Sari la conținut

Maxiscutere


marius45jml
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 259
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

peugeot satelis? Inafara de faptul ca e de departe cel mai aratos model de scuter

Gusturile nu se discuta, dar Yamaha TMax ii cam da clasa din punctul meu de vedere la toate capitolele, de la design pana la performante, mai putin spatiul de stocare de sub sa :scratch: Ca sa nu mai vorbim ca este Yamaha :D

post-40715-1232909335_thumb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer .. hai sa ma bag si eu in discutie ... cu toate ca eu am ceva micut de 50 da cred , ca as putea sa-mi exprim parerea aici si poate zic ceva bun....

- scutere de la peugeot sunt undeva de nota 5-6 ... fata de cele de la yamaha unde calitatea plasticelor motoarelor etc e pe primul loc....

- peugeot nu sunt buni nici la masini dar la scutere. Parerea mea este ca TMax e de nota 10. Eu momentan am 16 ani si m-am inscris la A1 daca aveam 18 ani si A sigur imi luam un tmax care mi se pare deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai exprimat tu aici este 50% FALS !

 

Am 2 prieteni cu SpeedFight ( 1 si 2 ) Si merg scuterele si acum. Unul are 25.000 km si abia acum i-a schimbat setul. In rest merge perfect. Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia asta. Iar , la carene au si cazut cu ele si iti pot spune ca nu s-a crapat nimic. Si jet force-ul merge la fel de bine.

Editat de S o r i n DNA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuterele peugeot de nota 5-6 ?

Masinile peugeot nu sunt bune ?

 

Zi-mi si mie de unde ai tras concluziile astea , cu ce peugeot ( scuter sau masina ) ai mers ... ?

 

NU vreau sa "iau apararea" sa zic asa ... firmei Peugeot , dar mi se pare prea de tot ...

Uite eu unu` am Speed-Fight 2 , si pot sa spun ca nu e cu nimic mai prejos ca un sr , aerox , f12 ETC

Cel putin ca aspect , dupa parerea mea , Jet-u` e cel mai mijto scuter ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa iti spun .... eu am dat pe scuter acum 2500 euro .. 104 milioane pe o gilera runner nou nouta de 50 din magazin la bani astia imi puteam lua orice de 50 de la peugeot aproape dar nu am vrut ...

si de ce zic de masini ?

eu am golf ... o colega are peugeot 307 ... si se simte .... iar legat de scutere ... am avut un tkr .... nu prea am avut timp sa-l incerc ca l-am luat si l-am dat la scurt timp .... cam a doua zi ... scutere mergea super ok .... dar era adus din belgia avea 500 km reali ..... si mergea cu 25 ... asa era limitat conform legei lor si nu mi-a convenit... pot spune ca scuter ca ala rar gasesti ... tkr rcup chiar e tare .... am mers pe drup de camp cam cu 27.... si nu simtea nimic ... roti de matador .... suspensi sport pe ulei si multe altele ... dar .... ca e si un dar ... de unde l-am luat baiatu avea 2 speed fight 2 care aveam pana in 2000 km ... le-am testat si pe alea ... ma parca nu se infigeau deloc ... pot spune ca runnerul cu toate ca e nou fara rodaj se infuge mai misto decat alea .... franele mele sunt de nota 10 ... disc fata spate ... brebo etc ... oricum asta e discutie de maxi scutere ... nu prea are ce cauta postul meu dar v-am zis si despre peugeot ...

peugeot nu are renume mare in domeniu moto

as cumpara cu drag un maxi de la yamaha aprilia gilera piaggio honda ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai exprimat tu aici este 50% FALS !

 

Am 2 prieteni cu SpeedFight ( 1 si 2 ) Si merg scuterele si acum. Unul are 25.000 km si abia acum i-a schimbat setul. In rest merge perfect. Nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia asta. Iar , la carene au si cazut cu ele si iti pot spune ca nu s-a crapat nimic. Si jet force-ul merge la fel de bine.

da' s-au dat astia nu gluma cu scuterele.... :laugh:

25.000km e ceva pentru un scuter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am 20.000 reali(Ovetto MBK) si am schimbat doar rolele si placutele de frana(spate+fata) in rest benzina si ulei(semi-sintetic) bun!Si 2 cauciucu spate :laugh: Acum urmeaza sa-i schimb pistonu si segmentii, cureaua, ambreaj si variator.

motociclistcom dami sursa sa ma asigur ca asa`i. tu vorbesti din auzite pt ca ti-o spus unu ca sunt varza peugeot`urile. Are un prieten de-al meu un peugeot 307 din 2008 cumparatat in italia si merge foarte bine. o facut 4 ori rom-italia si merge fara probleme iar ca scutere nu stiu ce sa zic...ori fi ele varza cum zici tu dar eu nu cred.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt bune peugeoturile .... speedfight 1 si 2. astea mai noi sunt vai de capu lor.

