Sari la conținut

Ce Cauciucuri Recomandati ?


bobbys
 Share

Postări Recomandate

e complicat discursul cu aderenta

spre exemplu: ai gume soft de pista .care lucreaza la cele mai mari temperaturi dintre toate gumele de pista, pleci cu ele reci si fortezi prima curba pe care o abordezi:

ghici ce se va intampla? vei pierde aderenta cu solul deoarece guma nu e la temperatura ei optima de functionare si nu iti poate garanta frecarea aia maxima ca sa te tina pe viraj.

 

idem cu o guma hard sau endurance care lucreaza la o temperatura mai mica decat cea soft: faci 10 ture de pista la un ritm rapid ..si vei supraincalzi guma care va iesi din parametrii ei de functionare..iti inchipui rezultatul

idem cu gumele stradale pe pista

 

discursul poate continua ...

 

am inteles , multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 135
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Imi trebuie niste cauciucuri supermoto si ma gandesc foarte serios la niste Continental Force SM. Am luat in calcul mai multe variante (toate venind direct de pe SS) si totusi astea imi fac cu ochiul cel mai mult, avand tagul "SM".

Ma gandesc ca, daca se intampla sa ies cu ele putin pe camp, o sa se comporte mai bine decat cauciucul obisnuit de supersportiva (stradal sau nu).

A mai avut cineva asa ceva? Se poate sa nu fie nicio diferenta intre un cauciuc de supersportiva si unul special gandit/conceput pentru supermoto? Sau e doar un truc de marketing...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu conti force pe offroad nu ai ce cauta :unsure:

ptr strada mai bine mergi pe metzeler rennsport ...multi le montau pe SM in italia si se comportau excelen si in pista

alta varianta e D208 sau dunlop mutant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi trebuie pentru strada neaparat si cu atat mai putin pentru pista exclusiv. Vreau sa nu se dezintegreze daca merg cu ele pe pamant uscat (deci nu offroad). M-am gandit ca fiind supermoto sunt proiectate sa faca fata si la zona de pamant pe care se merge supermoto. Bine, nu vreau sa merg cu 100 pe macadam, sa sap gropi cu scaritele in curbe, sau sa urc pante verticale.

Pana la urma au aceeasi compozitie ca si cele enumerate de tine sau or fi mai hard?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut in ultimul numar din Univers Moto un test comparativ si as vrea sa stiu si eu ceva mai multe despre Metzeler Roadtec Z6 si Pirelli Diablo Strada daca merita sa imi pun asa ceva. Merg acum cu un model mai vechi de Metzeler sunt foarte multumit de ele, iti dau foarte multa incredere pe viraje, insa as vrea sa incerc si altceva. In principiu as vrea sa fie tot Metzeler.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr motorul tau ..pe care l'am avut ..gumele citate mai sus sunt cele mai potrivite ptr sport touring si o durata mai buna

bune ptr toate conditiile de mers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de un sfat astazi e al treilea cui pe care il iau in roata spate, cred ca avea aproape 10 cm nu mai stiam ce sa zic cand l-am scos, ideea e ca e al doilea dop pe care il pun in cauciucul asta si mai pot merge cu el cel putin 2000km dar deja am inceput sa nu ma mai simt sigur cu el, mi s-a mai intamplat sa am o pana la 160 pe autostrada si nu a fost placut deloc. Ce sa fac ca un set nou de gume nu imi permit decat peste 2 luni, adica sa imi impun o anumita limita? Sa fie guma de vina? ca nu inteleg de ce culege cuiele in halul asta :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mac, am o intrebare, spune-mi ce cauciuc sa-mi iau, in conditiile in care nu merg in pista, dar pe strada imi place sa trag de ea, si merg destul de mult pe curbe si ma las destul de tare. Vreau sa stiu ce cauciuc mi se potriveste fata/spate pentru modul cum il folosesc eu, da-mi cateva exemple, cu aderenta ff buna in curbe, grip, incalzire rapida. Si mai spune-mi te rog, daca e buna presiunea ce o folosesc in cauciucuri, avand in vedere ca am 60 kg, si daca se mai urca si prietena, inca 50, merg cu 2.5 pe spate, 2.5 fata pentru ca asa scrie in carte, iar suspensiile sunt reglate la normal cum scrie in carte, nici dur nici moale..

