Sari la conținut

Accident 11-02-2008 Doamna Ghica, Bucuresti


Fludor
 Share

Postări Recomandate

nasol moment... atat pentru tine, cat si pentru femeia accidentata.

 

un bun amic d'al meu a dat peste o baba care traversa pe mijlocul sosele. dupa ce a tavalit-o, baba s-a ridicat si a luat-o la fuga, tipand ca n-are nimic, n-are nimic. noroc ca astaa avut prezenta de spirit sa lase masina acolo, si sa fuga dupa ea. a prins-o si a dus-o fortat la spital. acolo au constat aia umar dislocat, fractura de clavicula si alte cateva maruntisuri. a avut mult de tras dup'aia, du baba la control, ia medicamente la baba... noroc ca politia nu l-a gasit vinovat cu nimic.

 

legat de incidentul tau, cu tiganii martori, daca era un mertan cu un burtos la volan, in locul tau, sareau sa o ia la omor pe biata femeie ca i-a strambat emblema...

bine ca ai avut suport si nu te-ai pierdut de tot cu firea, pentru ca ar fi in stare sa te linseze unii pentru ca ai daramat o bezmetica ce mergea aiurea pe strada.

 

ca sa scapi de orice bataie de cap, consulta un avocat si du-te cu el si intalneste-te cu familia respectiva. o sa le treaca repede pretentiile materiale si ideile de genul "omorati motociclistul ca are motor de viteza". ca si pieton, ai si tu reguli de respectat. ca nu le stii, inseamna ca iesi pe strada pe barba ta. ceea ce s-a si intamplat. bine ca a fost destul de usor si n-a avut nimeni ceva mai grav. fierul se repara, iar daca nu ai bani, ti-l faci street fighter :wink:. oricum, vezi ce faci cu avocatul. e musai sa fie si el cu tine acolo cand vorbesti cu ei. cum te-au sfatuit si cei dinaintea mea, un proces de genul asta e destul de lungi, si o sa pierzi mult timp si-ti faci nervi aiurea. dar daca asta e singura sansa sa-i linistesti pe oameni, macar mergi pana la capat.

 

numai bine, si tie si victimei accidentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ca sa scapi de orice bataie de cap, consulta un avocat si du-te cu el si intalneste-te cu familia respectiva. o sa le treaca repede pretentiile materiale si ideile de genul "omorati motociclistul ca are motor de viteza". ca si pieton, ai si tu reguli de respectat. ca nu le stii, inseamna ca iesi pe strada pe barba ta. ceea ce s-a si intamplat. bine ca a fost destul de usor si n-a avut nimeni ceva mai grav. fierul se repara, iar daca nu ai bani, ti-l faci street fighter :wink:. oricum, vezi ce faci cu avocatul. e musai sa fie si el cu tine acolo cand vorbesti cu ei. cum te-au sfatuit si cei dinaintea mea, un proces de genul asta e destul de lungi, si o sa pierzi mult timp si-ti faci nervi aiurea. dar daca asta e singura sansa sa-i linistesti pe oameni, macar mergi pana la capat.

 

Sincer nu stiu daca au pretentii materiale si sunt de parere ca fiecare trebuie sa isi asume responsabilitate pentru cele facute. Nu este deloc corect ca sa platesc eu sau altcineva pentru gresala facuta de o anumita persoana si sincer chiar nu imi convine sa fac asta. Maine daca trece unu pe rosu si ma loveste de ce sa platesc eu cand e el de vina? Nu vreau sa fiu prostu nimanui iar atunci cand eu gresesc nu ma bat cu pumnu-n piept ca sunt nevinovat. De ce sa imi risc eu viata pentru cineva care nu da 1 leu pe mine si putin ii pasa de mine. Daca eram eu intins pe asfalt venea femeia la mine sa vada daca sunt ok, cred ca isi vedea linistita de drumul ei pe mijlocul strazi si se ducea linistita acasa ca nu a facut nimic gresit in ziua aia. Pana la urma asa au murit destule persoane, nu vreau sa mor din cauza prostiei unei persoane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baba ar trebui sa plateasca! Si, nu vreau sa par macabru, dar ai avut mare noroc ca ai lovit baba!!!! Daca tu cadeai si nu o loveai, ea nu era vinovata cu nimic! Sanatate motorului tau! Cat despre baba :wink:

 

 

