea mult dintr-o data. Oricum, filosofia mea e ca tot ce faci cu mana ta e bine facut asa ca sigur voi avea si asa ceva. E ca la pictura, insa panza e diferita asa ca nu mi-e chiar strain procesul in sine. Vedem ce ne rezerva viitorul, nu?... A! Ce mai vreau sa spun: Multi dintre voi sunteti veterani in meseriile voastre sau intr-ale motociclismului si nu va contest calificarea ci, dimpotriva, o pretuiesc cum se cuvine astfel ca va asigur ca din punctul meu de vedere orice critica legata de proiectul meu nu poate fi in esenta decat constructiva si o imbratisez cu toata inima asa ca nu va feriti si trageti de la solduri, direct din toc... John Wayne style ca suntem cu totii ca Fratii, nu? :) Daca o consider pertinenta, o accept, daca nu, oricum tin cont de ea insa in limite pentru ca e, pana la capat, viziunea mea asupra lucrurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi l-as lua acuma:D ...dar acum sunt la munca in geneva...cand ma intorc acasa asta e primul lucru care il fac. Pana la toamna ma documentez motoare ,piese,echipament,cunostinte de cerut ajutorul! Vara asta nu am cum sa vin acasa...ini niciun caz..oricat as vrea sa profit de sezonu asta...nu am cum (imi ies permisele).

 

O sa fiu in iasi...deci gasesc eu ajutoare service.

Imi place sa ma documentez inainte....sa nu ma arunc cu capul inainte..ca asa is eu calculat! Sincer cateodata ma strange in spate cand aud de accidente grave!

In octombrie il iau:D si toata iarna il aranjez:D

 

Mustangul...ee..cand oi avea pusi deoparte vreo 30 40 de mii:D

 

Revenind la motor:

Tutoriale de facut sha! incluziv burete si tapitat!

Si cauciucuri care sa arate ca Firestone dar sa fie bune de ceva! :D

 

Fanu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am apucat sa citesc toate detaliile referitoare la rezervor dar m-am uitat la poze , coaja de portocala poti sa o scoti daca dai cu disc abraziv de 3000 + pohish , recomand 3m din experienta personala din acest punct de vedere a dat rezultate uimitoare . Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am apucat sa citesc toate detaliile referitoare la rezervor dar m-am uitat la poze , coaja de portocala poti sa o scoti daca dai cu disc abraziv de 3000 + pohish , recomand 3m din experienta personala din acest punct de vedere a dat rezultate uimitoare . Bafta

Salut,

 

Nu mai are urme de coaja pentru ca le-a estompat insa acuma are un luciu d'ala american, de bomboana cu patru straturi de lac pe el! Cum sa fac sa-l mai calmez nitel ca mi-e ca la primavara cand o luci soarele in tank o sa ma aleg cu arsuri de sudura sau c-o cataracta?. :)

 

Numa bine!

 

Mi l-as lua acuma:D ...dar acum sunt la munca in geneva...cand ma intorc acasa asta e primul lucru care il fac. Pana la toamna ma documentez motoare ,piese,echipament,cunostinte de cerut ajutorul! Vara asta nu am cum sa vin acasa...ini niciun caz..oricat as vrea sa profit de sezonu asta...nu am cum (imi ies permisele).

 

O sa fiu in iasi...deci gasesc eu ajutoare service.

Imi place sa ma documentez inainte....sa nu ma arunc cu capul inainte..ca asa is eu calculat! Sincer cateodata ma strange in spate cand aud de accidente grave!

In octombrie il iau:D si toata iarna il aranjez:D

 

Mustangul...ee..cand oi avea pusi deoparte vreo 30 40 de mii:D

 

Revenind la motor:

Tutoriale de facut sha! incluziv burete si tapitat!

Si cauciucuri care sa arate ca Firestone dar sa fie bune de ceva! :D

 

Fanu.

