Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Salutare GS'isti,

 

Am si eu o mica problema cu vacuta :ok: (GS 500F 2005 8000km): de la 3000 in sus (cand creste in ture si ar trebui sa traga) imi vibreaza puternic si suna gatuit si nu stiu care e problema... :ok:

Am schimbat de curand filtru de aer(ma gandeam k e super imbacsit si nu trage cum trebuie aer in carb) dar cu toate astea tot suna aiurea la turatii ridicate...

Ideea mea este ca e nu sincronizat carburatorul sau e ceva mizerie pe clapete,supape(n-am desfacut inca jucaria)

Daca mai aveti un sfat sau imi puteti indica unde as putea rezolva rapid problema cu sincronizarea va multumesc anticipat si sper sa va intalnesc cat de curand prin bucuresti la o :( de indata ce rezolv jucaria!

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare GS'isti,

 

Am si eu o mica problema cu vacuta :ok: (GS 500F 2005 8000km): de la 3000 in sus (cand creste in ture si ar trebui sa traga) imi vibreaza puternic si suna gatuit si nu stiu care e problema... :ok:

Am schimbat de curand filtru de aer(ma gandeam k e super imbacsit si nu trage cum trebuie aer in carb) dar cu toate astea tot suna aiurea la turatii ridicate...

Ideea mea este ca e nu sincronizat carburatorul sau e ceva mizerie pe clapete,supape(n-am desfacut inca jucaria)

Daca mai aveti un sfat sau imi puteti indica unde as putea rezolva rapid problema cu sincronizarea va multumesc anticipat si sper sa va intalnesc cat de curand prin bucuresti la o :( de indata ce rezolv jucaria!

 

bafta

 

Asta suna a amestec prea sarac in urma infundarii a vreunui orificiu din carburatoare, cred eu. Poate doar este infundat unul din ele si de asta vibreaza. Oricum o dai, cred ca ai nevoie sa le cureti, sufli, pe amandoua. Daca nu ai filtru la benzina, mai bine iti pui unul. Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare din nou... :(

Mi-am amintit acum...stiu ca unul din voi si-a instalat Vitezometru digital Sigma de pe Lois

(http://www.louis.de/_30e7f788b0eb896701b9e32cfa1bd6cc1f/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&artnr_gr=10034547&anzeige=0)

si m-ar ajuta enorm niste poze la cum ati reusit sa montati senzorul pe roata din spate si la ce setare ati pus WS in aparat!

 

Multumesc si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care iese la o plimbare ? :ok: ca nu am iesit niciodata cu gs-istii someone ? anyone ?

@ vazilro - multumesc mult dar o sa o vand luna asta cred si nu se merita sa mai bag bani in ea :(

Editat de Legnakrad.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari GS'istilor. am o intrebare intrebatoare... si-a montat cineva alte bece (ma refer la far) mai puternic, sau xenon ceva? eu trebuie sa'mi iau altul nou... si ma cam bate gandul pt un xenon. ce parere aveti?

si inca ceva, dc pun semnale pe led, spun ceva aia de la ITP?

am mai intrebat pe aci dc si d eunde aveti alte tobe, de carbon sau ceva de genul care e mai galagioasa.

 

sa auzim de bine. va doresc tutror asfapt cat mai uscat si cat mai cald pentru o aderenta perfecta. :(

 

 

cu xenon te pot ajuta eu.

vii la mine, vezi, si-ti alegi ce-ti place

 

 

 

in alta ordine de idei:

 

DONEZ:

1 -- windshild pentru gs500e

2 -- un set de oglinzi tot ptr gs 500e, oglinda dreapta e cam sparta

 

 

 

 

detalii pe PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu xenon te pot ajuta eu.

vii la mine, vezi, si-ti alegi ce-ti place

in alta ordine de idei:

 

DONEZ:

1 -- windshild pentru gs500e

2 -- un set de oglinzi tot ptr gs 500e, oglinda dreapta e cam sparta

detalii pe PM

ti-am trimis un PM pt windshield. Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

am reusit si eu sa intru inapoi in randul gs-lor.nu am reusit sa-l repar pe al meu,ma rog , nu am avut rabdare sa stau dupa piese,asa ca am cumparat altul.

