Sari la conținut

Ce Sistem De Navigatie Sa-mi Cumpar?


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 307
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutare

m-ar interesa parerea voastra in leg cu folosirea sist de navigatie pt masina la motocicleta.din cate am inteles singura problema ar fi ca gps -urile de la masina nu sunt impermeabile si ca nu rezista la vibratii. pt a preveni patrunderea apei am vazut pe internet niste huse speciale si probabil exista si dispozitive pt absorbtia vibratiilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

m-ar interesa parerea voastra in leg cu folosirea sist de navigatie pt masina la motocicleta.din cate am inteles singura problema ar fi ca gps -urile de la masina nu sunt impermeabile si ca nu rezista la vibratii. pt a preveni patrunderea apei am vazut pe internet niste huse speciale si probabil exista si dispozitive pt absorbtia vibratiilor.

Pret husa speciala + pret dispozitiv anti vibratii = cel jumatate pret aparat gps dedicat moto.

:)

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
schimb Garmin Etrex Vista CX cu card 1GB si ROAD 2008 cu Legend Hcx sau Vista Hcx + diferenta.

apropo de Cx versus Hcx. nu credeam cand imi povestea Ovidiu ce diferenta mare de semnal e intre ele. am testat asta intamplator in ciucas, eu cu Legend Cx si Andrei cu Vista Hcx. eu un satelit(adica zero semnal), el la Hcx 6(sase!!!). ca sa nu mai vorbim de rata de refresh dubla.so...go for it!(stii tu ce stii :burnout:)

P.S. zona era Saua Teslei...in coborare, ceva stanci, padure.

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stii tu ce stii :burnout:

 

eu vreau Hcx pentru curse - anul asta intentionez sa merg la mai multe curse cu GPS - Gura Humorului sau Bacau (nu stiu inca la care - sunt puse in acelasi weekend), Buzau, C-lung si, poate, CJ - off road.

Pentru plimbare e foarte bun Cx-ul pe care il am - insa la cursa am nevoie de Hcx din 2 motive:

- vazand mult mai bine satelitii pune punctele incontinuu si iti arata FIX unde esti. Al meu are o inertie. Adica de multe ori sunt "inaintea lui" - m-am obisnuit sa anticipez si sa ma prind din teren unde trebuie sa fac stanga sau dreapta, insa tot o mai furam cate 100 - 200 m si trebuia sa ma intorc.

- daca se pierde semnalul pe o bucata de padure GPS-ul iti memoreaza ca track o linie dreapta intre ultimuele puncte vazute de GPS - risti sa iei penalizare pentru ocolire.

 

Daca nu gasesc sa fac schimb iau nou. Dar poate cineva vrea sa faca un ban in plus si nu il intereseaza precizia la metru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator corleone
eu vreau Hcx pentru curse - anul asta intentionez sa merg la mai multe curse cu GPS - Gura Humorului sau Bacau (nu stiu inca la care - sunt puse in acelasi weekend), Buzau, C-lung si, poate, CJ - off road.

Pentru plimbare e foarte bun Cx-ul pe care il am - insa la cursa am nevoie de Hcx din 2 motive:

- vazand mult mai bine satelitii pune punctele incontinuu si iti arata FIX unde esti. Al meu are o inertie. Adica de multe ori sunt "inaintea lui" - m-am obisnuit sa anticipez si sa ma prind din teren unde trebuie sa fac stanga sau dreapta, insa tot o mai furam cate 100 - 200 m si trebuia sa ma intorc.

- daca se pierde semnalul pe o bucata de padure GPS-ul iti memoreaza ca track o linie dreapta intre ultimuele puncte vazute de GPS - risti sa iei penalizare pentru ocolire.

 

Daca nu gasesc sa fac schimb iau nou. Dar poate cineva vrea sa faca un ban in plus si nu il intereseaza precizia la metru.

 

Eu am gasit aici foarte ieftin, nou cu factura: http://atvforum.ro/Vand-Gps-uri-Garmin-t3750.html. Mi-am luat un Legend HCx, super GPS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa va anunt ca de cateva zile/o saptamana, pe Garmin merge in mod rutabil si harta gratuita OpenStreetMap.org. Eu am testat harta Romaniei cu garmin vista hcx si merge bine, sigur merge si pe altele. Cine e interesat cum se face asta, sa-mi dea un PM sa nu divagam offtopic.

Daca va incanta ideea hartii OSM, daca aveti GPX-uri pe care ati dori sa le faceti publice, puteti sa mi le trimiteti cu un scurt comentariu, si am sa le integrez in OSM. Dupa cum veti observa, harta asta e ca linuxul, facuta prin voluntariat.

Nu sunt acceptabile GPX-uri scoase din googlemaps, ROAD, sau alte surse la care copyrightul nu permite, GPX-urile pe care le donati sa fie facute de voi si vor deveni publice pentru toata lumea.

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Diferentele intre oregoane ar fi:

 

"Garmin Oregon 200 - Full touchscreen unit with great new interface. Has a basemap

Garmin Oregon 300 - Adds wireless sharing capability along with electronic compass and altimeter

Garmin Oregon 400t - Adds the Topo map to the 300 model features.

Garmin Oregon 400i - Adds inland lakes maps to the 300 model features.

