Sari la conținut

casca integrala sau braincap


haca
 Share

  

41 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

salut.

Am ointrebare ce unora o sa li se para stupida: ce casca e mai buna ????

Raspunsul cred ca il stiu , adica logic ar fii ca aia integrala sa fie mai buna din punctul de verdere al sigurantei la un accident(Doamne Fereste), dar intervine si aspectul confortului , si aici ma refer la zilele de vara cu 40 de grade la umbra cand banuiesc ca te cam incingi intr-o casca integrala .

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre .

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In special in cazul in care esti incepator eu as recomanda una integrala. Dupa o vreme poate renunti la ea pt una care arata mai bine pe Choppere, dar cred ca totusi siguranta ta e pe peimul loc! Succes, si drum fara accidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am votat integrala. Prima motivatie care-mi vine in minte... nu imi place sinuzita. Integrala te apara mult mai bine de inevitabilii curenti de aer. Nu e la fel de fatzoasa ca braincap, poate vara e cam calda la viteze mai mici, da' la 70 la ora calare pe chopper, cu vant din fata, nici hainele nu stau bine pe om.

Consider ca sunt si mai sigure.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am si una si alta...O solutzie oarecum intermediara ar fi o integrala cromata-nu te mai incingi...!Iar cu vintul nu prea mai ai probleme daca-ti pui parbriz (mare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Integrala :ok:

 

Oricat de bine ti-ar sta cu un tzucal cromat in varful capului, tot mai bine iti sta cu dintii in gura. :laugh:

 

Info de pe teren, real life: la ultimul accident am cazut in bot...Guess what, aveam integrala :ok:

:banana: Si acuma inca mai pot zambi cu toti dintii :grinbandit:

 

P.S. Sunt destule integrale care arata bine pe chopper.Daca vrei comfort ia un flip-up,in oras la semafor poti rabata fata, tine o tigara in gura,scuipa mustele samd. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Integrala e mai buna din toate punctele de vedere,

"capacul de sticla de bere" e de 2 bani, nu te apara de nimik, nici macar de otita.

 

fii baiat destept si i-ati integrala ... [daca vrei impresii, pe o integrala se poate face custom paint mai bine]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si aici ma refer la zilele de vara cu 40 de grade la umbra cand banuiesc ca te cam incingi intr-o casca integrala

Poti sa-ti iei una klapp. Cea mai ieftina la louis e 75 de euroi. + 20% transportul. Not bad.

Si rezolvi problema in mod elegant.

post-24-1112685825_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum vad,nu a votat nici unul dintre chopperishtii inraiti....

eu am votat braincap! na asha.....

eu umblu cu braincap de 3 ani si ceva....no problem.

la viteza cu care merg eu( maxim 130km/h),nu am avut probleme,Doamne fereste....si nu vad cum as putea sa can in barba.....

plus ca integrala iti reduce din vizibilitate,e mai grea,e f cald cu ea....si unde mai simti vantul cu ea pe chopper???????????asta daca esti chopperist.

 

daca vrei siguranta,confort,design,airbrush blablabla....iati nene Golwing si integrala!

 

inainte am avut un jet cu viziera,varianta lui DonLeoncio.....poate imi mai iau una pt drumurile ff lungi,dar asta e tot compromisul pe care accept sa-l fac....

 

 

 

B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la 130 km/h daca ai sa cazi o sa realizezi si cat gresesti cu chestia asta: "nu vad cum as putea sa cad in barba" ... daca vrei iti trimit pe privat niste poze cu o casca sa-mi zici ce crezi :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la viteza cu care merg eu( maxim 130km/h),nu am avut probleme,Doamne fereste....si nu vad cum as putea sa can in barba.....

Eu am cazut la ceva de gen 60 sau un pic peste, si guess what? Casca a fost lovita la timpla dreapta(o data) si de doua ori in zona fetei (mandibula si nas/ochi). Daca nu aveam integrala eram bun de chirurgie plastica. Tu crezi ca atunci cind cazi ai timp sa te gindesti cum sa cazi sa nu dai cu barba?

@Notti:

Ia-ti neaparat integrala. Nu e rau nici in oras chiar daca mergi incet si e cald. Tii viziera deschisa si e ok. Nu fa mofturi pt ca o casca e pt protectia ta (nu pt imagine) si integralele sint cele mai safe din toate punctele de vedere.

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Integrala, clar!!! Protectzie maxima, iar caldura din ea e suportabila.. E drept, transpiri mai mult in ea, dar eshti shi mai protejat. Kiar acum 2-3 saptamani s-o imprashtiat un prieten d-al meu in orash, la max. 80 km/h, shi daca nu avea integrala, ishi lasa maxilaru' pe asfalt. Asha, o scapat doar cu cateva lovituri la picioare shi o buza sparta...

 

Ride safe, DDC :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,la genul de motoare pe care mergeti voi,se cade clar in barba.....barbosilor....hehehehe

oricum nu-mi pasa prea mult....o viata am,....daca v-a fi sa fie intr-o zi,decat sa-mi rup coloana si sa-mi ramana capul intreg,prefer sa-mi rup gatul din prima.

 

 

 

B.

 

ps: iaca mah,s-o trezit si ddcristi...!!!!pe unde dreq umbli mah,ca nu mai dai nici un semn.....?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parere ca integrala este mai buna. Am auzit de la mai multi faze de genul "iti reduc din vizibilitate". Nu este chiar asa...estedoar o problema de obisnuinta. Dupa ce te obisnuiesti cu ea nu o sa ti se mai para asa. Va spun eu ca una integrala compelt neagra (lucios sau mat) merge perfect si ai un super aspect.

Totusi vara trecuta cand am fost la Timisoara, la faturile unor prieteni am purtat o casca braincap. Ziceau ca imi sta mai bine cu ea...bla, bla, bla...si eu fraier...am zis: da' ce are ma...hai sa incerc, cu toate ca nu purtasem casca aia decat in oras. Niciodata in afara localitatii.

Rezultat: La o saptamana dupa ce m-am intors mi-am scos o masea. :banana: ....asa ca sunt pentru integrala. :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...