:kiss: Auziti ma imi e rusine sa citesc ceea ce vad baba in sus baba in jos si asa mai departe hai sa fim seriosi si sa nu aruncam cu pietre,pana la urma urmei suntem oameni gresim eu asa vad treaba,vreau sa il vad pe ala perfectul care nici macar o data nu tranversat in viatza lui prin locuri neprmise sau care se bate cu caramida in piept ca e perfect ?! Parerea mea : E SA O LASI ASA CUM A CAZUT SI SA II MULTUMESTI LUI D`ZEU CA NU S`A INTAMPLAT NIK MAI GRAV,ca u nu ai patit nik,ca "baba" nu a murit si asa mai departe iti repet suntem oameni gresim pune`tiva in locul femeii credeti ca ei ii convine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wink: Auziti ma imi e rusine sa citesc ceea ce vad baba in sus baba in jos si asa mai departe hai sa fim seriosi si sa nu aruncam cu pietre,pana la urma urmei suntem oameni gresim eu asa vad treaba,vreau sa il vad pe ala perfectul care nici macar o data nu tranversat in viatza lui prin locuri neprmise sau care se bate cu caramida in piept ca e perfect ?! Parerea mea : E SA O LASI ASA CUM A CAZUT SI SA II MULTUMESTI LUI D`ZEU CA NU S`A INTAMPLAT NIK MAI GRAV,ca u nu ai patit nik,ca "baba" nu a murit si asa mai departe iti repet suntem oameni gresim pune`tiva in locul femeii credeti ca ei ii convine ?

 

Nu a zis ca sunt sfant sau ca nu am facut si eu asta dar cel putin cand am facut-o am cascat ochii, daca doamne fereste se intampla mai grav si nu o loveam dar pateam eu ceva era corect fata de mine? eu nu muncesc pentru ea si nici ea pentru mine iar daca eu greseam plateam grav sau si mai tare e ca daca era legislatia veche eu puteam sa am dosar penal si sa trag pentru prostia ei. Unde e dreptatea?? tot de partea ei pt ca e lovita?? ce cauta acolo si mai ales unde se uita si ce auzea ea?? pasarelele cum ii canta si credea ca merge in lanul cu porumb??? eu nu mi-am luat motocicleta sa mi-o distruga altii, este bunul meu si am tot dreptul sa ma bucur de el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wink: Auziti ma imi e rusine sa citesc ceea ce vad baba in sus baba in jos si asa mai departe hai sa fim seriosi si sa nu aruncam cu pietre,pana la urma urmei suntem oameni gresim eu asa vad treaba,vreau sa il vad pe ala perfectul care nici macar o data nu tranversat in viatza lui prin locuri neprmise sau care se bate cu caramida in piept ca e perfect ?! Parerea mea : E SA O LASI ASA CUM A CAZUT SI SA II MULTUMESTI LUI D`ZEU CA NU S`A INTAMPLAT NIK MAI GRAV,ca u nu ai patit nik,ca "baba" nu a murit si asa mai departe iti repet suntem oameni gresim pune`tiva in locul femeii credeti ca ei ii convine ?

CATA DREPTATE AI ! DIN CE LUME VII OMULE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: Auziti ma imi e rusine sa citesc ceea ce vad baba in sus baba in jos si asa mai departe hai sa fim seriosi si sa nu aruncam cu pietre,pana la urma urmei suntem oameni gresim eu asa vad treaba,vreau sa il vad pe ala perfectul care nici macar o data nu tranversat in viatza lui prin locuri neprmise sau care se bate cu caramida in piept ca e perfect ?! Parerea mea : E SA O LASI ASA CUM A CAZUT SI SA II MULTUMESTI LUI D`ZEU CA NU S`A INTAMPLAT NIK MAI GRAV,ca u nu ai patit nik,ca "baba" nu a murit si asa mai departe iti repet suntem oameni gresim pune`tiva in locul femeii credeti ca ei ii convine ?

Eshti bestial... :)

Da lui ( protagonistului ) crezi ca-i convine ca, coapta aia a trecut strada asa nashpa? :lol:

 

Eh...deci sa ne abtinem, zic eu...parerea mea :wink:

 

Ea si-a asumat un risc, ea sa fie "multumita" ca nu avea Rossi 120 pe ora :) ... ca era mai nashpa :lol: ...

 

Asa, vb cuiva de aici, cauta un prieten si fa-ti pe asigurarea lui MOTORU' ca altfel nici in 2015 cand cica om avea autostrazi :kiss: nu o sa ai banii recuperati...