Garmin Oregon 400c - Adds Coastal maps to the 300 model features."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
eTrex-ul l-am dat cu tot cu motoreta asa ca imi trebe altu' si nu stiu daca tot Legend. Poate Vista sau poate noul Oregon400t ... L-a testat cineva p'ala fara botoane si cu touchscreen? E de bine?

 

Salut,

 

Mai bine iei un Vista HCx, e probat si testat deja de foarte multi. Daca ai fost multumit de Legend HCx vei fi multumit si de Vista HCx. Oregon are ecran mai mare, rezolutie mai buna, e foarte usor de utilizat din cauza touchscreen-ului. Nu am avut ocazia sa-l folosesc pe moto sa vad cum se comporta la vibratii, l-am folosit doar in auto.

Inca nu am un feed-back de la clienti vis-a-vis de Oregon sau chiar Colorado in privinta rezistentei si a fiabilitatii dar parerea mea (poate usor subiectiva) e sa mergi in continuare pe Etrex Legend HCx sau Vista HCx, raportul calitate / pret e foarte bun. Ar mai GPSMAP 60CSx dar e mai scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Garmin 60CX sau 60CSX. Nu te atinge de Oregon sau Colorado doar daca vrei sa-l folosesti noaptea...nu vezi nimic pe ecran...am avut si l-am dat din cauza asta

Editat de sandruvlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut,

 

daca-mi aduce cineva din US un Vista HCx pot sa-l folosesc in Romania? Trebuie sa-i incarc harta? Gasesc 'free' ? Probabil ca nu au inclus suport ptr moto si trebuie sa-mi iau separat .. asa-i?!

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

daca-mi aduce cineva din US un Vista HCx pot sa-l folosesc in Romania? Trebuie sa-i incarc harta? Gasesc 'free' ? Probabil ca nu au inclus suport ptr moto si trebuie sa-mi iau separat .. asa-i?!

Multumesc.

 

 

Poti sa il folosesti. Are o harta generala foarte slaba din punct de vedere al detaliilor. Daca il folosesti doar pentru coordonatele GPS este ok si fara harta Romaniei.

Trebuie sa ii pui harta Romaniei ca sa vezi detaliile.

Gasesti harta "free". Se numeste RO.A.D. 2008

Suportul este asta: http://www.ram-mount.com/CatalogResults/Pa...85/Default.aspx

 

:rock:

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Poti sa il folosesti. Are o harta generala foarte slaba din punct de vedere al detaliilor. Daca il folosesti doar pentru coordonatele GPS este ok si fara harta Romaniei.

Trebuie sa ii pui harta Romaniei ca sa vezi detaliile.

Gasesti harta "free". Se numeste RO.A.D. 2008

Suportul este asta: http://www.ram-mount.com/CatalogResults/Pa...85/Default.aspx

 

:rock:

 

sau suportul asta: http://gpsmagazin.ro/RAM-Mount/Holder_Seri...ex_(Color).html, eu l-am comandat deja :P . Tot de aici poti sa iei si Vista HCx plus ca vor infiinta din luna iulie un service pentru aparate Garmin

 

salut,

 

daca-mi aduce cineva din US un Vista HCx pot sa-l folosesc in Romania? Trebuie sa-i incarc harta? Gasesc 'free' ? Probabil ca nu au inclus suport ptr moto si trebuie sa-mi iau separat .. asa-i?!

Multumesc.

 

Suportul nu este inclus. Pentru harti trebuie sa "sapi" un pic si rezolvi. Eu am gasit o gramada de harti pana acum, City Navigator, ROAD 2008, Ungaria, Bulgaria, Grecia, Ucraina.

Editat de corleone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrucat preturile de Ro sunt SF-uri, m-am orientat catre Germania, de unde mi-a venit acasa nou-nout in cutie, cu toate cele ale lui plus optionale: prindere de ghidon, alimentare 12V, card 2 GB , totul la 7 milioane (!!!) cu transportul inclus ( cine e interesat, dau detalii pe PM ).

 

Salut,

 

Stie cineva detaliile de care vorbeste mai sus @'Axa cu Scame' ? M-ar interesa unde a comandat si cum a procedat. Eu n-am reusit sa-l contactez inca (nici PM nici YM).

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
Imi permit sa va anunt ca de cateva zile/o saptamana, pe Garmin merge in mod rutabil si harta gratuita OpenStreetMap.org. Eu am testat harta Romaniei cu garmin vista hcx si merge bine, sigur merge si pe altele. Cine e interesat cum se face asta, sa-mi dea un PM sa nu divagam offtopic.

Daca va incanta ideea hartii OSM, daca aveti GPX-uri pe care ati dori sa le faceti publice, puteti sa mi le trimiteti cu un scurt comentariu, si am sa le integrez in OSM. Dupa cum veti observa, harta asta e ca linuxul, facuta prin voluntariat.

Nu sunt acceptabile GPX-uri scoase din googlemaps, ROAD, sau alte surse la care copyrightul nu permite, GPX-urile pe care le donati sa fie facute de voi si vor deveni publice pentru toata lumea.

 

:D

 

Am intrat pe OpenStreetMap.org dar nu am inteles nimic. Am cateva trasee facute pe care as putea sa le ofer. Harta asta gratuita nu am reusit sa o gasesc. Am ROAD 2008 (plus o gramada de harti gasite pe net) dar eram curios sa o vad pe asta si sa contribui eventual cu ceva informatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...