Si sa mentionez ca am citit in ultimul numar Univers Moto o comparatie la 6 cauciucuri sport BT-016, conti sport attack, dunlop qualifier RR, Metz M3, PP 2CT si diablo ROSSO. Cel mai slab clasat a fost cauciucul Dunlop, iar cele mai bune Bridgestone si Continental.

Editat de pinnutz_789
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mac, am o intrebare, spune-mi ce cauciuc sa-mi iau, in conditiile in care nu merg in pista, dar pe strada imi place sa trag de ea, si merg destul de mult pe curbe si ma las destul de tare. Vreau sa stiu ce cauciuc mi se potriveste fata/spate pentru modul cum il folosesc eu, da-mi cateva exemple, cu aderenta ff buna in curbe, grip, incalzire rapida. Si mai spune-mi te rog, daca e buna presiunea ce o folosesc in cauciucuri, avand in vedere ca am 60 kg, si daca se mai urca si prietena, inca 50, merg cu 2.5 pe spate, 2.5 fata pentru ca asa scrie in carte, iar suspensiile sunt reglate la normal cum scrie in carte, nici dur nici moale..

Si sa mentionez ca am citit in ultimul numar Univers Moto o comparatie la 6 cauciucuri sport BT-016, conti sport attack, dunlop qualifier RR, Metz M3, PP 2CT si diablo ROSSO. Cel mai slab clasat a fost cauciucul Dunlop, iar cele mai bune Bridgestone si Continental.

 

nu stiu ce "recomanda unii si altii" dar eu am testat si iti recomand eu pe pielea mea Michelin Pilot Power 2 CT sau Dunlop Qualifier sau metzeler M3 Sporttec sau metz 6 restul nu mi-au placut in mod deosebit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am mers pana acum, si crede'ma am testat destule daca ar fi sa fac un top ptr strada ar fi in felul urmator:

1. Qualifier RR ..cele mai bune in absolut ..inclinari maxime in strada pe curbe cum nu am mai avut parte pana acum, feeling foarte bun, stii mereu ce faci, intri cu frana pe curba si nu se ridica, durata : sper sa depasesc 6000

 

2. metzeler rennsport - D208 RR Dunlop , o guma care se incalzeste extrem de repede, deriva din curse, chiar se fabrica si in mescola ptr pista medium si soft, cea stradala fiind cea endurance. km parcursi: 7000 din care multa pista

 

3. metzeler m3 sportec - gama michelin P Power :cheers: ceva mai putin sportiva decat rennsport dar cu o durata mai mare, o comportare buna pe ploaie

 

 

nujte de testele lu peste cine le face ..dar pe unde s'au facut teste cu piloti (adevarati) Qualifier RR a surclasat concurenta :)

e o guma stradala cu care faci linistit ziua de pista intrucat e dual compound, mescola E (endurance) pe laterale de la faimoasa Dunlop GP Racer

 

dupa cum stiti ..in pista ca grip si durata aproape dubla fata de concurenta, Dunlop nu are egal. GP racer este aleasa nr 1 a celor care fac pista mai peste tot :bigstar:

 

 

SFATUL MEU? faceti'va o parere proprie despre gumele pe care le montati, nu va lasati influentati de unul si de altul.

incercati sezonul asta michelin

sezonul urmator puneti un dunlop nou

la urmatorul schimb montati un diablo corsa 3 ..si va spun ca daca va dati pe curbe aveti pe lateral o guma de pista medie SC2 ..recunoscuta ptr calitatile ei pretutindeni in pista

 

acum depinde si f mult de cultura motociclistica pe care o aveti si de tot ce aveti in cap, de multe ori "pareri neavizate" ale amicilor ..

 

invatati sa va setati suspensiile si sa va masurati periodic presiunea in cauciucuri, punand presiunea potrivita fata-spate, recomandata de cei care dezvolta gumele ..cei care toata ziua nu fac altceva decat sa probeze...

