Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Cazare acolo? Ca eu nu am cort

 

 

man cazarea e pe baza de cort sau pensiuni din preajma dar la o adica poti lasa bagajele si casca la mine... oricum d'asta pun cortu si de dormit crede ma ca nu prea se doarme la intrunirile moto !

 

aa .. cortul e folositor in caz ca faci rost de vre o gagicutza care vrea intimitate :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bai .. din motoru meu sc :scratch:ump si drag care merge intr-un piston, fara ulei in juma de furca, a inceput sa curga si ulei mai nou =))) prin fata pe undeva :angryfire: :P m-o tine pana acolo ?

 

 

daca nu curege ulei inseamna ca nu are :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu curege ulei inseamna ca nu are :blbl:

In mod sigur am picat eu din alta lume!Acolo de unde sunt eu motorul are garnituri si NU are voie sa curga ulei ca consuma e una dar sa curga nu.Parerea mea e schimbare garnituri sau macar silicon pe garnituri.

Si fratilor mai uumblati si voi in motoarele alea cei care nu o faceti ca totusi mai trebuiesc revizii facute.Cum dreaqu sa faci 15000 km cu un gs500 fara sa desfaci motorul :P ,asa cum am auzit ca mai practica unii? :angryfire: pacat de el ca se distruge degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In mod sigur am picat eu din alta lume!Acolo de unde sunt eu motorul are garnituri si NU are voie sa curga ulei ca consuma e una dar sa curga nu.Parerea mea e schimbare garnituri sau macar silicon pe garnituri.

Si fratilor mai uumblati si voi in motoarele alea cei care nu o faceti ca totusi mai trebuiesc revizii facute.Cum dreaqu sa faci 15000 km cu un gs500 fara sa desfaci motorul :P ,asa cum am auzit ca mai practica unii? :angryfire: pacat de el ca se distruge degeaba.

 

era o gluma cu faza de mai sus !!! hooo nu dadeti !!

 

in alta ordine de idei,vad ca nu sa anuntat nimeni ptr Dacorum Bike Fest pe acilea asa ca pina la orele 17:00 daca nu "ridica" nimeni mana ne vedem direct acolo !

 

asfalt uscat,curat(fara dare de ulei!) si cu garnituri intacte(motorul nu asfaltul!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit ulei MOTUL de 2 feluri, unul la 30 ron litru si unu la 46 ron. primul e MOTUL 3000 daca nu ma insel si al doilea Motul 7000 , Are mare importanta pe care il iau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut preas tarziu anuntul cu intalnirea. totusi, peste vreo 2 sapt mergem un weekend la vadu? ceva de genul plecat sambata dim si intors duminica seara? ceva doritori?

 

 

 

p.s. voi avea nevoie pt maxim o sapt de un suport top'case de GS... ma poate ajuta cineva? macar suportul, sper ca de cutie s afac rost din alta parte.

 

P.p.s. am nevoie de o oglinda de Gs carenat model 2004 + pt o ora sa trec ITP'ul. ma poate ajuta careva?:angryfire: recompensa va fi in bere:D

Subscriu in legatura cu weekendul la vadu;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o iau in ordine... geseuol meu este gata. maine ii fac ITp'ul, miercuri imi recuperez permisul si vor curge din nou kilometrii. el este de vanzare, insa pretul a ami crescut deoarece are carene noi noute, toba carbon ( o montez maine seaar sa trec ITP'ul mai intai) semnale etc. se va vedea la fata locului.

 

 

cat despre vadu ... ce spune'ti de weekendul viitor??? plecare sambata la ora 7 ( la 7 adunarea la 7:30 plecarea). putem la dus sa mergem pe drumul vechi, si intoarcerea duminica pe seara. de preferabil pe autostrada. totusi, plecarea sa o facem pe la 7-8 seara. deci, doritorii sa se anunte. nu este batut in cuie, putem face si altfel programul.