Salut,

 

Vrei un "garage project"? Un Mustang mai de Doamne Ajuta il cumperi din DE cu 10000 de euro care arata si merge tzatza. Il inmatriculezi pe masini clasice prin aia de la Moara Vlasiei care sunt membrii fondatori, apoi strangi bani sa-l reconditionezi a) tu, in bucataria ta sau B) la aia, in Moara Vlasiei iar Dzeu stie cat o sa te duca pana la capat. Stiu de la tipii aia ca o masina clasica entry-level este MG cabrio si complet restaurata de la epava la bijuterie se duce in zona lui 20000. La americane lucrurile stau mai gros insa pentru ca vorbim de un Mustang normal, nu un fastback GT sau cine stie ce serie limitata unde NU se aplica cele scrise aici, piesele se gasesc mai usor si mai pui sa zicem 20000 cu tot cu casetofon si plinul de benzina... Parerea mea? Motocicleta este cea mai tare chestie pe care am trait-o de la saltul cu parasuta-ncoace; de fapt e ca parasutismul, insa pe orizontala. :) Cand fugi cu motorul la 100-120 pe o sosea serpuita si golita de masini traiesti sentimente de bucurie triplu-distililata, nu alta. E ceva ce cuvintele nu pot cuprinde asa ca va trebui sa traiesti personal cele scrise mai sus si atunci o sa pricepi de ce adoram masinariile astea.

 

'morning Romaniaaaaaaa, Glad to be in Budapest! :)

 

Ieri am fost tradat de prietena mea din Olanda asa c-am petrecut aproape toata ziua ca Penelopa lui Ulisse, cu telefonul in mana, intrebandu-ma daca telefonul meu mai are receptie sau nu de nu ma mai suna odata. Am fost ca paralizat. Noroc cu procesiunea aia funerara care mi-a mai distras atentia punandu-ma pe ganduri la altele mai sfinte...m-a fortat sa accept ca pentru unii problemele pot fi mai serioase decat ale mele asa ca pana la capat Ciclul Vietii a batut la carti telefonul care nu mai suna odata. Ideea ca depind de altcineva in totalitate pentru a-mi putea sfarsi proiectul ma omoara cu zile. Olandezii au TOT ce-mi trebuie sa-nchei motocicleta insa nu numai ca nu livreaza-n Romania, ei imping lucrurile mai departe si NU accepta nici plati facute cu instrumente bancare emise in Romania ceea ce ma surprinde mai tare. Deci, daca zburam la Amsterdam special pentru asta, cum si planuisem de fapt, ma alegeam doar c-o experienta halucinogena prin cofee shop-uri cu teme jamaicane si faceam praf tot bugetul pus la bataie. Asa ca azi astept ca tipa sa prinda un moment liber si sa se aseze in fata calculatorului iar eu la fel, apoi cu telefonul la ureche sa alegem cu degetelul pe monitor fiecare sfant reper in parte din cele aproape 100. Daca fac asta azi, in mai putin de doua saptamani ma aleg cu rotile montate la loc, cu sistemul de franare pus pe ele, cu comenzile asezate, cu ghidonul montat complet, stopul, farul si semnalele asezate la locurile lor si-mi ramane doar motorul de rezolvat. Ei, cu motorul e o alta problema: am nevoie de un cuptor normal, basit, de bucatarie care insa beneficiaza de un gabarit mai mare decat cel standard. Daca vopsesc blocul-motor am nevoie de un cuptor mai mare, in jur de 60 x 50 ca sa pot cali piesele la 93 de grade Celsius si nu gasesc asa ceva. Apoi pentru motor, ca sa-l inchid, am nevoie de un buget care ma arunca in zona lui 1000 de euro, costuri care ma obliga sa trag aer in piept pentru (sper serios) inca o luna ca sa le pot suporta, fara sa mai pomenesc de tumbele financiare pe care trebuie sa le fac pentru a pune mana pe banii aia...apoi raman tobele si gata! Cafe-ul meu va fi nu nou-nout, ci sclipitor de nou-nout. Ulei, benzina, asfalt uscat, voie buna si pa si pusi. Gata proiectul!...apoi trecem la alt proiect de durata: omologarea si inmatricularea :)

Pana atunci, raman cu picioarele pe pamant. Hai sa vedem, ce mi-am propus pentru azi? Nu zic, pentru ca nu se-ntampla deci ramane de vazut ce ma lasa Soarta.

