Sari la conținut

01-03-2008 Amckart


stilgar
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ma gandeam sa nu ma dau pe o roata :finger:

da m-au sunat nsite preteni sa ne dam in weekend

poate ii recunosteti

asa ne distram noi in week-end :bigstar: :moron:

ma gandeam la o plimbare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost acolo cand ai cazut, marea ta greseala (se poate vedea si din poza 1) e ca ai REFUZAT categoric sa dai drumul ghidonului pana in ultima clipa. efectiv te-ai dus cu tot cu motor pana te-ai infipt cu umarul in nisip. daca aruncai motorul in clipa surprinsa in poza 1...

oricum, bine ca esti ok acum si ca ai scapat din accident si din spitalul de urgenta

Editat de Colonelu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost acolo cand ai cazut, marea ta greseala (se poate vedea si din poza 1) e ca ai REFUZAT categoric sa dai drumul ghidonului pana in ultima clipa. efectiv te-ai dus cu tot cu motor pana te-ai infipt cu umarul in nisip. daca aruncai motorul in clipa surprinsa in poza 1...

 

LOL

 

cum am mai spus, pozele alea nu sînt din accidentul lui stilgar ci din al altcuiva ... ce-i drept petrecute în acelaşi viraj ... omul din imagini nu a păţit nimic, poate şi fiindcă purta protecţie de gît şi claviculă ... iniţial mi s-a părut penibilă ca aspect şi usturătoare ca preţ, dar după cele întîmplate o să-mi revizuiesc poziţia :bigstar:

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca omu m-a vazut pe mine.....

ce dave e singurul care a cazut acolo?

da ce crezi ca mi-am dat seama?! abia o luasem (era a2-a iesire) si tare m-ai imi place de ea...

oh well.... data viitoare..........da mai bine fara data viitoare :bigstar: :moron: :peace: :finger:

 

--- Mesaj completat în 15 Apr 2008 20:33 -------------
recitin intreaga povestire mi-am adus aminte ca trebuia sa revin cu detalii despre viata din spital

 

toaletele......

erau mereu ude ....apa sau alte chesti.... cu miros corespunzator motiv ptr care geamul era mereu deschis ...=> un frig ingrozitor....... nu exista capac -colac asa ca am adus de acasa si ptr al proteja de nesimtiti sau incapabili(fara ironie pur si simplu e greu sa nimeresti cand esti ametit) il luam dupa fiecare vizita. curatenia la toaleta costa ..... asta daca te intereseaza..... daca nu te deranjeaza sa mergi prin balti

 

salonul

in general curat....daca nu te uiti pe sub paturi........ cearseful se skimba la cerere + bani(astia dunt indispensabili)

 

sala de post operator

teoretic acolo e spatiul in care cei iesiti din operatie sunt tinuti sub obs.... fals......

nu se uita nimeni la tine si nici vizitatorii nu au voie asa ca trebuie sa tipi tare ca sa se intample ceva.

 

personalul medical

destul de ok (fiecare a primit ceva :doctor, anestezist, rezident, asistente, infirmiere, mumificator-asta e cel cu pansamentul-, etc) cu exceptia nesimtitei(si ea a primit dar unii nici cand primesc nu-s fac datoria) care nu a vrut ea sa cheme doctoru si ma lasat in sange...

 

acum privind in urma pare un vis dar acolo era dureros de real..

de obicei cand te gandesti ca ai putea avea un accident iti imaginezi lucruri clare : un consult,o fractura, o operatie, perfuzii.....

nu sti cum e sa stai pe wc si sa te apuce ametelii, aproape sa cazi, ptr ca tocmai ai trecut prin a doua operatie cu anestezie totala

nu sti cum e sa trebuiasca sa urinezi( ca altfel iti pun sonda ceea ce depasea limita mea) intr-un urinar stand in pat.....ceea ce n-am reusit dar am reusit da ma ridic din pat si sa urinez in acelas urinar intr-un salon cu alti 8 pacienti(in post operator-pur si simplu nu puteam cand eram intains pe spate)

nu sti ca nu vei putea dormi noapte din varii motive- dureri de cap, de spate , alti pacienti care plang,

partea asta plina de nuante de gri este cea care face experienta spitalului un cosmar

e prima mea exp cu un spital si sper ultima... desi trebuie sa ma intorc ca sa imi scoata tija si suruburile

acum ma chinui sa misc mana cat mai apropae de normal... si imi iese destul de bine

maine va arat o poza cu cicatricea .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

cu umaru... hihihi am pus umaru la treaba

am mers cu mocicleta... in weekend si a fost vb unui prieten "miez"

asa arat acum.....