 

am uitat sa zic.... uleiul si filtrele schimbate acum 100 kilometrii, in curand schimb si placutele de frana.

app, ce placute recomandati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

am vazut la gs-ul meu pe partea dreapta un furtunas care care are in capatul lui un fel de capac, tot din cauciuc. Furtunul asta am vazut ca se mufeaza in cutia aia neagra (ca sa-i zic asa) de sub carburatoare. Are cineva idee ce rol are acest furtun?? Ca am vazut pe capacul lui ceva uleios... (f putin dar vroiam sa stiu ce e)

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat despre vadu ... ce spune'ti de weekendul viitor??? plecare sambata la ora 7 ( la 7 adunarea la 7:30 plecarea). putem la dus sa mergem pe drumul vechi, si intoarcerea duminica pe seara. de preferabil pe autostrada. totusi, plecarea sa o facem pe la 7-8 seara. deci, doritorii sa se anunte. nu este batut in cuie, putem face si altfel programul.

 

pai e batut in cuie ca se merge week-endul urmator sau nu? ca m-as baga si eu tendon...nu stim inca sigur dar...e o idee...piratule..ce zici ma? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut la gs-ul meu pe partea dreapta un furtunas care care are in capatul lui un fel de capac, tot din cauciuc. Furtunul asta am vazut ca se mufeaza in cutia aia neagra (ca sa-i zic asa) de sub carburatoare. Are cineva idee ce rol are acest furtun?? Ca am vazut pe capacul lui ceva uleios... (f putin dar vroiam sa stiu ce e)

Merci

Te referi cumva la "cutia" de mai jos? :(

Nu stiu ce furtun ai gasit tu acolo.poate o fi. capacul negru de sub carb adaposteste electromotorul.Ai in figura 29.7 o garnitura s-ar putea de la ea sa fie problema.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este vorba de furtunul din partea de jos a cutiei filtrului de aer. Din ce imi dau eu seama, este pentru adunarea impuritatilor in acel furtun, eventuale reziduuri lichide cred, pe care il poti purja la nevoie. Doar o presupunere, nu cunosc rolul exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-36446-1216028721_thumb.jpg

 

Unde am incercuit cu rosul este furtunasul de care vorbeam, ce e cu verde este zona in care se prinde, numai ca pe partea stanga a motocicletei. Merci.

Editat de adi_mot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-36446-1216028721_thumb.jpg

 

Unde am incercuit cu rosul este furtunasul de care vorbeam, ce e cu verde este zona in care se prinde, numai ca pe partea stanga a motocicletei. Merci.

 

Da, cutia este a filtrului de aer si in ea se prinde respectiv. Prinderea fiind in partea de jos a cutiei, m-am gandit ca este pentru purjare, daca ai ceva benzina in filtru, pe el ar trebui in principiu sa o scoti. Langa furtunasul de care spui este si cel de supraplin a carburatoarelor. Si la mine si cred ca toate GS-urile, acel furtun cu "rosu" trebuie sa fie astupat pentru ca altfel iti va trage aer fals in carburatoare. Sper ca am reusit cu o lamurire

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este si la mine si rar am observat si eu sa fie umed.. da cred ca explicatia este ok.. cam asa am observat si eu ca i-ar fi rolul

ideea... daca ceva din cand in cand curge pe acolo.. e normal . aia tre sa faca. unii au spus ca poate fi vb si de eliminarea unor vapori de gaze de la carburatoare sau de la rezervor. Oeicum. pe mine mai mult furca din care imi iese iarasi ulei dupa nici 7000km cu noile semeringuri imi cam da de.... furca :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este si la mine si rar am observat si eu sa fie umed.. da cred ca explicatia este ok.. cam asa am observat si eu ca i-ar fi rolul

ideea... daca ceva din cand in cand curge pe acolo.. e normal . aia tre sa faca. unii au spus ca poate fi vb si de eliminarea unor vapori de gaze de la carburatoare sau de la rezervor. Oeicum. pe mine mai mult furca din care imi iese iarasi ulei dupa nici 7000km cu noile semeringuri imi cam da de.... furca :(

 

se intampla mai des se pare treaba cu semeringurile de furca... am ajutat un prieten sa schimbe la gs-ul lui si dupa max 1000 km cred deja plange unul din semeringuri, so.. shit happens. Cred ca e o problema cu fabricarea lor, defecte de noi, ori firma mai slaba.. nush

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ok daca bag ulei motul 5100 - 15W50?

 

Mototrasu meu e din 89 toamna:)

 

In carte scrie sa bagi 10W40, daca nu ma insel. S-a mai discutat pe aici si despre 15W50, cauta in paginile anterioare (daca ai rabdare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...