 

PS .. am cunoscut unul cu R6 ..vobla motorul in toate vitezele ..de ce oare : presiuni 2.9 fata si 3.1 spate ...combinate cu o suspensie de lemn...

nu putea decat sa vb de rau despre gumele alea ...d208 RR care sunt superbe daca sunt la presiunile corecte 2.3 fata -spate

 

 

inainte sa vbim despre cauciucuri ..eheee ..ar trebui sa vbim de suspensii.

cati dintre voi si'a pus un arc potrivit pentru propria greutate? cati dintre voi a pus un ulei nou in telescoape ?? stiti doar ca se schimba anual sau la 10mii km ..datorita faptului ca isi pierde proprietatile si devine apos

cati au pus mana sa seteze suspensiile cu pixul si foaia la indemana ptr a'si lua notite?

discursul poate continua la infinit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am setul de pilot power nou de la tine, am schimbat uleiul in telescoape, am setat suspensiile, am schimbat placutele de frana si lichidul, si gata de sezon. anul viitor o luam de la capat. bineinteles, schimbam consumabilile la fiecare 5mii si mai facem cate o verificare ocazionala. ulei, presiune etc

eu am mers mult cu metzleler si michelin. de la metzeler recomand rennsport si m1,3 si de la michelin pilot sport-ul si pilot power-ul. experienta neplacuta am avut cu bridgstone bt015, dar de vina am fost eu ca nu le-am incalzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa mentionez ca am citit in ultimul numar Univers Moto o comparatie la 6 cauciucuri sport BT-016, conti sport attack, dunlop qualifier RR, Metz M3, PP 2CT si diablo ROSSO. Cel mai slab clasat a fost cauciucul Dunlop, iar cele mai bune Bridgestone si Continental.

 

eu am un set de Conti Road Attack si le-as recomanda cu caldura oricand. mai mult, la pret sunt destul de avantajoase. din cate imi dau seama, nu sunt atat de populare pt ca sunt un model nou si cam putin testat/incercat fata de celebrele Power 2CT de ex.

dupa 1200 km inca se mai distinge slab pe creasta stanta "Conti" si m-am dat si pe AMKcart si pe drumuri mai lungi. ca idee, media adancimii la gume este ~ 6mm. ale mele au avut 7 mm :cheers: cand erau noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d208rr DOAR pe spate(stiu,nu trebuie sa imi explicati,conjunctura etc)

Ce pot sa spun despre el?

Tras de gaz BLANA TEHNICA si face doar 2(DOUA)lucruri:pleaca ca din tun sau ridica fatza sus.

Am obiceiul de a aborda un viraj care nu l-am vazut in ziua respectiva la viteza rezonabila,si daca vad ca nu e nisip,balega,lemne,caine mort,broaste etc trag barbar de gaz pe toata curba,schimb viteze si nu pot sa zic ca sunt bland cu ambreajul.

NICIOADATA NU A DAT CEL MAI MIC SEMN DE ALUNECARE!!!!(spatele)Niciodata nu a incercat macar sa dea semne de blocare pe frana de motor!!!

Am tras de gaz cu sete in treapta 1 si totdeauna a ridicat fatza sus nu a incercat sa "patineze"chiar pe drumuri prafoase.

Are 6000 km,e uzata aprox 50%,dupa o forja grea incepe sa aiba aspectul unui slick din ala "rupt din el,scamoshat" semn ca e un cauciuc moale in consistenta.

 

O sa cumpar unul si pe fatza,si cunt curios daca pot sa ma declar pe deplin multumit si de el.

 

Nu e o anvelopa care sa TINA!!!

Daca nu as fi rulat-o in conditiile in care am rulat-o(pe toata suprafata)si as fi tras de gaz mai mult drept decat inclinat sunt sigur ca mijlocul ar fi fost GATA!!!!

Personal recomand pentru aplicatii mai agresive,insa poate salva vietzi si in cazul unui motor care nu e tot timpul cu scaritza jos,dar apare neprevazutul,si trebuie inclinat.

 

Pot declara ca nu e totul sa fie"michelin,dunlop etc" trebuie sa fie probat,pus mana pe unul care a rulat si simtit textura

 

Sper ca discutiile de aici sa urmeze un fagas tehnic si cu exemple cat mai multe sa intelegem cu totii de ce si cum.