 

daca e cineva care are nevoe de ceva pt gs..am unul aproape functional(lipseste un capac si aprinderea)..inrest e ok

 

asfalt uscat si sa auzim de bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru geseistii care si-au inlocuit toba cu una mai galagioasa. asta parca toarce, parca e o pisicuta. care ar fi avantajele/dezavantajele ? am vazut aici un filmulet:

http://www.evacuarecarbon.com/multimedia.php

suna frumusel . ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare pentru geseistii care si-au inlocuit toba cu una mai galagioasa. asta parca toarce, parca e o pisicuta. care ar fi avantajele/dezavantajele ? am vazut aici un filmulet:

http://www.evacuarecarbon.com/multimedia.php

suna frumusel . ce ziceti ?

noroc. avantajul care il stiu este ca ai evacuarea mai rapida a gazelor, traseul nemaifiind atat de gatuit plus un cal doi putere in plus. la consum se va cunoaste pentru ca, asa cum zicea cineva, o sa iti placa sa o auzi cu urla :ok: . O evacuare pe carbon va rezista mai bine la intemperii. Dezavantajul este ca vei fi reperat mai usor de un politist nervos si in plus atata timp cat nu scrie Suzuki pe ea, nu ai sanse sa treci de RAR fara "atentie".Am o evacuare auto sport pe a mea si nu am probleme si imi place si cum se aude, mai ales in frana de motor, cand cobor din ture mari.Mai multe, sa mai zica cine mai are idee

 

L.E: Mi-am adus aminte.. daca vrei ceva performante mai mari, daca iti pui o toba de ceva gen racing, iti poti monta kit de jiglere pentru tuning plus reglaj carburi si scoti chiar si 10 cai in plus .. sau mai multi :(

Editat de banicaiulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noroc. avantajul care il stiu este ca ai evacuarea mai rapida a gazelor, traseul nemaifiind atat de gatuit plus un cal doi putere in plus. la consum se va cunoaste pentru ca, asa cum zicea cineva, o sa iti placa sa o auzi cu urla :ok: . O evacuare pe carbon va rezista mai bine la intemperii. Dezavantajul este ca vei fi reperat mai usor de un politist nervos si in plus atata timp cat nu scrie Suzuki pe ea, nu ai sanse sa treci de RAR fara "atentie".Am o evacuare auto sport pe a mea si nu am probleme si imi place si cum se aude, mai ales in frana de motor, cand cobor din ture mari.Mai multe, sa mai zica cine mai are idee

 

L.E: Mi-am adus aminte.. daca vrei ceva performante mai mari, daca iti pui o toba de ceva gen racing, iti poti monta kit de jiglere pentru tuning plus reglaj carburi si scoti chiar si 10 cai in plus .. sau mai multi :(

merci de raspuns. nu pentru performante vreau toba. vreau sa fiu un pic mai prezent in oglinzile soferilor. cu cat ti-a crescut tie consumul? sau na.. cat iti consuma tie , tinand cont ca ai evacuare auto sport?

cat despre RAR , nu pot frumos sa montez toba veche daca ma trimite nenea politistul la RAR? hm? bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

am reusit si eu sa intru inapoi in randul gs-lor.nu am reusit sa-l repar pe al meu,ma rog , nu am avut rabdare sa stau dupa piese,asa ca am cumparat altul.

 

daca e cineva care are nevoe de ceva pt gs..am unul aproape functional(lipseste un capac si aprinderea)..inrest e ok

 

asfalt uscat si sa auzim de bine

eu as avea nevoie de pinionul mic de la cutie (16 dinti), ca al meu a stirbit (achizitie SH fara prea multe investigatii si eu incepator in multe, clar) . noroc! :burnout:

Moto GS an 92

merci de raspuns. nu pentru performante vreau toba. vreau sa fiu un pic mai prezent in oglinzile soferilor. cu cat ti-a crescut tie consumul? sau na.. cat iti consuma tie , tinand cont ca ai evacuare auto sport?

cat despre RAR , nu pot frumos sa montez toba veche daca ma trimite nenea politistul la RAR? hm? bafta!

