Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Gata, am gasit chiar la ei, ma duc diseara sa le montez. Cica pe spate au doar tip "racing", care sunt ceva mai scumpe.

 

Care e diferenta?

 

Pai ai zis si tu ... "sunt ceva mai scumpe" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cele "sintered" (aka racing) sunt mai dure, durata de viata mai lunga, franezi mai bine.

Dezavantajul e ca in folosinta "racing" mananca din disc in conditiile unei duritati mai mari fata de normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citeste cu atentie ce am spus legat de folosinta "racing". M-am referit la folosirea pe motociclete grele, forjatori, etc. Pentru strada in conditii normale nu iti faci probleme de mancat discul, mai ales la GS care nu e o super-bestie :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, nu e prea ok ca mananca din disc. Disc-ul intra la consumabile? GS-ul e inca in garantie.

 

Sincer, poti sa faci ceva pe ea de garantie la Suzuki. De fapt, garantia nu acopera nimic.

 

Citeste atent ce scrie in cartea tehnica : daca ai scurgeri de ulei sau zgomote, asta nu intra in garantie. Mi se pare o aberatie, dar asta e.

 

Iti dai seama : scurgere de ulei = garnituri duse , etc... Zgomot = poate fi orice ! Deci, poate motorul sa faca precum avionul in picaj sau trabantul, pe ei nu

ii intereseaza...

 

Practic, in garantie ai motorul, partea electrica (asta daca nu ai pus o alarma ceva pe motor), si cutia de viteze .... cu discutia ca daca motorul se aude urat sau curge ulei, nu se aplica garantia. Trebuie cred sa nu mai mearga deloc sau dracu stie ce.

 

Nici macar ambreiajul nu e in garantie (cica discurile sunt consumabile).

 

Oricum , ei au pus 900.000 ora de manopera ... NO COMMENT.

Editat de Remyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astia sunt nebuni. acum 2 luni era 60 lei ora de manopera. si nimic nu dura mai putin de o ora.... o mai lalaie mecanicul special sa se faca cel putin o ora. la naiba. si cu piesele alea extrem de scumpe... s'a dus dreaq service'ul reprezentantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O piata libera duce la competitie, nu ? Ei se bazeaza pe faptul ca cine tine la garantia mobrelor luate de la ei trebuie sa faca service-ul fix acolo, altfel pierde garantia si asa sunt obligati sa plateasca 90lei/h.

Oricum, pretul orei de manopera in Bucuresti este 50-60 lei in medie.

Cat despre piese originale, sunt multi care aduc astfel de piese la preturi mult mai rezonabile.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr'adevar. se duc mai mult cei care au garantii la moto.

de exemplu pt un gs 500 f din 2006. toba vine cu tot, cicva d ela galerie. costa numai 40 milioane fara TVA :rusinica: asadar cine vrea as aceva am, eu d evanzare .. ca deh o schimb pe asigurarea unui bou. cine vrea o dau cu mai putin de jumate din pret. !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat ieri placutele de frana si pe fata si pe spate. Pentru ca nu aveau altceva am pus placute "racing". Nu stiu cum de am putut merge inainte, e o diferenta de la cer la pamant intre cum franez acum si cum era inainte. Acum practic e in stare sa ma arunce peste cap daca o fac prea tare, inainte apasam mult pe frana ca sa se intample ceva mai brusc.

 

A fost misto ca le aveau pe stoc si erau si ieftine. Am dat 100 de roni pe cele fata si 80 sau 90 pe cele spate. Plus instalare placute, strans lant, aerat sistemul de frana spate si lichid de frana nou in rezervorul de pe spate si uns cricul lateral si ambreiajul. Total 3 mil, a fost foarte ok pretul.

 

Cei de la Suzuki mi-au spus ca pot aduce in 2 saptamani placute care ma costau 60 de euro numai pe spate :rusinica: Din fericire consumabilele nu tin de garantie asa ca saptamana viitoare imi schimb si kit-ul de lant la tipii astia.

 

Am fost la service-ul celor de la Moto Adventure (?), undeva prin Militari. Din toata LISTA ASTA doar ei au avut pe stoc placute de GS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare, deci tu erai ieri la 18.30 cu GS-ul in fata cand eu plecam? Daca stiam te trageam de maneca :rusinica:

 

Precizare: service-ul se numeste MyMotoTuning (numele celeilalte firma ce imparte spatiul cu Motoadventure in Cotroceni) si locatia este (inca) Iuliu Maniu 9-11 http://www.salutbucuresti.ro/planoras/swf_...-5674&-8096

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc zici ca sunt bune, de acelea imi cumpar si eu + ca pretul mi se pare super ok. ai idee, mai au pe stoc?

inca un pret bomba. o oglinda de la carenata 2006 la ei costa 280 lei. la magazine aceeasi oglinda este 70 lei. hai ca'mi place :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piratule,chiar asa bine ti se pare acuma ca e riscul sa te arunce in cap la franare?

eu as considera ca e riscant,dar vorbesc dpdv al unuia care a strans tare frana fata si s a pomenit la propriu cu capu de asfalt si a ramas juma de an fara moto,pt ca astia de la suzuki cerau 90 de euro plus tva pe o maneta de ambreiaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, sunt un nou posesor de suzuki gs, din 94

 

Tot cautand prin manualul de service, am dat de o chestie denumita balancer shaft. Are cineva idee ce reprezinta?? Ce rol are?

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de: Counter Balancer Shaft care, pe scurt este un arbore cu o contragreutate, angrenat direct de arborele cotit si care ajuta la reducerea vibratiilor cauzate de motor. Mai pe scurt poti spune ca este un fel de volanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha am inteles

si trebuie cumva sa fie sincronizat sau ceva de genu ?? Daca sa zicem prin absurd nu mai e acolo sau ma rog nu stiu... poate sa fie desincronizat sau necalibrat si sa afecteze cu ceva motorul sau blocul motor sau altceva???

 

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piratule,chiar asa bine ti se pare acuma ca e riscul sa te arunce in cap la franare?

eu as considera ca e riscant,dar vorbesc dpdv al unuia care a strans tare frana fata si s a pomenit la propriu cu capu de asfalt si a ramas juma de an fara moto,pt ca astia de la suzuki cerau 90 de euro plus tva pe o maneta de ambreiaj

 

E misto sa fie frana mai tare. Dupa ce am mers iarna asta pe udatura si lapovita, m-am obisnuit sa fac pe ABS-ul uman si nu cred ca se va intampla sa blochez fata. Oricum, mai bine te dai peste cap decat sa intri in copac.

 

90 de euro maneta? :rusinica: Gizas... :rolleyes: :blbl: :kiss:

 

Am dat o maneta de ambreiaj cu 10 euro cand am dezmembrat gs 500 cea veche. Si la firmele ce aduc din dezmembrari o iei cu 20, chiar mai putin daca negociezi.

 

Apropos, inca mai am maneta de frana si alte piese.

Editat de Piratul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha am inteles

si trebuie cumva sa fie sincronizat sau ceva de genu ?? Daca sa zicem prin absurd nu mai e acolo sau ma rog nu stiu... poate sa fie desincronizat sau necalibrat si sa afecteze cu ceva motorul sau blocul motor sau altceva???

 

merci

Prin absurd daca cineva a desfacut motorul si l-a montat aiurea poate fi desincronizat pentru ca angrenajul este prin roti dintate, cat despre faptul sa il fi scos cu totul, nu prea cred ptr. ca ar fi o mare prostie si ar merge ca dracu mai ales in ture mici - medii. (asta daca ar rezista cuzinetii la astfel de socuri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...