 

Cu respect,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D208 RR este o "doamna guma"

cauciucuri extraordinare cu care pe curbe in munti nu ai probleme ...guma cu care faci ziua intreaga de pista

eu am trecut pe d209 RR ..mai numite si Qualifier RR si tin sa spun ca sunt foarte multumit, in strada nu m'am inclinat niciodata asa de mult ca acum

spre deosebire de d208RR , QRR este dual compound, hard mijloc si mescola E (endurance) de pe GP racer ..

azi o scot pe curbe iar, iar peste 2 saptamani ziua intreaga la panonia ring in pista :)

 

ca sa nu mai vorbim de pretul ptr un set de d208RR ..de doar 240-250 setul :(

identice si gumele de la metzeler ..rennsport cu care am avut un raport la fel de bun, fara semne de cedare dupa o zi intreaga de pista

nu degeaba poarta numele de RENNsport :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am setul de pilot power nou de la tine, am schimbat uleiul in telescoape, am setat suspensiile, am schimbat placutele de frana si lichidul, si gata de sezon. anul viitor o luam de la capat. bineinteles, schimbam consumabilile la fiecare 5mii si mai facem cate o verificare ocazionala. ulei, presiune etc

eu am mers mult cu metzleler si michelin. de la metzeler recomand rennsport si m1,3 si de la michelin pilot sport-ul si pilot power-ul. experienta neplacuta am avut cu bridgstone bt015, dar de vina am fost eu ca nu le-am incalzit.

 

ce presiune tre sa avem noi in roti ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu intrebarea asta am mai pus-o..... parerea mea e ca ar trebui sa mergi cu presiunea scrisa pe cauciuc... cea din cartea tehnica e mai relativa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu intrebarea asta am mai pus-o..... parerea mea e ca ar trebui sa mergi cu presiunea scrisa pe cauciuc... cea din cartea tehnica e mai relativa...

 

fals ..alea sunt indicatii ptr drum lung incarcat cu pasager etc

in fctie de gume se indica si presiunea de utilizare in diverse conditii

spre exemplu QRR dunlop si D208RR au o presiune stradala indicata de developer la 2.3 fata -spate

in pista lucrurile se schimba dramatic

 

metzeler merg bine cu 2.3-2.4 fata spate

gama touring la motoarele grele cu gabarit depasit ..evident urcam la presiune

 

spre exemplu rennsport de la metzeler pe curbe 2.3 fata 2.3 spate ..iar ptr oras 2.3 cu 2.5 altfel tocesti repede spatele

in pista 2.1 cu 1.8-1.9 la rece

 

michelin 2.3 fata -2.4 -2.5 spate uz stradal

2.1-2.2 fata si 1.9 spate la rece in pista

 

 

de tinut minte:

cauciucul se incalzeste din cauza miscarii carcasei ..din cauza deformarii permanente anvelopa se incalzeste

o presiune prea mare in guma inseamna -GRIP, stati ca pe oua, voblaje

o presiune prea mica inseamna ca avem: o motocicleta instabila, greu de pus pe curbe

o presiune exagerat de mica ..motor total instabil ..si daca se incalzeste nu veti avea presiunea necesara ca sa aveti manevrabilitate

 

sunt multi care in strada merg cu presiuni foarte scazute .presiuni de pista tip 2.0 fata si 1.8 spate ..e preocupant de mica ..mai ales ptr oras

Editat de mac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu strazile pe care le faci acolo ..iti tre presiune putin deasupra de cea de pista

strazile sunt superbe ..norocosi cei din zona :)

2.2 fata cu 2.0-2.1 spate intr'o zi cu soare si asfalt cald si suspensii setate binicel macar, asta ptr genunchi stanga dreapta :(

mai mici nu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

btw: am uitat sa zic, am facut telescoapele, urmeaza azi sa le probez :)

 

si mai norocasi is cei din zalau, care stau in poarta mesesului .... ce ciuda mi pe ei :cheers:

 

inca o intrebare: cauciucurile cum se incalzesc, creste presiunea din ele? ma gandesc ca se incalzese si aerul din ea si ar tinde sa ocupe mai mult volum

 

sorry pt offtopic :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu sunt proaste. le'am avut imediat dupa ce au iesit pe piata. bune cauciucuri, mi'au placut mai mult de cat p.power care nu m'au multumit deloc.

De curiozitate, pe ce motor ai avut Pilot Power si ce te-a nemultumit la ele? Intreb pentru ca eu am avut PP chiar pe un F4i si mi s-au parut geniale mai ales pe ploaie. Acum sunt la al doilea set de PP pe 954, ma dau si pe pista cu ele si practic nu au limita la aderenta odata incalzite (1 tur). le dau 10 din 10 pentru strada + ploaie+ iarna si la fel si pt tocit slidere. Am mers pe mobre cu tot felul de pneuri, putine m-au nemultumit, dar eu raman momentan la Pilot Power simple, nu 2CT.recomand cu caldura pt F4i.

Repet, sunt curios, nu incerc sa fiu smecher.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...