 

 

si iata ca daca dai din aripi poti sa zbori....

s-ar parea ca si elefantii pot sa "zboare" :bigstar: :finger: :moron: :baldy:

 

adica ala din poza sunt io :peace:

post-10190-1208842387_thumb.jpg

post-10190-1208842434_thumb.jpg

post-10190-1210220672_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, pe 1 Mai am avut un noroc fantastic ca nu mi-am rupt clavicula. Am intrat ca si tine in groapa cu balast dar nu am schitat nimic acolo, am iesit din ea,am luat 2-3 grade la stinga si i-am dat drumul, altfel intram in cauciucuri. Eram pe un tur de 1.14,i-ti dai seama cam ce viteza am avut cind am ezitat sa mai tin trasa si am indreptat-o. M-am rostogolit pe ambele clavicule, am dat si cu capul de pamint dar m-am ales doar cu dureri citeva zile. Acu sint bine. Interesant e ca dupa ce m-am ridicat ,ma uitam la baietii care venisera linga mine si-i vedeam intre stelutze verzi. Am avut totusi puterea sa revin pe pista peste 1 ora si m-am bucurat ca nu am avut nici un fel de retzinere in acea curba, care mie mi se pare extrem de periculoasa deoarece nu ai unde sa degajezi daca o ratezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

In luma martie, doar femeile pot iesi cu mobra si nu vor cadea.Doar se stie asta!

 

:blink:

 

Sanatate tuturor celor care au cazut sau vor cadea cu mobrele in aceasta luna nefasta!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de data asta a fost jumi juma... abandon tehnic si greseala de pilotaj...

pe coborare denivelata mi s-a bolcat acceleratia pe deschis maxim... din momentu ala ghidonu a ajuns din directie...ancora.(adica ma tineam de el ca sa nu cad...:blink: si nici control pe comenzi nu puteam exercita) ca nebuna a tasnit cum stie ea mai bine... si am zis eject doar ca deja era spre mach 2 si bufffff

pai da e din 2008...dar asta e cap II ;)

Editat de stilgar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accidentul e din martie 2008 :blink:

mai citeste pagina 6 o data....

 

 

 

anul trecut am inceput sezonul moto(pe asfalt) in aprilie si nu am luat nici o tranta...

 

anul asta am luat-o cu rotile de supermoto intr-o intersectie(acu 4-5zile)....luna martie nu`i ok pt mers pe asfalt ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai da e din 2008...dar asta e cap II :)

 

oau ! Am citi capitolu 1 ;) , am citit capitolu 2, si incep sa ma intreb daca sa-mi mai iau motor :blink: . Ai un dar al povestirii.....parca am simtit tot ce ai povestit acolo.

 

Insanatosire grabnica, ca sa poti urca din nou pe motor si fara alte incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc

fata de cap I acuma e plimbare in parc... asa incat sunt f optimist

a fost f cursiv.

dupa cazatura am ramas un pic amtit. statem in genunchi cu capu pe motor ca sa-mi revin. nu eram in stare sa ma ridic si speram ca sa nu ma ia urmatoru pe sus. baieti au fost atenti si au oprit laanga mine. m-au intrebat daca sunt ok si mi-au scos motoru de pe traseu. m-am intins pe jos ca sa-mi revin. ma durea soldul drep si umarul drept(mai ales cand l-am miscat). stand intins am recunoscut durerea .... era ca data trecuta... ba chiar le-am spus baietilor ce diagnostic am.

partea buna e ca eram constient asa ca m-am putut organiza. i-am rugat pe baieti sa-mi urce motoru in masina. ei au supralicitat si m-au si dezbracat :))... acu privind in urma pare chiar suspect cu cata bunavointa au facut-o :P).. dar m-au si imbracat n civil. inca o data mii de multuri. s-au oferit sa ma duca la spital dar i-am refuzat politicos.. eram capabil sa conduc asa incat via spitalu de urgenta.

pe drum griji si planuri.. ce spun la nevasta si parinti?!oare e ca data trecut?! ca de simtit se simte la fel.. hmm

cand ajung langa spital sun un preten sa vina sa ma ajute.. culmea norocului era chiar in fata spitalului la semafor in fata spitalului

avand exp intru in hol ma duc direct la info-triaj... le zic cine sunt si ca sa skip all questions le zic ca sunt deja in baza de date si ca am nevoie de trimitere la ortopedie.. done

ajung la ortopedie.. lume pe hol.. intru.. buna ziua bla bla ii zic omului din spatele biroului cesi cum.. ma opreste :"stiti io nu sunt doct.. dl doct e plecat in spital.."