 

Pe mai tarziu

Editat de EssadBey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate sau fericire eu visez la un fastback GT....cu un 440 sub capota sa se miste caroseria la semafor cand o turez un pic:D interiorul de la mama lui ...cu un DVD slide out de 6'' ...si cu jante de la mama lui:D

Hai sa te bag un pic in boale cu niste poze:D

IMG_8158.jpg

IMG_8179.jpg

IMG_8264.jpg

IMG_8302.jpg

IMG_8350.jpg

IMG_8330.jpg

 

Is that a sexy car or what?

 

 

Dar pana sa visez asa frumos...de-un Zephyr cafe am bani:D

 

 

Asfalt uscat,

Fanu.

Editat de Fanu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Man, cred ca esti pe pagina gresita! :) Cafe-ul nu-i un inlocuitor asa cum era nechezolul pentru cafeaua adevarata. Cafe-ul e the ultimate thing. Iau mustangu' ala si plusez c-un Triumph cafeinizat bine de tot de catre Deus Ex Machina

post-70651-0-63132400-1359737237_thumb.jpg

Masina e cool, nu zic nu, dar motocicleta e sex cu doua gemene roscate! :)

 

Numa bine!

 

post-70651-0-56276300-1359737239_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum fac eu o sa de asta pe Zephyr? ceva idei?

Scot toata coada(sha + plastice si stop) , scurtez un pic cadru...il termin cu o teava la rotund...pun o placa o sudez...si fac un sistem de prindere...si apoi daca pot pe scheletul la shaua veche schimb buretii...si ma joc cu 3 geci de piele de la sh ...cu masina de cusut..si cu un pistol cu capse! Dar daca nu merge si tre sa o fac de la zero? Plus...cum fac eu sa o cobor de coada..? ca la zephyr e in sus ...

 

Zic bine au ba! Corectati-ma va rog!

 

Dupa o luna de munca....5 geci bulite...si 3 cutite la masina de cusut...sper sa fiu mandru de realizare! apoi mai pun un stop alungit intre sha/cadru si o aripa mica...si gata,mi-am facut cafe!

Mai pun niste urechi/gagez mici la far....trag trei gauri in esapament si o infasor in carpa...

M-am linistit cu Firestone...dar tot tin sa gasesc ceva cu balonul mai gros...ca astea subtirele de pe vitezane nu-mi plac....Triumph-ul de mai sus ce are pe spate.???..ca dau bine tare..poate ala fata un pic mai gros...da nu foarte mult!.

 

PS: Detin magazin de SH si masini de cusut! asa ca o sa ma joc fara grija:D

 

 

Asfalt uscat,

Fanu.



M-am uitat eu pe site...

is tot firestone....

DAR am vazut si altceva tot la ei...SWALOW pe Smokey Joe si COKER pe Le Gigleur Noir si Major Bloodnock(spate-450-18)! (am dat eu aproape si am citit pe gume).

 

Problem solved!

Acu sa vedem niste review-uri..si niste preturi:D

 

Fanu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baeti de baeti,

 

