Sari la conținut

Honda NX650 Dominator


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merge si acasa, daca nu iti e frica sa le faci, sau daca ai cu tine pe cineva priceput la surubareala. Chestia cu "oasele" de la suspensia spate e un pic mai complicata pt ca trebuie facute altele la strung. Prima data ar trebui sa incerci sa lasi furca cu vreo 2 cm, si sa slabesti arcul din spate, s-ar putea sa ajungi la o inaltime convenabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fotografii si impresii de la Dominatoriada? cum a fost? eu am avut un necaz in familie si nu am putut pleca din oras din pacate...

in alta ordine de idei am facut schimbul de ulei si am bagat un ulei spaniolesc mineral Cepsa 20W50, la un pret imposibil de mic - aprox. 40 de lei bidonul de 4 litri; pana acum totul pare ok, suna bine si schimba bine vitezele;

Am un zgomot (zdranganit metalic) in mers, si apare doar la anumite turatii, indiferent de viteza, insa dispare cand decuplez ambreiajul. Nu are legatura cu uleiul, facea si inainte de schimb. Am mai avut o chestie similara cand era o sita din toba...dar care e legatura cu ambreiajul...?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se apropie clipa in care trebuie sa schimb cauciucul de pe spate. Sunt relativ multumit de K60, dar mi se pare ca se duce enorm de repede, eu am facut cam 7000 km cu el si e aproape gata.

Vreau sa intreb pe cei care au incercat. Cum se comporta Metzeler Tourance? Mai precis, pe asfalt, pe ud, cand e mai frig...etc. Si cat tine? Pe offroad am vazut. Dominatorul dotat cu astfel de anvelope a mers cu noi pe traseele soft din muntii Cindrel deci e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se apropie clipa in care trebuie sa schimb cauciucul de pe spate. Sunt relativ multumit de K60, dar mi se pare ca se duce enorm de repede, eu am facut cam 7000 km cu el si e aproape gata.

Vreau sa intreb pe cei care au incercat. Cum se comporta Metzeler Tourance? Mai precis, pe asfalt, pe ud, cand e mai frig...etc. Si cat tine? Pe offroad am vazut. Dominatorul dotat cu astfel de anvelope a mers cu noi pe traseele soft din muntii Cindrel deci e ok.

ia continental escape. o sati placa.

un parbriz inalt de domi are careva de dat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... O sa caut sa vad si preturi. Chestia e ca am gasit Tourance la pret foarte bun - 340 ron- cu 50 lei mai mult decat k60(la aceeasi dimensiune 130/80-17).

Totusi din cei care au Metzeler Tourance pe Domi... spuneti va rog cum va simtiti cu ele :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... O sa caut sa vad si preturi. Chestia e ca am gasit Tourance la pret foarte bun - 340 ron- cu 50 lei mai mult decat k60(la aceeasi dimensiune 130/80-17).

Totusi din cei care au Metzeler Tourance pe Domi... spuneti va rog cum va simtiti cu ele :cheers:

si eu am k60 pe spate. imi place mai mult ca si tourance u. am avut inainte de astatourance dar era cam dus. mie nu mia placut. si mai stiu vreo 2 transalpisti care au schimbat cu conti. mie pe pegaso mi-a placut si bridgeston radial trail max.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tourance-uri dar daca m-am descurcat cat de cat in off cu voi este pentru ca sunt eu foarte bun.

Acuma lasand gluma la o parte adevarul este ca in teren nu sunt bune de nimic, mai ales pe noroaie sau nisip. Pe drumuri forestiere uscate merg si pe asfalt sunt destul de multumit de ele, au aderenta buna si pe ud, eu nu am avut probleme cu ele si dupa vreo 10000 de km inca arata bine.

Daca vrei un compromis bun, cauta michelin sirac. Eu am avut cauciucurile astea si am fost foarte multumit (am si umblat 25000 de km cu ele si cel de pe fata mai mergea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai incerc o data, poate poate:

propun un schimb:

pinion 48 am eu stare f buna. vreau unul de 46, chiar 45.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se apropie clipa in care trebuie sa schimb cauciucul de pe spate. Sunt relativ multumit de K60, dar mi se pare ca se duce enorm de repede, eu am facut cam 7000 km cu el si e aproape gata.