 

si chivule...tu crezi ca ala o facut 25000km cu el? ca l`a luat de nou?

 

 

Frate , scuterul a fost al unui prieten de-al meu , iar acum i l-a cumparat un vecin de-al meu care imi este si prieten .

 

Scuterul il stiu de cand a intrat pe mana primului proprietar , avea nuj.. 5.000 - 10.000 km . Si era limitat mergea 55km/h. I-a scos saiba , fugea 65km/h si cand i-a scos din toba fugea 80-90 frumos. Pana la 25.000 km nu a schimbat decat consumabile ( Placute , ulei etc. ) Acum a facut el o prostie si a trebuit segmentat si l-a segmentat , a tinut putin si si-a luat un Stage 6 70 SPORT PRO ( Kit motor ) de pe scooter-attack. Iar acum este in asteptarea unui ambielaj , tot de la stage 6 pentru ca asta stock nu a rezistat la puterea care o dezvolta kit-ul sport si s-a intamplat ceva pe la transmisie acolo , nu stiu cum sa explic.

 

Dupa aceea scuterul va fi revopsit , va primi un filtru sport TOT Stage6 si alte chestii , nu le mai stiu pe toate.

 

 

Daca ma credeti , ma credeti , daca nu , SI MAI BINE !

 

 

PS : Vezi ca Speedfight-ul 1 s-a fabricat pana in 2002 , cum sa fie astea mai noi proaste?

Abia Speedfight 3 poate daca are ceva , dar inca nu am vazut nici unul in realitate.

La Speedfight sunt aceleasi motoare pe lichid/aer de cand au inceput cu speedfight-urile. ( Motorul se afla pe toate scuterele lor , nu numai pe speedfight )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salut ! Ma numesc Cristian si am un Burgman AN400 din 2000. Sunt din bucuresti, asa ca daca mai sunt posesori pe aici de Burgman, as fi interesant de niste intalniri si eventual plimbari...

Daca aveti alte intrebari despre Burgman, cu cea mai mare placere ! Tocmai am facut o mica revizie la el, asa ca de inceput de sezon...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello !

Bine ai venit !

Inca nu e o separare a celor cu maxiscootere de cei cu scootere normale (nici nu ar trebui de altfel).

Eu merg Duminica la circul de stat la ora 14 :D

Vezi ca e in varf un post cu locul de intalnire de scooteristi !

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salut.

 

Dupa ce am pierdut aproape toata ziua pe acest forum, vin si eu cu o intrebare.

Unde se pot gasi informatii "folositoare" legate de maxiscutere? De genul, cum se intretine, la cat timp se schimba uleiul sau ce se mai schimba pe la el, si orice altceva ar putea fi de folos.

Eu am un Xevo de 250 si nu am gasit nici o informatie legata de intretinere. Personal, garantia celor de la Piaggio numai pentru motor mi se pare nefolositoare atat timp cat motorul este nou si sper sa ma tina ceva km. Revizia se face foarte des, iar costul reviziei este unul ridicat, cel putin daca faci calculul pana la 10000 km.

 

Astept raspunsurile voastre, si in special al posesorilor de X9 sau Xevo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Dupa ce am pierdut aproape toata ziua pe acest forum, vin si eu cu o intrebare.

Unde se pot gasi informatii "folositoare" legate de maxiscutere? De genul, cum se intretine, la cat timp se schimba uleiul sau ce se mai schimba pe la el, si orice altceva ar putea fi de folos.

Eu am un Xevo de 250 si nu am gasit nici o informatie legata de intretinere. Personal, garantia celor de la Piaggio numai pentru motor mi se pare nefolositoare atat timp cat motorul este nou si sper sa ma tina ceva km. Revizia se face foarte des, iar costul reviziei este unul ridicat, cel putin daca faci calculul pana la 10000 km.