Si azi am zguduit-o cu piesele din Olanda si pentru prima oara in ultimele sase luni m-am cu pierdut firea intr-atat incat am dat cu suturile-n pereti pana m-a ajuns durerea. Incredibil! Nivelul frustrarii a atins pragul maxim admis. Pana la capat am convenit urmatoarele: luni o sa trimit banii inainte, ca doamnelor de consumatie, o sa sper din tot sufletul ca nu ma face careva nufarul, trimit lista cu piese si marti astept confirmarea cumparaturii apoi ma pun pe asteptat... N-am nici un control asupra procesului si asta ma scoate din minti insa n-am de ales. CMSNL.com are in depozite tot ce ai nevoie de la A la Z insa au niste politici absurde pana la Dzeu, adicatelea de tot cacaolu-ul, fratilor. Accepta plati din Bermuda, Italia (tara in care daca retragi bani de la ATM te suna in zece secunde o banca din Romania sa confirmi) pana si din Groenlanda (!) iar cum Romania e la coada planetei, mai intr-o Joi, asea... face-le-as si drege-le-as lalelele-n glastra sa le ud... mai acu' cateva sute de ani cine pana mea ciordea la nivel Global planeta asta? Romanica? Romanica o tinea-ntr-o doina, n-avea timp de asa ceva. Olanda, fratilor! Cum s-au trezit niste romanasi mai descurcareti ca merg clonate niscaiva carduri, Hop! Halt! Hotii! Lua-le-ar suruburile din diguri sa le ia odata ca sa le duca la fier vechi...Uff! Ma rog...exercitii de respiratie...Cursuri "Lamaze" pentru motociclisti! Tai Chi...am nevoie de...ia sa mai pictez ceva cu aerograful ca tare bine fu dupa...:)

Pana la capat acesta e un exercitiu de rabdare...si cum stateam si mai sablam cate ceva, mai o tigara, mai o cafea, mai doua injuraturi... m-a traznit in moalele capului un cor de Ingeri: ce-ar fi daca as lasa nevopsit cadrul mobrei? Daca l-as lacui si atat? Otel brut si tank-ul ruginit la misto?...Jambele din aluminiu ruginite la randul lor, aripile decapate de nickel si sigilate cu lac...anvelopele negre...seaua maro-cognac-obosit...si inca niste mici idei nastrusnice...:) Cool! Asa ramane!

 

post-70651-0-67329700-1359753399_thumb.jpg

post-70651-0-23357600-1359753427_thumb.jpg

 

Cred c-o sa arate belea.

 

Noaptea e un sfetnic bun, n'est pas?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu-mi plashi ideia.

poate si din cauza la mult albastru prin poza. daca vrei ceva mai nastrusnic, cerceteaza voseaua hamerita.(sau cum s-o scrie), adicatelea lovitura de ciocan, care pe la culoarea maro-roscat, seamana oarecum cu rugina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour mes amis,

 

E dimineata si mi se pare in continuare cool ideea de a nu mai vopsi cadrul ci doar sigilat c-un lac si atat...Culoarea aia bruta a cadrului se asorteaza foarte bine cu cele de pe tank ele facand un mariaj pe cinste. Sunt curios insa cum se comporta pe termen lung la rugina... Jantele rotilor si jambele furcii sunt din aluminiu si au fost deja sablate, deci au o textura mai grunjoasa asa ca probabil le voi vopsi intr-una din culorile de pe tank ca daca tot distoneaza, macar sa distoneze armonios... moment...a sosit posta



mie nu-mi plashi ideia.

poate si din cauza la mult albastru prin poza. daca vrei ceva mai nastrusnic, cerceteaza voseaua hamerita.(sau cum s-o scrie), adicatelea lovitura de ciocan, care pe la culoarea maro-roscat, seamana oarecum cu rugina.

Salut Frate,

 

Exista asa ceva?...Merita studiata problema. Treci pe la atelier s-o vezi live...are o culoare de juri ca-i o arma folosita la greu si unsa dupa o tragere prin poligon...nu-i rea deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...era Fratili nostru, COobra...hmm...vopsea "hamerita" adicatelea lovita de soarta... Azi e zi de research. As tira-o la atelier da' cum ieri am venit acas' la 10 seara, cred ca ma beleste de piele cu cutter-ul ruginit, sau "hamerit", just for the fun of it, daca-i zic ca plec nitel d'acas... Stau si lancezesc in loc sa prelucrez micile rahatisuri care mi-au mai ramas....hopa...posta din nou...time out