Vreau sa intreb pe cei care au incercat. Cum se comporta Metzeler Tourance? Mai precis, pe asfalt, pe ud, cand e mai frig...etc. Si cat tine? Pe offroad am vazut. Dominatorul dotat cu astfel de anvelope a mers cu noi pe traseele soft din muntii Cindrel deci e ok.

Tourance e o panarama de cauciuc, profil tare, se incalzeste foarte greu, derapeaza pe asfalt uscat, se toceste aiurea si la mine ajunge acusi la 10.000km si e gata

 

Recomandarea mea e COntinental TrailAttack, e un cauciuc foarte special si iti da un feedback foarte bun la contactul cu asfaltul, foarte previzibil. in offroad recunosc ca nu ai sa faci mare lucru cu continental trail attack, dar anul trecut am fost si eu cu voi si m-am descurcat, si a tinut 23000km. pret aproximativ 350Ron+30RON livrarea, locatia: anvelonet.com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns. Ma uitam la TA dar nu eram convins pt ca pare prea de strada profilul. O sa caut sa compar Escape cu TrailAttack si o sa ma hotarasc.

 

.

In principiu m-am convins. Escape merge cat de cat si pe nisip, si noroi, cu aderenta decenta pe asfalt, cu un mic - pe ud.

Trail Attack are aderenta superba pe asfalt, uscat sau ud, merge bine pe pamant uscat, sau pietris, dar in nisip si noroi nu prea face mai nimic.

Alta caracteristica ar fi durabilitatea. Despre Trail Attack stiu ca tine foarte mult, aka vreo 20 000 km (spate) dar despre ContiEscape nu stiu.

 

Merita pana la urma sa iau mai lat? Pe 130 in loc de 120? Ce avantaje/ dezavantaje ar fi? (inafara de faptul ca arata mai bine cel mai lat).

Multumesc anticipat pentru raspunsuri :) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Greu cu anvelopele astea. Am citit deja vreo 100 review-uri despre ele si tot nu stiu. Favorabile au toate, si K60 si ContiEscape si TrailAttack. K60 intra in general cam in aceeasi categorie cu TKC80. Cele 2 conti sunt un pic aparte. Escape se vrea a fi 70/30 iar TA 90/10 (on/off).

Cum faceti (unii dintre voi) sa va tina un k60 pe spate 10-15 mii km?

 

Trebuie sa se inventeze ceva anvelope high-tech care sa se adapteze automat la conditiile de drum si sa tina .... forever :)) :rolleyes:

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum faceti (unii dintre voi) sa va tina un k60 pe spate 10-15 mii km?

 

mergem pe roata din fata :crack:

te-ai gandit de cand ai motorul pe ce tip de teren te-ai deplasat cel mai mult ?

avantaju la 130 e ca te inclini pana ajungi cu scaritele in asfalt si inca mai ai balon pe care sa rulezi, si profilul la TA este rotund asa ca ai suprafata de rulare pe orice unghi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah. Pai chestia cu inclinatul...si la k60 era valabil, (120/90/17) adica ma inclinam pana frecam cu scarita (sau cu cizma) si tot nu am ajuns chiar la marginea cauciucului.

Despre mers... as zice ca merg cam 70-80% pe asfalt si 20-30% off road. Stiu ca nu prea exista ce vreau eu... un cauciuc care sa mearga bine si pe offroad si pe sosea si sa tina mult si... si... dar as vrea sa gasesc ceva cat mai apropiat de cerintele astea.

Bridgestone tw42 cam cat tine? Inteleg ca era dotarea standard de pe domi.

Michlen Sirac cum e? Profilul arata bine, cat tine in regim de mers 80/20 ?

 

Tu, Purice, ti-ai mai lua TA? Tu mergi mai mult pe asfalt banuiesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah. Pai chestia cu inclinatul...si la k60 era valabil, (120/90/17) adica ma inclinam pana frecam cu scarita (sau cu cizma) si tot nu am ajuns chiar la marginea cauciucului.