 

ce sa zic, consuma cam 4,5-5 in oras si 4 sau putin sub in afara..totul depinde cum mergi. Da, in ceea ce priveste RAR-ul, iti poti pune toba veche, cu conditia sa o ai, nu ca mine :hug: :cheers:

Editat de banicaiulian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o situatie: va trebui sa schimb cablul de alimentare pt borna de minus.

Intrebarea este: ce lungime are acel cablu? Din masuratorile facute a reiesit ca ar avea cam 75-80cm (de la borna minus - stanga trece pe sub rezervor, apoi o ia in jos pe diagonala si se opreste intr-un surub pe partea dreapta, aproape de locul unde iese si furtunul de scurgere de la baterie). E corect? Sau am dat-o in bara cu mult? Poate sa-mi faca cineva un cablu ca sa-l inlocuiesc, pana una alta am dat comanda pt 85 cm lungimea cablului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu sa vopsesc galeria cu spray termorezistent albastru. stii cumva cam pe la ce pretz se gaseste ?

in caz ca mai te intereseaza eu am cumparat spray termorezistent la 800 grade din selgros la 11 ron

asa arata inainte si dupa

 

nu ma lasa sa pun pozele :burnout:

post-12038-1207560724_thumb.jpg

post-12038-1207560875_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, care are manualul ala de service Haynes? Acopera si GS500F din 2005 (desi posibil e model 2004, chiar daca l-am luat de nou in 2005)?

 

Daca da, imi dati si mie un PM cu un link valid? Ca-l pusese cineva recent (adica in ultimele 30-40 pagini) dar cand l-am accesat dupa o vreme nu mai era nimic acolo unde zicea linkul :burnout:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, care are manualul ala de service Haynes? Acopera si GS500F din 2005 (desi posibil e model 2004, chiar daca l-am luat de nou in 2005)?

 

Daca da, imi dati si mie un PM cu un link valid? Ca-l pusese cineva recent (adica in ultimele 30-40 pagini) dar cand l-am accesat dupa o vreme nu mai era nimic acolo unde zicea linkul :burnout:.

 

Buna intrebare pentru ca si eu am un GS500F din 2005. Tot ce am eu e asa:

  1. Suzuki GS500 service manual modele '90 - '99
  2. Haynes servuice manual pt Suzuki GS500 modelele '89 - '97
  3. si o revista de service pt Suzuki GS500 modelele '89 - '97 dar in spaniola :cheers:

Gasesti ID-ul meu de mess in profil daca vrei sa ti le trimit. Nu stiu daca vreuna din carti se aplica si la modelele noastre. Din cate am citit eu, bag de seama ca da. Daca mai ai si tu ceva sau gasesti ceva legat de GS500F as aprecia daca mi-ai da sa am si eu :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebare pentru ca si eu am un GS500F din 2005. Tot ce am eu e asa:

  1. Suzuki GS500 service manual modele '90 - '99
  2. Haynes servuice manual pt Suzuki GS500 modelele '89 - '97
  3. si o revista de service pt Suzuki GS500 modelele '89 - '97 dar in spaniola :burnout:

Gasesti ID-ul meu de mess in profil daca vrei sa ti le trimit. Nu stiu daca vreuna din carti se aplica si la modelele noastre. Din cate am citit eu, bag de seama ca da. Daca mai ai si tu ceva sau gasesti ceva legat de GS500F as aprecia daca mi-ai da sa am si eu :cheers:

 

Pai si eu am gasit cam aceleasi chestii (pe torenti si diverse site-uri locale :hug:), am pastrat doar ce era in engleza. Dar m-am uitat ieri pe net (le gasesti pe Amazon) si am gasit 2 manuale, cam asa:

Suzuki GS500 Twin '89 to '02 (Haynes Manuals)

si

Suzuki GS500 Twin '89 to '06 (Haynes Manuals)

La asta pe coperta apare si modelul GS500F, la cel dinainte nu apare. Ma gandesc ca exista totusi cateva particularitati, cum ar fi demontarea carenelor, farul, semnalizarile, etc, pe care nu le vom gasi in cartea mai veche.