 

 

...I'm back...tot Fratili COobra era...si-a uitat palaria... :)... unde eram?...A! La metode rafinate de tortura de care sunt capabile jumatatile noastre mai bune si mai plapande... ma rog, asta e. Luni tre' sa trimit banii cu mana dreapta in timp ce cu stanga o sa tin o icoana, trei matanii, un crucifix si un clopotel imbracat in portocaliu cantand Hare Rama, Hare Krishna... Poate ca asa o sa ajunga la destinatie... Cu siguranta luni am sa fiu cel mai religios om de pe pamanat...:)

Pana atunci facem cercetari aprofundate pe net in cautare de culori, teme si solutii...

 

Numa bine

 

 

post-70651-0-39618000-1359877788_thumb.jpg

 

Cafe, con aroma de mujer

 

Ieri nu m-am putut abtine si profitand de o clipa de neatentie din partea sotiei am facut doua-trei eschive, un flic-flac pe spate, m-am aruncat intr-o transee si taras pe coate am dat o fuga pana la atelier unde am sablat ultimele piese, mai mititele, asea, ca sa le pregatesc pentru vopsit. Odata intors acasa, mai pe la 6:30 PM, intru pe usa, agat haina in cuier si...am trait ceea ce bunicii nostri probabil ca numeau "Linistea", cu "L" mare... In Sectorul meu Linia Frontului era linistita, muuuult prea linistita pentru ca totul sa fie in regula. Undeva in departare se auzea o muzicuta cantand un bluegrass sfasaietor iar din cand in cand linia orizontului era luminata sporadic cu rosu, lumini urmate de bubuituri surde, semn ca Razboiul continua si ca totul e normal. Scot bocancii din picioare, bag nasul in bucataria de campanie sa vad cam ce-ar fi bun de mancat si-mi trag o gamela sa mi-o umplu cu varf, moment cand Iadul s-a pornit. Un foc de lunetist trece pe langa urechea mea "si sambata???!" apoi Orgile lui Stalin intra pe felie dezlantuite ca apucatele c-un foc de baraj naprasnic asurzindu-ma cu exploziile rachetelor...Schije sareau in toate directiile iar eu disperat cautam un adapost fie el cat de mic sa ma ciuciulesc in el pana trece urgia... Da de unde? Eram in camp deschis... A fost cumplit; eu trageam cu Beretta din dotare "mama, stai sa vezi", "Puiut, te iubesc", "a fost un picut de treaba"...ce sa-i faci fata? Cu o mica plesnitoare? Artileria grea deja ma coplesise cu "copiii nici nu mai stiu ca au un tata", "inteleg ca te-ai instrainat in cursul saptamanii da' si-n weekend???!", "simt ca nu mai am sot", "motocicleta aia e viata ta" etc...Greu de imaginat, insa am supravietuit. Probabil ca numai norocul chior m-a ajutat sa tintesc artileristul intre ochi si totul s-a oprit in mai putin de 20 de minute. N-am idee care naiba dintre gloante a functionat insa am mai supravietuit o zi Razboiului. Fara makeup sex, sa nu exageram, insa am adormit imbratisati, in pace...Cafe, con aroma de mujer.

 

Azi am cumparat discurile de frana si-mi construiesc lista de piese. Diseara vopsesc chiulasa si alte mici piese de motor urmand sa gasesc pe undeva un cuptor mai mare pentru blocul-motor...How exciting!

 

Pe mai tarziu

Editat de EssadBey
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna Seara Stimati Concetateni Iubitori de Cafe,

 

Mi-am intocmit lista cu piesele necesare incheierii capodoperei si m-am luat cu mainile de cap; 102 repere si 197 de bucati iar valorile se ridica incepand de la 0,50 Euro/bucata pana pe la 200 Euro/bucata (lanturi de distributie si patine)... Wow!. Inafara de cuzineti, kit reparatie carburatoare si de doua patine, am bifat tot ce-mi trebuia: numa saibe, O-ring-uri si alte rahatisuri atat de marunte ca nici nu stiu la ce sa le-ncadrez... maine dau banii si devin religios pana primesc piesele...