Despre mers... as zice ca merg cam 70-80% pe asfalt si 20-30% off road. Stiu ca nu prea exista ce vreau eu... un cauciuc care sa mearga bine si pe offroad si pe sosea si sa tina mult si... si... dar as vrea sa gasesc ceva cat mai apropiat de cerintele astea.

Bridgestone tw42 cam cat tine? Inteleg ca era dotarea standard de pe domi.

Michlen Sirac cum e? Profilul arata bine, cat tine in regim de mers 80/20 ?

 

Tu, Purice, ti-ai mai lua TA? Tu mergi mai mult pe asfalt banuiesc...

cand am terminat TA mi-am luat tourance si is foarte dezamagit de ele, inainte am avut michelin M72 un model vechi la fel de bun

dc nu incerci Karoo T, poate te impaca, din ce am inteles asa de offroad cum arata ele se preteaza bine si pe asfalt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cel putin pe ADW lumea zice asa:

Karoo T tine mai putin decat TKC80 (Care la randul sau tine mai putin si decat K60)

Karoo T e mai de offroad, TKC80 e bun si pe sosea si pe offroad. Multi zic ca sunt multumiti de K60, dar cam toti folosesc dimensiuni de 140 sau mai mari. Despre care am inteles ca au alta constructie, respectiv mijlocul mai tare, astfel incat nu se uzeaza in halul in care o face k60-ul de 120 sau 130.

Ah. Si deja cu toate marcile astea ajung la preturi care imi cam depasesc bugetul. Karoo, chiar si TKC merg cam la fel ca si K60, ba gresesc, sunt mai ok pe offroad, dar pe off am fost multumit de k60. In schimb se uzeaza foarte repede pe asfalt. (Karoo vreo 3500 km, TKC vreo 5500 km) cel putin din cate am inteles eu.

 

Corectez. ADV (in loc de ADW).

Ar merita oare sa incerc Mitas E07?; E08- e cam ca si tourance, iar E09- e gen TKC (prea de offroad pt mine)

Cine a incercat E07 pe domi? E ok? Cum e pe ud? Cam cat tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mitas au rezistenta dar nu au aderenta. Mai ales pe asfalt ud.

am avut eu experienta sa am asa ceva

iti sugerez sa nu iti iei

aderenta f slaba , rezistenta.......maxima ca doar zici ca sunt facute din plastic ...pe ploaie esti ca pe gheata . cauta orice dar nu mitas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturi. :cheers:

Am gasit in sfarsit un loc unde sa fie ceva despre toate :))

http://www.hondadominator.de/ la sectiunea Technik -> Reifen.

Nu merge tradusa toata pagina cu google, dar individual caracteristicile se pot traduce cu google translate.

 

Probabil cel mai ok pt ce vreau eu ar fi Bridgestone TW 41/42. Dar nici nu stiu de unde se pot cumpara :scratch: sau cat costa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca idee sa stii ca orice cauciuc bun cu aderenta multumitoare si pe ud se va uza mai repede decat unul tare si fara aderenta. De aceea cauciucurile rusesti tineau cat motocicleta...nu aveau aderenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

vezi pe

anvelopemoto.eu

 

au Bridgestone TW 42 TT

io de acolo am luat da Heidenau, nu au de obicei pe stoc, da le-au adus in 5zile.

dai un telefon si vezi.foarte seriosi nu am ce zice.

 

PS. subscriu la ce a zis mzrider, am avut o jawa inainte si iti cadea tot de pe ea inainte sa se duca cauciucurile si aderenta lasa de dorit mai ales pe ud.

Editat de Simpson_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt sfaturi. :cheers:

Am gasit in sfarsit un loc unde sa fie ceva despre toate :))

http://www.hondadominator.de/ la sectiunea Technik -> Reifen.

Nu merge tradusa toata pagina cu google, dar individual caracteristicile se pot traduce cu google translate.

 

Probabil cel mai ok pt ce vreau eu ar fi Bridgestone TW 41/42. Dar nici nu stiu de unde se pot cumpara :scratch: sau cat costa.

eu inca te sfatuiesc sa mergi pe TA :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...