 

Bafta, :lol:

Raul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu a zis ca sunt sfant sau ca nu am facut si eu asta dar cel putin cand am facut-o am cascat ochii, daca doamne fereste se intampla mai grav si nu o loveam dar pateam eu ceva era corect fata de mine? eu nu muncesc pentru ea si nici ea pentru mine iar daca eu greseam plateam grav sau si mai tare e ca daca era legislatia veche eu puteam sa am dosar penal si sa trag pentru prostia ei. Unde e dreptatea?? tot de partea ei pt ca e lovita?? ce cauta acolo si mai ales unde se uita si ce auzea ea?? pasarelele cum ii canta si credea ca merge in lanul cu porumb??? eu nu mi-am luat motocicleta sa mi-o distruga altii, este bunul meu si am tot dreptul sa ma bucur de el

Se pare ca nu ai inteles ideea mea,nu imi place cum pur si simplu unele persoane judeca pe altele aici am vrut sa amintesc ca SUNTEM OAMENI sau poate ca unii nu ,nu am de unde sa stiu asta dar nu noi suntem in masura sa judecam ca eu,tu ala,baba si asa mai departe e de vina.. de aia exista LEGE si a fost votata.Imi pare rau ca tu ai crezut ca i`am dat ei dreptate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut..tu sa fii ok,fiarele se indreapta...

daca nu ai casco,poate ai un prieten cu o duba ceva,zice si el ca a dat in spate si nu a vazut motorul...il faci pe asigurarea lui...

pai nu trebuie iar semnalat la politie accidentul in care implica duba lui si masina mea??

 

--- Mesaj completat în 12 Feb 2008 16:34 -------------

Se pare ca nu ai inteles ideea mea,nu imi place cum pur si simplu unele persoane judeca pe altele aici am vrut sa amintesc ca SUNTEM OAMENI sau poate ca unii nu ,nu am de unde sa stiu asta dar nu noi suntem in masura sa judecam ca eu,tu ala,baba si asa mai departe e de vina.. de aia exista LEGE si a fost votata.Imi pare rau ca tu ai crezut ca i`am dat ei dreptate...

Nu conteaza sincer daca tu imi dai dreptate sau ii dai ei, pe mine ma intereseaza ce a zis legea si atat. Legea si organele care au investigat mi-au dat drepate. Imi doresc insanatosirea grabnica a femeii si sincer imi doream sa nu se intample asa si consider ca cu minimul de atentie se putea evita iar dubiul meu cel mare este ca nu a auzit si vazut nimic si asta nu voi intelege niciodata. Cunosc lenea de a mai merge inapoi 20 de m sau chiar inainte pana la prima trecere dar odata cu ea vine atentia mai mare la trafic.

Daca gasesc alta solutie de a repara motocicleta nu doresc sa o actionez in judecata pe femeie, nu vreau sa ma imbogatesc pe urma ei dar nici sa dau eu pt asta. Caut varianta in care sa imi fie si mie bine si ei cu toate ca neatentia a fost a ei si nu a mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da frate...dar inainte de asta vb si tu cu un politai de la sectia unde vrei sa declari accidentul....detalii nu stiu

un tovaras asa a procedat

Asa... invatati omul pe un forum public cum e treaba cu falsul in declaratii la militie, cu inselarea firmelor de asigurare... da-i si tu un PM cu ideile astea sclipitoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si in cazul asta, cand nu esti tu vinovat, cine plateste reparatiile la mobra?

Banuiesc raspunsul, insa ar fi totusi interesant daca s-ar putea rezolva mai corect cu banii de reparatie, adica daca exista un cadru legal sa iti recuperezi banii.

exista.

 

daca politia a zis ca baba e de vina poti s-o dai in judecata pt daune, sa-ti plateasca reparatia motorului. faza nasoala e ca dai bani pe taxa de timbru, eventual si avocat, si mai dureaza si ceva timp prin instanta.

nu e nimic nasol in asta, e calea legala si asa trebuie procedat. numai in romania oamenii vor sa rezolve totul fara proces (asta reflecta increderea in justitie :wink: ).

pe de alta parte exista si posibilitatea evitarii procesului in instanta, prin procedura medierii (este si o lege in acest sens). in alte state se apeleaza frecvent si cu succes la mediere, la noi e la inceput ... dar cum toate au un inceput... nu e imposibil.

 

 

salut..tu sa fii ok,fiarele se indreapta...

daca nu ai casco,poate ai un prieten cu o duba ceva,zice si el ca a dat in spate si nu a vazut motorul...il faci pe asigurarea lui...

la varianta asta se apeleaza frecvent, insa in ultima vreme inspectorii de daune de la firmele de asigurari fac adevarata munca de detectivi particulari sa descopere tentative de frauda. si primul lucru pe care il verifica e daca cel accidentat nu a avut un alt accident inanite si daca si-a facut reparatia. verifica si masina care e asigurata la ei, sa vada urmele impactului si daca se potrivesc cu cele ale celui lovit. cei prinsi se aleg cu dosare penale. riscul nu merita, din moment ce ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda cam nasoala situatie..pe de o parte imi e si mie mila de femeie, pe de alta vreau sa imi repar motorul...sincer astept sa vad cum pot discuta cu familia iar daca vin cu pretentii atunci inseamna ca chiar sunt nesimtiti si inaintez dosarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija la asta - multi s-au ars fiind de treaba "ca sa nu-l bage pe ala la belele" si apoi, cand nu mai era pericol de proces, sa rada in nas pagubitului. Se practica promisul marii si sarii ca sa nu inaintezi plangerea, desigur asta pana expira termenul de depunere, ca dup-aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai grija la asta - multi s-au ars fiind de treaba "ca sa nu-l bage pe ala la belele" si apoi, cand nu mai era pericol de proces, sa rada in nas pagubitului. Se practica promisul marii si sarii ca sa nu inaintezi plangerea, desigur asta pana expira termenul de depunere, ca dup-aia...