 

Dupa amiaza am plecat intr-o calatorie speciala de 100 si ceva de km (dus) sa vedem o motocicleta pe care un prieten tare drag si-o doreste cu febra si bulbuci de patru ani incoa: Transalp 650. Mie personal modelul ala nu mi-a zis niciodata nimic insa exemplarul vizionat astazi era un animal frumos. Putini km, foarte bine intretinut, istoric impecabil si vanzator cetatean respectabil asa ca, absolut natural, prietenul meu a batut palma si de azi inainte a intrat si el in rand cu Lumea Fina a motociclistilor. Mazel Tov! Asfalt uscat si la cati mai multi km impreuna, Frate! Impreuna vom intreprinde Calatoria aia pe care o tot planuim de ceva timp! Acu' nu mai ai nicio scuza s-o scalzi, man!

 

Ma pregatesc sa vopsesc piesele de care tot vorbeam insa nu sunt convins ca ai mei s-au bagat in pat de tot...:) Daca ma prinde nevasta cu spray-ul in mana?! "Nu-i ceea ce crezi, draga mea!"..."stai sa-ti explic..."... dupa sedinta de ieri ma arat cat se poate de casnic si de hotarat sa respect quality time-ul familial ca altminteri dorm naibii pe mobreta la atelier...

 

Ne auzim maine.



"ala micu de respira greu...era tac'su ma..."

Goedemiddag Cafe Lovers,

Nu mi-a iesit faza cu Olanda pentru ca bulangii aia nu accepta liste in Excel, ci numa' comenzi pe formularu' online. Cum eu nu sunt rezident in Olanda n-am dreptul sa platesc produsele, deci degeaba le bifez ca de salvat undeva nu le pot salva, iar tipa aia care ma ajuta, care n-are habar de motociclete daramite de piesele alea, dar care are posibilitatea platii, nu stie sa le bifeze dupa cod...deci ...o laie! Acu' ma agit sa gasesc un prieten in Germania si incerc aceeasi figura, da' de data asta stand langa el. Maine aflu cand plec din tara.

Ieri am confectionat sabloanele capacelor laterale de la baterie si azi capacele sunt gata. O sa fie o surpriza placuta modul in care ele vor fi inserate in proiectul meu de Cafe. Seaua e data la taiat iar maine, cel tarziu poimaine e gata si ea. Mai sudez o aparatoare de noroi pe cadrul motocicletei si renunt la aripa din spate...Vedeti daca am prea mult timp de gandire la dispozitie? E nasol, ca-ti vin idei, una mai creata ca alta.

post-70651-0-08001300-1360070710_thumb.jpg

post-70651-0-98777900-1360070720_thumb.jpg

Azi m-am dus cu Triumph-ul meu in Plevnei sa ridic un colet si pe drum trec pe langa un Frate Motociclist. Intr-o intersectie el "salut!", eu "salut"...Eu dreapta, el dreapta; eu stanga, el stanga; eu dreapta din nou, el la fel...Eu ajung in Plevnei, el opreste langa mine...:) "tot aici?"..."tot aici"... "Hai sa traiesti!", "hai sa traiesti!"..."Darian"..."wow! Stai asea!...Confectionezi cumva sei???" "Da". "Pai n-am vorbitara mai alaltaieri?" "Pai...da..." "Hai noroc, Frate! Mica-i lumea asta!". E super de treaba omu' si face niste sei misto. I-am zis cam cum stau si abia astept sa ajung la el cu obiectu' muncii. Asta-mi place la motocicleta...ma rog, si asta; ideea ca socializezi cu oameni pe care nu-i cunosti dar pe care-i respecti pentru sunt si ei ca tine, nebuni dupa aceeasi pasiune: motocicleta.