 

Astept raspunsurile voastre, si in special al posesorilor de X9 sau Xevo.

 

Daca l-ai luat de nou fa-i prima revizie (la 1000km) la ei!Daca motorul are defecte din fabricatie vor aparea tinand cont ca dupa rodaj fiecare este tentat sa-i vada limitele!

Intervalul de schimb ulei+filtru este din 5000 in 5000km!La ulei nu te scumpii ca nu-ti trebuie decat 1 litru si cred ca este 5w-40!

Placutele de frana in mod normal tin minim 10000km in functie insa de stilul de mers!

Filtrul de aer se curata la un interval de 2-3000 si se schimba la 12-15000!Filtrul tau este burete , se spala, se usuca si se da cu spray special

pentru filtre de aer(pret 20-30-40 lei ,in functie de fabricant)!

Bujie recomand sa pui iridium!

Daca vrei sa ai parte de el fara probleme mergi maximum de viteza-10-15 km si evita sa pleci de pe loc cu motorul rece (macar o liniuta la apa)!

Aprilia mea de 200 are aproape 37000 km(am luat-o la 0 km) si nu i-am umblat niciodata la motor,nu scoate pic de fum i-am schimbat doar consumabilele si cauciucurile(la 30000)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca l-ai luat de nou fa-i prima revizie (la 1000km) la ei!Daca motorul are defecte din fabricatie vor aparea tinand cont ca dupa rodaj fiecare este tentat sa-i vada limitele!

Intervalul de schimb ulei+filtru este din 5000 in 5000km!La ulei nu te scumpii ca nu-ti trebuie decat 1 litru si cred ca este 5w-40!

Placutele de frana in mod normal tin minim 10000km in functie insa de stilul de mers!

Filtrul de aer se curata la un interval de 2-3000 si se schimba la 12-15000!Filtrul tau este burete , se spala, se usuca si se da cu spray special

pentru filtre de aer(pret 20-30-40 lei ,in functie de fabricant)!

Bujie recomand sa pui iridium!

Daca vrei sa ai parte de el fara probleme mergi maximum de viteza-10-15 km si evita sa pleci de pe loc cu motorul rece (macar o liniuta la apa)!

Aprilia mea de 200 are aproape 37000 km(am luat-o la 0 km) si nu i-am umblat niciodata la motor,nu scoate pic de fum i-am schimbat doar consumabilele si cauciucurile(la 30000)!

 

Multumesc pentru informatii.

Am intrebat pentru ca l-am luat de nou si ma asteptam sa ofere garantie pentru toate piesele, nu doar pentru motor. I-am facut prima revizie la ei dar tinand cont ca trebuie facuta la 3000km iar si tot asa... mi se pare cam repede si cam scump. Tu ti-ai facut toate reviziile la ei pana acum? Ma gandesc ca nu-i mare deranjul sa fac schimbul de ulei si in alta parte si sa renunt la garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii.

Am intrebat pentru ca l-am luat de nou si ma asteptam sa ofere garantie pentru toate piesele, nu doar pentru motor. I-am facut prima revizie la ei dar tinand cont ca trebuie facuta la 3000km iar si tot asa... mi se pare cam repede si cam scump. Tu ti-ai facut toate reviziile la ei pana acum? Ma gandesc ca nu-i mare deranjul sa fac schimbul de ulei si in alta parte si sa renunt la garantie.

 

Schimba din 5000 in 5000 si nu o sa ai nici o problema (ma refer ulei+ filtru) !Asta cu schimbul la 3000 este sa-ti ia banii ca la chinezarii unde ca sa nu pierzi garantia trebuie sa schimbi din 1000 in 1000!Eu am facut primele doua schimburi la UM dar dupa aia am schimbat singur!

In legatura cu pierderea garantiei:motorul tau este bun si fiabil nu este chinezarie iar daca ai grija lui si nu tragi mai mult decat poate el (ex. viteza maxima 125 ,mergi cu 100 croaziera si o sa toarca ca o pisica!Asa ca daca ai facut prima revizie la ei si nu apar probleme pana la al doilea schimb renunta la garantia lui peste ca prea se arunca la bani unii!

Vezi ca ai carte de service in care este bine sa-ti notezi cand faci schimburile(nr km,tip ulei,data) sau cand schimbi placute,curea,curatat sau schimbat filtru aer ,etc!

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...