Sari la conținut

Intrebari Releu De Incarcare Honda Cbr 600 F


Postări Recomandate

Mi-a explodat ieri bateria in mers, asa tare a bubuit ca am zis ca a picat o bomba pe motor.

Dupa logica mea e vechea problema Honda: releul de incarcare

 

Daca imi poate spune cineva ce relee de incarcare se mai potrivesc la un CBR 600f PC25 (din 95)?

De exemplu ar merge de la un 600RR sau de la un 900RR? Ca daca am mai multe optiuni sunt sanse mai mari sa scap mai ieftin.

 

merci :crack:

 

--- Mesaj completat în 15 Mar 2008 16:49 -------------
din ce am reusit eu sa aflu acelasi releu e la mai multe modele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a explodat ieri bateria in mers, asa tare a bubuit ca am zis ca a picat o bomba pe motor.

Dupa logica mea e vechea problema Honda: releul de incarcare

 

Daca imi poate spune cineva ce relee de incarcare se mai potrivesc la un CBR 600f PC25 (din 95)?

De exemplu ar merge de la un 600RR sau de la un 900RR? Ca daca am mai multe optiuni sunt sanse mai mari sa scap mai ieftin.

 

merci :crack:

 

<small>--- Mesaj completat în 15 Mar 2008 16:49 -------------</small><br/>din ce am reusit eu sa aflu acelasi releu e la mai multe modele

 

 

99,99% sanse ca se potrivesc :blbl:

 

am facut si eu asa ceva

releu de 900 rr pus pe vfr 750

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

recomandai sa-si ia modelul mai nou de releu<cel cu radiator de aluminiu>incarca bine si are si o durata mai lunga de functionare<sunt foarte putini cei care sau plans de ele>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca nu vi s'au footoot CDI'urile.. :P

nu-s protejate la supratensiune?

nu stiu cum este instalatia lui electrica, dar, CDI-ul se alimenteaza tot din bara de +12V?

cx-ul are complet separata aprinderea de instalatia electrica de 12V.

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bateriile astea cu gel de pe moto sunt de genul "valve-regulated" , daca supapa aia se strica si ramane blocata nu e nevoie de un releu stricat pt ca bateria sa explodeze.

In general releele cand se strica nu mai incarca, dar exista si cazuri, mai rare, in care incarca mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...
exact

 

am schimbat releul si bateria si merge brici...... si becu de la far ca mi l-a ars cand a explodat bomba

Salutare,

Posed shi eu un CBR F 600 1996 (PC31) shi in drum spre Azuga (pe la Busteni) mi s-a oprit in mers motocicleta. Am constatat ca imi sarise borna de plus (se slabise bine, bateria Pe Gel fiind incinsa BINE) shi a doua zi am pus aparatele de masura pe baterie si am constatat ca imi baga mai mult de 14.2, chiar shi 2...am inteses ca e Regulatorul de TENSIUNE. Da-mi shi mie un sfat de unde sa imi iau un asemenea regulator (daca putem evita reprezentanta HONDA (1000 RON).

 

Ms anticipat...

Robert 0722961157

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Eu pun pariu ca merge si unu de dacie. Am ramas in pana cam la fel ca si tine. Am pus unu de dacie temporar si am plecat acasa. Acu pun unu de scuter de 3 faze si ii dau bice asa cum e, dar cu grija sa nu mai intre in scurt firele. Piesa aia e simpla ... 6 diode acoperite cu gel izolant. Daca releul de dacie nu avea diodele prinse direct de radiatoare il pastram si il adaptam.

Editat de Eol
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Posed shi eu un CBR F 600 1996 (PC31) shi in drum spre Azuga (pe la Busteni) mi s-a oprit in mers motocicleta. Am constatat ca imi sarise borna de plus (se slabise bine, bateria Pe Gel fiind incinsa BINE) shi a doua zi am pus aparatele de masura pe baterie si am constatat ca imi baga mai mult de 14.2, chiar shi 2...am inteses ca e Regulatorul de TENSIUNE. Da-mi shi mie un sfat de unde sa imi iau un asemenea regulator (daca putem evita reprezentanta HONDA (1000 RON).

 

Ms anticipat...

Robert 0722961157

de la dezmembrari (motor mai recent)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pun pariu ca merge si unu de dacie. Am ramas in pana cam la fel ca si tine. Am pus unu de dacie temporar si am plecat acasa. Acu pun unu de scuter de 3 faze si ii dau bice asa cum e, dar cu grija sa nu mai intre in scurt firele. Piesa aia e simpla ... 6 diode acoperite cu gel izolant. Daca releul de dacie nu avea diodele prinse direct de radiatoare il pastram si il adaptam.

Tu probabil ai pus o punte redresoare de dacie nu releul regulator ca ala nu avea cum sa mearga.

Daca pui de scuter iti va merge un pic si apoi face buf. Am incercat si eu varianta asta, am luat unu deala chinezesc chiar de moto din cate scria pe el, la dimensiuni era exact cat releul original, a mers f bine vreo 30km dupa care explodat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ii pui doar o punte de diode oarecare, doar redresezi curentul. Ca sa il stabilizezi iti trebe o structura un pic mai complicata...

 

 

Asa este , regulator de dacie merge doar pentru alternatoarele in excitatie. poti folosi puntea pentru scurt timp, dar nu exista blocul care sa limiteze tensiunea redresata si impinsa in circuitul electric. rolul lui este de a nu permite mai mult de 14.7 volti in circuit pentru ca altfel fierbe bateria sau se duc chestii gen CDI, PGM-FI sau alte lucruri utile. Bateria de tiristoare din interior pun la masa pentru scurt timp excesul de curent in momentul cand un prag (de obicei 14.7) este atins.

campul magnetic al rotorului fiind fix, curentul si tensiunea generate de alternator cresc functie de rpm.

 

subiectul s-a mai dezbatut pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...