Baeti, pe mai tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am facut saua la el si recomand.

in legatura cu comanda online la olandeji, roaga un frate motociclist care le are cu IT-ul sa iti puna un proxi de olandejia, faci cont de client pe numele si adresa doamnei de acolo si le comanzi mataluta de aici fara batai de cap si fara sa o implici pe doaman decat cu pachetul in sine. platesti tu prin paypal eventual, ei fac livrarea acolo, dupa care ea tie. sau daca se uita ei cu atentie de unde vin banii plateste ea si tu ei, dar nu o mai implici pe ea de loc cu partea de comanda.

just a thought.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Azi m-am dus cu Triumph-ul meu in Plevnei sa ridic un colet si pe drum trec pe langa un Frate Motociclist. Intr-o intersectie el "salut!", eu "salut"...Eu dreapta, el dreapta; eu stanga, el stanga; eu dreapta din nou, el la fel...Eu ajung in Plevnei, el opreste langa mine... :) "tot aici?"..."tot aici"... "Hai sa traiesti!", "hai sa traiesti!"..."Darian"..."wow! Stai asea!...Confectionezi cumva sei???" "Da". "Pai n-am vorbitara mai alaltaieri?" "Pai...da..." "Hai noroc, Frate! Mica-i lumea asta!". E super de treaba omu' si face niste sei misto. I-am zis cam cum stau si abia astept sa ajung la el cu obiectu' muncii. Asta-mi place la motocicleta...ma rog, si asta; ideea ca socializezi cu oameni pe care nu-i cunosti dar pe care-i respecti pentru sunt si ei ca tine, nebuni dupa aceeasi pasiune: motocicleta.

 

Baeti, pe mai tarziu

 

Darian e un tip pur si simplu deosebit. Am avut onoarea sa il cunosc personal, desi a fost o intalnire foarte scurta, mi-a facut o impresie foarte placuta!

Si eu am facut o sa la el si a facut-o foarte bine, la bani putini, parca prea putini...

 

Si...maestre essad, permiti sa iti poluez si eu topicul cu rabla mea? Am adus piese la munca, unde e mai cald, si am inceput incet incet sa mai surubaresc... Deocamdata nu prea stiu ce sa fac...daca raman cu ea originala, sau incep sa tai/sudez; pe masura ce mai postez, mai cer pareri, am vazut ca la tine, bunul gust e la el acasa... O sa incerc sa postez maine niste poze cu starea in care este. Principal ar fi cadrul de curatat, ca m-am apucat de atata amar de vreme, dar din cauza timpului si unui loc serios unde sa lucrez, nu prea am facut nimic. Am gasit sa il duc la sablat, la un prieten cu experienta, dar asta ar fi dupa vreo saptamana cel putin. Si sa vad daca gaesc altceva de facut intre timp... As sabla si roti, rezervor, deci nu prea mai ramane altceva de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Darian e un tip pur si simplu deosebit. Am avut onoarea sa il cunosc personal, desi a fost o intalnire foarte scurta, mi-a facut o impresie foarte placuta!

Si eu am facut o sa la el si a facut-o foarte bine, la bani putini, parca prea putini...

 

Si...maestre essad, permiti sa iti poluez si eu topicul cu rabla mea? Am adus piese la munca, unde e mai cald, si am inceput incet incet sa mai surubaresc... Deocamdata nu prea stiu ce sa fac...daca raman cu ea originala, sau incep sa tai/sudez; pe masura ce mai postez, mai cer pareri, am vazut ca la tine, bunul gust e la el acasa... O sa incerc sa postez maine niste poze cu starea in care este. Principal ar fi cadrul de curatat, ca m-am apucat de atata amar de vreme, dar din cauza timpului si unui loc serios unde sa lucrez, nu prea am facut nimic. Am gasit sa il duc la sablat, la un prieten cu experienta, dar asta ar fi dupa vreo saptamana cel putin. Si sa vad daca gaesc altceva de facut intre timp... As sabla si roti, rezervor, deci nu prea mai ramane altceva de facut.