:blink:

ok.. cheama-l ..

aaa nu pot.. :)

.............

ok atunci da-mi trimitere la radiologie ca sa castigam timp.. sta .. se gandeste..io scot big gun-ul si ii arat op de la umaru stang.. io" domne am exp.. daca e ca data trecuta poa sa fie naspa ca am ratat pe putin un plaman perforat" ... ok.si imi da trimiterea

fac radiografie si mi se spune sa astept pana vine doct..io ii zic radiologului ca vrea sa vad poza..el: nu-i nevoie, io: e rupta? el:mdaaa... io:rau? el:o sa va spuna doct. io ; din nou cu umaru operat pe afara:domne tre sa vad ca sa stau linistit! el ma lasa impresionat de hotararea me (cred/sper )

ma duc alaturi..doct nu venise inca ;)

dupa 5 min apar vreo 4 in halate. unu sigur e el(imi zic io)

mai sa ma invite afara.. aloooo am umaru rupt! de unde stiti? ati facut poza?!

zambind ii zic:desigur..

restu a decurs destul de bine..

daca am scris incorect scuze..doar cu stanga ata pot

diagnostic:

fractura clavicula 1/3 superior cu minima deplasare

se recomanda imobilizarea cu dessou(cred)-un banaj destul stramt care-mi imobilizeaza umaru si cotu- 3 sapt cu control/radiografie saptamanal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diagnostic:

fractura clavicula 1/3 superior cu minima deplasare

se recomanda imobilizarea cu dessou(cred)-un banaj destul stramt care-mi imobilizeaza umaru si cotu- 3 sapt cu control/radiografie saptamanal

ai avut protectie gat-umeri pana la urma sau ai zis ca arata urat si costa mult cum zicea bibi acu cateva pagini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti doresc o consolidare beton si , daca tot ai timp ar trebui sa citesti cate ceva. cred ca tu nu prea stii cum sa cazi. anul trecut am avut un accident foarte serios dar, pradoxal, eu am scapat neatinsa. credeam ca a fost pur noroc pana cand am citit A Twist of a Wrist unde se explica foarte clar ce NU trebuie sa faci cand caderea e eminenta. din postul tau am recunoscut greseala.... te-ai impotrivit. tu trebuia sa te lasi moale si sa lasi mobra cand ai vazut ca nu o mai poti controla, nu sa te tii de ea. poate ca ar trebui sa faci exercitii in acest sens. ei bine , pe mine m-au salvat anii de judo , de caderi la schi si la snowboard. oasele se rup cand le pui impotriva caderii. scoala caderii are un vast capitol despre caderea pe un umar.

 

multa sanatate si sper sa reusesti cat mai curand sa te antrenezi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mestere,mestere... o atenta verificare a motocicletei inainte de cursa te ajuta de fiecare data si nu se ajnge la asa ceva. parerea mea e ca esti 100% vinovat de tavaleala pe care ti-ai luat-o, daca aveai rabdare 15 minute sa iti cureti cablul de acceleratie nu se ajungea aici dar asta e toti gresim si febra cursei ne tampeste de multe ori.

insanatosire grabnica si sa ne vedem pe traseu, se pare ca vei rata cursa de la buzau de pe 10-12 aprilie... poate te pui pe picioare pana in mai la mare :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci raspund la obiect

1citit twist of wrist...check acum 1 luna era lectura de iarna.

doar ca in cazul de fata nu era chiar timp de gandit intrucat ma apropiam f tare de o curba cu taluz => daca mai ezitam 0.5 sec zburam peste taluz cu urmari mai grave.

cazatura in sine e ceva la ordinea zilei la enduro... doar ca ... pana mea ceasu rau pisica neagra.

2 verificat moto inainte de parcurs.. mmmm uncheck....

facusem un tur de incalzire si tovmai prinsesem curaj. :blink:

intr-o luna sper sa revin ca pasarea phoenix dar pierd buzaul.. oricum am in vedere cura de o sapt..

inca o data multam de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...