Costa vreo 43$, asta nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu am gasit cam aceleasi chestii (pe torenti si diverse site-uri locale :burnout:), am pastrat doar ce era in engleza. Dar m-am uitat ieri pe net (le gasesti pe Amazon) si am gasit 2 manuale, cam asa:

Suzuki GS500 Twin '89 to '02 (Haynes Manuals)

si

Suzuki GS500 Twin '89 to '06 (Haynes Manuals)

La asta pe coperta apare si modelul GS500F, la cel dinainte nu apare. Ma gandesc ca exista totusi cateva particularitati, cum ar fi demontarea carenelor, farul, semnalizarile, etc, pe care nu le vom gasi in cartea mai veche.

Costa vreo 43$, asta nou.

 

 

Salut,

Aici (http://www.tanga-moteurs.ro/service/)poti gasi toate manualele Haynes+extra despre GS 500.

BTW...nu cred ca este inca uploadat si 500F...Enjoy!

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Aici (http://www.tanga-moteurs.ro/service/)poti gasi toate manualele Haynes+extra despre GS 500.

BTW...nu cred ca este inca uploadat si 500F...Enjoy!

Bafta

 

Da, stiu. Mersi. De acolo le-am si luat pe majoritatea. Cel mai recent de GS500 e pana la 97, deci sigur nu zice nimic de GS500F. Poate totusi are cineva ultima versiune, aia pana la 2006? Daca e din Bucale si o are doar varianta de hartie ma ofer s-o scanez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care iese la o plimbare ? :cheers: ca nu am iesit niciodata cu gs-istii someone ? anyone ?

@ vazilro - multumesc mult dar o sa o vand luna asta cred si nu se merita sa mai bag bani in ea :burnout:

 

alutare, m-ar interesa o plimbare, vad ca esti din club titan - eu stau la n. grigorescu la statuie. cam cand zici ca ar fi ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu manualul. Noiembrie 2006. SUZUKI GS500/F Owner`s manual. Hartie. Cred ca pot sa-l xeroxez.

 

Xeroxat si trimis prin posta cu plata prin ramburs... s-ar putea? :cheers: Imi incerc si eu norocul... :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu manualul. Noiembrie 2006. SUZUKI GS500/F Owner`s manual. Hartie. Cred ca pot sa-l xeroxez.

 

 

Nu e vorba de Owner's Manual, din ala am si eu pt al meu :cheers:. E vorba de manual de service. Are vreo 250 pagini si iti detaliaza cum sa desfaci/repari/cureti diverse componente (gen desfacut rezervorul, etc)

 

--- Mesaj completat în 09 Apr 2008 10:26 -------------

Vedeti ca pe sbz.ro la forumul: "Cum sa?" zac de luni de zile linkuri puse de mine catre manuale Suzuki. .si alte marci.

 

Mersi, o sa caut si acolo. Desi posibil sa fie tot versiunile vechi. Nici pe torrenti n-am gasit manualul nou :burnout:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Xeroxat si trimis prin posta cu plata prin ramburs... s-ar putea? :cheers: Imi incerc si eu norocul... :burnout:

 

Se poate. o sa incerc si altceva . Sa-l scanez si sa-l trimit pe mail. Daca nu gasesti pe "Vedeti ca pe sbz.ro la forumul: "Cum sa?" zac de luni de zile linkuri puse de mine catre manuale Suzuki. .si alte marci." da-mi un PM si rezolvam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...