Salut, Frate

 

Poluezi? "Rabla"? Nu exista asa ceva. Aici si-n Rai cu totii suntem egali asa ca oricine posteaza nu face decat sa ma onoreze si sa ma asigure ca tot ceea ce-am facut pana acu e cat-de-cat bine facut si ca merit sa fiu bagat in seama. Cat despre "rabla", nici sa mai aud de asa ceva. Sir, ceea ce tu numesti in deradere "rabla" este o Doamna cu Potential. O gema ce se lasa descoperita. :)

 

Salut, din nou.

 

Iarta-ma insa postarea de dinainte a fost scrisa-n graba asa ca nu m-am referit la proiectul tau. Bravo pentru initiativa si abia astept sa vad pasii pe care-i urmezi. Daca ai probleme cu orice si-mi sta in putere sa te ajut apeleaza cu incredere. Sincer, mi-e dor de inceputurile proiectului cand toate pareau floare la ureche. N-aveam nicio cheie mai de Doamne Ajuta, daramite scule de banc sau altele necesare. Si acu mai descopar ca mi-ar trebui una-alta insa cum bugetul a fost destul de greu incercat le-am cam amanat...Daca reusesc sa-mi iau si cele cateva scule de prelucrat tabla si o mica cabinuta de vopsit ar fi wow de tot!. Usor, usor... Rabdarea este o virtute!

 

Asteptam cu totii niste poze...si ca sa citez pe cineva de pe forum: "fara poze nu s-a intamplat"...:))) Bafta la proiect!

 

PS

Ihaaaaaa! Am primit confirmarea listei mele din UK!!! Tot cu englejii faci treaba nene! Trei repere nu sunt disponibile insa pe restul le au sau le pot aduce! God save the Queen!

 

“My mama always said, ‘Life is like a box of chocolates. You never know what you’re gonna get.”

 

Buna dimineata,

 

Aseara am confruntat lista primita din Anglia cu cea pe care o intocmisem pe pagina cmsnl.com si e "tzatza"; toate's la locul lor cu exceptia a patru repere: trei conducte si un lant primar de distributie. Restul de O-ring-uri, rulmenti, patine si altele sunt toate pe stoc sau pot fi aduse ceea ce este bine...din 102 ma aleg cu 98 de pozitii de pe lista mea ceea ce este o victorie dupa mine. Gata cu vrajitoriile financiare, gata cu milogeala de diversi si cu suturile date in peretii atelierului!. Baieti, vreti sa va restaurati batrana Honda? David Silver Spares e solutia pentru ca olandezii nu vor bani... unde mai pui ca iesiti si mai ieftin pe aceleasi repere si coduri.

 

"God save our gracious Queen!

Long live our noble Queen!

God save the Queen!

Send her victorious,

Happy and glorious,

Long to reign over us,

Goooood saaaave the Queeeeeen..."

 

Sunt curios cum o sa iasa seat pan-ul meu care-i dat la taiat. Daca-i gata azi, tot azi confectionez si prinderile de cadru, suportul stopurilor mele comandate acum doua zile de la Louis.de, suportii de semnal spate, sablez janta spate si sunt gata sa trimit cadrul si piesele la vopsit iar seaua si capacele laterale la atelierul lui Darian, baiatul cu seile.

Abia astept sa vad toate astea facute odata pentru ca mi-a ajuns sa-i tot dau tarcoale motocicletei mele care face streap tease pe stand fara sa ma sui pe ea...:)

 

Pe mai tarziu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EssadBey, nu stiu cat urmaresti sectiunea de filme si documentare moto da cred ca ai putea sa mai dai un ochi pe acolo din cand in cand. sigur o sa-ti placa ceea ce gasesti.

/index.php?/topic/305366-filme-si-documentare-moto/page-13

 

cat despre proiect iti urez succes in continuare si ai toata stima mea. Spor!



si cu multumirile de rigoare userului adidas uite si pe asta ...

http://vimeo.com/27361350#

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...