sincer stiu trucul asta dar am de gand sa dau un termen si poate chiar ceva scris legal care sa ateste asta. exista un document care se poate face la un notoar de exemplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat dai tu la avocat si timbru si etc... de banii astia vezi ca avea cineva pe forum care dezmebra CBR-uri,piese pt tine,carene ,etc

Roberto_mircea2000 parca are id-ul de mess.

nu-i fac reclama insa l-am tinut in lista de mess deoarece si eu am avut un F2 si m-am gandit ca daca o sa am nevoie de ceva la el gasesc repede.

in 45 km/h daca n-ai timp sa franezi..ocolesti.

panica de moment inverseaza eficacitatea franarii..cum mai zicea cineva inaintea mea.

la 40 km/h cu 2 persoane,motocicleta se opreste in 5 m maxim (daca n-ai nisip sau nu este asfaltul ud)

anyway...orice ai face,n-ai nimic de pierdut.

baba n-are cum sa ridice pretentii in nici un fel...

grabeste un certificat de la INML.

daca baba are sot,fii,nepoti cu banuti ,ai noroc.

daca nu .... mai bine apuca-te si repara la carene ca decat sa dai bani la avocati...ti-ai facut motoreta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baba are obligatia sa iti platesca, iar procesul nu e prea complicat. Mai greu este cu executarea silita, daca are venituri mici iti esaloneaza platile din pensie.

Dar este posibila sa aiba casa sau alte imobile sau teren si mai ales daca nu locuieste in ele e mult mai usor.

Intai faci o cerere de asigurare de probe ca sa poti sa faci expertiza tehnica de evaluare a daunelor si dupa sa iti repari moto pe bani tai.

Faci cererea in pretentii, taxa de timbru nu e chiar un capat de tara si o recuperezi, la fel onorariul avocatial. Probe ai destule de la politie plus expertiza, martori, interogatoriul partilor.

Eventual, daca afli ca are vreun imobil, ceri indisponibilizarea lui ca sa nu il vanda.

Cand devine executorie solutia treci la executare si gata. Nu dureaza decat vreun an, doi, hai trei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in 45 km/h daca n-ai timp sa franezi..ocolesti.

panica de moment inverseaza eficacitatea franarii..cum mai zicea cineva inaintea mea.

la 40 km/h cu 2 persoane,motocicleta se opreste in 5 m maxim (daca n-ai nisip sau nu este asfaltul ud)

eram singur pe motocicleta si am franat cand femeia s-a pus in miscare. femeia direct a alergat, nu mergea usor apoi a alergat. oprirea completa s-a facut in max 6-7 m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era s-o patesc si eu acum cateva zile la fel daor ca nu era o baba ci 3 studenti.

 

veneam spre opera pe bulevarul dinspre kogalniceanu, am plecat de la peco, am accelerat eram cu faza scuarta aprins cand ajung in dreptul statiei de troleu ma trezesc cu 3 studenti cum se grabesc sa traverseze strada. reflexul meu a fost sa ii ocolesc prin fata. am apucta sa dau un claxon si asta i-a oprit, cricul mi-a atins pe jos si scuteru a voblat un pic la manevara care am facut-o noroc ca nu venau masini din spate ca alfel cred ca ii luam in plin pe cel putin 2 dintre ei sau ma lua pe mine masina desi cred ca masina ma evita mai usor decat i-am evitat eu pe ei. in afar a de injuraturile scuipate printre dinti nu mi-a trecut prin cap sa ma opresc.

 

a zis bine ca am scapat doar cu sperietura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu ai patit nimic si esti intreg.

cand m-a sunat psycho, eram la munca si m-am cam speriat ca nu stiam cat de nasoala e faza.

Am facut 20 min din Charles de Gaulle pana in Doamna Ghica cu tot cu echipat, inchiscalculatorul, cu toate blocajele din floreasca, tei si soseaua care coboara in D-na Ghica.

 

 

Il astept pe zanul sa posteze pozele de la udriste :)

 

:kiss: :lol:

 

cred ca la poza asta te refereai

 

Bafta :wink:

Editat de zanulmaseluta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...